Ishrana sirovom hranom

ma prekrila sam gazom i ostavila na suncu, super se osusio za dan. morala sam ga prevrnuti. razmisljam da kupim dehidrator da spremim zimnicu, neki paradajz, voce, sljivu bi bilo dobro osusiti. videcu.
jel stavljas povre i voce u zamrzivac i kako ga posle koristis? i koje?
Не превише.
Кисели купус обавезно(буре од 200л за нас 5оро),лубенице у слами(одрже се од краја августа до почетка децембра, морају бити у подруму и не сму се додиривати међусобно нити са зидом сандука, сасвим прекривене сламом), дуње на орману(:super:), сушени шипак и липа за чај, туршија од зеленог пардајза+шаргарепа са доста мирођије, преливено јабуковим сирћето са сољу и доста ситно насецканих ченова и рена, јер ова последња два имају јако антисептичко дејство...Остало воће је јужно, а јабуке купим , као и неке врсте поврћа, док се бели и црни лук увек одрже с лакоћом на хладном.
 
i jel normalno da te klice budu tako gorke?
Пази не говорим о прераслим клицама већ о оним идеалне дужине од 1/3 до 1/2 дужине зрна.
Дакле прво их пропереш у цедки под јаким млазом воде и оставиш да клијају.
Сутра ујутро их опет пропереш и ако нису довољно дуге(током ових топлих дана и ноћи могу постићи довољну дужину, али кад захладни мораш наклијавати бар два дана)вратиш на наклијавање.
Потом их пре оброка опет пропереш и неће бити горке, сем можда мало, али зато их једи са воћем или медом, или са орасима, пресним љуштеним сунцокретом, сушеним тестом, дуњама(ово је само за јунаке, али добро је за пардентозу јер снажно масира потпорни апарат тј десни)...
 
Не превише.
Кисели купус обавезно(буре од 200л за нас 5оро),лубенице у слами(одрже се од краја августа до почетка децембра, морају бити у подруму и не сму се додиривати међусобно нити са зидом сандука, сасвим прекривене сламом), дуње на орману(:super:), сушени шипак и липа за чај, туршија од зеленог пардајза+шаргарепа са доста мирођије, преливено јабуковим сирћето са сољу и доста ситно насецканих ченова и рена, јер ова последња два имају јако антисептичко дејство...Остало воће је јужно, а јабуке купим , као и неке врсте поврћа, док се бели и црни лук увек одрже с лакоћом на хладном.

zanimljivo ovo sa lubenicom. dakle ostavis cele lubenice prekrivene slamom? i kako to izgleda posle? bas zanimljivo mozda probam. tursija od zelenog paradjaza mora da je super, obozavam mirodjiju.
a sto se tice klica, mislim da sam pogresno rzumela da je dobro ako su duplo duze od zrna...moje su znaci prerasle, jer te prve sto sam jela bile su super ukusne. mislim da sam cak i vidjala neke slike gde su klice bas dugacke, i zlene. moje su bile bele. kao kazu neki treba ih staviti na sunce da poprime tu zelenu boju :think: nemam pojma, uglavnom stavicu ih veceras ponovo da klijaju, a ove sam bacila :(
 
zanimljivo ovo sa lubenicom. dakle ostavis cele lubenice prekrivene slamom? i kako to izgleda posle? bas zanimljivo mozda probam. tursija od zelenog paradjaza mora da je super, obozavam mirodjiju.
a sto se tice klica, mislim da sam pogresno rzumela da je dobro ako su duplo duze od zrna...moje su znaci prerasle, jer te prve sto sam jela bile su super ukusne. mislim da sam cak i vidjala neke slike gde su klice bas dugacke, i zlene. moje su bile bele. kao kazu neki treba ih staviti na sunce da poprime tu zelenu boju :think: nemam pojma, uglavnom stavicu ih veceras ponovo da klijaju, a ove sam bacila :(
Целе лубенице у велик сандук(е) постављен по дну сламом мало дебље, у њих пажљиво наслажеш лубенице мало веће10так кила рецимо, да се не додирују, нити да додирују зидове сандука.
Ушушкаш све међупросторе сламоми прекријеш исто дебљим слојем сламе.
Мора бити на хладном и тамном, без мишева, подрум нпр.
Почев од половине августа их покупујеш а одржаће се до краја новембра/почетка децембра.
Клице и треба да су беле и дужине 1/3 до 1/2 зрна јер су онда највиталније.
Дуге зелене клице су ...па оно чуо сам за то али заиста не знам ништа више.
 
okej to mije sve jasno, mozda probam..ali kako ta lubenica izgleda u decembru?
Ко и свака лубеница, за нијансу зрелија него да си је отворила оног дана када је купљена.
Добро је да ,,лежи" на слами онако како је ,,лежала" на њиви, тј на истој страни.
 
Заборавио сам да кажем за сок од парадајза.
Нацедиш у соковнику сок од парадајза којем извадиш зелени део око петељке(оно пресечеш га на пола и ножем уклониш полукружно), не љуштиш кожицу већ право у соковник.
Сок наливаш у флаше рецимо од кока коле од 2л, или стакленке од литре, итд( да сад не потежем питање флаширања у пластику), сасвим при врху грлића боце налијеш с прста слој уља да сок изолује од ваздуха и у успрвном стању остављаш у замрзивач.
Вадиш од позне јесени до пролећа и пијеш...наравно ако волиш.
Кад се одмрзне добро га је држати у фрижидеру и попити за до три-четири дана.
 
У исхрани сировом храном не једу се намирнице животињског порекла,ни месо ни млеко ни јаја....
Интересују ме рецепти само од сирових биљних намирница.....

Evo sajta sa receptima: http://youngonrawfood.com/category/raw-food-recipes/

Jeste jeli smrznute breskve? Mm ih je pre neki dan ubacio u zamrzivac da se na brzinu rashlade, pa ih zaboravio. U onoj fazi kad tek krenu da se otapaju su kao sladoled.
 
Evo sajta sa receptima: http://youngonrawfood.com/category/raw-food-recipes/

Jeste jeli smrznute breskve? Mm ih je pre neki dan ubacio u zamrzivac da se na brzinu rashlade, pa ih zaboravio. U onoj fazi kad tek krenu da se otapaju su kao sladoled.


Mislim da i zamrzavanje unistava hranljive sastojke...... Ja sam jeo visnje i sljive tako iz zamrzivaca i stvarno su kao sladoled mozda cak i bolje.... naravno ne treba sa time preterivati moze covek i da se prehladi:D
 
Da li neko zna nešto o tome koliko je zeleni paradaiz štetan zbog nekih sastojaka u sebi? Mislim da onda ni iz turšije nije zdrav.
Штетно је конзумирати лишће парадајза јер садржи неке отровне полисахариде, зелени парадајз је безопасан, али...
У источном делу наше екс домовине, дакле источно од Тисе, Велике Мораве и Вардара владала је(а и данас постоји у неким забаченим селима)заблуда да је зрео парадајз отрован и да се сме јести искључиво као зелен, упржен на масти(уљу) и у то додатим умућени јајетом!
У супротном оде глава!!!
Зелени неферментисани парадајз је неукусан, али никако није отрован.
Жене ми!!!
:zaljubljena:
Иста је агроном!
:aha:
 
Zeleni paradajz nije stetan. Koristio se od davnina i ja cesto pravim salatu. Ispece se paradajz u rerni, oljusti i isecka. Doda se seckana pecena paprika, dosta belog luka, soli i ulja. Jako ukusno. Moze kombinacija i sa pecenim plavim paradajzom.
 
Пре неки дан у радњи "здраве хране" купио сам жито у намери да направим клице,кољиво и тд... Кад сам кући отворио кесу видео сам да су ми увалили жито сорте "белија" која је пуна скроба и тотално без укуса,једном речју ђубре....Занима ме како овако нешто могу да продају људима за јело и то још у продавници здраве хране? Отишао сам сутра дан у продавницу и питао их да ли имају ово наше обично црвено жито што се сеје на њивама... Кажу имају само ово које су ми продали и питају у чему је проблем. Ја објасним да је "белија" пуна скроба,да нема укуса,да не клија пошто је у питању неки хибрид вероватно или је семе стерилисано и објасним шта је оно што тражим и они кажу добијају само ово жито и за друго не знају ни да постоји.....
Да ли је неко куповао скоро жито? Шта мислите о житу сорте "белија"?
 
Пре неки дан у радњи "здраве хране" купио сам жито у намери да направим клице,кољиво и тд... Кад сам кући отворио кесу видео сам да су ми увалили жито сорте "белија" која је пуна скроба и тотално без укуса,једном речју ђубре....Занима ме како овако нешто могу да продају људима за јело и то још у продавници здраве хране? Отишао сам сутра дан у продавницу и питао их да ли имају ово наше обично црвено жито што се сеје на њивама... Кажу имају само ово које су ми продали и питају у чему је проблем. Ја објасним да је "белија" пуна скроба,да нема укуса,да не клија пошто је у питању неки хибрид вероватно или је семе стерилисано и објасним шта је оно што тражим и они кажу добијају само ово жито и за друго не знају ни да постоји.....
Да ли је неко куповао скоро жито? Шта мислите о житу сорте "белија"?
Klija.
Znam pouzdano, meni je klijala.
Nemaš neke bitnije razlike u ukusima između različitih vrsta naklijale pšenice.
 

Upravo ih jedem, necu muzu nimalo da ostavim! :rumenka:

Пре неки дан у радњи "здраве хране" купио сам жито у намери да направим клице,кољиво и тд... Кад сам кући отворио кесу видео сам да су ми увалили жито сорте "белија" која је пуна скроба и тотално без укуса,једном речју ђубре....Занима ме како овако нешто могу да продају људима за јело и то још у продавници здраве хране? Отишао сам сутра дан у продавницу и питао их да ли имају ово наше обично црвено жито што се сеје на њивама... Кажу имају само ово које су ми продали и питају у чему је проблем. Ја објасним да је "белија" пуна скроба,да нема укуса,да не клија пошто је у питању неки хибрид вероватно или је семе стерилисано и објасним шта је оно што тражим и они кажу добијају само ово жито и за друго не знају ни да постоји.....
Да ли је неко куповао скоро жито? Шта мислите о житу сорте "белија"?

Klija belija, sake godine kad kuvamo zito za sv. Nikolu, ostavimo malo i zasejemo, imamo bas lepo zelenilo oko svece za Bozic.
 
Dobar dan,super što sam našao temu :super:
Već desetak dana jedem sirovu hranu,ali ne prija mom organizmu,imate li savet šta da radim?
Жваћи дуго и узимај ону храну која ти се допада, барем на почетку.
Салате са мало нископроцентног јабуковог сирћета, мало соли, бибера, евентуално још неког зачина и хладно цеђеним уљем су увек добар избор.
Воће сваке врсте такође.
Пресно млеко, обично или укисељено, или сир од њега(самокис, тј сремски сир), житарице, наклијале и сушено тесто, клице као фракција од млевеног зрна с млеком, пресан кукуруз шећерац(бар док га има), мед са јеѕграстим воћем(ораси, бадеми, лешници...), пресан ољуштен сунцокрет са укисељеним купусом, сушено месо...
 
Dobar dan,super što sam našao temu :super:
Već desetak dana jedem sirovu hranu,ali ne prija mom organizmu,imate li savet šta da radim?

u kom smislu ne prija?
meni sada ne prija obicna hrana, sve mi deluje preslano. iako jos uvek nisam totalni sirovnjak, kada jedem obicnu hranu osecam se fizicki lose, usporeno, slomljeno.
evo par dana rucam kuvano i ne prija mi.
sto se tice psenice naklijale. onjaj hleb sto sam pisala da sam pravila...okej bude ali u jako malim kolicinama. nekako bude prejak, kao da bude ljutkast. imate li ideju od cega?
uglavnom ga pravim od mlevne naklijale psenice (da belije :lol:) i dodam suncokreta, bundevinog smena, susama, malo, jako malo morske soli i sve zamesim sa malo lanenog ulja. onda to susim na suncu.
 
u kom smislu ne prija?
meni sada ne prija obicna hrana, sve mi deluje preslano. iako jos uvek nisam totalni sirovnjak, kada jedem obicnu hranu osecam se fizicki lose, usporeno, slomljeno.
evo par dana rucam kuvano i ne prija mi.
sto se tice psenice naklijale. onjaj hleb sto sam pisala da sam pravila...okej bude ali u jako malim kolicinama. nekako bude prejak, kao da bude ljutkast. imate li ideju od cega?
uglavnom ga pravim od mlevne naklijale psenice (da belije :lol:) i dodam suncokreta, bundevinog smena, susama, malo, jako malo morske soli i sve zamesim sa malo lanenog ulja. onda to susim na suncu.
Сунцокрет и бундевино семе морају бити пресни, пробај маслиново уместо ланеног уља и брашно од целог ненаклијалог зрна пшенице уместо млевених клица.
Евентуално у тесто додаш целе клице, онако како додаш и сунцокрет нпр.
Може и ражано брашно, мада тесто буде благо киселкасто.
Можда да пробаш да се тесто укисели комловом(Одвојиш парче теста, оставиш на топлом да ускисне, осетићеш по мирису, и потом га туриш у замрзивач да се не поквари. Иде до око 20% од масе укупног 'леба кад правиш тај наведени 'леб, само треба да преноћи јер није тако јак као квасац.).
 

Back
Top