Oficiri JNA i njihov doprinos krvoprolicu 91-95

Parun

Poznat
Poruka
7.760
Krajem 80-ih JNA je bila treca ili cetvrta vojna sila u Evropi. Kada je doslo do konflikta oficiri koji su zavrsili iste vojne akademije i pripadali jedinstvenoj federalnoj armiji osnovase nekoliko novih armija i zaratise medjusobno? Kako je bilo mogucno da odgovore pozivu nacionalistickih vodja, masovno izdaju zakletvu da ce braniti teritorijalni integritet SFRJ i puno njih okrvave ruke protiv sopstvenog naroda cesto i golorukog? Od Spegelja i Anton Tusa do Mladica i Sljivancanina samo neke da napomenem..Umesto da poskidase glave tim istim nacionalistickim novokomponovanim vodjama, sto je bilo mnogo lakse i sto bi sacuvalo zemlju od razaranja, zlocina i ovolike stete koja se nikada ispraviti nece niti moze? Karijerizam, dogma, nacionalizam, komunizam, odsustvo morala...? Sta vi mislite?
 
Krajem 80-ih JNA je bila treca ili cetvrta vojna sila u Evropi. Kada je doslo do konflikta oficiri koji su zavrsili iste vojne akademije i pripadali jedinstvenoj federalnoj armiji osnovase nekoliko novih armija i zaratise medjusobno? Kako je bilo mogucno da odgovore pozivu nacionalistickih vodja, masovno izdaju zakletvu da ce braniti teritorijalni integritet SFRJ i puno njih okrvave ruke protiv sopstvenog naroda cesto i golorukog? Od Spegelja i Anton Tusa do Mladica i Sljivancanina samo neke da napomenem..Umesto da poskidase glave tim istim nacionalistickim novokomponovanim vodjama, sto je bilo mnogo lakse i sto bi sacuvalo zemlju od razaranja, zlocina i ovolike stete koja se nikada ispraviti nece niti moze? Karijerizam, dogma, nacionalizam, komunizam, odsustvo morala...? Sta vi mislite?
Jedino mislim na ovo boldovano... šteta pre svega izgubljeni životi pa i materijalna, nikad se neće nadoknaditi... ma koliko se trudili, a ne trudi se skoro niko...
 
Nakon 14. kongresa (20. do 22. siječnja 1990.) i raspada SKJ, generali su 19. studenoga 1990. u Beogradu osnovali Savez komunista — Pokret za Jugoslaviju (SK-PJ), s malim brojem članova izvan JNA. Oko 75.000 registriranih članova SK-PJ bili su djelatni časnici i dočasnici, kao i građani na radu pri JNA. Za vrijeme prvih višestranačkih izbora u Srbiji 9. prosinca 1990. generali su kroz SK-PJ podržali Miloševićevu Socijalističku partiju Srbije (SPS).
Miloševićev SPS se, poput JNA, protivio gospodarskoj reformi proliberalnog jugoslavenskog premijera Anta Markovića. Nadalje, ono što ih je spajalo, bilo je kruto inzistiranje na Jugoslaviji kao isključivo federalnoj zajednici. Milošević je računao da će na temelju brojčane dominacije Srba kao većinskoga naroda, uvođenjem princima jedan čovjek-jedan glas, sustavno legalizirati srpsku dominaciju nad ostatkom Jugoslavije.
Za takvu su dominaciju bili zainteresirani brojni Srbi, djelatni i utjecajni umirovljeni generali JNA, najprije intimno a potom i sasvim javno. Na drugoj strani, JNA je u federalnom kontekstu vidjela sebe i s privilegiranim i nepromijenjenim monopolima, političkim i gospodarskim.
Miloševićeva žena, Mirjana Marković, je bila član Saveza komunista — Pokreta za Jugoslaviju. Ova je partija 1994. promijenla ime u Jugoslavenska ljevica (JUL) a Markovićeva je bila predsjednica JUL-a. U drugoj polovici 1990-ih JUL biti će koalicijski partner SPS-u.
Tijekom velikih cjelodnevnih protesta 9. ožujka 1991. srpske oporbe, koje su udzrmale Miloševića, JNA je u večernjim satima izvela tenkovske postrojbe na ulice Beograda u znak podrške Miloševiću.

Međutim, časnici koji su mislili svojom glavom i nisu bili pohlepni za privilegije, stali su u obranu naroda koji su bili ugroženi Miloševićevim hegemonizmom.
 
Ti zaboravi koje se Republike bivše YU seceseonisale i zašto? Ne trpaj u isti koš Srbske oficire sa veleizdajnicima i zločincima.

Baš tako krajnje je smešno porediti Tusa i Špegelja ( generali JNA) i Mladića i Šljivančanina ( tada oficire nižeg ranga) sa stanovišta vremenske distance iz 1991 kranje glupo poređenje.


rvatski general Anton Tus javno je u dnevniku Hrvatske televizije priznao da je 1991. naredio likvidaciju oficira bivše JNA u Bjelovaru i Koprivnici.

Tus, koji je pre prebega na stranu Hrvata bio komandant Ratnog vazduhoplovstva i
Protivvazdušne odbrane JNA, kritikovao je aktivnosti penzionisanih generala okupljenih u Hrvatskom generalskom zboru i tvrdio da su neki od njih kriminalci. Na to je reagovao general Marinko Krešić, koji je Tusa podsetio na njegovu odluku od 27. septembra 1991, kojom je naredio da se "s odstojanja tajno izvrši likvidacija krajnje ekstremnih ličnosti".
- Svako ko je poslušao i proveo tu Tusovu naredbu, koja se nije odnosila samo na akciju oko Bjelovara, završio je na sudu kao ratni zločinac - kaže Krešić i dodaje da je penzionisanim generalima iz HGZ-a dosta toga da se Tus obrušava na one generale koji nisu prošli JNA.

 
Međutim, časnici koji su mislili svojom glavom i nisu bili pohlepni za privilegije, stali su u obranu naroda koji su bili ugroženi Miloševićevim hegemonizmom.

Niko osim Srba nije bion ugrozen. Hrvati su hteli da izgrade novi jasenovac, al se Srbima to nije dopalo.
Milosevic je zapravo spasio hrvate, jer nije dozvolio da srpska vojska udje u hrvatsku iz Srbije.
 
To , da smo po snazi bili treca ili cetvrta vojska u Evropi , je bila obicna propaganda .U JNA je bilo otprilike 250.000 vojnika i oficira , a naoruzanje poprilicno
zastarjelo . Kad sam ja bio u vojsci , jos je bilo u naoruzanju pusaka M48 i njemackih smajsera . U voznom parku je bilo americkih DODZ~eva i jos kojesta .
Auto jedinice uopste nisu imale sredstva veze , vjerovatno je jos uvijek u upotrebi tenk T~34 i da ne sirim pricu dalje .
Sto se tice oficira , malo smo i imali kojeg hrabrog generala . Napredovalo se po poslusnosti , a ne po hrabrosti i sposobnosti .
Upoznao sam licno krajiske generale Mileta i Kostu Novakovica , generala Djukica i jos dosta njih . To je bilo bogu plakati . Nisu ni licili na oficire .
Sjecam se kad nam je u Titogradu vrsio smotru general i narodni heroj Danilo Jaukovic . Klecala su nam koljena kad on prodje .To su bili oficiri !
 
To , da smo po snazi bili treca ili cetvrta vojska u Evropi , je bila obicna propaganda .U JNA je bilo otprilike 250.000 vojnika i oficira , a naoruzanje poprilicno
zastarjelo . Kad sam ja bio u vojsci , jos je bilo u naoruzanju pusaka M48 i njemackih smajsera . U voznom parku je bilo americkih DODZ~eva i jos kojesta .
Auto jedinice uopste nisu imale sredstva veze , vjerovatno je jos uvijek u upotrebi tenk T~34 i da ne sirim pricu dalje .
Sto se tice oficira , malo smo i imali kojeg hrabrog generala . Napredovalo se po poslusnosti , a ne po hrabrosti i sposobnosti .
Upoznao sam licno krajiske generale Mileta i Kostu Novakovica , generala Djukica i jos dosta njih . To je bilo bogu plakati . Nisu ni licili na oficire .
Sjecam se kad nam je u Titogradu vrsio smotru general i narodni heroj Danilo Jaukovic . Klecala su nam koljena kad on prodje .To su bili oficiri !

Mi nismo nikad bili ni 3 ni 4 sila, a za JNA nemam pojma koja je bila, al je izgubila rat od slovenckoog udruzenja vodoinstalatera.
 
Krajem 80-ih JNA je bila treca ili cetvrta vojna sila u Evropi. Kada je doslo do konflikta oficiri koji su zavrsili iste vojne akademije i pripadali jedinstvenoj federalnoj armiji osnovase nekoliko novih armija i zaratise medjusobno? Kako je bilo mogucno da odgovore pozivu nacionalistickih vodja, masovno izdaju zakletvu da ce braniti teritorijalni integritet SFRJ i puno njih okrvave ruke protiv sopstvenog naroda cesto i golorukog? Od Spegelja i Anton Tusa do Mladica i Sljivancanina samo neke da napomenem..Umesto da poskidase glave tim istim nacionalistickim novokomponovanim vodjama, sto je bilo mnogo lakse i sto bi sacuvalo zemlju od razaranja, zlocina i ovolike stete koja se nikada ispraviti nece niti moze? Karijerizam, dogma, nacionalizam, komunizam, odsustvo morala...? Sta vi mislite?

Prvo: JNA krajem osamdesetih nije bila ni treća ni četvrta vojna sila u Evropi. Pitanje da li je bila i među prvih deset. To je obična, često upotrebljavana propagandna žvaka koja nikakvo uporište nema u realnim činjenicama.

Drugo: Najveći deo visokih oficira JNA, onih koji su donosili odluke su na prvom mestu bili komunisti, pa tek onda sve ostalo. Kao komunistima, prioritet im je bio očuvanje sistema i privilegija, a ne očuvanje države koju su se zakleli da čuvaju. Zato se i visoki oficirski kor, sledeći raspad SKJ na republičke partije, pocepao po nacionalnim osnovama.

Najveći deo nižih oficira JNA se našao u situaciji da mora zajedno sa svojim vojnicima, tj. onim što je ostalo od njihovih jedinica, da se bori za goli život. Tu, na tom nižem nivou su se najviše videle razlike u kućnom vaspitanju između oficira Hrvata, koji su u velikoj meri bili isključivo prohrvatski ( tj. antijugoslovenski) orjentisani, i koji su listom u čoporu promenili stranu, i svih ostalih ( pa čak i Slovenaca).
 
Špegelj, Tus, Agotić, Perešin i ostale izdajice.

Ali svako je uradio ono što je od njega očekivano. Najveća je greška što je Hrvatsima omogućeno da budu izdajice.

Nije se moglo očekivati da oni koji su 1941. izvršili masovnu izdaju severozapadnog fronta i dočekali naciste bez borbe nešto slično opet ne urade.

Izdajica ostaje izdajica i nije pitanje da li, nego kada će izvršiti izdaju.
 
To , da smo po snazi bili treca ili cetvrta vojska u Evropi , je bila obicna propaganda .U JNA je bilo otprilike 250.000 vojnika i oficira , a naoruzanje poprilicno
zastarjelo . Kad sam ja bio u vojsci , jos je bilo u naoruzanju pusaka M48 i njemackih smajsera . U voznom parku je bilo americkih DODZ~eva i jos kojesta .
Auto jedinice uopste nisu imale sredstva veze , vjerovatno je jos uvijek u upotrebi tenk T~34 i da ne sirim pricu dalje .
Sto se tice oficira , malo smo i imali kojeg hrabrog generala . Napredovalo se po poslusnosti , a ne po hrabrosti i sposobnosti .
Upoznao sam licno krajiske generale Mileta i Kostu Novakovica , generala Djukica i jos dosta njih . To je bilo bogu plakati . Nisu ni licili na oficire .
Sjecam se kad nam je u Titogradu vrsio smotru general i narodni heroj Danilo Jaukovic . Klecala su nam koljena kad on prodje .To su bili oficiri !

Nisi ti nikada bio u JNA.
 
младић је као командант книнског корпуса јна ебао матер усташама бранећи сфрј, шљиванчанин исто у вуковару, то су људи који су остали верни датој свечаној обавези југославији, трпати њих у исти кош и поредити их са усташким смећем шпегељом туђманом тусом и другим, за које се испоставило да им је заклетва тј свечано дата реч најобичнији керећи лавеж, је злонамерно и ретардирано.
 
Ne mogu se stavljati u istu ravan oficiri koji su
ispunjavali zakletvu i oni koji su izdali.
A svi su položili zakletvu.
Sve je bila izdaja
Te godine sam bio u Kini, sredinom februara, i tamo gledao onaj snimak sa Špegeljom
gde se dogovaraju kako da pobiju srbe.
Ja zovem starog, on mi kaže da sam naseo zapadnoj propagandi.
Šta bi bilo da je naša televizija to objavila
A JNA ?
Kakve sila ?
Izgubili rat od slovenačkog lovačkog društva pa dalje.
Izdaja je išla iz generalštaba.

Pojedini oficiri su ostali verni zakletvi
i oni su bili prvi kandidati za Hag.
 
Poslednja izmena:

Back
Top