Gusle i guslarske narodne pjesme

svarozic

Buduća legenda
Poruka
35.145
Gusle moje i struno dugačka,
vi ste ponos i dika junačka,
Čule ste se u carskoj dvorani,
čule ste se đe žive čobani,
slušala vas Evropa cijela
od Berlina do Beča bijela,
i u carskoj visokoj palati,
čast je im'o guslar zapjevati...



http://sr.wikipedia.org/wiki/Гусле


Poštovani forumaši, ovdje možemo raspravljati o istorijskom značaju gusala i narodnih guslarskih pjesama za identitet srpskog naroda (i nekih drugih srodnih naroda). Posebno je interesantno i kontroverzno pitanje porijekla ovog instrumenta, negi ga vezuju za bliski istok, neki tvrde da je to autohtoni balkanski instrument, a ima čak tvrdnji da su ih Sloveni donijeli na Balkan. Kakvo je vaše mišljenje?

Volite li guslarske pjesme, koje su vam omiljene?
 
Teorije se kreću od toga da su došle sa Slovenima, do toga da su preuzete od "Mongola i Džingis-kana". Ova druga teorija mi je malo verovatna, ako su toliko mlade ne verujem da bi ih tako široko prihvatili svi narodi Balkana, pre će biti da su stigle sa Slovenima, kako i tvrdi jedna gospođa sa etnološkog fakulteta, čije ime sam zaboravio, ali sam slušao jednio njeno predavanje o kolu u Srba, pa se između ostalog dotakla i gusala. Mada, teorija o mongolskom poreklu po meni ima donekle smisla, s obzirom da onaj specifičan način pevanja uz jednožičani instrument podseća na muziku i pevanje centralnoazijskih i sibirskih turkijskih naroda, sa kojima smo svakako mogli biti u dužem kontaktu tokom života u prapostojbini, pre doseljavanja na ove prostore.
 
Јован Дучић рече:
"Od Triglava do Beloga Mora sve što nije opevao srpski guslar, umrlo je za sva pokolenja".

Ја памтим причу (али никад нисам видела документ) да је Марија Терезија направила закон да се гусле не смеју свирати нити држати у кући,,чак и поседовање је носило казнену меру.Зато је вероватно раније загубљена уметност гуслања северно од Дунава.

Сачували су их и Лужички Срби, па мени то уначи да нису стигле са Словенима, посебно што су изузетно ретко очуване у најбројнијим словенским земљама , а типичне су за Лужичане и динарске наше (јужне) крајеве.

Код нас су уствари сачуване до данас само те једноструне, иако су постојале (па се заборавило)и двоструне Личани ( и босански крајишници) су сачували двоструне гусле до данас
http://sr.wikipedia.org/wiki/Личке_двоструне_гусле

Лужички Срби имају "србске гусле" (хусле) и то је у ствари сличније данашњој виолини

Gusle sa sěvera

Muzej u Kotbusu krije i odgovore na mnoge enigme. Nošnje, običaji i uopšte folklor Lužičkih Srba ukazuju na brojne paralele sa narodnom tradicijom balkanskih Srba. Na ovo su upozoravali još Natko Nodilo i naročito najveći srpski etnolog Veselin Čajkanović, .... Kult konja i jahanja, kao trag slavnih vrěmena i kultnog značenja ove životinje izvodi se na svakom Vaskrsu i Ivandanu, kad Srbi, svečano obučeni ponovo jašu Lužicom. Poslě toga igraju svoje staro srpsko kolo („serbska reja”) uz pratnju gajdi („mehova”), i gusala („husle”). Stari instrumenti i arahična srpska muzika nezaobilazni su na svakom prelu , gdě se i danas okuplja omladina.
.... rekao mi je na rastanku jedan stari Srbin sa Špreve, rěke koja protiče kroz Berlin. „Održali smo se uprkos svemu dvě hiljade godina bez ičije pomoći”.

”Srpsku slavu, srpski jezik, nasilje neće ugušiti
Jer srpstvo se ponovo po Lužici širi….”
http://kovceg.tripod.com/luzicki_srbi.htm

Видела сам раније на сајтовима о лужичко-србском фолклору фотографије са вишеструним гуслама које држе на крилу, али не могу сада да то опет пронађем. Кад налетим опет, сетићу се ове теме.
 
Varianta Gusla ima od Poljske do Japana svugde.

To jeste tako ali se predpostavlja, da su gusle u takvom obliku i načinu pjevanja uz njih, došle na Balkan neđe oko 8 v. .
Iliriju i njen narod Dorjane su nazivali i zemlju gusala po nekim nemačkim izvorima.
Tokom poslednjih više od 1000 godina, taj instrument se najviše očuvao u CG i ostalom dinarskom području Balkana i na ostrvu Kritu.
Ali nešto je tu najvažnije reći;
Zbog nedostatka pismenosti i pisane riječi, kroz pjesmu, uz gusle, Crna Gora je očuvala dio sebe iz davno prošlih vremena, kao malo koja evropska zemlja.
To je najstariji dio kulture Crnogoraca koji se očuvao i koji će se sigurno čuvati i dalje vjekovima.
 
Poslednja izmena:
To jeste tako ali se predpostavlja, da su gusle u takvom obliku i načinu pjevanja uz njih, došle na Balkan neđe oko 8 v. .
Iliriju i njen narod Dorjane su nazivali i zemlju gusala po nekim nemačkim izvorima.
Tokom poslednjih više od 1000 godina, taj instrument se najviše očuvao u CG i ostalom dinarskom području Balkana i na ostrvu Kritu.
Ali nešto je tu najvažnije reći;
Zbog nedostatna pismenosti i pisane riječi, kroz pjesmu, uz gusle, Crna Gora je očuvala dio sebe iz davno prošlih vremena, kao malo koja evropska zemlja.
To je najstariji dio kulture Crnogoraca koji se očuvao i koji će se sigurno čuvati i dalje vjekovima.

Samo sto je ostao problem sto se u tim pesmama odpevaju srpski heroji, kraljevi i.t.d.

Toliko o tome o crnogorskom identitetu.
 
Poslednja izmena:
Bravo za temu,samo bih zamolio kolege forumase,da ovu lijepu temu ne politizujemo!

Inace,interesantno je,da je i meni Mojkovacka bitka,najdraza guslarska pjesma,divno ju je pjevao moj pokojni otac i pokojni djed,a ja nisam nikad naucio svirati gusle i pjevati uz njih,sad mi je zao,ali nikad nije kasno!
 
Гусле су изразито српски инструмент. Постоји две врста гусала:

·Епске гусле за епске песме са једном жицом.
·Лирске гусле за лирске песме са 2 или 3 жице (у Лужицама се могу наћи и гусле са 4 жице).

Оно што је специфично за Србе то су три ствари: бадњак, крсна слава и гусле.
 
Samo sto je ostao problem sto se u tim pesmama odpevaju srpski heroji, kraljevi i.t.d.

Toliko o tome o crnogorskom identitetu.

To je istina, da ima puno opjevanih srpskih junaka, posebno u periodu na prelazu iz 19/20 vijek.
Svakako, da su te pjesme zbog političkih razloga bile u Srbiji najpopularnije jer pjevaju o srpskim junacima.
Pošto ste čitali samo te, mislite da drugih nije bilo! ha ha

Jesili ikad čuo na stotine pjesama o crnogorskim junacima i crnogorskim bitkama?
ja sam gore postavio dvije, jednu vrlo staru a drugu malo noviju.
Evo ti još jedne stare- slušaj i uživaj,
 
To je istina, da ima puno opjevanih srpskih junaka, posebno u periodu na prelazu iz 19/20 vijek.
Svakako, da su te pjesme zbog političkih razloga bile u Srbiji najpopularnije jer pjevaju o srpskim junacima.
Pošto ste čitali samo te, mislite da drugih nije bilo! ha ha

Jesili ikad čuo na stotine pjesama o crnogorskim junacima i crnogorskim bitkama?
ja sam gore postavio dvije, jednu vrlo staru a drugu malo noviju.
Evo ti još jedne stare- slušaj i uživaj,

Bitka koja se odigrala kad su u Hercegovini i Bosni digli srpsku nacionalnu bunu.

A lepo da se u pesmi prica o Crnogocima i Hercegovcima.

A najbolje CD ime pesme Srebrenice 95.

Da da, veliki antisrpski Dukljanin taj guslar.
 
Poslednja izmena:
Гусле су изразито српски инструмент. Постоји две врста гусала:

·Епске гусле за епске песме са једном жицом.
·Лирске гусле за лирске песме са 2 или 3 жице (у Лужицама се могу наћи и гусле са 4 жице).

Оно што је специфично за Србе то су три ствари: бадњак, крсна слава и гусле.

nisu isključivo naše, imaju ih narodi širom Balkana, a i šire, samo su kod nas najzastupljenije i naše su najčuvenije
 
To jeste tako ali se predpostavlja, da su gusle u takvom obliku i načinu pjevanja uz njih, došle na Balkan neđe oko 8 v. .
Iliriju i njen narod Dorjane su nazivali i zemlju gusala po nekim nemačkim izvorima.
Tokom poslednjih više od 1000 godina, taj instrument se najviše očuvao u CG i ostalom dinarskom području Balkana i na ostrvu Kritu.
Ali nešto je tu najvažnije reći;
Zbog nedostatka pismenosti i pisane riječi, kroz pjesmu, uz gusle, Crna Gora je očuvala dio sebe iz davno prošlih vremena, kao malo koja evropska zemlja.
To je najstariji dio kulture Crnogoraca koji se očuvao i koji će se sigurno čuvati i dalje vjekovima.

Gusle su do skoro bile rasprostranjene širom srpskih zemalja, tek u novije vreme izumiru, i mahom su očuvane na srpskom dinarskom području
 
To je istina, da ima puno opjevanih srpskih junaka, posebno u periodu na prelazu iz 19/20 vijek.
Svakako, da su te pjesme zbog političkih razloga bile u Srbiji najpopularnije jer pjevaju o srpskim junacima.
Pošto ste čitali samo te, mislite da drugih nije bilo! ha ha

Jesili ikad čuo na stotine pjesama o crnogorskim junacima i crnogorskim bitkama?
ja sam gore postavio dvije, jednu vrlo staru a drugu malo noviju.
Evo ti još jedne stare- slušaj i uživaj,

8:12 = SRBSKE ZEMLJE BRANIĆEMO PRAĐEDOVI VEĆ NAS ZOVU
VI NEMATE ŠTA TRAŽITI NA CETINJU I KOSOVU

, kaže ovaj o kakvim ti Srbima i Crnogorciam pričaš , kada se govori o Crnogorcim i Hercegovcima misli se u geografskom porijeklu .

I NIKOLA JE BIO SRBENDA PRAVA :
 

Back
Top