Agnosticizam i religija

fisherman1

Veoma poznat
Banovan
Poruka
13.583
Šta bi to moglo biti pogrešno u stavu da je čovek nedovoljno umom moćan da bi spoznao eventualnog tvorca postojanja,te da to nije još uvek u okviru ljudskih mogućnosti?
Takođe,šta je pogrešno u stavu da je IRELEVANTNO postojanje upravljača univerzumom i našim sudbinama,jer će se to i pored našeg saznanja dešavati istim protokolom:
rođenje,življenje i smrt...
(Očekujem, pre svega,duhovite spamove,ali i mudre rečenice...)
 
Šta bi to moglo biti pogrešno u stavu da je čovek nedovoljno umom moćan da bi spoznao eventualnog tvorca postojanja,te da to nije još uvek u okviru ljudskih mogućnosti?
Takođe,šta je pogrešno u stavu da je IRELEVANTNO postojanje upravljača univerzumom i našim sudbinama,jer će se to i pored našeg saznanja dešavati istim protokolom:
rođenje,življenje i smrt...
(Očekujem, pre svega,duhovite spamove,ali i mudre rečenice...)

све.
све.
(оптимисто...)
 
Joh 6:37 Sve što meni daje Otac k meni će doći; i koji dolazi k meni neću ga isterati napolje.
Joh 6:38 Jer siđoh s neba ne da činim volju svoju, nego volju Oca koji me posla.
Joh 6:39 A ovo je volja Oca koji me posla da od onog što mi dade ništa ne izgubim, nego da ga vaskrsnem u poslednji dan.
Joh 6:40 A ovo je volja Onog koji me posla da svaki koji vidi Sina i veruje Ga ima život večni; i ja ću ga vaskrsnuti u poslednji dan.
 
Poslednja izmena:
Daničić-Karadžić
Joh 3:15 Da nijedan koji Ga veruje ne pogine, nego da ima život večni:
Joh 3:16 Jer Bogu tako omile svet da je i Sina svog Jedinorodnog dao, da nijedan koji Ga veruje ne pogine, nego da ima život večni.
Joh 3:17 Jer Bog ne posla Sina svog na svet da sudi svetu, nego da se svet spase kroza Nj.
Joh 3:18 Koji Njega veruje ne sudi mu se, a koji ne veruje već je osuđen, jer ne verova u ime Jedinorodnog Sina Božijeg.
Joh 3:19 A sud je ovaj što videlo dođe na svet, i ljudima omile većma tama negoli videlo; jer njihova dela behu zla.
Joh 3:20 Jer svaki koji zlo čini mrzi na na videlo i ne ide k videlu da ne pokaraju dela njegova, jer su zla.
Joh 3:21 A ko istinu čini ide k videlu, da se vide dela njegova, jer su u Bogu učinjena.


KJV
Joh 3:15 That whosoever believeth in him should not perish, but have eternal life.
Joh 3:16 For God so loved the world, that he gave his only begotten Son, that whosoever believeth in him should not perish, but have everlasting life.
Joh 3:17 For God sent not his Son into the world to condemn the world; but that the world through him might be saved.
Joh 3:18 He that believeth on him is not condemned: but he that believeth not is condemned already, because he hath not believed in the name of the only begotten Son of God.
Joh 3:19 And this is the condemnation, that light is come into the world, and men loved darkness rather than light, because their deeds were evil.
Joh 3:20 For every one that doeth evil hateth the light, neither cometh to the light, lest his deeds should be reproved.
Joh 3:21 But he that doeth truth cometh to the light, that his deeds may be made manifest, that they are wrought in God.


MKJV
Joh 3:15 so that whosoever believes in Him should not perish, but have everlasting life.
Joh 3:16 For God so loved the world that He gave His only-begotten Son, that whoever believes in Him should not perish but have everlasting life.
Joh 3:17 For God did not send His Son into the world to condemn the world, but so that the world might be saved through Him.
Joh 3:18 He who believes on Him is not condemned, but he who does not believe is condemned already, because he has not believed in the name of the only-begotten Son of God.
Joh 3:19 And this is the condemnation, that the Light has come into the world, and men loved darkness rather than the Light, because their deeds were evil.
Joh 3:20 For everyone who does evil hates the Light, and does not come to the Light, lest his deeds should be exposed.
Joh 3:21 But he who practices truth comes to the Light so that his works may be revealed, that they exist, having been worked in God.
 
Poslednja izmena:
Luk 15:1 I približavahu se k Njemu svi carinici i grešnici da Ga čuju.
Luk 15:2 I vikahu na Njega fariseji i književnici govoreći: Ovaj prima grešnike i jede s njima.
Luk 15:3 A On im kaza priču ovu govoreći:
Luk 15:4 Koji čovek od vas imajući sto ovaca i izgubivši jednu od njih ne ostavi devedeset i devet u pustinji i ne ide za izgubljenom dok je ne nađe?
Luk 15:5 I našavši digne je na rame svoje radujući se,
Luk 15:6 I došavši kući sazove prijatelje i susede govoreći im: Radujte se sa mnom: ja nađoh svoju ovcu izgubljenu.
Luk 15:7 Kažem vam da će tako biti veća radost na nebu za jednog grešnika koji se kaje, negoli za devedeset i devet pravednika kojima ne treba pokajanje.
Luk 15:8 Ili koja žena imajući deset dinara, ako izgubi jedan dinar, ne zapali sveće, i ne pomete kuće, i ne traži dobro dok ne nađe?
Luk 15:9 I našavši sazove drugarice i susede govoreći: Radujte se sa mnom: ja nađoh dinar izgubljeni.
Luk 15:10 Tako, kažem vam, biva radost pred anđelima Božijima za jednog grešnika koji se kaje.

Priča o izgubljenom sinu (a svi smo mi izgubljeni sinovi i kćeri Božje)

Luk 15:11 I reče: Jedan čovek imaše dva sina,
Luk 15:12 I reče mlađi od njih ocu: Oče! Daj mi deo imanja što pripada meni. I otac im podeli imanje.
Luk 15:13 I potom do nekoliko dana pokupi mlađi sin sve svoje, i otide u daleku zemlju; i onamo prosu imanje svoje živeći besputno.
Luk 15:14 A kad potroši sve, postade velika glad u onoj zemlji, i on se nađe u nevolji.
Luk 15:15 I otišavši pribi se kod jednog čoveka u onoj zemlji; i on ga posla u polje svoje da čuva svinje.
Luk 15:16 I željaše napuniti trbuh svoj roščićima koje svinje jeđahu, i niko mu ih ne davaše.
Luk 15:17 A kad dođe k sebi, reče: Koliko najamnika u oca mog imaju hleba i suviše, a ja umirem od gladi!
Luk 15:18 Ustaću i idem ocu svom, pa ću mu reći: Oče! Sagreših Nebu i tebi,
Luk 15:19 I već nisam dostojan nazvati se sin tvoj: primi me kao jednog od svojih najamnika.
Luk 15:20 I ustavši otide ocu svom. A kad je još podaleko bio, ugleda ga otac njegov, i sažali mu se, i potrčavši zagrli ga i celiva ga.
Luk 15:21 A sin mu reče: Oče, sagreših Nebu i tebi, i već nisam dostojan nazvati se sin tvoj.
Luk 15:22 A otac reče slugama svojim: Iznesite najlepšu haljinu i obucite ga, i podajte mu prsten na ruku i obuću na noge.
Luk 15:23 I dovedite tele ugojeno te zakoljite, da jedemo i da se veselimo.
Luk 15:24 Jer ovaj moj sin beše mrtav, i ožive; i izgubljen beše, i nađe se. I stadoše se veseliti.
 
Poslednja izmena:
Šta bi to moglo biti pogrešno u stavu da je čovek nedovoljno umom moćan da bi spoznao eventualnog tvorca postojanja,te da to nije još uvek u okviru ljudskih mogućnosti?
Takođe,šta je pogrešno u stavu da je IRELEVANTNO postojanje upravljača univerzumom i našim sudbinama,jer će se to i pored našeg saznanja dešavati istim protokolom:
rođenje,življenje i smrt...
(Očekujem, pre svega,duhovite spamove,ali i mudre rečenice...)
samu reč agnostik bertrand rasel je verovatno pokupio od dionizija, pape iz 4 ili 5 veka (nisam siguran) koji je prvi put upotrebio reč agnosia.
rasel je bio matematičar, logičar i njegovo značenje te reči je ono koje nam je svima poznato, a koje za razliku od teista koji kažu da znaju da bog postiji ili ateista koji tvrde da bog ne postoji, govorio kako ne zna da li bog postoji ili ne.
međutim svrha reči agnosia je kod dionizija imala sasvim drugo značenje. rekao bih duhovno mnogo dublje.
naime, dionizije je govorio da pojedinac boga možeš spoznati jedino kad dođe do trenutka da ne zna ništa; stanje ne-znanja je otvaranje tih vrata.
pod agnoziom on je podruzumevao isto što se tvrdilo u upanišadama. jedna od upanišada upravo to i govori...samo da nađem citat.
evo, našao sam...upanišada kenopsanishad kaže:

"to je shvatljivo samo onome
koji o tome ne misli.
onaj koji misli da o tome zna, to ne zna.
to ne mogu shvatiti oni koji shvatati znaju.
to mogu razumeti samo oni koji razumeti ne mogu."


ima sličnih primera i u zen budizmu, al me mrzi sad da tražim...sve u svemu svodi se na onu sokratovu "znam da ništa ne znam".
ili ti, um koji je slobodan of znanja je jedini sposoban da stvara novu kreaciju.
svaka nova kreacija nastaje ovde i sad i ne podleže znanju koje je vremenski ograničeno kroz iskustvo.
 
Poslednja izmena:
Luk 15:1 I približavahu se k Njemu svi carinici i grešnici da Ga čuju.
Luk 15:2 I vikahu na Njega fariseji i književnici govoreći: Ovaj prima grešnike i jede s njima.
Luk 15:3 A On im kaza priču ovu govoreći:
Luk 15:4 Koji čovek od vas imajući sto ovaca i izgubivši jednu od njih ne ostavi devedeset i devet u pustinji i ne ide za izgubljenom dok je ne nađe?
Luk 15:5 I našavši digne je na rame svoje radujući se,
Luk 15:6 I došavši kući sazove prijatelje i susede govoreći im: Radujte se sa mnom: ja nađoh svoju ovcu izgubljenu.
Luk 15:7 Kažem vam da će tako biti veća radost na nebu za jednog grešnika koji se kaje, negoli za devedeset i devet pravednika kojima ne treba pokajanje.
Luk 15:8 Ili koja žena imajući deset dinara, ako izgubi jedan dinar, ne zapali sveće, i ne pomete kuće, i ne traži dobro dok ne nađe?
Luk 15:9 I našavši sazove drugarice i susede govoreći: Radujte se sa mnom: ja nađoh dinar izgubljeni.
Luk 15:10 Tako, kažem vam, biva radost pred anđelima Božijima za jednog grešnika koji se kaje.

Priča o izgubljenom sinu (a svi smo mi izgubljeni sinovi i kćeri Božje)

Luk 15:11 I reče: Jedan čovek imaše dva sina,
Luk 15:12 I reče mlađi od njih ocu: Oče! Daj mi deo imanja što pripada meni. I otac im podeli imanje.
Luk 15:13 I potom do nekoliko dana pokupi mlađi sin sve svoje, i otide u daleku zemlju; i onamo prosu imanje svoje živeći besputno.
Luk 15:14 A kad potroši sve, postade velika glad u onoj zemlji, i on se nađe u nevolji.
Luk 15:15 I otišavši pribi se kod jednog čoveka u onoj zemlji; i on ga posla u polje svoje da čuva svinje.
Luk 15:16 I željaše napuniti trbuh svoj roščićima koje svinje jeđahu, i niko mu ih ne davaše.
Luk 15:17 A kad dođe k sebi, reče: Koliko najamnika u oca mog imaju hleba i suviše, a ja umirem od gladi!
Luk 15:18 Ustaću i idem ocu svom, pa ću mu reći: Oče! Sagreših Nebu i tebi,
Luk 15:19 I već nisam dostojan nazvati se sin tvoj: primi me kao jednog od svojih najamnika.
Luk 15:20 I ustavši otide ocu svom. A kad je još podaleko bio, ugleda ga otac njegov, i sažali mu se, i potrčavši zagrli ga i celiva ga.
Luk 15:21 A sin mu reče: Oče, sagreših Nebu i tebi, i već nisam dostojan nazvati se sin tvoj.
Luk 15:22 A otac reče slugama svojim: Iznesite najlepšu haljinu i obucite ga, i podajte mu prsten na ruku i obuću na noge.
Luk 15:23 I dovedite tele ugojeno te zakoljite, da jedemo i da se veselimo.
Luk 15:24 Jer ovaj moj sin beše mrtav, i ožive; i izgubljen beše, i nađe se. I stadoše se veseliti.

"Vodeni rasprskivači koji se koriste za zaštitu voćaka od izmrzavanja, pri pojavi poznih prolećnih mrazeva, su ništa drugo nego obični rasprskivači koji se koriste za zalivanje travnjaka, cveća ili povrtarskih kultura orošavanjem. Postavljanjem takvih sistema u voćnjaku a za zaštitu od mrazeva, obezbeđuje se podizanje temperature i do 5 stepana celzijusova što je stopostotna zaštita. Kako se to postiže? Znamo da je bunarska voda najčešće temperature oko 7 stepena celzijusova, permanentnim rasprskavanjem u vidu fine rose ukupna temperatura se podiže u voćnjaku i na taj način se mraz anulira. Šta je vrlo važno kod tog načina zaštite od mraza, pa to da se posle prestanka raspršavanja creva i rasprskivači moraju isprazniti, dobro ocediti od vode, da nebi sledeći mraz izazvao pucanje istih."
:kafa:
 
samu reč agnostik bertrand rasel je verovatno pokupio od dionizija, pape iz 4 ili 5 veka (nisam siguran) koji je prvi put upotrebio reč agnosia.
rasel je bio matematičar, logičar i njegovo značenje te reči je ono koje nam je svima poznato, a koje za razliku od teista koji kažu da znaju da bog postiji ili ateista koji tvrde da bog ne postoji, govorio kako ne zna da li bog postoji ili ne.
međutim svrha reči agnosia je kod dionizija imala sasvim drugo značenje. rekao bih duhovno mnogo dublje.
naime, dionizije je govorio da pojedinac boga možeš spoznati jedino kad dođe do trenutka da ne zna ništa; stanje ne-znanja je otvaranje tih vrata.
pod agnoziom on je podruzumevao isto što se tvrdilo u upanišadama. jedna od upanišada upravo to i govori...samo da nađem citat.
evo, našao sam...upanišada kenopsanishad kaže:

"to je shvatljivo samo onome
koji o tome ne misli.
onaj koji misli da o tome zna, to ne zna.
to ne mogu shvatiti oni koji shvatati znaju.
to mogu razumeti samo oni koji razumeti ne mogu."


ima sličnih primera i u zen budizmu, al me mrzi sad da tražim...sve u svemu svodi se na onu sokratovu "znam da ništa ne znam".
ili ti, um koji je slobodan of znanja je jedini sposoban da stvara novu kreaciju.
svaka nova kreacija nastaje ovde i sad i ne podleže znanju koje je vremenski ograničeno kroz iskustvo.
Nisam ja tvoj način razmišljanja zaboravio-najsličnije razmišljamo...I meni se motala Upanišade po mislima kad sam otvarao temu...
Slično misli i Tibi,pa i Kovač,ali su suzdržani prilično...Prošlo i h fajtanje...
Osnovna ti je misao da um treba da ne robuje nijednom znanju...Još samo Marlon se drži toga,mada je vernik (pomalo sam sumnjičav
kad god je o tome reč-pre bih rekao da je i on agnostik...Ali poštujem njegovo izjašnjenje-verovatno grešim)...
Nedavno je Navar napisao da evolucionizam i kreacionizam nisu nužno suprotstavljeni i da istina o ljudima verovatno i u jednoj i u drugoj
doktrini...Ovakvu mudrost može izreči samo agnostik...
 
Nemoj da budes plagijator, stavi ko je tvorac tvoga potpisa da je religija opijum za mase, da vidimo ko ti je idol sa kojim se ponosis.

Vladimir iljič Uljanov.Koji je primenio u dijalektički materijalizam floksulu Đambatista Vicoa "Istina je delo" te stvorio novu doktrinu naučnog socijalizma
zasnovanu na neodvajanju nauke i prakse...
Ne bih kritikovao prevaziđene filozofsker doktrine,ali je činjenica da moroni s filozofijom imaju veze toliko koliko se odnosi na ekonomiju i bankarstvo...
E,da Vladimira ne zovu Putin-zvali ga Lenjin...Slični su fizički-obojica proćelavi...:mrgreen:
 
Poslednja izmena:
Nemoj da budes plagijator, stavi ko je tvorac tvoga potpisa da je religija opijum za mase, da vidimo ko ti je idol sa kojim se ponosis.
Ti tvrdis da je to rekao Lenjin, sto dokazuje da pojima nemas iako se trudis iz petnih zila da se dokazes kao sveznalica. Takvih je na milione i milione. Samo ne shvataju da imaju sve osim znanja.I kulture, naravno. Tvorac mog potpisa je Odin, a on je za tebe jedan od najvaznijih bogova evropske kulture iz koje si ti samovoljno pobegla.


Vladimir iljič Uljanov.Koji je primenio u dijalektički materijalizam floksulu Đambatista Vicoa "Istina je delo" te stvorio novu doktrinu naučnog socijalizma
zasnovanu na neodvajanju nauke i prakse...
Ne bih kritikovao prevaziđene filozofsker doktrine,ali je činjenica da moroni s filozofijom imaju veze toliko koliko se odnosi na ekonomiju i bankarstvo...
E,da Vladimira ne zovu Putin-zvali ga Lenjin...Slični su fizički-obojica proćelavi...
mrgreen.gif
I dokazuju svoju pamet i visionarstvo. I jedan i drugi su stvorili mocnu drzavu kojoj niko nista ne moze i od koje svi zaziru.
 
Poslednja izmena:

Back
Top