shizofrenija-da li se moze kontrolisati, izleciti?
Prikazujem rezultate 1 do 3 od 3

Tema: shizofrenija-da li se moze kontrolisati, izleciti?

Početnik
    Učlanjen
    19.04.2005.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano shizofrenija-da li se moze kontrolisati, izleciti?

ako mlada osoba od 24 god. boluje 2-3 godine od shizofrenije, a nije se lecila, kakve su mogucnosti da se lecenjem dovede u stanje da zivi relativno normalnim zivotom (da ima posao, drustveni zivot, a mozda i porodicu)? postoji naime jedan *mali* problem - inace mirna, postaje verbalno agresivna i extremno paranoicna na sam pomen okoline o odlasku doktoru, kao i odbijanje uzimanja lekova koje bi doktor sigurno prepisao. za sada nema vecih ispada, ali nekad pomislim da bi u jednom trenutku mogao nauditi sebi ili porodici. sta se radi u takvim situacijama, s obzirom da nije opasan po okolinu u smislu da nikad nikome ne preti niti na bilo koji nacin ugrozava ikoga. kako privoleti na lecenje? po simptomima sam citajuci medicinske sajtove dosla do zakljucka da je rec o sizofreniji (paranoja, opsednutost crnom magijom, teorija zavere, cuje i vidi ono sto drugi ne, interaktivno komunicira sa ljudima na tv-u, kaze da mu neko kontrolise misli...)
    zanima me i samo nasledje bolesti kroz generacije.
    Hvala

Poznat WithdrawnWater (avatar)
    Učlanjen
    21.10.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    120

Podrazumevano Re: shizofrenija-da li se moze kontrolisati, izleciti?

Citat Original postavio i*m just a girl
    ako mlada osoba od 24 god. boluje 2-3 godine od shizofrenije, a nije se lecila, kakve su mogucnosti da se lecenjem dovede u stanje da zivi relativno normalnim zivotom (da ima posao, drustveni zivot, a mozda i porodicu)? postoji naime jedan *mali* problem - inace mirna, postaje verbalno agresivna i extremno paranoicna na sam pomen okoline o odlasku doktoru, kao i odbijanje uzimanja lekova koje bi doktor sigurno prepisao. za sada nema vecih ispada, ali nekad pomislim da bi u jednom trenutku mogao nauditi sebi ili porodici. sta se radi u takvim situacijama, s obzirom da nije opasan po okolinu u smislu da nikad nikome ne preti niti na bilo koji nacin ugrozava ikoga. kako privoleti na lecenje? po simptomima sam citajuci medicinske sajtove dosla do zakljucka da je rec o sizofreniji (paranoja, opsednutost crnom magijom, teorija zavere, cuje i vidi ono sto drugi ne, interaktivno komunicira sa ljudima na tv-u, kaze da mu neko kontrolise misli...)
    zanima me i samo nasledje bolesti kroz generacije.
    Hvala
    Cao,
    previse malo je podataka da bi se dijagnostikovala schizofrenija, moze da bude i neki drugi poremecaj iz spektra psihoticnih poremecaja: paranoidna psihoza ili sumanuti poremecaj, na sta opis situacije vise lici.....Obzirom da je osoba punoletna i da nije agresivna i destruktivnog ponasanja, na zalost ne moze se uciniti nista sto bi omogucilo da se ovakva osoba leci protiv svoje volje, nas zakon to na zalost nije regulisao, a da li ce to nekad regulisati - ne znam. Sto se nasledjivanja tice, nisu pronadjeni geni koji se ticu nasledjivanja psihoticnih poremecaja ali je jasno ustanovljena povecana SKLONOST nasledjivanja kod prvih srodnika obolelih od neke psihicke bolesti, kod Sch cak 10 puta veci rizik od oboljevanja nose neposredni srodnici obolelog, identicni blizanci su uvek pod vecim rizikom od drugih, itd. Za sad je samo postignut konsenzus da se ne radi o jednom, vec o multiplim genima.

Elita ? (avatar)
    Učlanjen
    09.01.2004.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: shizofrenija-da li se moze kontrolisati, izleciti?

je l ja imam neku psihozu
    ili ej samo neuroza

Slične teme

1. Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 24.12.2008., 10:01
  2. Ko će kontrolisati tajne službe?
    Autor Karlito Brigante u forumu Politika
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 07.12.2007., 13:13
  3. Zabraniti/kontrolisati casopis Velika Srbija
    Autor dr.koki u forumu Politika
    Odgovora: 169