Svetislav Basara

Odlican, medjutim smatram da stalno pise istu knjigu. Znaci, posle citanja prve knjige, bio sam odusevljen. Medjutim, kasnije se sve vise ponavljao, isti fazon, tako da...
 
Basara je pisac alegorične književnosti, vešt zanatlija, odličan pripovedač, gotovo nerazumljiv uživo, zbog loše retorike i nerazumljivivog govora. Toga u knjigama nema, on ume da drži pažnju. "Srce zemlje" je po strukturi, metodu, tipičan evropski postmodernistički roman, baziran na fiktivnoj priči o boravku Ničea na Kipru ( gde je inače B. ambasador SCG). Nimalo dosadan, saznaćete sve o Lu Salome, Vagneru, pojavljuju se tu i neki naši zemljaci, koji, naravno, uvek bivaju upetljani u neke neočekivane misije. Roman je posvećen Djindjiću i da ne gušim dalje... Uglavnom, dodela NIN-ove nagrade kritike za roman godine je u sredu. Najozbiljniji kandidat je Basara.
 
HeBePoBaTaH_:
Basara je pisac alegorične književnosti, vešt zanatlija, odličan pripovedač, gotovo nerazumljiv uživo, zbog loše retorike i nerazumljivivog govora. Toga u knjigama nema, on ume da drži pažnju. "Srce zemlje" je po strukturi, metodu, tipičan evropski postmodernistički roman, baziran na fiktivnoj priči o boravku Ničea na Kipru ( gde je inače B. ambasador SCG). Nimalo dosadan, saznaćete sve o Lu Salome, Vagneru, pojavljuju se tu i neki naši zemljaci, koji, naravno, uvek bivaju upetljani u neke neočekivane misije. Roman je posvećen Djindjiću i da ne gušim dalje... Uglavnom, dodela NIN-ove nagrade kritike za roman godine je u sredu. Najozbiljniji kandidat je Basara.
Hm, a mene je recimo "Srce zemlje" zesce razocaralo. Tj. u prethodnim knjigama mi je zaista drzao paznju, ali ova poslednja je sva nekako parcijalna: jedan deo citam i umirem od smeha, sledeci deo citam i umirem od dosade (i ponavljanja).
Bice bolje valjda :roll: , ako se smiluje pa napise konacno taj nastavak Looney-a.
 

Uz sve ovo što sam rekao, Basara ne spada u grupu mojih omiljenih srpskih pisaca, ako je to uopšte bito. Kako se bližila dodela NIN-ove nagrade, bila je postavljena, nevezano, i tema o Basari.
Između Basare, Radovana Belog Markovića i Tasića, izabrao sam Basaru. Nagrade nisu bitne, ali je nekada dužnost, da se kroz njih, oda počast autorima.

Još nisam pročitao "Kišu i hartiju", ali znam da nisam pogrešio u izboru najboljeg.

"Srce zemlje" je tipičan postmodernistički roman, jedan reprezentativni evropski roman. Inače, nisam preterani ljubitelj istog u književnosti
 
Ma ok je Basara, ja ga basbas gotivim, tako da, kad malo bolje razmislim, nije Srce toliko lose, samo sam ja vise ocekivala (posto Looney i Famu ubrajam medju najbolje knjige koje sam procitala).
To sto nije dobio nagradu moze samo da bude plus.
 
Mislim da je odličan pisac,jako talentovan.
Međutim zna često (izvin'te na izrazu) "odštancuje" knjigu.Budući da mi se jako sviđa,svaki njegov roman sam sa uživanjem čitao.Izdvajam one,po meni najbolje knjige:Fama o biciklistima,Na gralovom tragu,Looney tunes,Srce zemlje.
Zaista mi je žao što,eto po drugi put nije dobio NIN-ovu nagradu.
Voleo bih da je dobije,jer ju je svakako zaslužio.
 

Back
Top