Džordž Orvel - 1984

„Не постоји никаква могућност да се за нашега живота осети ма каква промена. Ми сми мртваци. Наш једини прави живот јесте у будућности. Али колико је та будућност удаљена не може се знати. Можда и свих хиљаду година. Тренутно не можемо ништа сем да мало по мало ширимо област духовне нормланости. Не можемо делати колективно. Можемо само ширити своје знање од појединца до појединца, генерацију за генерацијом."

Орвел као да је имао на уму Србију у данашње време када је писао ову генијалну књигу.
 
Definitivno odlična knjiga. Bez obzira na to što je napisana 1948. godine, i dalje ni malo nije izgubila na svojoj aktuelnosti. Jedina "mana", ako se uopšte može tako nazvati, je ta da se najverovatnije ne bi dopala ljudima koje uopšte ili slabo interesuje politika. Ja bar tako mislim.
Inače, ljudima kojima se dopala 1984. toplo preporučujem "Životinjsku farmu", što je takođe Orvel napisao. Čita se za jedno popodne, pošto knjiga ima stotinak stranica i ima jako (bar po meni) efektan kraj. Konkretno, mislim na poslednju rečenicu u romanu. Sve u svemu, to je još jedno odlično Orvelovo delo koje je mene oduševilo čak i više od 1984.
 

Back
Top