30 godina od pocetka ekonomske krize u Srbiji!

Arkadijanac

Ističe se
Poruka
2.797
Na pocetku su bile osamdesete, ko ih se ne seca, podseticu, prvo smo imali stabilizaciju, prvo jednu pa drugu, onda smo vozili na par nepar, onda su dosle restrikcije struje, pa onda nestasice kafe i mesa, neko bi rekao benigni problemi u odnosu na danas. U redu, idemo dalje, onda su dosle devedesete, tuzne i nesretne, haos, rat, inflacija, sankcije, organizovani kriminal, beda, onda smo malo predahnuli 96 i 97 kad smo bili "faktor" na Balkanu, ali je odma dosao novi rat na Kosovu i bombardovanje i izivljavanje nad infrastrukturom Srbije belosvetskih bitangi, onda revolucija pa smo umesto domacih okupatora dobili strane (tj njihove predstavnike ovde), onda kidnapovanje bivseg vodje i atentat na novog, pa vanredno stanje, i onda opet mali predah2006. i 2007. godine a onda dosla SEKA i dokusurila i ono malo psihicke stabilnosti sto je ostalo u narodu. I tako sludjeni docekasmo kohabitaciju bez nade, bez vere u bolje sutra, bez nekog plana, bez drzave, i bez smisla uopste. Citave generacije unistene trajno. 30 godina. Sto je mnogo, mnogo je!
 
Na pocetku su bile osamdesete, ko ih se ne seca, podseticu, prvo smo imali stabilizaciju, prvo jednu pa drugu, onda smo vozili na par nepar, onda su dosle restrikcije struje, pa onda nestasice kafe i mesa, neko bi rekao benigni problemi u odnosu na danas. U redu, idemo dalje, onda su dosle devedesete, tuzne i nesretne, haos, rat, inflacija, sankcije, organizovani kriminal, beda, onda smo malo predahnuli 96 i 97 kad smo bili "faktor" na Balkanu, ali je odma dosao novi rat na Kosovu i bombardovanje i izivljavanje nad infrastrukturom Srbije belosvetskih bitangi, onda revolucija pa smo umesto domacih okupatora dobili strane (tj njihove predstavnike ovde), onda kidnapovanje bivseg vodje i atentat na novog, pa vanredno stanje, i onda opet mali predah2006. i 2007. godine a onda dosla SEKA i dokusurila i ono malo psihicke stabilnosti sto je ostalo u narodu. I tako sludjeni docekasmo kohabitaciju bez nade, bez vere u bolje sutra, bez nekog plana, bez drzave, i bez smisla uopste. Citave generacije unistene trajno. 30 godina. Sto je mnogo, mnogo je!


To znaci da lose seme nice u Srbiji iz korova korov izlazi
 
I koje je resenje? Promeniti zemlju mozda? Svi koji su mogli to su vec uradili!


Nisam pametan brate meni baba i deda '69godine vec su bili prinudjeni da promene zemlju ja sam licno sacekao 6 oktobar (tacnije novembar) i kad sam video taj korov pobego sam i ja

Neko bi rekao da je resenje samo raditi i stedeti kao nemci sto su radili i sto rade ali kako brate promeniti mentalitet naseg naroda slave,zavetine,nike patike,svadbe tri dana,kuce na tri sprata(i to dve u dvoristu) dva automobila u dvoristu.....ma da ne nabrajam vise ...mi zivimo kao da smo nemci zato nemamo i ne mozemo imati jer mentalitet je takav ...osudjeni smo na propast
 
Nisam pametan brate meni baba i deda '69godine vec su bili prinudjeni da promene zemlju ja sam licno sacekao 6 oktobar (tacnije novembar) i kad sam video taj korov pobego sam i ja

Neko bi rekao da je resenje samo raditi i stedeti kao nemci sto su radili i sto rade ali kako brate promeniti mentalitet naseg naroda slave,zavetine,nike patike,svadbe tri dana,kuce na tri sprata(i to dve u dvoristu) dva automobila u dvoristu.....ma da ne nabrajam vise ...mi zivimo kao da smo nemci zato nemamo i ne mozemo imati jer mentalitet je takav ...osudjeni smo na propast

A kako se korov kad ga iscupas iz ove zemlje, i zasadis u neku drugu, naprosto pretvori u plelep cvet, korov bi trebalo da je korov ma gde ga zasadio.
 
A kako se korov kad ga iscupas iz ove zemlje, i zasadis u neku drugu, naprosto pretvori u plelep cvet, korov bi trebalo da je korov ma gde ga zasadio.

Prosto je .....ko god je otisao iz svoje zemlje batalio je 70%obicaja svojih iz finansijskih razloga + iz razloga sto se radi svaki dan i nema se vremena za slave zavetine i ostala belaja
Mi se genetski preprogramiramo gde god da odemo i postanemo cak uspesniji od domacina koji nas je primio
Nas iskreno samo mentalitet zeza da postanemo uspesna zemlja


ps.znas da kad odem kod dede na selu smeje mi se celo selo sto kosim travu pored puta :eek: a ovde gde se nalazim video sam da kose i ogranke pored njiva
 
Prosto je .....ko god je otisao iz svoje zemlje batalio je 70%obicaja svojih iz finansijskih razloga + iz razloga sto se radi svaki dan i nema se vremena za slave zavetine i ostala belaja
Mi se genetski preprogramiramo gde god da odemo i postanemo cak uspesniji od domacina koji nas je primio
Nas iskreno samo mentalitet zeza da postanemo uspesna zemlja


ps.znas da kad odem kod dede na selu smeje mi se celo selo sto kosim travu pored puta :eek: a ovde gde se nalazim video sam da kose i ogranke pored njiva

Pre 150 godina jedan Gete je imao mnogo lepse misljenje o nama. Molim moderatora da ovu temu prebaci u pdf politika, izgleda da joj je tamo mesto.
 
Pilipović smatra da u ovom momentu, Srbija nema drugi izbor nego da štedi, nove pozajmice iz inostranstva bile bi previše skupe "i pitanje je ko bi nam dao taj novac".



Pilipović, koja je bila dugo na čelu predstavništva Evropske banke za obnovu i razvoj u Beogradu, insistirala je da "samo efikasnošću društva i države mi bi mogli mnogo više da pomognemo našoj privredi."

Pilipović se saglasila da je javni dug Srbije relativno visok, u odnosu na bruto domaći proizvod (BDP) i zato ne bi trebalo da se dalje zadužuje, ali na drugoj strani, ne može da se investira bez pozajmice.

"Volela bih da smo poslednjih 15 godina investirali u infrastrukturu, kada smo dobijali prihode od privatizacije, ali smo ih trošili na neke socijalne kategorije. Bojim se da ćemo svi morati da štedimo. Kada bi se zgrčili i štedeli, jedno pet godina, možda bi onda mogli da krenemo u neki novi ciklus investiranja", smatra ova privrednica.



http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2012&mm=06&dd=03&nav_id=615258
 
Pilipović smatra da u ovom momentu, Srbija nema drugi izbor nego da štedi, nove pozajmice iz inostranstva bile bi previše skupe "i pitanje je ko bi nam dao taj novac".



Pilipović, koja je bila dugo na čelu predstavništva Evropske banke za obnovu i razvoj u Beogradu, insistirala je da "samo efikasnošću društva i države mi bi mogli mnogo više da pomognemo našoj privredi."

Pilipović se saglasila da je javni dug Srbije relativno visok, u odnosu na bruto domaći proizvod (BDP) i zato ne bi trebalo da se dalje zadužuje, ali na drugoj strani, ne može da se investira bez pozajmice.

"Volela bih da smo poslednjih 15 godina investirali u infrastrukturu, kada smo dobijali prihode od privatizacije, ali smo ih trošili na neke socijalne kategorije. Bojim se da ćemo svi morati da štedimo. Kada bi se zgrčili i štedeli, jedno pet godina, možda bi onda mogli da krenemo u neki novi ciklus investiranja", smatra ova privrednica.



http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2012&mm=06&dd=03&nav_id=615258

Kako bre da stedi neko ko ima 20000 platu, ili jos bolje pitanje, na cemu da stedi kad je zeljan svega!
 
А криза није била 1945, 46, 54 ..?

Криза је изгледа психолошка категорија !
Ако је криза од кад смо постали много алави
( кад је потрошачка грозница превазишла могућности производних снага и производних односа ),
онда ок.
 
А криза није била 1945, 46, 54 ..?

Криза је изгледа психолошка категорија !
Ако је криза од кад смо постали много алави
( кад је потрошачка грозница превазишла могућности производних снага и производних односа ),
онда ок.

Ako je i bila, nije trajala 30 godina, i nije bila ovoliko sveobuhvatna. Ako ti mislis da sam ja alav zato sto zelim da imam svoj zivotni prostor, posao i hranu za 30 dana u mesecu, onda sam alav. Vecina koji su preziveli krizu 54 godine vec su 60-ih resili bar 2/3 problema, dok moja generacija (1974) moze samo da sanja da ce ih neko tretirati kao ljude, a ne kao dobrovoljne robove.
 
Neko je pitao kako korov koji se iščupa odavde i presadi u neku drugu zemlju postaje lep cvet. Pa, mislim da je to zato što je ovde moderno da budeš korov, jer smo ljubomorni jedni na druge kad neko nešto dobro radi i kad uspe u životu. Mi uništavamo (pre svega psihički) one koji vrede nešto i koji su željni da uče i urade nešto dobro (ko uči taj je šteker, štreber, indijanac), a u normalnim zemljama ih školuju, plaćaju i uče od njih. Dok se naš odnos prema pametnim i vrednim ljudima ne promeni, sav taj "korov" će bežati odavde, da bi u nekoj lepšoj zemlji postajao ono što u stvari jeste- " lep cvet".
 
Neko je pitao kako korov koji se iščupa odavde i presadi u neku drugu zemlju postaje lep cvet. Pa, mislim da je to zato što je ovde moderno da budeš korov, jer smo ljubomorni jedni na druge kad neko nešto dobro radi i kad uspe u životu. Mi uništavamo (pre svega psihički) one koji vrede nešto i koji su željni da uče i urade nešto dobro (ko uči taj je šteker, štreber, indijanac), a u normalnim zemljama ih školuju, plaćaju i uče od njih. Dok se naš odnos prema pametnim i vrednim ljudima ne promeni, sav taj "korov" će bežati odavde, da bi u nekoj lepšoj zemlji postajao ono što u stvari jeste- " lep cvet".

Ali zasto je to tako, niko ne zna!
 
Ekonomska kriza je počela kad je otišao TITO.a došli novi kasapi koji kolju pod rep pa nam je zato i ovako lepo.Nekom da većini nije.

Dosla je malo kasnije ( mislim na pravu krizu):

Ante Markovic
Predsednikom Saveznog izvršnog veća, dakle de facto premijerom SFRJ, imenovan je marta 1989. godine, nakon ostavke Branka Mikulića. Krajem 1989. godine pokrenuo je ambiciozan program ekonomskih reformi, dotad neviđenih u SFRJ, koje se uključivale i stabilizaciju dinara, kao i privatizaciju putem dodele akcija radnicima. Rezultat je bio zaustavljanje inflacije, koja je uzela maha tokom osamdesetih godina 20. veka, kao i brzo i značajno, premda kratkotrajno, povećanje životnog standarda. To je Markovića u tom trenutku učinilo jednim od najpopularnijih političara u jugoslovenskoj istoriji.

Marković je svoju popularnost dugovao svom imidžu novog, modernog političara zapadnog stila. Takođe je održavao popularnost time što je ostajao po strani sve većih sukoba unutar Saveza komunista Jugoslavije i što je pokušavao da posreduje u sukobima između pojedinih jugoslovenskih republika.

Kada se SKJ raspao januara 1990. godine, Marković se mogao osloniti samo na sopstvenu popularnost i uspeh svojih ekonomskih reformi. Jula 1990. godine osnovao je Savez reformskih snaga Jugoslavije, političku partiju koja ja podržavala njegove ekonomske reforme i zalagala se za evolutivnu reformu celokupnog društvenog i državnog uređenja SFRJ.

Ovaj Markovićev program reformi, međutim, ubrzo je sabotirala vlada Slobodana Miloševića, a savezna vlada je bila dodatno oslabljena separatističkim pokretima u Sloveniji i Hrvatskoj. Tokom poslednjih meseci svog mandata Marković je pokušavao da pronađe kompromis između ove dve republike s jedne strane, i Srbije i Crne Gore s druge strane, koje su tražile da Jugoslavija opstane kao snažna federacija. Međutim, njegovi napori nisu urodili plodom, iako su ih podržavale nove demokratske vlasti u Bosni i Hercegovini i Makedoniji, prvenstveno zato što se Jugoslovenska narodna armija (JNA), za koju bi se očekivalo da bude njegov najveći saveznik, svrstala uz Miloševića i srpsko nacionalističko vođstvo.

Marković je ostao na dužnosti i posle izbijanja rata, premda je već ranije izgubio kontrolu nad JNA i nad svim drugim polugama vlasti u federaciji.

Dana 20. decembra 1991. na konferenciji za štampu Ante Marković je "vratio mandat" građanima Jugoslavije, rekavši da ne postoji više nijedan državni organ u Jugoslaviji kome bi se mogla podneti ostavka.



Vise smo voleli Milosevica, Markovic je , jel bio Hrvatz;)
 
Koliko si godina imala 1989 god da ti to znaš ili to čitaš iz neke knjige kako su ti servirali ovi današnji pisci nove istorije i politike.

Vec sam bila u Nemackoj, a pre toga sam faks zavrsila u Beogradu, cak su mi se prijatelji i smejali sto radim ovde za nekih 2500 DM, a oni tamo
ne rade nista i imaju toliku platu. Svakako da je to bila roba jako kvarljivog datuma, ali je godinu dana bilo ugodno.
 

Back
Top