Prosvetljenost i filozofija

fisherman1

Veoma poznat
Banovan
Poruka
13.583
Ima li ovde na pdf filozofija neko ko bi nam o prosvetljenosti nešto mogao reči i eventualno
kako se do nje stiže...
Prvo,ipak,kako to izgleda biti prosvetljen...
(Ja sam naime običan čovek koji ne razume šta je tu toliko važno,a izgleda jeste...:))
 
Ima li ovde na pdf filozofija neko ko bi nam o prosvetljenosti nešto mogao reči i eventualno
kako se do nje stiže...
Prvo,ipak,kako to izgleda biti prosvetljen...
(Ja sam naime običan čovek koji ne razume šta je tu toliko važno,a izgleda jeste...:))

Да би разумео шта је просветљење мораш имати на уму поделу на појаву и ствар по себи. При чему је појава све што опажамо, а што зовемо реалан свет, док је ствар по себи метафизичка несазнатљива суштина те појаве.
Сада. Просветљење би било одбацивање појаве и стапање са ствари по себи. Међутим, то није тако просто као што изгледа. Одбацивши појаву одбацили смо све. Време, простор, каузалитет. Не остаје ту после тога неки просветљени гуру који ће сада пропевадати своју просветљеност. Ти гуруи су шарлатани, сањари. Нема то везе са просветљењем.
Права просветљеност значи метафизичку комплетну промену нашег бића. Нема више овога света након просветљења. Има нечега тада , нечега што су источњаци звали „Нирвана“ али то нешто је нама док смо у овом стању свести непојмљиво.
У стању егзистенције од просветљења можемо имати само неке магловите слутње и увиде. О тим увидима се не говори. Они се не могу пртетворити у речи већ можда само у уметност.
Као пример узећу ову Бернинијеву скулптуру. Ту је насликан један такав увид у трансцендентно у оно што нас чека изван опажајног света појаве:

64681822_bernini_ekstaza_tereze_show.jpg
 
Poznato mi je tvoje shvatanje stvari po sebi ...Nešto bolje tretiraš pojavni svet,ali,bože moj,čovek se menja tokom življenja...
Da li si zapazio da svaka pojava "stiže" postojanjem sadržavajući i sama to postojanje...Pritom i misao smatram pojavom...
(Fenomeni i noumeni-su samo reči,ali...)Noumenalnim bih mogao nazvati samo taj čin pojavljivanja...Kao Niče:vatru
postojanja...(u kojoj se kupa ptica Feniks-pojavni svet!)...
Poznato mi šta je nirvana i sam upražnjavam Pranajamu i meditacije,ali tu vatru postojanja (pokretljivost,energiju,sile
pokretanja isl.) u nirvani nisam saznavao...Pre sagledavam kroz fizićke procese i zakonitosti...Jednostavno-blještavilo postojanja je za mene
to što ti zoveš stvar po sebi...Kupanje u svetlosti!
 
Poznato mi je tvoje shvatanje stvari po sebi ...Nešto bolje tretiraš pojavni svet,ali,bože moj,čovek se menja tokom življenja...
Da li si zapazio da svaka pojava "stiže" postojanjem sadržavajući i sama to postojanje...Pritom i misao smatram pojavom...
(Fenomeni i noumeni-su samo reči,ali...)Noumenalnim bih mogao nazvati samo taj čin pojavljivanja...Kao Niče:vatru
postojanja...(u kojoj se kupa ptica Feniks-pojavni svet!)...
Poznato mi šta je nirvana i sam upražnjavam Pranajamu i meditacije,ali tu vatru postojanja (pokretljivost,energiju,sile
pokretanja isl.) u nirvani nisam saznavao...Pre sagledavam kroz fizićke procese i zakonitosti...Jednostavno-blještavilo postojanja je za mene
to što ti zoveš stvar po sebi...Kupanje u svetlosti!

Ти се очито трудиш да спознаш нешто што се суштински не може спознати. Али твоја жеља је разумљива. Она је природни смер људског ума. Моћ сазнавања жели да сазнаје. Жели да непознато претвори у познато.
Проблем је што је у овом случају то суштински немогуће.

Пада ми на памет онај мит о Миди који је био проклет да све што додирне претвори у злато. Исто је и са нашим интелектом или моћи сазнања. Ми смо да тако кажемо, окружени ствари по себи. Она је свуда око нас и у нама. Ми смо та ствар по себи заправо.Она је наша најунутрашњије биће. Па ипак, када желимо да је сазнамо, баш попут оног Миде, МЕЊАМО је у самој њеној суштини. Претварамо је појаву. Кретање претврамо у скуп непокретних тачака једне линије . Време претварамо у линију у простору. Једноставно, баратамо симболима уместо оним што симболи презентују. Баратамо појавом уместо ствари по себи.

Све што додирнемо претварамо у појаву, у представу, у скуп линија. То је наше проклетство. А то мит о Миди заправо презентује:

Kralj Mida i funkcija intelekta
http://forum.krstarica.com/entry.php/6359-Kralj-Mida-i-funkcija-intelekta

midastouch.jpg


Просветљење би било уклонити то проклетство. Окупати се попут Миде у реци Пактол. И погледати око себе без тих "филтера" које зовемо "простор и време".
 
Negde si rekao da je izraz "stvar po sebi" nesrečno sročen...Ne da je nesrečno ,već "ubija"...:hahaha:
Imaš povratnu spregu svake zvučne i pisane reči-asocira misao i "ide" na verifikaciju,a restlovi iniciraju
dodatne "primisli"...
Misaono,osnova postojanja je čak vidljiva kao osvetljenost svega oko nas i nas samih te što daje "snagu" kretanju...
Ta "snaga osvetljenosti" je u pitanju ove teme.Tako da mi je taj izraz daleko bolji.Hindu kažu Prana.U stvari i nije reč bitna toliko...
(Da li gledaš na svet Kopernikanskim obrtom-u sebi ili ekstrovertno "iz sebe" irelevantno je...Tj.da li su pojave objektivne
ili subjektivne...)
Ono šta ja imam neodoljiv utisak i namisao čak je da će se desiti isto kao i sa svim velikim otkričima da je to tako jednostavan sistem
da je prosto čudno kako se niko pre nije setio!
To je slično mom" otkriću" iz sedamdesetih da zvezde zagreva njihova gravitacija,zbog koje je i Zemljino jezgro rastopljeno (4 milijarde godine hlađenja nije ohladilo Zemlju-
odatle mi misao i krenula i zaključio da "nešto" stalno greje Zemlju,a stalna je gravitacija i sučeljavanje sila u središtu nebeskog tela...)...Malo,po malo -ta misao
stigla i u SF,pa i u nauku...Čak mislim da se istovremeno ta ideja (u roku nekoliko meseci)pojavila na nekoliko tačaka planete.Moja ideja je "lansirana" na tribini
Ćulumovih predavanja i profa je progurao dalje...Bilo zabavno kako je raja zevala zbog dotadašnjeg shvatanja da se zvezde greju termonuklearnim procesima(samo
niko da objasni kako ne eksplodiraju!:hahaha:)...
Ma glup primer,a tako će biti i sa silama postojanja...:(
 
prosvetljenost je šit jer pretpostavlja da svi kao živimo u mraku

more namamlate mi se sintetičkih sudova a posteriori..kažem ja njima.
Može ti se...A šta oni Navarovi s budžeta? Kao mačiće u vodu?
Nisam baš primetio da šutiraš po forumu "neprosvetljene"-pre se dohvataš s onim
drugima...:mrgreen:
Pitam ovom temom jer je možda moguće unaprediti mišljenje i misliti kvalitetnije.
Pritom ne mislim samo na logiku...
 
Ти се очито трудиш да спознаш нешто што се суштински не може спознати. Али твоја жеља је разумљива. Она је природни смер људског ума. Моћ сазнавања жели да сазнаје. Жели да непознато претвори у познато.
Проблем је што је у овом случају то суштински немогуће.

Пада ми на памет онај мит о Миди који је био проклет да све што додирне претвори у злато. Исто је и са нашим интелектом или моћи сазнања. Ми смо да тако кажемо, окружени ствари по себи. Она је свуда око нас и у нама. Ми смо та ствар по себи заправо.Она је наша најунутрашњије биће. Па ипак, када желимо да је сазнамо, баш попут оног Миде, МЕЊАМО је у самој њеној суштини. Претварамо је појаву. Кретање претврамо у скуп непокретних тачака једне линије . Време претварамо у линију у простору. Једноставно, баратамо симболима уместо оним што симболи презентују. Баратамо појавом уместо ствари по себи.

Све што додирнемо претварамо у појаву, у представу, у скуп линија. То је наше проклетство. А то мит о Миди заправо презентује:

Kralj Mida i funkcija intelekta
http://forum.krstarica.com/entry.php/6359-Kralj-Mida-i-funkcija-intelekta

midastouch.jpg


Просветљење би било уклонити то проклетство. Окупати се попут Миде у реци Пактол. И погледати око себе без тих "филтера" које зовемо "простор и време".


Još tada sam zapazio ovaj Ozijev post u kom je izrekao nekoliko izglednih poruka šta treba tražiti i kako osvetliti postojanje!
Ne treba se plašiti susretom sa "stvarima po sebi" tj sa svetom koji je takav kakav zaista jeste! (Platonova definicija!)
Vreme i prostor su naše subjektivne određujuće kvalitativne matrice uma koje smo od malena učili primenjujući naš komparativni um!
Pokušajmo videti svet kakav jeste ne određujući mu mesta,pozicije,osobine i sl.naučeno!
Ko uspe takvog da ga "vidi"-video je svet u novom svetlu-prosvetljeno!
Viđam tako pojedinosti povremeno i mogu reči da mi je mnogo toga daleko bistrije i jasnije,ali bukvalno!
 
Ima li ovde na pdf filozofija neko ko bi nam o prosvetljenosti nešto mogao reči i eventualno
kako se do nje stiže...
Prvo,ipak,kako to izgleda biti prosvetljen...
(Ja sam naime običan čovek koji ne razume šta je tu toliko važno,a izgleda jeste...:))

Prvi uslov je da pojedinac bude visoko etičan, odgovoran za svoja dela, reči i misli.
Drugo, to podrazumeva da je dosegao dovoljno dobar unutarnji balans koji je neophodan za svestan rad dublje spoznaje života.
Treći uslov je njegova pouzdanost, istrajnost, iskrenost u radu na ekspanziji sopstvene svesti.
U radu ka pravoj prosvetljenosti pojedinac lagano donosi veći stepen harnonizacije unutar sebe na svim nivoima; fizičkom, emotivnom, mentalnom i duhovnom.
Neophodno je da bude svestan svakog svog nivoa kako bi se dovoljno otvorio prema samoj suštini života u procesu laganog povećanja toka iste. Suština života donosi odgovarajuće pročišćenje i viši stepen razumevanja sebe i života a sa time i viši stepen etičnosti, ljubavi, odgovornosti...
Na tom putu ekspanzije svesti pojedinac radi na potpunom pregledanju i odrađivanju sadržaja ličnog podsvesnog dela uma koji na kraju mora bidi čist bez nerazjašnjenih i neočišćenih sadržaja.
Tek tada pojedinac dosegne puniji opseg otvaranja prema suštini života i on kao Biće (Duša) bude potpuno svestan Sebe i svojih tela i kao takav ulazu i prvi naredni svet čiste svesti ili čistog Duha koji mnogi zovu ništavilom jer je za čovekov um tj. za humanu svest nedostižan ili nedokučiv i neshvatljiv.
Pa ipak, iako je to iznad svih istočnjačkih, religijskih ili mentalnih prosvetljenja, ono je tek prvi i pravi početak na putu prave ekspanzije svesti.
Pravi rad tek ovde počinje, što kaže da je put i dalje zahtevan iako tek tada počinje da otkriva prave plodove ranijeg rada.
Suština života je nosioc najvišeg nivoa svesti kojoj čovek kao Biće (Duša) teži a poznata je pod mnogim i raznovrsnim imenima u mnogim učenjima, pravcima, religijama i podnebljima. Ovde je poznata kao Duh ili Sveti Duh odnosno Reč ili Reč Boga.
To je ta suština koja je koristeći svoje dve osnovne komponente ili dva pilara, duhovnu Svetlost i duhovni Zvuk iskoristila za kreiranje nižih svetova - tačnije za kreiranje energije, materije, vremena i prostora kao i za kreiranje čovekovih unutarnjih tela.
Duhovna Svetlost i duhovni Zvuk jesu osnovne komponente svega što postoji u nižim svetovima.

Najvažnije pitanje može biti; Zašto niži svetovi i zašto sve te kreacije?
Odgovor je da bi Bića (Duše) mogle biti školovane kroz iskustva da jednoga dana realizuju Sebe, ekspandiraju svest do potrebnih nivoa i vrate se nazad na višim ili pravim realnostima.

Neophodno je znati da mentalni koncept ili predstava ne znači ništa već jedino dosegnuti samo prosvetljenje i znati Sebe kao jedino realno biće u sklopu čoveka kao celine itd. itd.

Ako neko kaže da zna šta je to prosvetljenje a nije ga dosegao to znači da taj ne znati ništa. Čak i da ne kažemo šta i koliko znamo naše diskusije otkrivaju naše stanje svesti. Mogućnost da citiramo bilione knjiga ovoga sveta po ma kom pitanju može samo da nam donese koji dinar više da kupimo hleba za dnevno preživljavanje ali ne i da nas podigne u viša stanja svesti...
 
Prvi uslov je da pojedinac bude visoko etičan, odgovoran za svoja dela, reči i misli.
Drugo, to podrazumeva da je dosegao dovoljno dobar unutarnji balans koji je neophodan za svestan rad dublje spoznaje života.
Treći uslov je njegova pouzdanost, istrajnost, iskrenost u radu na ekspanziji sopstvene svesti.
U radu ka pravoj prosvetljenosti pojedinac lagano donosi veći stepen harnonizacije unutar sebe na svim nivoima; fizičkom, emotivnom, mentalnom i duhovnom.
Neophodno je da bude svestan svakog svog nivoa kako bi se dovoljno otvorio prema samoj suštini života u procesu laganog povećanja toka iste. Suština života donosi odgovarajuće pročišćenje i viši stepen razumevanja sebe i života a sa time i viši stepen etičnosti, ljubavi, odgovornosti...
Na tom putu ekspanzije svesti pojedinac radi na potpunom pregledanju i odrađivanju sadržaja ličnog podsvesnog dela uma koji na kraju mora bidi čist bez nerazjašnjenih i neočišćenih sadržaja.
Tek tada pojedinac dosegne puniji opseg otvaranja prema suštini života i on kao Biće (Duša) bude potpuno svestan Sebe i svojih tela i kao takav ulazu i prvi naredni svet čiste svesti ili čistog Duha koji mnogi zovu ništavilom jer je za čovekov um tj. za humanu svest nedostižan ili nedokučiv i neshvatljiv.
Pa ipak, iako je to iznad svih istočnjačkih, religijskih ili mentalnih prosvetljenja, ono je tek prvi i pravi početak na putu prave ekspanzije svesti.
Pravi rad tek ovde počinje, što kaže da je put i dalje zahtevan iako tek tada počinje da otkriva prave plodove ranijeg rada.
Suština života je nosioc najvišeg nivoa svesti kojoj čovek kao Biće (Duša) teži a poznata je pod mnogim i raznovrsnim imenima u mnogim učenjima, pravcima, religijama i podnebljima. Ovde je poznata kao Duh ili Sveti Duh odnosno Reč ili Reč Boga.
To je ta suština koja je koristeći svoje dve osnovne komponente ili dva pilara, duhovnu Svetlost i duhovni Zvuk iskoristila za kreiranje nižih svetova - tačnije za kreiranje energije, materije, vremena i prostora kao i za kreiranje čovekovih unutarnjih tela.
Duhovna Svetlost i duhovni Zvuk jesu osnovne komponente svega što postoji u nižim svetovima.

Najvažnije pitanje može biti; Zašto niži svetovi i zašto sve te kreacije?
Odgovor je da bi Bića (Duše) mogle biti školovane kroz iskustva da jednoga dana realizuju Sebe, ekspandiraju svest do potrebnih nivoa i vrate se nazad na višim ili pravim realnostima.

Neophodno je znati da mentalni koncept ili predstava ne znači ništa već jedino dosegnuti samo prosvetljenje i znati Sebe kao jedino realno biće u sklopu čoveka kao celine itd. itd.

Ako neko kaže da zna šta je to prosvetljenje a nije ga dosegao to znači da taj ne znati ništa. Čak i da ne kažemo šta i koliko znamo naše diskusije otkrivaju naše stanje svesti. Mogućnost da citiramo bilione knjiga ovoga sveta po ma kom pitanju može samo da nam donese koji dinar više da kupimo hleba za dnevno preživljavanje ali ne i da nas podigne u viša stanja svesti...

и ти си онајштојок.
ал би да се прикријеш...
боље се покриј.
 

Back
Top