Da li ima boljeg servera od Synology DiskStation DS1512 +
Prikazujem rezultate 1 do 8 od 8

Tema: Da li ima boljeg servera od Synology DiskStation DS1512 +

Nov član
    Učlanjen
    27.05.2012.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Lightbulb Da li ima boljeg servera od Synology DiskStation DS1512 +

Potreban mi je server za skladistenje i manipulaciju sa video materijalima. Treba mi veci kapacitet, te da se mrezno poveze na bar 2 kompa i internet.
    Prijatelji mi preporucuju Synology DiskStation DS1512 + zbog 5 kom HDD (kapaciteta i do 5x3 TB), a ima model i sa 8 HDD--a, kazu da je pouzdan,
    ali je po meni dosta skup. Da li je bolje ici na njegovu kupovinu, dfiskove po 2 ili 3 TB-koji su beyobrayno skupi, ili ima dobrih alternativa? Inače,
    potpuni sam laik za servere. Da li neko ima savet?

Elita Sizif (avatar)
    Učlanjen
    04.07.2003.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    2100

Podrazumevano Re: Da li ima boljeg servera od Synology DiskStation DS1512 +

Do sada sam najzadovoljniji bio serverima koje sam sam pravio, tj. tako uvek imam najbolji odnos cena/kvalitet. Najjednostavnije ti je da kupiš pouzdanu ploču, i staviš dobar kontroler, LSI ili Adaptec, i sve će to u zbiru manje da košta nego dedicated server. Na primer, glavni storage server trenutno mi ima LSI MegaRaid 9260 kontroler sa 16 portova, dakle max. teorijski kapacitet od 64TB, mada u praksi ne stavljam više od 12 diskova. Kućišta koristim LianLi, aluminijumska, sa 12 poprečno postavljenih diskova radi lakše manipulacije.

Što se tiče cene po jedinici kapaciteta, najisplativiji su ti WD Caviar Green i Seagate Barracuda ST serija kapaciteta od 2 do 3TB.

Aktivan član KadLupimLupim (avatar)
    Učlanjen
    30.03.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    67

Slazem se sa Sizifom u potpunosti oko isplativosti samogradnje (uvek bilo, uvek bice u nacelu), osim jednog detalja. Koliko razumem, to sto tebi treba je ustvari NAS - network attached storage, odnosno masina koja je posvecena samo cuvanju i obezbedjivanju (obicno velike) kolicine podataka? Pretpostavljam da ne racunas da ti taj server bude i radni medij na kome vrsis montazu, vec samo mesto za osigurano skladistenje materijala. Ako je tako, mislim da je jeftinije i sasvim zadovoljavajuce resenje sastaviti jednu obicnu masinu, nema potrebe cak ni za neznamkakvim procesorom, na koju se instalira FreeBSD ili jos bolje njegova specijalna distribucija FreeNAS sa ZFS fajls sistemom. Ovaj fajl sistem ima neke vrlo napredne mogucnosti i radikalne koncepte u odnosu na dosadasnju tradiciju. Izmedjuostalog, moze da funkcionise kao softverski RAID. Ok, jeste softverski, ali posto je storage toj masini jedini posao, nemas oko cega da se brines. Valjan RAID kontroler je skup ko jedna cela solidna masina. U ovom tvom slucaju, ova kombinacija na ZFS-u je daleko isplativija.
    Realno...

Elita Sizif (avatar)
    Učlanjen
    04.07.2003.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    2100

Da, i ja sam sve vreme pričao o NAS serveru... ne mora da bude ne znam kakva mašina, ja koristim Q9500, i Intel ploču. Windows Storage Server 2008 se vidi kao bilo koji drugi NAS.

Lično nisam probao ZFS jer sam čuo neke primedbe vezane za degradaciju performansi vezanom za duži uptime, a kod mene nema experimentisanja, da me ne pojede mrak (i moji developeri).

Učlanjen
    30.03.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    67

Ne znam, vec duze vreme proucavam ZFS, procitao sam i ja slicne stvari... ali postavlja se pitanje u kojim uslovima i zbog cega se to desava. ZFS je fajl sistem sa naprednim mogucnostima, sve sto radi izvrsava se na CPU, dok RAID kontroler ima svoj procesor i ne zavisi ni od cega drugog na racunaru osim struje. Kontam da ga Sun ne bi pravio sa tim mogucnostima (RAID-Z, mirror i stripe), da nisu izracunali da se isplati. Razmisljam ozbiljno da napravim jedan takav NAS za kucne potrebe, naravno prethodno da izeksperimentisem nekako sa ZFS-om. Ako se setim, pisacu iskustva kad probam.
    Realno...

Elita Sizif (avatar)
    Učlanjen
    04.07.2003.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    2100

U kućnim uslovima ja koristim dva puta stari dobri RAID 1 i .... četiri diska od 2TB, u dva nezavisna niza, tu staje sve što mi treba, za sve ostalo tu je internet. Za backup sa laptopova i drugih računara u kućnoj mreži koristim SyncBackSE. Dva puta sam nagrabusio sa RAID nivoima preko 1, i nešto računam da su sada diskovi zaista jeftiniji od izgubljenog vremena i živaca, tako da mi je ova opcija "za po kući" najmanje stresna. Pre desetak dana mi je crkao jedan disk, izvadio, stavio drugi, i divota, downtime manji od 5 minuta. Naravno, voleo bih i ja da se igram da imam malo više vremena. Solaris sam koristio davnih godina (1998-2000) i sa nostalgijom ga se sećam.

U firmi najčešće koristim RAID 6, kao neki najlogičniji kompromis između redundantnosti, performansi i optimalnog iskorišćenja prostora.

Učlanjen
    30.03.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    67

A taj kucni RAID 1 je na kakvom kontroleru? Integrisani ili imas neki zasebni?
    Ja imam RAID 5 na integrisanom od 3 diska po 500GB (Barracude 7200.12), vec dobre 3 godine i negde karjem jeseni mi je crko jedan disk, rekonstrukcija ne traje bas toliko strasno, oko sat i po i to pri mom normalnom sedenju za kompom za to vreme.
    Ali vidim da je mi je sve to i dalje na klimavim nogama, posebno na duge staze, kad se uzme u obzir problem oko prebacivanja podatak na neku novu masinu. Zato mi se cini da je najbolje resenje da nadjem neku jeftinu masinu i nakacim na nju par diskova za pocetak sa ZFS-om. Posebno sto ce to resenje kao NAS obezbediti jos dva racunara.
    Realno...

Elita Sizif (avatar)
    Učlanjen
    04.07.2003.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    2100

Citat Original postavio KadLupimLupim Pogledaj poruku
    A taj kucni RAID 1 je na kakvom kontroleru? Integrisani ili imas neki zasebni?
    Integrisani na ploči, Intel ICH10R... za RAID 0 i 1 nema nikakve vidljive razlike u performansama između integrisanog i diskretnog kontrolera, pošto nema overhead kalkulacija.

Što se tiče RAID 5, imao sam katastrofalnu situaciju da mi je crkao jedan disk od pet u nizu, i kad je počeo da radi rebuild, onda je crkao još jedan. (I to sve u HP-ovom MSA dedicated enclosure-u) To me koštalo jedno 5 dana rekonstruisanja fajl sistema i 5km živaca... zato više ne koristim RAID 5 uopšte, naročito ne na nizovim sa 4 i više diskova. Umesto toga koristim RIAD 6 koji ima dva redundantna diska umesto jednog.

Slične teme

1. Ima li Cincara na Internetu???
    Autor praksis u forumu Istorija
    Odgovora: 2684
    Poslednja poruka: 13.06.2013., 14:57
  2. Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 05.02.2009., 01:14
  3. Ima li nade nasoj muzici?
    Autor Bobatext u forumu Muzika
    Odgovora: 50
    Poslednja poruka: 05.07.2008., 13:04
  4. Ima li neko OrCad