Goldador Retriever

U pitanju je americki trend koji se zove designer breed iliti dizajnirana rasa. To nisu prave rase jer se vec u drugoj generaciji osobine raslojavaju pa pola legla lici na babu a pola na dedu. Stvaranje rase je vrlo ozbiljan i zahtevan posao. (Npr. na stvaranju SOPa je poceto sa radom davne 1981. godine a prvi put su SOPovi pareni medjusobno 10 godina kasnije i jos uvek ih ima prilicno neujednacenih.) I koja je svrha dizajnerskih rasa? I ne vidim da je doticna "rasa" priznata od FCI ciji je clan i KSS pa prema tome...
 
U pitanju je americki trend koji se zove designer breed iliti dizajnirana rasa. To nisu prave rase jer se vec u drugoj generaciji osobine raslojavaju pa pola legla lici na babu a pola na dedu. Stvaranje rase je vrlo ozbiljan i zahtevan posao. (Npr. na stvaranju SOPa je poceto sa radom davne 1981. godine a prvi put su SOPovi pareni medjusobno 10 godina kasnije i jos uvek ih ima prilicno neujednacenih.) I koja je svrha dizajnerskih rasa? I ne vidim da je doticna "rasa" priznata od FCI ciji je clan i KSS pa prema tome...


I ja se pitam zasto stalno izmisljaju nove rase, a vec postoji (ako se ne varam ) 330 priznatih rasa.
Ako neko ne moze da izabere psa od tih 330 onda mu pas i ne treba.

Inace, kako lepo kazes, ovaj pas nije priznat , a nece nikada ni biti.
 
U redu da su se slucajno parila dva rasna psa, pa neko odusevljen osobinom mesanaca resi da ih podeli sa ostatkom sveta (mozda jednog dana pocnem da parim sheltije i tibetanske spanijele i nazovem rasu Gizmo jer je moj Gizmo koji je najvise podsecao na te dve rase bio najbolji, najlepsi i najpametniji pas na svetu za mene) ali ovo sa nekih spiskova su apsolutno neverovatne kombinacije, tipa civave i nemacke doge. :eek: Inace, autoritet FCI je u ostatku sveta... :think: sporan i oni recimo ne priznaju APBT koji su itekako rasa, stabilna eksterijerno i karakterno, samo zato sto je neko nekad resio da su to opasni psi.
 

Back
Top