Iskustva, sadasnjost i buducnost mladih programera

Evo da ovde pocnemo tj. nastavimo pricu o tome sta smo radili, sta radimo i sta planiramo.

Zelim da pricamo o ovome, razmjenjujemo 'iskustva' i ostalo, da ne zamaramo ostale teme.

Pa tako.......

Odlicna tema :)

Iskustva nemam mnogo (1 god), ali zato buducnost zelim da usmerim ka programiranju. Ok, hteo sam da te pitam za WebDev, je l' to ustvar platforma/okruznje kao Dreamveawer za pravljenje web sajta ili nesto drugo? Guglao sam oko WebDev-a i vidim d apostoji i WinDev(za Windows?) dakle platforma. :) Zasto mislis da je drugaciji od ostalih web okruzenja?
 
Poslednja izmena:
WebDev = Web developing = Razvoj internet softvera (js, php, ruby on rails, mysql......)
Platforma nema veze sa WebDevom, a sto se tice IDE ja koristim notepad++, posto sam operisan od glupih, ogromnih, nepotrebnih okruzenja kao sto su Dreamweaver i ostatak.
Subjektivno misljenje je da je Dw prenatrpan nebitnim stvarima, i evo meni ide veoma dobro bez ikakvog okruzenja.

Uglavnom, kao web developer najvise ces kuckati JavaScript i Php.
Mada, naci sebi neki IDE nije losa ideja, samo sto je sve to traljavo.

Hteo sam ja da pisem nesto na tu foru, lite and fast IDE ali nemam vremena, a i nisam mnogo razvijao ideju.

Nego.....

Za ovakvu vrstu programiranja imas milion resursa na internetu.
Tako da mozes to gledati, a i mene pitaj slobodno :)
 
Ja imam 22 god, a prvi sajt sam napravio davne 2003 ili 2004, ne secam se, uz pomoc MS Publishera, bez koda, samo lepi elemente i dodaj linkove. Otprilike u to vreme ako ne i malo ranije sam poceo da otkrivam cari PS 7 i sekao sam ljudima glave i stavljao na druga tela.
Par puta posle toga sam probao da naucim HTML i CSS na svoju ruku, tamo 2007, 2008 tako da je sve tu pocelo, samo sto ne ucim nesto preterano mnogo i cesto zbog drugih obaveza.

Sada solidno baratam HTML, CSS, jQuery-em, mada ima stvari koje ne znam da radim (tipa fluid i elastic stranice, za neke funkcije i jQ i ne znam da postoje) mada i to bi naucio kada bi se zainatio dovoljno.
Naravno, tu je i PS i Illustrator, mada vektori mi ipak slabije idu.

Trenutno gledam da ove jezike jos usavrsavam, jer ima tu jos dosta stvari koje se mogu nauciti, usavrsiti i sl, kao i da razvijem bolji osecaj za dizajn i vestine dizajniranja i crtanja, mada za to ce trebati sati u PS i IL :)
Posle toga, pa mozda WordPress, Drupal, Joomla ili PHP/mySQL.

Razmisljao sam i o Flashu, ali ga nesto ne volim, crtanje u njemu mi je tesko, iako sam ga radi zezanja i pravljenja animacija koristio jos kao klinac. Radio sam neki projekat sa Action Script-om 2.0 i nisam se proslavio niti sam uzivao, mada to je prvi susret sa AS 2.0 bio, a plsu sam morao sve iz PS da prebacujem u Flash, sto je samo dodatno nerviralo, a i nervira me velicina flash fajla kao i cinjenica dok se ja usavrsim i krenem na flash, mozda ga nece biti na netu.
 
Poslednja izmena:
Posto i ja planiram da radni vek provedem kao programer zanima me kakva je situacija kod nas u Srbiji. Da li lako dolaze do posla programeri i plata kakva je, zanima me i radni odnos.

Ja koliko sam cuo programeri su dobro placeni u Srbiji, dobro u odnosu na ostale poslove. Plata se krece od 400 do 1400 evra. Dosta su trazeni programeri, slobodno precesljaj poslovi.infostud i videces da je mnogo ponuda za programere, ne trazi se toliko diploma koliko se trazi znanje i iskustvo.
 
Nije da sam navikao da zivim na visokoj nozi, cak naprotiv, ali 400e je malo, za profesionalnog programera i ne bih bio zadovoljan tom platom.
Tesko da bih radio ista ispod 1K e.

Ja kontam da idem odavde cim zavrsim fax, negdje u inostranstvo, jer mislim da mogu.
Pogotovo sa sirokom paletom tehnologija i 5-6 iskustva moze se naci dobar posao negdje napolju.


Nego, da postavim pitanje.
Koje tehnologije i jezike preferirate, zasto, i sta ne volite ?
 
Nije da sam navikao da zivim na visokoj nozi, cak naprotiv, ali 400e je malo, za profesionalnog programera i ne bih bio zadovoljan tom platom.
Tesko da bih radio ista ispod 1K e.

Ja kontam da idem odavde cim zavrsim fax, negdje u inostranstvo, jer mislim da mogu.
Pogotovo sa sirokom paletom tehnologija i 5-6 iskustva moze se naci dobar posao negdje napolju.


Nego, da postavim pitanje.
Koje tehnologije i jezike preferirate, zasto, i sta ne volite ?

Na pocetku tesko i da moze nesto preko 500 evra, cim se dobije na iskustvu barem godinu dana ponuda plate astronomski raste. Nemas potrebe za odlazak u inostranstvo, jeste da ce ti plata biti 4 puta veca, ali realno sta ce ti astronomske pare? Ja ne znam ni jednu bogatu osobu, a da nema neki problem u porodici itd. A sa nekom sumicom oko 1200 evra mesecno mozes veoma lepo da zivis u Srbiji medju svojim ljudima. :)

Naravno dosta je cenjeno recimo da zavrsis neke kurseve, ti mozes i bez njih da znas Boga oca, ali dok ne vide neku diplomicu tesko da ce ponuditi vece pare. Ja recimo idem na Visu Poslovnu, Informaticki smer, ali to ne verujem da ce biti dovoljno iako su predavanja i vezbe apsolutno iste kao na FON-u, imam dosta kurseva koje mogu u sklopu skole da zavrsim+besplatni ECDL, ali i da upisem cetvrtu godinu na FON-u sto je najbolja solucija. :)
 
Poslednja izmena:
Na pocetku tesko i da moze nesto preko 500 evra, cim se dobije na iskustvu barem godinu dana ponuda plate astronomski raste. Nemas potrebe za odlazak u inostranstvo, jeste da ce ti plata biti 4 puta veca, ali realno sta ce ti astronomske pare? Ja ne znam ni jednu bogatu osobu, a da nema neki problem u porodici itd. A sa nekom sumicom oko 1200 evra mesecno mozes veoma lepo da zivis u Srbiji medju svojim ljudima. :)

Naravno dosta je cenjeno recimo da zavrsis neke kurseve, ti mozes i bez njih da znas Boga oca, ali dok ne vide neku diplomicu tesko da ce ponuditi vece pare. Ja recimo idem na Visu Poslovnu, Informaticki smer, ali to ne verujem da ce biti dovoljno iako su predavanja i vezbe apsolutno iste kao na FON-u, imam dosta kurseva koje mogu u sklopu skole da zavrsim+besplatni ECDL, ali i da upisem cetvrtu godinu na FON-u sto je najbolja solucija. :)

A ti ne bi para ?

Ja znam da mogu, i hocu, tako da idem na maksimum.

A ti ako ti je fino da radis za sicu, ti radi ovde, a svako ima pravo na svoje misljenje i cao!

Iskreno, nisam vidio losiji komentar odavno (izvini ali tako je)
 
A ti ne bi para ?

Ja znam da mogu, i hocu, tako da idem na maksimum.

A ti ako ti je fino da radis za sicu, ti radi ovde, a svako ima pravo na svoje misljenje i cao!

Iskreno, nisam vidio losiji komentar odavno (izvini ali tako je)

Pa dobro druze, naravno da ima svako pravo na svoje misljenje. :)
Samo ti ja kazem sta je realnost, lako je sanjati oticu tamo napunicu se kao brod i zaboraviti sve sto je u maticnoj drzavi.
Za uspeh u zivotu imas par solucija:

- naslediti bogastvo
- raditi sa nekom solidnom zaradom, stekati neke pare,dici kredit i otvoriti neko preduzece.
- otici u inostranstvo, biti par godina, zaraditi lepu sumu novca, vratiti se u drzavu, otvoriti preduzece.
- otici u inostranstvo kao kukavica, ziveti tamo zaboraviti sve ovde, zaboraviti veru, grb, zastavu, raditi za dobre pare.
- raditi i napredovati do direktorske pozicije
- krasti
- izumeti nesto i ulagati ogromne sume novca da bi se taj izum proslavio
- uspeti u sportu, pevanju, umetnosti, glumi itd

Veruj mi da svaka bogata osoba nema srecu u zivotu, jos si ti mlad pa ne znas neke stvari. Dosta njih nikada se ne vencaju, dosta njih ne moze da ima decu, dosta njih izgubi ljude koje vole. Biti prebogat je greh, ma koliko ti posteno zaradio taj novac on je proklet.

 
Poslednja izmena:
Slazem se sa @2pac mislim da je 400e za programere smesno mala plata, toliko imaju ljudi koji se bave mnogo laksim poslovima nego programiranje, a sto se tice odlaska u insotranstvo samo napred, mani ti taj patriotizam ti si Srbin gde god bio.
Sto se tice koje jezike C++ my first and only love, mislim da je glupo sad da pricam njegove karakteristike i mane bilo je vec u nekim drugim temama, ali uglavom preferiram C++.
Sto se tice ostalih jezika probo sve i svasta nista ozbiljno ali iskuco i koju liniju koda i u drugim jezicima, ali uzevsi da mi je programiranje hoby mogu da radim u cemu zelim :D
Takodje u poslednje vreme sam poceo gotiviti python kao jednostavan za upotrebu skriptni jezik za neke male programcice i skripte, fast and easy skoro vec sve odradjeno umesto vas :D
Trudim se da ne mrzim ni jedan jezik, doduse zelim brzu smrt Flashu i da na scenu stupi html5 :D
 
Slazem se sa @2pac mislim da je 400e za programere smesno mala plata, toliko imaju ljudi koji se bave mnogo laksim poslovima nego programiranje, a sto se tice odlaska u insotranstvo samo napred, mani ti taj patriotizam ti si Srbin gde god bio.
Sto se tice koje jezike C++ my first and only love, mislim da je glupo sad da pricam njegove karakteristike i mane bilo je vec u nekim drugim temama, ali uglavom preferiram C++.
Sto se tice ostalih jezika probo sve i svasta nista ozbiljno ali iskuco i koju liniju koda i u drugim jezicima, ali uzevsi da mi je programiranje hoby mogu da radim u cemu zelim :D
Takodje u poslednje vreme sam poceo gotiviti python kao jednostavan za upotrebu skriptni jezik za neke male programcice i skripte, fast and easy skoro vec sve odradjeno umesto vas :D
Trudim se da ne mrzim ni jedan jezik, doduse zelim brzu smrt Flashu i da na scenu stupi html5 :D

Upravo tako, ne mjeri se 'koliko si srbin' na taj nacin.
Pametan covek ide tamo gdje mu je bolje, a vjeruj mi veci sam patriota iako po mitinzima ne zvizdim (Marko, neka godina nove ere).

Ali to je nebitno.

I ja sam kont'o python da probam, cak instalirao, ali nesto me okrenu, pa nisam jos ni lajne otkucao.
Reci mi malo o jeziku, i usput, koje si godiste ?


@iSpectrum

I meni to isto govore, ali ja necu ostajati ovde, jer se stanje ovde zadugo nece popraviti.
Citava moja okolina i dalje vise cijeni tatine fudbalere i mamine manekenke nego mene, ali ***, to ce se tesko promijeniti.

I glupo je da neki guzonja iz 256. plana zaradjuje 1500e a programer koji ostavi oci, kicmu pa neretko i zivot dobija 1000e.

Throw a bomb -.-'

EDIT : bequick, daj neki sajt da vidim o cemu to pricas, znam 18-to godisnjake koji u londonu zaradjuju 2000funti mjesecno, i jos kukaju kako su lose placeni.......

http://www.glassdoor.com/Salaries/junior-developer-salary-SRCH_KO0,16.htm

http://www.itjobswatch.co.uk/jobs/uk/junior%20developer.do
 
Poslednja izmena:
Python pa ovako veoma koriscen, tako da imas brdo biblioteka i pomoc kad zatreba, mene privuklo to to vidim da se dosta prica o njemu i google ga pored naravno c++ dosta koristi, nema bas C like sintaksu sto mi se nije u pocetku svidelo ali mozda je i bolje lako se razlikuju, zajedno sa njim imas brdo modula da se koristi i sve je poprilicno lako, kad poredim c++ i python, ali to mu je i svrha da se lako nesto otkuca i nemas previse briga. Samo nisam ni ja nesto radio u ovom jeziku tako da nemogu mnogo da pricam iskuco par malih skripti pogledo neke stvari oko njega i tako. Inace 93 sam godiste sad trebam fax da upisem i tako, pre nekih par godina sam cuo za programiranje na jednom forumu i tako sam se zainteresovo.

Sto se tice ovog drugog nemam nista konkretno pokazat dao sam link sa teme na tom forumu, gde pricaju kako se krecu cene, uglavnom bar sam tako cuo da su plate dobre, sad imajte na umu da je tamo i standard veci.
 
11 godina iskustva sa programiranjem.

Prve tri godine sam radio (Quick)Basic, sledecu Pascal i Delphi, ostale C, C++, asembler i na kraju naravno AS3.

HTML5 sam hteo da zavolim, ali ne ide, JavaScript je uzas od jezika i nije mi jasno kako neko moze da zamislja da ce HTML5 uopste da odmeni flash kad su u pitanju tek one najprostije Web aplikacije, a tek da ga skroz unisti. :lol: Nema nista od toga, Flash je previse dobar. (verujte mi, tako sam hteo da se bacim na HTML5, al ne ide, jezik je sranje pa to je)

I kakve pare bre? Kom pravom programeru je stalo do para?
Uostalom, pare dolaze same, onda kada postanes dobar u svom poslu. Tu nema govora. Sto si bolji i iskusniji i sto ti je obimniji portfolio to ce ti para biti veca, ziveo ti u zemlji Srbiji ili ne; programiranje je zanat koji mozes da unovcis na milion razlicitih nacina nezavisno od zemlje u kojoj zivis. Meni je licno trebalo osam godina da vidim prve pare, ali to je pre svega zato sto mi pre toga uopste nije stalo do novca. :lol: Inace bih vec odavno mogao da se budzim. :lol:

Moja trenutna delatnost je delom programiranje, ali sustinski nije. Ja sam ti, kako da kazem - dizajner video igara a la Sid Meier.
 
Meni JavaScript nije toliko los jezik, ne znam sto ga mrzite toliko.
Gotivan mi je totalno, volim tu Json strukturu.
Od biblioteka koristim jQuery za DOM manipulaciju, cesto Knockout.js (za laksu implementaciju MVVM obrasca u javascriptu) a nekada i Prototype(zaista rijetko).

Mislim da flash nije predobar, nego je bio nekako zastupljeniji od javascripta za bilo sta komplikovanije, medjutim to vrijeme je devinitivno prislo kraju.

Dalje, HTML5, to je dosta do js, evo recimo http://www.html5rocks.com/en/ ovde ako vidite Html5 Features realno vise novosti je JavaScript.
Bitno je spomenuti WebSockete, odlicna stvar, Server side events i WebWorker-e...................

@User Unfrendly

Pravi programer, nepravi programer, ja moram skupit pare za faks, a od ljubavi ih necu skupit'.....Onda posle faksa, moram skolovati i sestru, a ni to nece biti lako.....tako da, koliko god ja ovo volio, necu raditi za DZ....mozete sada reci da nisam pravi programer, ali nema veze, samo iskreno kazem......nzm.....
 

Back
Top