Reklame namenjene deci

cave man

Buduća legenda
Banovan
Poruka
29.317
Reklame uzrok gojaznosti

DECA ne mogu da odole atraktivnim reklamama sa kaloričnim proizvodima i ukusnim slatkišima, a američki psiholozi smatraju da su one jedan od glavnih krivaca što je sve više gojaznih mališana. Proizvođači hrane, posebno oni kojima je najmlađa populacija ciljna grupa, izdvajaju basnoslovne svote novca za reklamiranje, tako da posle emitovanja većina mališana dobije želju da odmah konzumira njihove proizvode.

Stručnjaci smatraju da je veliki problem što se u marketinške svrhe koriste likovi iz crtanih filmova, stripova i popularnih bajki koji sugerišu deci da će biti jaki, pametni i lepi kao oni ako jedu određeni proizvod, a to nisu prirodne i zdrave namirnice kao spanać, koji je bio zaštitni znak Mornara Popaja, već one koje obiluju kalorijama. Osim toga, broj novih prehrambenih proizvoda namenjenih najmlađima porastao je u poslednjih 15 godina za čak 700 procenata i uglavnom su obogaćene veštačkim aromama, bojama i šećerima.

Izvor: NOVOSTI, Ž. P.

Proguglajte malo jutub i pogledajte broj viewa za reklame za smoki,cokoladice,bombone,pastete,virsle...
Deca su prosto hipnotisana tim reklamama i kad udju u prodavnicu prosto se zalepe za te proizvode kad ih vide!
Najvise takvih proizvoda se upravo nalazi kod kase dok se ceka da detetu zaokupi paznju a najgora situacija je kad dete krene da zahteva da hoce skoro sve od toga,roditelj mu kaze ne treba ti to ili imas vec,a onda prodavacica kao gleda i narod u redu vidi ovi nece da kupe detetu i jos najgore kad mu prodavacica tutne bananicu i cokoladicu kao evo ti od mene!:roll:
Prosto je nemoguce boriti se protiv agresivnih marketinskih trikova proizvodjaca junk hrane za decu...
 
Opet napadate sa splačinama.
Bolje da moderatori ovo zatvore dok ne postane zabavno.
I ne, neću da se osvrnem na ovo, već ću uzimati ovo kao najobičniju šalu i kao vaš fanatizam.
Ako kažete da je nemoguće boriti se protiv takvog marketinga, šta onda koji đavo pokušavate ovakvim temama?
 
Blago tebi kad takav ozbiljan problem gledas kao salu i sprdnju...
Nemoguce je jer nema kontrole proizvodjacima je maltene sve dopusteno samo zarad veceg profita.
Ajde,odrastao covek moze da se odupre takvom marketingu,mada mnogi podpadaju pod uticaj reklama za kokakolu,energetska pica i sl...
S druge strane deca nemaju formiran taj mehanizam odbrane i ako roditelj to ne ucini,neko ce profitirati na prekomernom unosu secera,masti,aditiva,vestackih aroma i boja kao i raznih dodataka prehrani kod te dece... a njima naneti probleme tipa gojaznost,dijabetes,problemi sa zubima...
 
Razgovoaraj sa decom i uci ih zdravim stavovima i navikama...
Deca u sustini skapiraju ako im pristupis na pravi nacin,a na sirem planu treba apelovati na suzavanje prostora za takvu vrstu reklamiranja.
Umesto slika crtanih junaka na takve proizvode treba staviti nesto slikovito sto bi deci docaralo da to nije dobro za njih u tolikoj kolicini...
Recimo na sitne igracke se stavlja slikovito upozorenje nije za decu ispod toliko i toliko godina zbog opasnosti od gutanja sitnih delova...
Slikovitu opomenu bi deca razumela a ovako se identifikuju sa crtanim junacima i junacima iz reklama i misle kao sto u ovom istrazivanju pise da ce postati jaki,snazni...
Pozadina svega je gomila secera,soli,aditiva,emulgatora...
Recimo slikovit primer bi bio nesto slicno sto radi dzejmi oliver u emisiji food revolution gde demaskira ceo taj proces pravljenja junk hrane na slikovit nacin korak po korak pred decom pojasnjavajuci im na nivou koji oni mogu da razumeju...
 
Mrzim reklame.
Idu mi na \ivce,pogotovo kad ih puse u toku najbolje scene u filmu ili seriji.
Decu najviše kljukaju reklamama na kanalima ''Ultra'',''Cartoon'',''Heppy''
Tu su klinci izloženi reklamama namenjenih da im uliju određenu iliziju i želju,da nateraju roditelje da im kupe tu stvar,uglavnom igračke,slatkiše...
Ali i na drugim kanalima vreba opasnost..
Zato,pamet u glavu i ne dozvoljavati deci da gube vreme gledajuci tv..
 
Razgovoaraj sa decom i uci ih zdravim stavovima i navikama...
Deca u sustini skapiraju ako im pristupis na pravi nacin,a na sirem planu treba apelovati na suzavanje prostora za takvu vrstu reklamiranja.
Umesto slika crtanih junaka na takve proizvode treba staviti nesto slikovito sto bi deci docaralo da to nije dobro za njih u tolikoj kolicini...
Recimo na sitne igracke se stavlja slikovito upozorenje nije za decu ispod toliko i toliko godina zbog opasnosti od gutanja sitnih delova...
Slikovitu opomenu bi deca razumela a ovako se identifikuju sa crtanim junacima i junacima iz reklama i misle kao sto u ovom istrazivanju pise da ce postati jaki,snazni...
Pozadina svega je gomila secera,soli,aditiva,emulgatora...
Recimo slikovit primer bi bio nesto slicno sto radi dzejmi oliver u emisiji food revolution gde demaskira ceo taj proces pravljenja junk hrane na slikovit nacin korak po korak pred decom pojasnjavajuci im na nivou koji oni mogu da razumeju...
Nisam roditelj, niti vaspitač da tuđu decu učim ovome ili onome. I nisu deca kriva, već roditelji koji to kupuju. Deca koja sama raspolažu novcem znaju delimično da vode računa šta jedu i koliko troše za to.
 
Mrzim reklame.
Idu mi na \ivce,pogotovo kad ih puse u toku najbolje scene u filmu ili seriji.
Decu najviše kljukaju reklamama na kanalima ''Ultra'',''Cartoon'',''Heppy''
Tu su klinci izloženi reklamama namenjenih da im uliju određenu iliziju i želju,da nateraju roditelje da im kupe tu stvar,uglavnom igračke,slatkiše...
Ali i na drugim kanalima vreba opasnost..
Zato,pamet u glavu i ne dozvoljavati deci da gube vreme gledajuci tv..

Nije samo na TV-u,mada 90% uticaja je odatle,nego su tu i bilbordi po celom gradu,u prodavnicama idu preko razglasa,najjaca fora je sad kad je bila noc muzeja besplatno delili kokakolu iz kamiona i sprite,a iz nekog decijeg automata gde je lik bio maskiran u maskotu smokija choko smoki...
 
Nisam roditelj, niti vaspitač da tuđu decu učim ovome ili onome. I nisu deca kriva, već roditelji koji to kupuju. Deca koja sama raspolažu novcem znaju delimično da vode računa šta jedu i koliko troše za to.
Postoje udruzenja roditelja i potrosaca,doduse to ovde teze ide,jer skoro mene ovde napali sto je predsednik tog udruzenja rekao da se u pastete i virsle stavlja klanicni otpad!
Zamisli,ti kao potrosac napadnes nekog ko treba da ti pomogne protiv bahatosti i neodgovornosti konditorske,industrije mesa i slicno...
 
Postoje udruzenja roditelja i potrosaca,doduse to ovde teze ide,jer skoro mene ovde napali sto je predsednik tog udruzenja rekao da se u pastete i virsle stavlja klanicni otpad!
Zamisli,ti kao potrosac napadnes nekog ko treba da ti pomogne protiv bahatosti i neodgovornosti konditorske,industrije mesa i slicno...
Evo sad se neću sprdati. Šta ja znam, razumem šta hoćete da postignete, i da želite da pomognete. Samo to nije baš efektivno preko ovakvog foruma. Da li će se stanje promeniti ili ne, u to ne ulazim i ne bih daleko da odem. Što se mene tiče, slatkiši su sasvim sporedna stvar i nikad ih nisam previše konzumirao, a verujem da je tako i sa ostalom decom. Ima naravno onih koji jedu samo slatkiše, ali vremenom ih prođe. Opet odlazim daleko, pa da se vratim nazad. Onaj ko ima u glavi razgraničenje mere (kad treba stati) i razgraničenje šta je zdravo, a šta ne, njega nikakva reklama ne može naterati da bilo šta kupi, a takvih roditelja ima dosta, u to sam uveren.
 
Vrlo je agresivno reklamiranje namenjeno deci. Neka istrazivanja su pokazala da je najveci broj ljudi 'veran' proizvodima i firmama na koje je navikao u detinjstvu, pa tako kompanije ulazu velika sredstva u formiranju ukusa najmladjih u nameri da ih preusmere na odredjene proizvode. Nije samo u pitanju hrana vec sve redom (igracke, odeca, muzika....)
Kako s tim izaci na kraj je veliko pitanje. Ne dozvoliti detetu da gleda reklame i uopste TV program bez prisustva roditelja koji bi objasnio sta treba? Nije uvek izvodljivo cak i kad roditelji imaju takve zelje. TV ce gledati kod prijatelja, rodjaka, u obdanistu... Postoji i uticaj vrsnajka koji je nemoguce izbeci, deca zele ono sto i druga deca imaju pogotovo ako su im ta druga deca uzor u nekom smislu.
 
a to nisu prirodne i zdrave namirnice kao spanać, koji je bio zaštitni znak Mornara Popaja, već one koje obiluju kalorijama.

Moram da priznam da je spanać acquired taste, i da ako nije sasvim mlad ili samleven i pomešan sa raznim začinima ima ukus na gorku travicu


Osim toga, broj novih prehrambenih proizvoda namenjenih najmlađima porastao je u poslednjih 15 godina za čak 700 procenata i uglavnom su obogaćene veštačkim aromama, bojama i šećerima.

Za razliku od nas koji smo imali tablete dekstroze!? kao i med sa kafom u malim tubicama, a tek generacije naših roditelja koje su jele ratluk i belo-crvene šećerne štapiće i šećernu vunu

Proguglajte malo jutub i pogledajte broj viewa za reklame za smoki,cokoladice,bombone,pastete,virsle...
Deca su prosto hipnotisana tim reklamama i kad udju u prodavnicu prosto se zalepe za te proizvode kad ih vide!
Najvise takvih proizvoda se upravo nalazi kod kase dok se ceka da detetu zaokupi paznju a najgora situacija je kad dete krene da zahteva da hoce skoro sve od toga,roditelj mu kaze ne treba ti to ili imas vec,a onda prodavacica kao gleda i narod u redu vidi ovi nece da kupe detetu i jos najgore kad mu prodavacica tutne bananicu i cokoladicu kao evo ti od mene!:roll:
Prosto je nemoguce boriti se protiv agresivnih marketinskih trikova proizvodjaca junk hrane za decu...

Jesi ti bio dete i da li su te ikada vodili u prodavnicu?
Iz oblaka inače pada voda koja se zove kiša, a ono što sija na nebu zove se Sunce :eek: eto još da se čudiš
 
Decu najviše kljukaju reklamama na kanalima ''Ultra'',''Cartoon'',''Heppy''
Tu su klinci izloženi reklamama namenjenih da im uliju određenu iliziju i želju,da nateraju roditelje da im kupe tu stvar,uglavnom igračke,slatkiše...
E one igračke su baš glupe. Postoji sto brendova nekih čupavaca i ljigavaca, i kažu svaki ima 52 varijante, sakupi ih sve
Bar da su neke lepe igračke sa kojima možeš da se igraš
 
iz nekog decijeg automata gde je lik bio maskiran u maskotu smokija choko smoki...
Ako je to neko veliko kuče, zove se Smokić i to je sasvim drugi proizvod od čoko smokija (i jadan, jer privlači decu oblikom koske, kao jedeš kao kuca, :eek: a inače ima 0,5 odsto drugih žitarica sem kukuruza što je otprilike jedna mrvica po kesi). Čoko smoki je draže bombona sa malo flipsa u sredini umesto kikirikija. Lep je, ako se tretira kao draže bombona a ne kao smoki.
Klasičan smoki je najbolji iz cele te priče i ja ga tretiram kao cerealiju. Kukuruz+kikiriki+soja. Proteinska cerealija bez dodatog šećera, nema glutena jer je od kikirikija, ne jede se sa mlekom pa odgovara onima koji ne smeju da jedu mleko.
 
Ako je to neko veliko kuče, zove se Smokić i to je sasvim drugi proizvod od čoko smokija (i jadan, jer privlači decu oblikom koske, kao jedeš kao kuca, :eek: a inače ima 0,5 odsto drugih žitarica sem kukuruza što je otprilike jedna mrvica po kesi). Čoko smoki je draže bombona sa malo flipsa u sredini umesto kikirikija. Lep je, ako se tretira kao draže bombona a ne kao smoki.
Klasičan smoki je najbolji iz cele te priče i ja ga tretiram kao cerealiju. Kukuruz+kikiriki+soja. Proteinska cerealija bez dodatog šećera, nema glutena jer je od kikirikija, ne jede se sa mlekom pa odgovara onima koji ne smeju da jedu mleko.

..koliko soli sadrzi kesica smokija i koliko je to u % dnevnih potreba deteta od npr 5 godina..?
 
„Podravkina“ „lino lada“ na srpskom tržištu ima devet odsto manje lešnika i sedam odsto manje mleka od one koja se prodaje u Hrvatskoj
Moja mama je nekoliko puta kupovala kanticu nekog krema koji sam ja onda odbijao da jedem jer je sam šećer
E sad da sam dete morao bih da ga jedem jer bi bilo ili to ili mamin odvratni kuvani kupus sa prstom masnoće i aleve paprike odozgo
Tako da je najveća krivica na roditeljima koji ili ne pročitaju da krem ima 80 odsto šećera ili ih baš briga
 
Deca se ne zaustavljaju dok ne pojedu celu kesicu grisina,cipsa,smokija,bombona...
posle na to dodaju sok koji na 100 grama ima 16 grama secera,pa cokoladno mleko koje sadrzi isto toliko tako da su predozirani secerom i solju...
a onda se cudimo kad neko dete dobije poviseni pritisak u pubertetu ili ne daj boze dijabetes...
 
Deca se ne zaustavljaju dok ne pojedu celu kesicu grisina,cipsa,smokija,bombona...
posle na to dodaju sok koji na 100 grama ima 16 grama secera,pa cokoladno mleko koje sadrzi isto toliko tako da su predozirani secerom i solju...
a onda se cudimo kad neko dete dobije poviseni pritisak u pubertetu ili ne daj boze dijabetes...
Tačno, krivi su roditelji što to uopšte kupuju. Dete ne može da popije sok i čokoladno mleko koji ne postoje u kući
 

Back
Top