Novovavilonsko kraljevstvo
Prikazujem rezultate 1 do 4 od 4

Tema: Novovavilonsko kraljevstvo

Elita pivosok (avatar)
    Učlanjen
    24.01.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    364

Podrazumevano Novovavilonsko kraljevstvo

Interesira me koja povijesna vrela se koriste u proucavanju povijesti Vavilona i ostalih drzava bliskog istoka . Jasno mi je da je biblija sigurno jedan od znacajnijih vrela , ali zasigurno postoje i drugi . Posebice me interesira ovo boldovana. Hvala lijepa za odgovor .
    Under Nabopolassar, Babylon threw off Assyrian rule in 612 BC and became the capital of the Neo-Babylonian (sometimes and possibly erroneously called Chaldean) Empire.[
    With the recovery of Babylonian independence, a new era of architectural activity ensued, and his son Nebuchadnezzar II (604–561 BC) made Babylon into one of the wonders of the ancient world.[13] Nebuchadnezzar ordered the complete reconstruction of the imperial grounds, including rebuilding the Etemenanki ziggurat and the construction of the Ishtar Gate – the most spectacular of eight gates that ringed the perimeter of Babylon. A reconstruction of The Ishtar Gate is located in the Pergamon Museum in Berlin. All that was ever found of the Original Ishtar gate was the foundation and scattered bricks.

Nebuchadnezzar is also credited with the construction of the Hanging Gardens of Babylon (one of the seven wonders of the ancient world), said to have been built for his homesick wife Amyitis. Whether the gardens did exist is a matter of dispute. Although excavations by German archaeologist Robert Koldewey are thought to reveal its foundations, many historians disagree about the location, and some believe it may have been confused with gardens in the Assyrian capital, Nineveh.

Chaldean rule did not last long and it is not clear if Neriglissar and Labashi-Marduk were Chaldeans or native Babylonians, and the last ruler Nabonidus and his son and regent Belshazzar were Assyrians from Harran.
    "There are three signs of senility. The first sign is that a man forgets his theorems. The second sign is that he forgets to zip up. The third sign is that he forgets to zip down. "

Buduća legenda Slaven777 (avatar)
    Učlanjen
    29.09.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    562

Podrazumevano Re: Novovavilonsko kraljevstvo

Citat Original postavio pivosok Pogledaj poruku
    Interesira me koja povijesna vrela se koriste u proucavanju povijesti Vavilona i ostalih drzava bliskog istoka . Jasno mi je da je biblija sigurno jedan od znacajnijih vrela , ali zasigurno postoje i drugi . Posebice me interesira ovo boldovana. Hvala lijepa za odgovor .
    Da, Stari zavjet jeste jedan od najbitnijih izvora za istoriju Novovavilonskog carstva. Ne bih znao tacno reci koji su, ali postoji za period od 610. do 539. godine, taj koji i pitas, mnostvo pisanih izvora - sacuvano je nekoliko hronika, dosta dugackih kraljevskih natpisa, mnogo tekstova i znacajan broj impresivnih ostataka. Previse ih ima mnogo da bi se ijedan tako kao Biblija izdvojio; u svakom slucaju slika se konstruise na osnovu sklapanja slagalica a ne postoji neki narativni izvor jasni za cijeli taj period, kao sto postoji zas prethodnu vavilonsku istoriju (prije 610. godine).
    Iz tog perioda postoje bogati materijalni ostaci - masovna kapija Istar, procesijski put, itd...

Konkretno za period koji pitas, imamo fragmenat Vavilonskih hronika koje sadrze informacije o periodu 616-608. g. prije nove ere.

Pogresno bi bilo reci da je Vavilon zbacio asirski jaram 612. godine; to se zasigurno dogodilo prije, zato sto vec 616. g. Nabopolasar cvrsto drzi Vaviloniju. Iz fragmenata za 626-623 saznajemo da je 626. godine Nabolasara polozio pravo na vavilonski presto; dakle zakljucak koji se izvodi jeste da je izmedju 626. i 616. g. prije nove ere, u tom periodu, bilo borbi izmedju asirksih snaga i Nabopolasara, kao i da je pobijedio vavilonski vojni zapovjednik.

Oko 612. godine, kada je vavilonsko-medjanska koalicija ognjem i macem prosisala kroz Asiriju i ostavila Asur, Nimrud i Ninivu u pepelu, nije Nabopolasar dolazio kao borac za oslobodjenje od asirske vladavine, vec kao strani zavojevac koji dolazi da pohara sa mnogo mocnijom silom; Asirija je u raznoraznim sukobima cija priroda zbog nedostatka izvora do sada nije bila objasnjena, uglavom dezintegrisala samu sebe u periodu izmedju 630. i 620. godine stare ere.
    You are entitled to your informed opinion. No one is entitled to be ignorant.

Buduća legenda svarozic (avatar)
    Učlanjen
    19.09.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    992

Slavene, da te pitam na ovom mjestu... kakav je odnos Persijanaca i Međana (Medijaca), kako ti to kontaš?

Kada oni postaju jedna cjelina (Persijanci i Međani) i šta misliš o njihovom porijeklu, da li imaju veze sa Skito-Sarmatima? Znam da se malo zna o ovome, ali me interesuje tvoje lično mišljenje?
    Džaba kupaći na rese
    kad nema šta da se trese!

Buduća legenda Slaven777 (avatar)
    Učlanjen
    29.09.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    562

Ovdje se mogu naci Vavilonske hronike, sa prevodima maltene svih na engleski jezik:

http://www.livius.org/cg-cm/chronicles/chron00.html
    You are entitled to your informed opinion. No one is entitled to be ignorant.

Slične teme

1. Odgovora: 49
    Poslednja poruka: 09.11.2009., 22:27
  2. Bozje Kraljevstvo-Stvarna vladavina ili...?
    Autor Petorka u forumu Religija
    Odgovora: 580
    Poslednja poruka: 02.06.2009., 19:00
  3. Kraljevstvo Hazara
    Autor drbob u forumu Politika
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 27.12.2008., 23:36

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku