Станите! Пропаде народ српски!

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

dragosh

Veoma poznat
Poruka
11.827
Nedavno sam procitao ovu knjigu. Zna li neko nesto vise o temi ove knjige,
tj. eventualnom potpisivanju sporazuma sa Austrijom cime bi se izbegao I. svetski rat?


Мајор Добривоје Р. Лазаревић

Станите!
Пропаде народ српски!


Софија 1918

stanite-1.jpg


50 страна

Репринт потпуно заборављене
књиге мајора србске војске писане у
Швајцарској пре Солунског фронта.
Апел војницима и народу на Солунском
фронту да изврше државни удар и збаце
династију Карађорђевића и утамниче
Николу Пашића. Оптужба на рачун
краља Александра и Николе Пашића
да су одбили споразум са Аустријом и
изазвали државно-народни слом 1915.
 
Veoma lepa tema.

Zao mi je sto prvi put cujem za tu knjigu. Nadam se da ce mnogi imati sta da kazu.

Nisam istoricar, ali ono sto sam nasla i procitala o Nikoli Pasicu, mislim da je on najveci krivac u zadnjih dvesta godina za sve ovo sto se desava srbskom Narodu. Uvek sam se pitala: Sta bi bilo da njega nije bilo u politici?

Za šta konkretno? Au i Njemačka su spremale rat u Evropi i čekali su povoljnu priliku... Srpski narod nije mogao da opstane zajedno sa Austro-ugarskom... ili Srbi ili crno-žuta monarhija, takva je situacija bila... Srbi su bili nosioci jugoslovenstva i panslavizma u AU i zato su smetali opstanku te države, a najviše su im naravno smetale slobodne Srbija i Crna Gora...

Lako je sa današnjeg aspekta pričati, Nikola Pašić je bio jedan od najpoštovanijih ličnosti u srpskom narodu svih vremena i uvijek je velika većina naroda bila uz njega, on je djelovao samo u skladu sa narodnim željama...
 
Veoma lepa tema.

Zao mi je sto prvi put cujem za tu knjigu. Nadam se da ce mnogi imati sta da kazu.

Nisam istoricar, ali ono sto sam nasla i procitala o Nikoli Pasicu, mislim da je on najveci krivac u zadnjih dvesta godina za sve ovo sto se desava srbskom Narodu. Uvek sam se pitala: Sta bi bilo da njega nije bilo u politici?

Kao prvo - SRPSKOM, a ne srbskom. Kao drugo - narodu, a ne Narodu.
Za ostalo je svarožić odgovorio.
 
Da, najpostovanija licnost. Njemu su bili dobri i Obrenovici i Karadjordjevici, ako se ne varam. Okretao se kao vetrokaz, samo da bi bio na vlasti.

Dosta mi je recenica, ako je tacna. Kad su ga napali u skupstini sto je njegov sin dobio koncesiju za secer mimo procedujre, on je izjavio:"Sta ces kad dete voli slatko".

Jako duhovito. Osoba zeljna vlasti.
 
Da, najpostovanija licnost. Njemu su bili dobri i Obrenovici i Karadjordjevici, ako se ne varam. Okretao se kao vetrokaz, samo da bi bio na vlasti.

Dosta mi je recenica, ako je tacna. Kad su ga napali u skupstini sto je njegov sin dobio koncesiju za secer mimo procedujre, on je izjavio:"Sta ces kad dete voli slatko".

Jako duhovito. Osoba zeljna vlasti.
E pa varaš se, on je bio najveći protivnik Kralja Milana i Aleksandra Obrenovića koji su inače bili i omraženi u narodu... i njima je bio najveća moguća opozicija... kad je došao Petar Karađorđević tada je bio u dobrim odnosima sa valadarskom kućom i bio je na vlasti, to je inače zlatno doba Srbije (1903.-1914.). Ali mira nije moglo biti dok AU postoji...

Nikola Pašić se čak i kao starac posvađao sa Kraljem (odnosno tada regentom) Aleksandrom Karađorđevićem koji se izderao na njega i nije ga (po očekivanju naroda) postavio za prvog premijera Kraljevine SHS, već je postavio manje poznatog radikalskog političara Stojana Protića, koji ni približno nije bio ugledan kao Nikola Pašić...
 
Da, najpostovanija licnost. Njemu su bili dobri i Obrenovici i Karadjordjevici, ako se ne varam. Okretao se kao vetrokaz, samo da bi bio na vlasti.

Dosta mi je recenica, ako je tacna. Kad su ga napali u skupstini sto je njegov sin dobio koncesiju za secer mimo procedujre, on je izjavio:"Sta ces kad dete voli slatko".

Jako duhovito. Osoba zeljna vlasti.
Inače sin mu je bio kockar i velika baraba, to je tačno!
 
Da, najpostovanija licnost. Njemu su bili dobri i Obrenovici i Karadjordjevici, ako se ne varam. Okretao se kao vetrokaz, samo da bi bio na vlasti.

Dosta mi je recenica, ako je tacna. Kad su ga napali u skupstini sto je njegov sin dobio koncesiju za secer mimo procedujre, on je izjavio:"Sta ces kad dete voli slatko".

Jako duhovito. Osoba zeljna vlasti.

u toku krize u Timockom kraju,1883 u vezi vracanja oruzja i raspustaja narodne vojske,i tzv Timockoj buni,koja je potom izbila,radikali su imali veliki udeo u izbijanju iste...Pasic je podrivao Ljubu Didica da krene ustanka,kada je ustanak poceo....kralj Milan ga je ubrzo razbio,skoro svi akteri su pobijeni ili uhpseni,svi iz uprave Radikala u Bgd-u zaglavili zatvor,jedino je Pasic sa vrlo malim brojem najvernijih zdimio ni manje ni vise nego u vrlo neprijateljsku Bugarsku,zakuvao,uvalio ljude u probleme i pobegao.......takodje vrlo negativnu i veliku ulogu je imao i u namestenoj abdikaciji princa Djordja u korist Aleksandra
 
u toku krize u Timockom kraju,1883 u vezi vracanja oruzja i raspustaja narodne vojske,i tzv Timockoj buni,koja je potom izbila,radikali su imali veliki udeo u izbijanju iste...Pasic je podrivao Ljubu Didica da krene ustanka,kada je ustanak poceo....kralj Milan ga je ubrzo razbio,skoro svi akteri su pobijeni ili uhpseni,svi iz uprave Radikala u Bgd-u zaglavili zatvor,jedino je Pasic sa vrlo malim brojem najvernijih zdimio ni manje ni vise nego u vrlo neprijateljsku Bugarsku,zakuvao,uvalio ljude u probleme i pobegao.......takodje vrlo negativnu i veliku ulogu je imao i u namestenoj abdikaciji princa Djordja u korist Aleksandra

Zašto negativnu?

I zašto je Bugarska bila neprijateljska u tom trenutku?
 
Zašto negativnu?

I zašto je Bugarska bila neprijateljska u tom trenutku?

pa uvek je bila...tacnije,od 1878 i od trena kad smo oboje postali samostalni da tako kazem,iza njih su stojali rusi sa ogromnim teznjama.iza nas austrija....mi smo u toj rundi dobili,i san stefanska bugarska nije sprovedena u delo...oni nam to nikada nisu oprostili

vec 1885....to je dve godine od dogadjaja koji sam pominjao.....srbi i bugari ulaze u rat....srbi taj rat gube
 
Da, i mene zamina kakvu je to ulogu imao u abdikaciji princa Đorđa. To je u principu događaj o kome se malo zna.

Djordje jeste bio malo dilkan...kazu cak i homoseksualac....kazu svasta ....ko zna sta je istina...Pasic je preko raznih ljudi u valdi,a ponajvise sam kuvao da ovaj abdicira a Aleksandra je vrlo gotivio i bio non stop na njegovoj strani
navlacio ga je vrlo podmuklo da nasedne na ideju o abdikaciji....ima memoari princa djordja,u konima je opisao sve....cak i to da su ga Nemci oslobodili iz ludnice...komunisti cak tretirali kao gospodina,a brat rodjeni ga mucio sao tako
 
Nedavno sam procitao ovu knjigu. Zna li neko nesto vise o temi ove knjige,
tj. eventualnom potpisivanju sporazuma sa Austrijom cime bi se izbegao I. svetski rat?


Мајор Добривоје Р. Лазаревић

Станите!
Пропаде народ српски!


Софија 1918

stanite-1.jpg


50 страна

Репринт потпуно заборављене
књиге мајора србске војске писане у
Швајцарској пре Солунског фронта.
Апел војницима и народу на Солунском
фронту да изврше државни удар и збаце
династију Карађорђевића и утамниче
Николу Пашића. Оптужба на рачун
краља Александра и Николе Пашића
да су одбили споразум са Аустријом и
изазвали државно-народни слом 1915.

Kakva je to srBska vojska?
 
Djordje jeste bio malo dilkan...kazu cak i homoseksualac....kazu svasta ....ko zna sta je istina...Pasic je preko raznih ljudi u valdi,a ponajvise sam kuvao da ovaj abdicira a Aleksandra je vrlo gotivio i bio non stop na njegovoj strani
navlacio ga je vrlo podmuklo da nasedne na ideju o abdikaciji....ima memoari princa djordja,u konima je opisao sve....cak i to da su ga Nemci oslobodili iz ludnice...komunisti cak tretirali kao gospodina,a brat rodjeni ga mucio sao tako

Čitao sam te memoare. Jesu se prema njemu poneli kao stoka, ali to je ipak samo jedna strana priče. Neki događaji ukazuju da je Đorđe bio preko mere impulsivan, a iz njegovih memoara se takav utisak ne stiče.

I ne znam što se uvek iz priče izvlači detalj da su ga nemci izvukli iz ludnice i da su ga partizani prihvatili. Ni jedni ni drugi nisu to uradili zato što su bili mnogo tolerantni ili pravedni.
 
Čitao sam te memoare. Jesu se prema njemu poneli kao stoka, ali to je ipak samo jedna strana priče. Neki događaji ukazuju da je Đorđe bio preko mere impulsivan, a iz njegovih memoara se takav utisak ne stiče.

I ne znam što se uvek iz priče izvlači detalj da su ga nemci izvukli iz ludnice i da su ga partizani prihvatili. Ni jedni ni drugi nisu to uradili zato što su bili mnogo tolerantni ili pravedni.


ako ti je rasni i klasni neprijatelj,veci prijatelj od rodjenog brata....onda ti je jasno....poenta nije u glorifikovanju ovih,vec pokazivanja kakvi su bili ovi njegovi,oko njega

jeste bo impulsivan,kako ti rece,ja kazem lud....pritom homosexualac....zato su ga i sklonili...ali da znas da mu ni brat nije bio mnogo bolji
 
[/B]

ako ti je rasni i klasni neprijatelj,veci prijatelj od rodjenog brata....onda ti je jasno....poenta nije u glorifikovanju ovih,vec pokazivanja kakvi su bili ovi njegovi,oko njega

jeste bo impulsivan,kako ti rece,ja kazem lud....pritom homosexualac....zato su ga i sklonili...ali da znas da mu ni brat nije bio mnogo bolji

Citao sam i ja memoare princa Djorda Karadjordjevica. Mozda i jeste bio lud i ***** ali mi je on ipak nekako najsimpaticniji od svih Karadjordjevica. Samo nije tacno da su njega Nijemci oslobodili zatvorske ludnice. Vrata bolnice su bila otvorena sa napadom na Jugoslaviju i on je takodje pokusao pobjeci u inostranstvo sa ostalim Karadjordjevicima samo sto mu to nije uspjelo pa se vratio u Beograd. Zanimljiva mi je ona njegova recenica iz memoara koju je pomislio izasavsi iz njemacke komande grada gdje je otisao da se preda po dolasku u Beograd a neki njemacki oficir mu rekao da to nije potrebno i da je on slobodan gradjanin koja kaze "Dok je sav moj narod bio slobodan, ja sam bio zarobljen a sada kada je moj narod porobljen jedini ja slobodan."
 
Имам Ђорђеве мемоаре, не знам из чега се закључује да је био педер ,у сећањима наводи и неке своје симпатије.Најбоље године живота ,када је и требао да се ожени, провео је у ратовима, лечењима и у лудници.Након Др.Св.рата се оженио и живео у Београду.
 
Dragoshe.....mogao bi da je postavis na net:) ili neko ako ima negde u pdf formatu,pa da svi vidimo...ovako,nismo dovoljno potkovani za raspravu:):):)

Ma nemam sad vremena ali cu uskoro makar skenirati neke stranice iz knjige i postaviti ih ovde.

Mnogi ce se iznenaditi cinjenicom da je ipak mogao da se potpise neki sporazum direktno sa Austrijom i da uopste ne dodje do rata sa Austro-ugarskom.
Pominju se naravno i neki ustupci sa obe strane neki novac itd. glavni kocnicari svega toga su naravno bili Pasic i Karadjordjevici,
Apis se spominje u najgorem mogucem kontekstu za srpske interese itd. Jako interesante i dosad nepoznate cinjenice.
 
Poslednja izmena:
Имам Ђорђеве мемоаре, не знам из чега се закључује да је био педер ,у сећањима наводи и неке своје симпатије.Најбоље године живота ,када је и требао да се ожени, провео је у ратовима, лечењима и у лудници.Након Др.Св.рата се оженио и живео у Београду.

http://sites.google.com/site/zaostavstinarukopisna/n-e-k-dh
 
Ja nigdje ne nađoh dokaz da je Princ Đorđe bio *****, čak ni u ovom tekstu Predraga Markovića koji me jedini podsjeća na pedera.

Petar Živković je sigurno bio ***** i to je činjenica, za Đorđa ne postoje dokazi... inače, Đorđu su život upropastili Apis, Živković i sva ta bratija koja je vjerovatno nalogodavce imala negdje daleko van Srbije... ;)

Ne znam da li si čitao pažljivo, reč je o pismu kralja Petra u kojem kaže: "Kuku meni, Mika Alas mi pečati sina Đorđa odastrag..."

Ako je to istina, to bi moglo biti od velikog značaja za priču o njegovoj abdikaciji, pa i šikaniranju u kasnijem životu.
 
Ко зна шта је све Петру сервирано и са којим разлогом, у вези Ђорђа. Зар та пријатељска преписка између Аласа и њега, која је обелодањена, не би показала нешто "сумњиво" ?Мислим да су у борби против Ђорђа коришћена сва средства да се уклони са места престолонаследника.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top