Ikone: Crkva i Biblija

Sveci, kipovi i slike u hrišćanstvu, ostatak politeizma ili višeboštva ili približavanje bogu?

  • Ostaci politeizma ili višeboštva.

    glasova: 3 60,0%
  • Sredstvo približavanja bogu.

    glasova: 2 40,0%

  • Ukupno glasova
    5
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Utah

Elita
Banovan
Poruka
19.509
Definicija, Ikona (gr. εἰκών – slika, obraz, predstava) je slika na drvetu, platnu ili kamenu sa likom Isusa Hrista, Bogorodice, drugih svetitelja, anđela ili drugih dogadjaja vezanih za istoriju crkve i Sveto pismo. Prisutne su u svim pravoslavnim hramovima, gde se postavljaju na ikonostase i zidove. Ikone se ugrađuju u razvijeni ikonostas po određenim crkvenim kanonima. Prema pravoslavnom ucenju ikone nisu ukras, nego odraz bozanske stvarnosti.

U Bibliji lepo pise
Svetog Pisma 2. Mojsijeva 20:3-6

" Nemoj imati drugih bogova uza me. Ne gradi sebi lika rezana niti kakve slike od onoga što je gore na nebu, ili dolje na zemlji, ili u vodi ispod zemlje. Nemoj im se klanjati niti im služiti, jer sam ja Gospod
 
И шта сад покушаваш да докажеш? да учење Православне цркве није исправно и здраво, за разлику вашег секташког гдје крштавате мртве? :kafa:
 
Poslednja izmena od moderatora:
И шта сад покушаваш да докажеш? да учење Православне цркве није исправно и здраво, за разлику вашег секташког гдје се множите ко пацови и крштавате мртве? :kafa:
Ponovo nemas argumente i vredjas.
U Bibliji imamo krstavanje mrtvih, ali nigde nema ikona.
Gde se u Bibliji spominju ikone ?
 
Наравно. Пљувачина по Православљу.
Nadji mi mesto u Bibliji gde se spominje da treba da se klanja ikonama.
"Nemoj im se klanjati niti im služiti". (Kao i sam smisao ove druge Božje zapovesti, dat u trećem stihu: "Nemoj imati drugih bogova uza me."

Dakle, napraviti "nešto" ili naslikati "nešto" a zatim tome "nečemu" činiti (po) štovanje, tj. toj stvari vršiti nekakav religiozni obred, (klanjanja) kao nekakvom božanstvu, po drugoj Božjoj zapovesti je strogo zabranjeno. Bog jasno kaže u nastavku da mu je to mrsko i da zbog toga kažnjava čitave generacije. Ovo je u Božjim očima veoma ozbiljan greh Otkrivenje 21:8; Otkrivenje 22:15.
 
Nadji mi mesto u Bibliji gde se spominje da treba da se klanja ikonama.
"Nemoj im se klanjati niti im služiti". (Kao i sam smisao ove druge Božje zapovesti, dat u trećem stihu: "Nemoj imati drugih bogova uza me."

Dakle, napraviti "nešto" ili naslikati "nešto" a zatim tome "nečemu" činiti (po) štovanje, tj. toj stvari vršiti nekakav religiozni obred, (klanjanja) kao nekakvom božanstvu, po drugoj Božjoj zapovesti je strogo zabranjeno. Bog jasno kaže u nastavku da mu je to mrsko i da zbog toga kažnjava čitave generacije. Ovo je u Božjim očima veoma ozbiljan greh Otkrivenje 21:8; Otkrivenje 22:15.

Zasto ste onda sazidali hram u Solt Lejk sitiju?
 
Ako neko pita svetenika SPC, zasto se klanjate ikonama, svestenik nece reci da je pitanje ''pljuvanje po SPC'' nego ce dati odgovor da bi objasnio problematiku.
Samo ovde izgleda nema sagovornika za ovu temu.
 
To sam ja rekla i ranije reci istinu.

Rekao sam i ja. Zadatak ti je da subverzivno delujes protiv drzave Srbije i srpskog naroda, predstavljanjem Srpske Pravoslavne Crkve u negativnom svetlu.

Ti i tvoja grupa to radite uz pomoc oko 300 operativaca u Srbiji, kojima se komanduje iz Beca. Bec je pod komandom Frankfurta, gde vam je i operativni centar za Evropu.

Sve to pod kisobranom BND-a.

Mahom ste Hrvati.
 
Rekao sam i ja. Zadatak ti je da subverzivno delujes protiv drzave Srbije i srpskog naroda, predstavljanjem Srpske Pravoslavne Crkve u negativnom svetlu.

Ti i tvoja grupa to radite uz pomoc oko 300 operativaca u Srbiji, kojima se komanduje iz Beca. Bec je pod komandom Frankfurta, gde vam je i operativni centar za Evropu.

Sve to pod kisobranom BND-a.

Mahom ste Hrvati.

Ponovo skreces sa teme...
To inace sto pricas moras da dokazes, ako nemas dokaze onda znaci da iznosis neistine.
Koja paranoja...
 
SPC na svom zvanicnom sajtu za ikone kaze:
Икона (грч. είκών, од глагола είκώ - личим) и значи слика, лик или образ. Православни хришћани oдају иконама велико поштовање, јер у њима виде стварно Божје присуство у Цркви, И када се моле пред иконама, они се у ствари моле Богу. Православна црква на иконама после Седмог васељенског сабора представља: Господа Исуса Христа, Богородицу, анђеле, и светитеље. Икона има свој основ и у религиозној психологији, тако дубок, да се у православљу јавља неопходним елементом богопоштовања. Због тога се иконе стављају у куће, храмове и на друга места. Дом у коме нема иконе за православне је нечисто и пусто место. Поштовање се не односи на материју од које је икона израђена: дрво, злато, боја и друге, већ на лик који је представљен на њој. Иконе се освећују посебним чином и кроз то свештено дејство успоставља се веза између оног ко је на икони насликан и саме иконе. Кроз освећење иконе долази до тајанственог сусрета између Господа нашег Исуса Христа и онога који се моли.
http://www.spcportal.org/index.php?pg=1457&lang=sr
Da li moze neko od ozbiljih sagovornika da objasni vezu ikone crkve Boga i Biblije ?
 
Definicija, Ikona (gr. εἰκών – slika, obraz, predstava) je slika na drvetu, platnu ili kamenu sa likom Isusa Hrista, Bogorodice, drugih svetitelja, anđela ili drugih dogadjaja vezanih za istoriju crkve i Sveto pismo. Prisutne su u svim pravoslavnim hramovima, gde se postavljaju na ikonostase i zidove. Ikone se ugrađuju u razvijeni ikonostas po određenim crkvenim kanonima. Prema pravoslavnom ucenju ikone nisu ukras, nego odraz bozanske stvarnosti.

U Bibliji lepo pise
Svetog Pisma 2. Mojsijeva 20:3-6

" Nemoj imati drugih bogova uza me. Ne gradi sebi lika rezana niti kakve slike od onoga što je gore na nebu, ili dolje na zemlji, ili u vodi ispod zemlje. Nemoj im se klanjati niti im služiti, jer sam ja Gospod

cekaj jel se ti sad pozivas na Bibliju kao verodostojan dokument? znaci priznajes da je sve to tacno sto pise u Bibliji?
 
Pa ljudi imaju svoja ubedjenja i ne škodi nikome... Glupo je sad da ti razuveravaš nekog i namećeš mu svoja ubedjenja ... Neka imaju ikone šta sad , tako vole :D Ni meni se ne svidja arhitektura ortodox crkava na primer , al ne idem da ubedjujem ljude da zidaju nešto drugo i prave :D
 
A kad smo već kod citata, evo ponovo jedan za Jutu:

18. Ja svjedočim svakome koji sluša riječi proroštva knjige ove: ako ko dometne ovome, Bog će na njega nametnuti muke napisane u knjizi ovoj;
19. I ako ko oduzme od riječi knjige proroštva ovoga, Bog će oduzeti njegov dio od Drveta života, i od Grada svetoga, što je napisano u knjizi ovoj.
20. Govori Onaj koji svjedoči ovo: Da, doći ću skoro. Amin, da dođi, Gospode Isuse!
21. Blagodat Gospoda našega Isusa Hrista sa svima svetima. Amin.

Tako da vi koji prčkate i prepravljate Bibliju, možete da se spremate za roštilj.
 
Pa ljudi imaju svoja ubedjenja i ne škodi nikome... Glupo je sad da ti razuveravaš nekog i namećeš mu svoja ubedjenja ... Neka imaju ikone šta sad , tako vole :D Ni meni se ne svidja arhitektura ortodox crkava na primer , al ne idem da ubedjujem ljude da zidaju nešto drugo i prave :D
Kome ja namecam svoje ubedjenja ???!!!
Ja sam postavila pitanje, na koje niko ne zna da odgovor, ali zasto dolazite onda da pisete.
U razgovoru sa svestenicima SPC sam vodila jako interesantne dijaloge, ja postavim pitanje oni daju odgovor, a ove postavis pitanje...odmah te otkriju da radis za cia i da vrsi diverzije po Srbiji.
Izgleda da niko nista ne zna, a izdaju se za vernike.
 
Kome ja namecam svoje ubedjenja ???!!!
Ja sam postavila pitanje, na koje niko ne zna da odgovor, ali zasto dolazite onda da pisete.
U razgovoru sa svestenicima SPC sam vodila jako interesantne dijaloge, ja postavim pitanje oni daju odgovor, a ove postavis pitanje...odmah te otkriju da radis za cia i da vrsi diverzije po Srbiji.
Izgleda da niko nista ne zna, a izdaju se za vernike.

Šta su ti rekli pravoslavni sveštenici za ikone?
 
A kad smo već kod citata, evo ponovo jedan za Jutu:

18. Ja svjedočim svakome koji sluša riječi proroštva knjige ove: ako ko dometne ovome, Bog će na njega nametnuti muke napisane u knjizi ovoj;
19. I ako ko oduzme od riječi knjige proroštva ovoga, Bog će oduzeti njegov dio od Drveta života, i od Grada svetoga, što je napisano u knjizi ovoj.
20. Govori Onaj koji svjedoči ovo: Da, doći ću skoro. Amin, da dođi, Gospode Isuse!
21. Blagodat Gospoda našega Isusa Hrista sa svima svetima. Amin.

Tako da vi koji prčkate i prepravljate Bibliju, možete da se spremate za roštilj.

Gde su ti ikone ?
Dobijam utisak da si ti preruseni ateista, a izdajes na vernika, koji na ovakav nacin hoces da se narugas SPC, sa ovakvim odgovorima.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top