Burbon - viski, razlika?

sanjaN

Obećava
Poruka
55
Da li neko zna razliku između ova dva pića? Postoje različiti podaci i interesuje me da li neko od vas zna nešto više o tome. Možda je tema na pogrešnom mestu, ako neko tako misli neka me preusmeri. Hvala i na ukazivanju na druge izvore informacija.
 
sanjaN:
Da li neko zna razliku između ova dva pića? Postoje različiti podaci i interesuje me da li neko od vas zna nešto više o tome. Možda je tema na pogrešnom mestu, ako neko tako misli neka me preusmeri. Hvala i na ukazivanju na druge izvore informacija.
Burbon je , koliko ja znam americki viski, koji se mozda(ne znam) i ne pravi od klasicnih sastojaka od kojih se prave skotski whiskey-i ( a to su malt i grain, ako negde vidis da pise pure malt, znaj da moze biti veoma dobar).
Inace, dva burbon-a koje znam su Jim Beam i Jack Daniels...
Imaju i neki drugaciji smek od skotskih viskija, nekako su sladunjavi( bar meni).
 
Ne postoji razlika izmedju burbona i viskija... Tacnije - i burbon je viski. Kod nas su najpoznatije dve vrste viskija... Skoc (scotch) i burbon. U prvu grupu spadaju popularne vrste kao sto su: Dzoni Voker, Balantajns, Grants i drugi... A u drugu: Dzim Bim i recimo, For Rouziz. Dzek Denijels po svom smeku podseca na burbon, ali ga mnogi ne stavljaju u tu grupu, vec ga vode kao posebnu vrstu viskija. Pored ove dve poznate grupe, postoje jos i vec od Opija pomenuti malt viskiji, kao i kanadski viski... Sigurno postoji jos vrsta, ali sad ne mogu da se setim.
Karakteristika burbina je bogat ukus slican konjaku... Malo sladunjav i mirisa na dim. Burbon nikad ne bi trebalo piti sa ledom. To je skrnavljenje tog pica. Pije se na sobnoj temperaturi...
Skoc ima rezak ukus i miris koji pomalo golica nos dok se pije. On se pije sa ledom ili sodom.
Eto, toliko od mene...
 
Ni ja nisam znala razliku ali viski ma koji bio koristim za domacu verziju Bejlija. U svoje vreme nadjoh negde na netu recept i napravih.Odlican je.Ni oni iskusni nisu primetili da je domaca verzija.Naravno sipala sam u originalnu flasu,ha, ha.

BEJLI

3 jaja,200 gr. šećera u prahu,pola šolje hladne kafe,300 ml.viskija oko 400 ml.slatke pavlake,1 vanil šećer
Sve dobro pomešati da nastane lepa kremasta tečnost.Sipati u tamnu flašu.Držati na hladnom i upotrebiti za najmanje 3 nedelje.

Sto se tice kafe ja razmutim sa malo vode nes kafu pa dodajem po svom ukusu a slatku pavlaku stavim dve kutije po 2,5 dcl. Preporucujem za pocetak pola mere( 1 jaje,100 gr. šećera,1,5 dcl.viskija,2 dcl slatke pavlake i 1 vanil secer i kafa po ukusu).Pre upotrebe uvek promuckati i drzati u frizideru.
 
Burbon je vrsta američkog viskija.
Sličnosti su te da je za oba osnovna sirovina kukuruz - od 50-80%, dok je kod viskija iz drugih zemalja osnovna sirovina neka druga žitarica. Jack Daniel's nije kao što je kod nas verovanje burbon, nego Tennessee Whiskey, tj. razlikuje se od burbona zato što prolazi filtraciju kroz ugalj, tj. "Lincoln County Process". Nekada se smatralo da su samo burboni iz Kentakija "pravi" ali to danas nije slučaj.
Scotch nije ništa drugo nego skraćenica od Scottish Whisky. Kentaki viski, tj. burbon destiliše se jednom, kao i američki i kanadski viski, dok se škotski destiliše dva puta. Između ostalog, viski iz Irske i SAD se piše "whiskey", dok se kanadski, škotski i japanski pišu "whisky", postoje doduše izuzeci. Navodno zato što u imenima prve grupe zemalja postoji "e" a u imenima druge grupe slova "e" nema. Sem Jim Beam, Four Roses, Wild Turkey i ostalih smatra se kao kvalitetan i Maker's Mark (navodno jedno od omiljenih pića Fidela Kastra).
Što se tiče konzumacije, zašto se ne pije sa ledom i ohlađen? Bez leda i nekako, ali sobna temperatura?
Da li se tako konjak pije?
Hvala na odgovorima...
 
Sad mi nije jasno... Zasto si postavljala pitanje, ako si vec znala sve sto sam napisao? Verovatno znas odgovor i u vezi konjaka, ali svejedno cu ti reci.
Konjak se pije iz loptastih casa sa nozicom. Drzeci nozicu izmedju prstiju, dok nam je casa na dlanu, grejemo konjak i tako ga pijemo. Takodje, ivica case je malo zakrivljena prema unutra, pa se aroma konjaka zadrzava u njoj i bolje oseti dok uzivamo u picu. Dakle, konjak se pije zagrejan, u neku ruku... Tacnije, zagrejan u nasoj ruci.
 
Julian_Duranona:
Sad mi nije jasno... Zasto si postavljala pitanje, ako si vec znala sve sto sam napisao? Verovatno znas odgovor i u vezi konjaka, ali svejedno cu ti reci.
Uh al' se ljutiš. Svakako da sam pitala želeći da saznam nešto više i da proverim da možda to nije potpuno tačno. Ne, nisam znala to za konjak, nagađala sam. Znaš li ti da mi preporučiš neke pisane izvore (knjige, magazine ili slično) koji obrađuju ove teme? U nekim knjižarama sam pitala za knjige o vinu, recimo, ali ništa nisam našla. Tj. interesantne su mi priče o tim plemenitim tečnostima...
 
sanjaN:
Julian_Duranona:
Sad mi nije jasno... Zasto si postavljala pitanje, ako si vec znala sve sto sam napisao? Verovatno znas odgovor i u vezi konjaka, ali svejedno cu ti reci.
Uh al' se ljutiš. Svakako da sam pitala želeći da saznam nešto više i da proverim da možda to nije potpuno tačno. Ne, nisam znala to za konjak, nagađala sam. Znaš li ti da mi preporučiš neke pisane izvore (knjige, magazine ili slično) koji obrađuju ove teme? U nekim knjižarama sam pitala za knjige o vinu, recimo, ali ništa nisam našla. Tj. interesantne su mi priče o tim plemenitim tečnostima...
pogledaj u knjizari Plato, mozda nesto iskopas...
 
sanjaN:
Uh al' se ljutiš. Svakako da sam pitala želeći da saznam nešto više i da proverim da možda to nije potpuno tačno. Ne, nisam znala to za konjak, nagađala sam. Znaš li ti da mi preporučiš neke pisane izvore (knjige, magazine ili slično) koji obrađuju ove teme? U nekim knjižarama sam pitala za knjige o vinu, recimo, ali ništa nisam našla. Tj. interesantne su mi priče o tim plemenitim tečnostima...
Hehehehe... Ma ne ljutim se. Ja sam ti dobrica jedan... Samo izigravam namcora, jer me u protivnom svi cuskaju po forumu.
Ne znam da ti preporucim knjige... Ja sam ovo naucio u kafani. Jeste vece zadovoljstvo tako uciti, ali te skuplje dodje...
 
Julian_Duranona:
sanjaN:
Uh al' se ljutiš. Svakako da sam pitala želeći da saznam nešto više i da proverim da možda to nije potpuno tačno. Ne, nisam znala to za konjak, nagađala sam. Znaš li ti da mi preporučiš neke pisane izvore (knjige, magazine ili slično) koji obrađuju ove teme? U nekim knjižarama sam pitala za knjige o vinu, recimo, ali ništa nisam našla. Tj. interesantne su mi priče o tim plemenitim tečnostima...
Hehehehe... Ma ne ljutim se. Ja sam ti dobrica jedan... Samo izigravam namcora, jer me u protivnom svi cuskaju po forumu.
Ne znam da ti preporucim knjige... Ja sam ovo naucio u kafani. Jeste vece zadovoljstvo tako uciti, ali te skuplje dodje...
Naravno , i ja najvise volim da probam(nista bez toga),
moja preporuka za Glenfidich ( valjda se tako pise), inace , moj omiljeni whiskey.
 
Julian_Duranona:
sanjaN:
Uh al' se ljutiš. Svakako da sam pitala želeći da saznam nešto više i da proverim da možda to nije potpuno tačno. Ne, nisam znala to za konjak, nagađala sam. Znaš li ti da mi preporučiš neke pisane izvore (knjige, magazine ili slično) koji obrađuju ove teme? U nekim knjižarama sam pitala za knjige o vinu, recimo, ali ništa nisam našla. Tj. interesantne su mi priče o tim plemenitim tečnostima...
Hehehehe... Ma ne ljutim se. Ja sam ti dobrica jedan... Samo izigravam namcora, jer me u protivnom svi cuskaju po forumu.
Ne znam da ti preporucim knjige... Ja sam ovo naucio u kafani. Jeste vece zadovoljstvo tako uciti, ali te skuplje dodje...
julian je poceo da hvata na sazaljenje,oh boze
 
Julian_Duranona:
Sad mi nije jasno... Zasto si postavljala pitanje, ako si vec znala sve sto sam napisao? Verovatno znas odgovor i u vezi konjaka, ali svejedno cu ti reci.
Konjak se pije iz loptastih casa sa nozicom. Drzeci nozicu izmedju prstiju, dok nam je casa na dlanu, grejemo konjak i tako ga pijemo. Takodje, ivica case je malo zakrivljena prema unutra, pa se aroma konjaka zadrzava u njoj i bolje oseti dok uzivamo u picu. Dakle, konjak se pije zagrejan, u neku ruku... Tacnije, zagrejan u nasoj ruci.
da sa tom razlikom što konobarica treba da zagrije čašu trljajući je od svoju butinu :lol:
 
Julian_Duranona:
Sad mi nije jasno... Zasto si postavljala pitanje, ako si vec znala sve sto sam napisao? Verovatno znas odgovor i u vezi konjaka, ali svejedno cu ti reci.
Konjak se pije iz loptastih casa sa nozicom. Drzeci nozicu izmedju prstiju, dok nam je casa na dlanu, grejemo konjak i tako ga pijemo. Takodje, ivica case je malo zakrivljena prema unutra, pa se aroma konjaka zadrzava u njoj i bolje oseti dok uzivamo u picu. Dakle, konjak se pije zagrejan, u neku ruku... Tacnije, zagrejan u nasoj ruci.
pravo sluzenje,u restoranskoj varijanti je da se sluzi na okrugloj whisky casi u kojoj je vruca voda...dakle,cognac casa je stavljena na ovu drugu,tako sto nozica od case nije u casi,vec van nje...ala sam ga objasnila :shock: i tako gucnemo,jako male gutljaje,jer se cognac tako pije,i vratimo na grejno telo,tj casu...inace pravi ukus ovog bozanstvenog pica se i oseca kada je tako topao.
 

Back
Top