Filozofija glasača i religija vlasti

sanja*

Drevna Kornjača
Poruka
8.704
Prošli izbori, i čitam masu "analitičara", ovih i onih, kako se čudom čude tim silnim neglasačima.

Neglasačima se dosledno pripisuju sledeće osobine:
1. apatični su
2. neodgovorni su

1.
wiki ovako definiše apatiju:
Апатија (гр: απάθεια apatheia) или бестрашће, равнодушност, је психичко стање без страсти и афеката, карактерисано неузбуђеношћу и незаинтересованошћу. Апатија се, с једне стране, сматра жељеним "филозофским миром"[1], а с друге, "губитком заинтересованости за свет око себе и сопствену судбину", ради чега се неретко предузимају и психијатријска лечења[2].

ima i ovoga:
У филозофији стоика, не поседовати pathe значи не поседовати осећања заснована на погрешним веровањима да је неки предмет довољно важан да би конкурисао врлини.[4] Тако да апатија не представља недостатак осећања уопште, већ недостатак оних осећања која човека наводе да врлини ускрати њену праву улогу. Апатија за стоике представља највеће добро јер значи ослобођење од афеката и равнодушност према свим осетилним угодама и неугодама.[5] Врлина је мудраца у томе што умом може познати штетност афеката и савладати их, а порочност "будаластог" у томе што код њега страсти доминирају над умом.[3]

Teško da gorepomenuti analitičari na umu imaju apatiju u pozitivnom značenju reči - pre će biti da neglasače smatraju onima koje treba lečiti zbog "nezainteresovanosti za svet oko sebe i vlastitu sudbinu".
Drugim rečima - u situaciji kada treba izabrati jedno od ponuđenih gowana za vođu, analitičari one koji ne žele da njima upravljaju gowna smatraju nezainteresovanima za vlastitu sudbinu.
Zanimljivo.

2.
Na neodgovornost neglasača analitičari gledaju otprilike ovako:
neodgovoran je onaj ko ne želi svoju sudbinu da uzme u svoje ruke.

No, nisu li onda upravo glasači NEODGOVORNI, budući da su izbori upravo to - glasanje za neku tuđi par ruku u koje ćeš da predaš svoju sudbinu, skidajući odgovornost za bavljenje dotičnom sa sebe?

Kao prilog temi, jedan tekstić i jedan video.
Tekst laički prevela moja malenkost:
 
.. da .. veoma ispravno .. .. vlast postaje vjera ..
.. ali najbolje je .. usporedba viki i stoika .. tu je ključ svega ..
.. na nekakvoj točci na dnu .. gdje se čovjek .. sam .. zapita .. šta je to oko njega .. i šta se to događa .. .. jesu li stranke .. vrlina .. ili ono što vrlinu uništava ..
 
.. a klipčić mi ne štima ..
.. štima mi ono što od gužve ove politike dovodi do čovjeka ..
.. ali .. odmah ga uvući u pravljenje zakona mi ne štima .. ne mislim da su ljudi oko mene bolji od .. političara oko mene ..
.. jedino što mi štima je .. smirivanje .. odjebavanje kurvinih sinova i smirivanje .. sa manje potreba .. sa mirnijim potrebama ..
.. ne vidim da bi taj čovjek preko svog kompjutera trebao glasati zakone za srbiju .. možda bi taj trebao preko prozora zvati muju na kavu ..
 
Prvo glasanje sam odradio i za predsednika zaokružio Paju Patka kog sam dopisao...Za odbornike i poslanike sam glasao sa spiska.
Paja nije ušao u drugi krug i bio sam razočaran njegovim debaklom i uhvatila me takva apatija da sam na reki pustio nazad smuđa
kog sam ulovio...
Moj komentar Tomine pobede je:Bota nas roknuo-Toma može da nas sarani...Hebiga...(Još sam ampati...antipametičan...kako li...)
 
m da su ljudi oko mene bolji od .. političara oko mene ..
.. jedino što mi štima je .. smirivanje .. odjebavanje kurvinih sinova i smirivanje .. sa manje potreba .. sa mirnijim potrebama ..
.. ne vidim da bi taj čovjek preko svog kompjutera trebao glasati zakone za srbiju .. možda bi taj trebao preko prozora zvati muju na kavu ..
.. pa dobro .. tu se slažemo ..
.. ja sam svakak protiv .. zakonodavnog sistema ..
.. mada .. to .. ljudsko bezzakonje .. naspram zakona za obuzdavanje stoke .. teško će da bidne u skorije vreme ..

(.. muju bi mogao zvati na kafu i preko neta ..)
 
.. da .. moguće da je to teško .. u skorije vrijeme .. .. ali svijet se mjenja .. prilično ubrzano .. pa .. ko zna ..
.. u svakom slučaju .. težina .. drugog djela .. ne mora nas kočiti u tome .. da vidimo prvi dio ..
.. vlast je religija .. nije dobra .. skuplja gadne ljude .. u režime .. koji su još manje dobri .. .. mi ih prihvaćamo jer se bojimo .. čuvamo ih svojim strahom ..
.. možda se ništa ne može .. možda je naš strah dovoljan pogon ovog svijeta za sva vremena .. .. ali možda se rode ljudi koji se više neće toliko bojati ..
 
Dali je čovjek apatičan i neodgovoran ako ne uđe u restoran, u kome se zna da ima samo trulo jelo i pokvareno vino? Prema protokolu moderne "demokratije", izbori u najboljem slučaju mogu se smartati kao sajamsku priredbu propagandne industrije. "Stručnjaci" bez stida govore kako predizborno vreme nije pogodno za rešavanje bilo kojih problema jer se zna da je predizborna kampanja vreme laži i prevara. Zato su i proizvodi moderne "demokratije" diktatori na određeno vreme gori od klasičnih diktatora. Moderni demokrati otimaju narodu ona osnovna prava čovjeka koja su stekli za vreme progresivnih monarhija. Takvo stanje moderne demokratije nije samo problem Srbije; u takozvanim tranzicijskim zemljama zbog inercije ipak je ostao još trag poštenja i pravde, dok u takozvanim etabliranim demokratijama i tog više nema.
 
.. vidiš .. temu si počela time .. kako se razni analitičari čude silnim neglasačima ..
.. dakle .. oni su stvarnost .. ti .. neglasači ..
.. ali .. sve nas koči nešto drugo .. to što nam izgleda da nema rješenja ..
.. ali .. to što nema rješenja .. da li će pokrenuti neglasače da sljedeći put .. odu .. na izbore .. ?
 
Dali je čovjek apatičan i neodgovoran ako ne uđe u restoran, u kome se zna da ima samo trulo jelo i pokvareno vino? Prema protokolu moderne "demokratije", izbori u najboljem slučaju mogu se smartati kao sajamsku priredbu propagandne industrije. "Stručnjaci" bez stida govore kako predizborno vreme nije pogodno za rešavanje bilo kojih problema jer se zna da je predizborna kampanja vreme laži i prevara. Zato su i proizvodi moderne "demokratije" diktatori na određeno vreme gori od klasičnih diktatora. Moderni demokrati otimaju narodu ona osnovna prava čovjeka koja su stekli za vreme progresivnih monarhija. Takvo stanje moderne demokratije nije samo problem Srbije; u takozvanim tranzicijskim zemljama zbog inercije ipak je ostao još trag poštenja i pravde, dok u takozvanim etabliranim demokratijama i tog više nema.

Ak ti ovo fant Žižek pročita si najebao...:mrgreen:
Ja ti dam za prav...
 
(Malo sumoran pogled na vlast u onom linkovanom tekstu.)
Mozda postoji neko podudaranje izmedju broja pasivnih glasaca i broja nezaposlenih, bilo bi logicno.
Ako je sve to tako kao sto je napisano (ne kazem da nije) onda mali broj ljudi koji postoji van te grupacije glasaca (koji za svoju religiju uzese vlast)
ima mogucnost da reaguje ukoliko zeli nesto da promeni.

Ako ne zeli - nece glasati ili ce dopisati miki mausa ili koga vec...

A ako zeli onda su mogucnosti:

1. Da koristi vec poznate i proverene nacine dolazenja na vlast kako bi promenio ono sto zeli da menja
2. Da smisli novi nacin

Ako se odluci za prvu opciju onda ce raditi upravo ono sto u stvari smatra da treba menjati,
a ako smisli novi nacin..........onda stvarno ne znam sta ce raditi.
 
u toj tacci se polako i artikulisu zahtevi demonstranata..pocevsi od grcke ..narocito spanije..
a dok na jednoj strani imamo "arapsko prolece" u kojoj bi arapi da glasaju s druge imamo spance koji porucuju da je glasanje bam badava i nije resenje

sistem u kome biras izmedju nekoliko NAMETNUTIH opcija i nakon tog cina biranja na rad tih izabranih organa vise nemas NIKAKAV uticaj ..a izabrani organi nakon sto su izabrani mogu da rade sta im se prohte
ono sto mi imamo u srbiji imaju sve "demokratske" zemlje samo sto je to u srbiji ogoljeno do srzi ..pogledajmo "demokratsku" USA..tamo predsedniciki sistem a predsednik postaje sa podrskom nekih 15-16% birackog tela..
i kakav je tu legitimitet? ili u srbiji gde je evo toma predsednik sa milion ipo glasova..
opet s druge strane kad je predlog nekog zakona isao na JAVNU raspravu??..u kojoj bi i ja mogao da iskazem svoje misljenje o clanovima tog zakona i bilo koji drugi zainteresovan gradjanin..

zato mnogi od nas ne glasaju i ne daju legitimitet totalitarizmu vlasti
evo dali su zakletve novi privatni izvrsitelji..uz jedno veliko ALI ti izvrsitelji ce da izvrsavaju presude koje je drzava dobila protiv gradjana a obrnuto nece..
 
.. vidiš .. temu si počela time .. kako se razni analitičari čude silnim neglasačima ..
.. dakle .. oni su stvarnost .. ti .. neglasači ..
.. ali .. sve nas koči nešto drugo .. to što nam izgleda da nema rješenja ..
.. ali .. to što nema rješenja .. da li će pokrenuti neglasače da sljedeći put .. odu .. na izbore .. ?
resenje je u satiranju GLASACA da vise ne izlaze na izbore i ne glasaju
 
Objasni logiku.
Nezaposleni su prinudjeni da se izbore za opstanak van funkcionisuceg sistema. Oni vremenom shvataju da izbor pretstavnika vlasti nece imati uticaja na njihov boljitak (ili "goritak") u zivotu. Jednostavno - nemaju razloga da izlaze na izbore, bolje je za njih da razmisljaju i rade u cilju svog opstanka nalazeci sve moguce nacine da do novca dodju radeci sve sto znaju i svuda gde mogu kad posao vec nemaju. Ova ili ona vlast nece napraviti velike promene njihovog statusa.
 
Nezaposleni su prinudjeni da se izbore za opstanak van funkcionisuceg sistema. Oni vremenom shvataju da izbor pretstavnika vlasti nece imati uticaja na njihov boljitak (ili "goritak") u zivotu. Jednostavno - nemaju razloga da izlaze na izbore, bolje je za njih da razmisljaju i rade u cilju svog opstanka nalazeci sve moguce nacine da do novca dodju radeci sve sto znaju i svuda gde mogu kad posao vec nemaju. Ova ili ona vlast nece napraviti velike promene njihovog statusa.

.. aha .. dakle .. ti tvrdiš da u srbiji ima više od 50% nezaposlenih ..?

.. evo .. ja sam vrlo zaposlena .. kako tvoja logika stoji s tim ..?
.. mogao bi da prokomentarišeš onaj linkovani tekst malo detaljnije .. ?
(.. istinu smatraš .. sumornom ..? )
 
.. aha .. dakle .. ti tvrdiš da u srbiji ima više od 50% nezaposlenih ..?

Mozda postoji neko podudaranje izmedju PORASTA broja pasivnih glasaca i broja nezaposlenih, bilo bi logicno. (Moja greska, izvinjavam se)

.. evo .. ja sam vrlo zaposlena .. kako tvoja logika stoji s tim ..?

Vec od ranije spadas u grupu pasivnih i imas svoje licne razloge, moze ih biti nebrojeno a ja nemam pojma koji su.

.. mogao bi da prokomentarišeš onaj linkovani tekst malo detaljnije .. ?
(.. istinu smatraš .. sumornom ..? )

(Malo sumoran pogled na vlast u onom linkovanom tekstu.)
 
u toj tacci se polako i artikulisu zahtevi demonstranata..pocevsi od grcke ..narocito spanije..
a dok na jednoj strani imamo "arapsko prolece" u kojoj bi arapi da glasaju s druge imamo spance koji porucuju da je glasanje bam badava i nije resenje

sistem u kome biras izmedju nekoliko NAMETNUTIH opcija i nakon tog cina biranja na rad tih izabranih organa vise nemas NIKAKAV uticaj ..a izabrani organi nakon sto su izabrani mogu da rade sta im se prohte
ono sto mi imamo u srbiji imaju sve "demokratske" zemlje samo sto je to u srbiji ogoljeno do srzi ..pogledajmo "demokratsku" USA..tamo predsedniciki sistem a predsednik postaje sa podrskom nekih 15-16% birackog tela..
i kakav je tu legitimitet? ili u srbiji gde je evo toma predsednik sa milion ipo glasova..
opet s druge strane kad je predlog nekog zakona isao na JAVNU raspravu??..u kojoj bi i ja mogao da iskazem svoje misljenje o clanovima tog zakona i bilo koji drugi zainteresovan gradjanin..

zato mnogi od nas ne glasaju i ne daju legitimitet totalitarizmu vlasti
evo dali su zakletve novi privatni izvrsitelji..uz jedno veliko ALI ti izvrsitelji ce da izvrsavaju presude koje je drzava dobila protiv gradjana a obrnuto nece..

I ovo boldovano u citatu smatram za razlog pasivnosti biraca
 
.. dobro .. očito si glasač ..
.. pa hajd .. iz perspektive glasača .. zbog čega ti je potreban neko ko će vladati nad tobom ..? .. ko će odlučivati u tvoje ime ..?

(.. inače .. razloge koje navode neglasači .. ne uzimaš u obzir ..? )

.. za ono što je .. činjenično stanje .. si rekao da je tek .. pogled ..
.. to znači da se ne slažeš da je navedeno u tekstu istina ..
.. probaj navesti konkretno šta to u tekstu ne štima ..
 
Glasač je oblik života koji, kada je politika u pitanju - radi samo i isključivo na Ego.

Glasač je svaki onaj koji veruje da učestvuje u formiranju vlasti tako što u kompletan mozaik dodaje svoje malo parče (mozga)

Zahključujemo dabome, da je glasač vuna. Ovca tojest.

Ovca ne zna i ne može znati šta je vlast.
Ono što joj mediji prenose, dakako nema veze sa svim tim dogovrima, vezama i vezicama, ja tebi-ti meni aranžmanima, rekla-kazala informacijama, prilikama, šansama i na kraju krajeva, ljudima koji se svuda tuda muvaju.

Pošto se glasanja završe, izabrani odlaze u odaje u koje ovca nema pristup.
Tamo govore jezikom na koje ovca u predizbornim i izbornim kampanjama nije navikla
Tamo dogovaraju stvari koje nemaju veze sa ovčijim načinom života.

Sve što se daje ovci je malo soli i malo podataka.

Da bi demokratija postojala, neophodan i potreban uslov je informisanost.
Informacije koje ovca dobija međutim, nemaju veze sa stanjem stvari.

i to ovca negde naslućuje, ali s obzirom na činjenicu da je ovca, njoj preostaje jedino da bleji i da pase.

Dokaz da je ovca ovca je taj što pastiri (vlast) sa ovcom mogu da rade šta požele

Čak i kada ovca odluči da neće više da učestvuje u svemu tome, pastiri znaju da ovca ima slabu tačku - ego.
Ego koji se kao na dugme, budi..i po hiljaditi put krene da se samoobmanjuje kako će možda baš ovaj put - postati konačno, čovek.

Posle glasanja međutim, ego se vraća u svoju čauru, ovca u svoj tor, a nejna vuna na džempere.

Ovakve analize su međutim nesimpatične ovcama, jer ovca ne poznaje drugačiji način života i žulja je pitanje - kakav onda sistem, ako ne ovakav.
Kakva onda vlast, ako ne ovakva.
Šta onda umesto demokratije.

Razapeta između besa i ega, ovca nastavlja da pase..sve do novih izbora, kada će znalci opet i opet pritisnuti njeno dugme za Ego i opet i opet je terati da izvadi lapis umočen u ***** i zaokruži ime nekoga, kog niti zna niti poznaje, ali za koga veruje da će je pretvoriti iz ovce u čoveka.

Posle glasanja međutim, taj neko..ostaje daleko.
da jede ovcimo meso..pečeno i meko.
 
Narod je taj koji daje punomoć državi i vlasti.
Na osnovu svoje slobodne volje narod i država sklapaju društveni ugovor, kojim prenose dio svog suvereniteta na više tijelo. I to tijelo postoji isključivo da sprovodi volju naroda. Mada, negdje u koracima smo izgubili tu misao.... Možda se nekad i opametimo....
 

Back
Top