Generatori koji proizvode električnu energiju u oba smera

Da li možeš malo to da mi bolje objasniš, nije mi jasno zašto se generatori uvek prave da se okreću u smeru kazaljke na satu.

Ево ти најпростијег одговора:

Генератор је геометријски потпуно симетричан. Ако га гледаш са једне стране, ротор се креће у правцу казаљке на сату, ако га гледаш са друге стране ротор се окреће супротно од казаљке на сату.

Другачије не може ни бити, јер да би се производила струја потребнио је само да се мења магнетно поље кроз намотаје статора. При томе је све једно у ком смеру ће се окретати ротор.

Има једна друга ствар код трофазних система. Постоји редослед фаза Р, С, Т и он мора бити одржан да би сви генератори радили у електро енергетском систему. Ако би се променио смер окретања ротора онда би се само обрнуо редослед фаза и ништа више.
 
Ево ти најпростијег одговора:

Генератор је геометријски потпуно симетричан. Ако га гледаш са једне стране, ротор се креће у правцу казаљке на сату, ако га гледаш са друге стране ротор се окреће супротно од казаљке на сату.

Другачије не може ни бити, јер да би се производила струја потребнио је само да се мења магнетно поље кроз намотаје статора. При томе је све једно у ком смеру ће се окретати ротор.

Има једна друга ствар код трофазних система. Постоји редослед фаза Р, С, Т и он мора бити одржан да би сви генератори радили у електро енергетском систему. Ако би се променио смер окретања ротора онда би се само обрнуо редослед фаза и ништа више.

Nije bas "samo" - to bi dovelo do promene smere rotacije svih motora koji koriste 3 faze! A to moze biti katastrofa. Dakle postoji standard.

Za smer kazaljke na satu nisam znao ali verovatno je i to neki standard da bi ljudi lakse radili sa motorima, tj. da bi smer bio uvek "ocekivan". Mada motori u mnogim primenama mogu da se obrcu u oba smera po potrebi...
 
Da li možeš malo to da mi bolje objasniš, nije mi jasno zašto se generatori uvek prave da se okreću u smeru kazaljke na satu.

Ovo nije tačno. Prave se i za levi i za desni smer. Sve zavisi od toga kako će tebi pogonska mašina raditi.

Samo kod unapred definisanog smera obrtanja možemo da pristupimo konstruisanju aksijalnog ventilatora, naravno ako to kupcu treba radi smanjenja šuma generatora.
 

Back
Top