SOLARNI KOLEKTOR

dinosaurusi

Obećava
Poruka
71
Imam zelju da napravim solarnu susaru za voce, a glavni deo tog uredjaja bi trebao da bude solarni kolektor. Koristim ovu priliku da pitam sve upucene gde se povoljno kod nas moze nabaviti solarni kolektor koji bi mogao da posluzi za tu namenu.
 
Nabavio sam nesto pivskih limenki. Sada bih trebao da nabavim sredstvo pomocu kojeg cu da ih zalepim i mat-crnu boju. Gde mi preporucujete da to potrazim u Beogradu (neka prodavnica ili trzni centat),i koje karakteristike da imaju taj lepak i boja (na sta da obratim paznju)...
 
Nabavio sam nesto pivskih limenki. Sada bih trebao da nabavim sredstvo pomocu kojeg cu da ih zalepim i mat-crnu boju. Gde mi preporucujete da to potrazim u Beogradu (neka prodavnica ili trzni centat),i koje karakteristike da imaju taj lepak i boja (na sta da obratim paznju)...


E i ja ću ovo da pravim :mrgreen: što se tiče lepka ja mislim da su oni mahom koristili silikon ali onaj koji trpi temperaturu barem do 300 a i slično za boju mislim da ne može obična


Davno bilo pitanje al ja svejedno odgovorio :D
 
Pa nije bas isto kao kupljeni solarni kolektor,pravi solarni kolektori su malo komplikovaniji za pravljenje,treba vakum da se napravi pa da se racuna toplotna provodljivost zidova cevi i jos dosta stvari,koga zanima neka progugla,nauka je to malo veca :) ovo sa limenkama krecem danas da pravim,za mesec dana kad zavrsim ostavicu slike i utiske
 
e ovako,probao sam danas i nisam uspeo.limenke su jako jako slabe,mislim da je precnik limenki prevelik i da se gubi dobar deo toplote,takodje toplotni kapacitet vazduha je 3-4 puta manji od toplotnog kapaciteta vode,mrzi me da sad radim proracune al mislim da se najvise isplati da se kupe gotove Al cevi manjeg precnika i da se od njih napravi "zmija" unutar kutije
 
Možeš na sličnu varijantu napraviti i grejno telo. Trebaju ti te kutije sa staklenim poklopcem i sistem bakarnih cevi od pola ili trećine cola. Sve prefarbaš mat crnom bojom. Bakarne cevi od na primer trećine cola, pokriviti u cik-cak krivine i tako poslagati u metalnu kutiju i pokriti staklom. Kutija je dobro izolovana sa svih spoljnih strana, a pokrivena je debelim, ili duplim, ili trostrukim staklom. Nastavke iz kutije dovesti na pumpu (nekada je SEVER-ova pumpa od centralnog grejanja bila majka i otac trajnosti - kod mog ćaleta ista pumpa radi već 40 godina), ali dobro izolovati cevi i napraviti isti takav sistem krivina na mestu gde dovodiš toplotu.

Sve treba dobro izolovati i to počevši od kutije, pa sve do izvoda da izmenjivač toplote.

Sve ovo bi još bolje radilo da koristiš neki medijum, koji je na kolektoru u potpritisku, a na izmenjivaču u natpritisku. Tada bi dobio zapravo, jedan vid klima uređaja, tj. grejnog tela na bazi inverzne klime.
 

Back
Top