Sta izvoziti iz Srbije u EU?

zvezdana prasina

Početnik
Poruka
12
Stvar je ovakva: Imam dvojno drzavljanstvo, SCG i jedne od drzava koja je upravo usla u EU. Imam i neki kapital,pa me zanima sta moze da se izvozi iz SCG i da se plasira na trzistu EU. Znam da je radna snaga u SCG dosta jeftinija,tako da mora biti da je i krajnji proizvod jeftiniji.Mozda neka mala proizvodnja? Imate li neke ideje koje bi mogle da mi pomognu.Takodje me zanima kakva je procedura pri uvozu-izvozu i da li ima nekih restrikcija za zemlje van EU?
Hvala na informacijama :D
 
Evo brate da ti kazem.
Kod nas ti nista nije sigurno , pa ako vec imas dvojno drzavljanstvo pali odavde sto pre.
Moj otac ima firmu koja se bavi proizvodnjom rezane gradje. posao je isao solidno do pre 2-3 godine , a sada je skroz stao. znas zbog cega? -zbog toga sto je u srbiji sve vise prevaranata koji hoce da te zavrnu za kintu, a na inostrano trziste je tesko izaci jer niko sa tobom nece da posluje ako te ne zna. Da bi te upoznao trebaju ti neki kontakti ljudi odavde- a NARAVNO i oni traze kintu za to. Najgore je sto i njih nema, a i kad ih nadjes nece da ti pomognu. Ta moja firma radi i za inostranstvo ali opet preko nekih posrednika kojima placamo.
I kad tako krenes sa njima da radis brzo zavrsavas, jer sa kupcem NECE da te upozna. Jedino ako budes imao puno srece pa da ti krene posao. srecno
 
smilekv:
Evo brate da ti kazem.
Kod nas ti nista nije sigurno , pa ako vec imas dvojno drzavljanstvo pali odavde sto pre.
Moj otac ima firmu koja se bavi proizvodnjom rezane gradje. posao je isao solidno do pre 2-3 godine , a sada je skroz stao. znas zbog cega? -zbog toga sto je u srbiji sve vise prevaranata koji hoce da te zavrnu za kintu, a na inostrano trziste je tesko izaci jer niko sa tobom nece da posluje ako te ne zna. Da bi te upoznao trebaju ti neki kontakti ljudi odavde- a NARAVNO i oni traze kintu za to. Najgore je sto i njih nema, a i kad ih nadjes nece da ti pomognu. Ta moja firma radi i za inostranstvo ali opet preko nekih posrednika kojima placamo.
I kad tako krenes sa njima da radis brzo zavrsavas, jer sa kupcem NECE da te upozna. Jedino ako budes imao puno srece pa da ti krene posao. srecno

Evo i mene malo sa kontrom:
1:: U poslu NIGDE nije sigurno, tako da neme veze gde si. Ili radis ili ne, ko te pita za pasos...

2:: BILO GDE da si, hoce da te "zavrnu" za kintu, tako da BILO GDE moras da radis pametno;

3:: NIGDE posrednici nece da ti daju direktan kontakt sa krajnjim kupcem, jer gube kupca (posao), i SVUGDE posrednici naplacuju proviziju;

4:: Ako firma u sred Evrope izvozi rezanu gradju (najnizi oblik prerade ako izuzmemo trupce), onda takva firma treba da (A) pod hitno da osvoji vise oblike prerade (na pr. namestaj), ili (B) TREBA DA PUKNE...
 
izzi u pravu si ali ne u svemu.
znam ja to da trba da se radi pametno ali sta ako ti domaci kupac ne plati za robu par meseci. npr. milion dinara. to su velike pare ovde.
tuzis ga , blokiraju mu ziro racun( ali samo jedan) a sta je sa ostalim racunima. on nastavlja da radi normalno a ti se zaduzujes. I sta ako ti taj posrednik prica jedno a njemu kupac prica drugo????
znam ja da se uzima provizija -nisam od juce, ali zar ne treba ta provizija i da se zaradi?
ne mogu vise muka mi je
 
koliko znam, postoji u bg neka agencija za bonitet ili tako nekako se zove, koja vodi sve racune svih firmi u drzavi, pa ako se desi da se jedan racun blokira automatski se i svi ostali racuni tog duznika blokiraju.
Nije bas tako jednostavno, blokiraj mi racun, a ja cu da radim preko drugog racuna. jedino moze ako ima vise firmi registrovanih na razna imena.
 
zvezdana prasina:
Stvar je ovakva: Imam dvojno drzavljanstvo, SCG i jedne od drzava koja je upravo usla u EU. Imam i neki kapital,pa me zanima sta moze da se izvozi iz SCG i da se plasira na trzistu EU. Znam da je radna snaga u SCG dosta jeftinija,tako da mora biti da je i krajnji proizvod jeftiniji.Mozda neka mala proizvodnja? Imate li neke ideje koje bi mogle da mi pomognu.Takodje me zanima kakva je procedura pri uvozu-izvozu i da li ima nekih restrikcija za zemlje van EU?
Hvala na informacijama :D
razgovaraj sa nekim nezavisnim savetnikom za finansije
 
Pa Mile, onda ti opet ulozi milion dindzi u robu a onda je (robu) pokloni nekoj svojoj "musteriji". Vazno je da se radi, jel'da Mile, a ne da se prave pare...

Pa jos posle po sudovima godinicu-dve... Sta ce ti Diznilend, ti vec imas dobro osmisljenu zabavu. :roll:
 
Pošto ne znaš čime bi se bavio u životu, nemoj ni da probaš.
Državljanstvo bilo koje države nije ni uslov ni stimulans za vođenje biznisa.
Postoji mnogo faktora koji utiču na konkurentnost i isplativost nekog proizvoda na nekom tržištu a li je to nauka i zato postoji veliki broj fakulteta za osposobljavanje kako u proizvodnji tako i u mešunarodnoj trgovoni.

Probaj da nešto uradiš svojim rukama i mozgom pa će it biti jasnije.
Naprimer kreni prvo da prodaješ kokice na ulici pa ako ti to dobro krene, mogao bi d uvoziš kukuruz kokičar ( koji je u Srbiji deficitaran ).
A za izvou umEU imaš maline, kupine i ostalo ako možeš, ako znaš i imaš kome.


Pozdrav.
 
Ja radim kao posrednik za par proizvodjaca rezane gradje iz Srbije i izvozim robu uglavnom za Nemacku ili Holandiju. Moj problem je da su svi proizvodjaci neozbiljni i nekorektni, ne postuju dogovore a kamo li rokove i kvalitet. A to sto svaki posrednik trazi procenat za sebe je sasvim normalno jer da vi mozete sami da izvozite vi bi izvozili, radi se o marketingu i sposobnoscu za prodaju.
 

Back
Top