RACIONALIZACIJA JAVNOG SEKTORA U SRBIJI

kristiansand

Veoma poznat
Poruka
10.393
Ovako...
Znam da su ljudima ovde ovakve teme uglavnom dosadne ali postavljam ovu temu u funkciji podizanja svesti kod građana virtuelne Srbije o potrebi da se u našem: POLITIČKOM, EKONOMSKOM,... uopšte DRUŠTVENOM sistemu, o- sim ljudi i političkih stranaka NEŠTO STVARNO PROMENI.

Sve više se nameće SUMNJA građana Srbije u delovanje institucije zvane MMF-International Monetary Fond u našoj zemlji.

Možda su njihove namere najbolje ali se UVEK ispostavi da novac tj. pozajmicu koju naša vlada ugovori, ode na potršnju umesto na investicije.

Pošto se to ponavlja iz godine u godinu, iz ugovora u ugovor sa MMF, NAMEĆE SE ZAKLJUČAK da se taj VIŠAK novca koji je NEOPHODAN našoj industriji, REALNOM SEKTORU, stvori na neki drugi način.

Mislim da je NAJREALNIJI put do tog novca preko racionalizacije javnog sektora.

Svi statističari kažu da svake godine u crnoj ekonomiji i NEPOTREBNOSTIMA PO DRŽAVU nestane između 1 i 2,5 milijarde evra.

POSTAVLJAM PITANJE ZA SVAKOG KOMENTATORA na ovoj temi, KAKO IZVUĆI TAJ NOVAC IZ CRNIH RUPA i KRIVIH TOKOVA i USMERITI GA TAMO GDE TREBA A TO JE: INFRASTRUKTURA, SUBVENCIJE ZA INDUSTRIJSKU PROIZVODNJU,..?.

Da bih svima onima koji daju komentare pomogao, postavio bih neka pod pitanja u vezi racionalizacije javnog sektora i rešavanja pitanja crne ekonomije, na koja očekujem odgovore ovde:

PRVO pitanje.

SVI govore da su otpuštanja u javnom sektoru NEOPHODNA, bar 30% radne snage u javnom sektoru kažu MORA biti otpušteno.
Da li smatrate da ta otpuštanja treba da budu podupreta SMANJENJEM ZARADA u DRŽAVNOJ ADMINIST-
RACIJI, tj. da ONAJ ko donese tu odluku o odpuštanju TREBA prvo da preispita SVOJU poziciju, da pozitivan primer SVIMA, tako što će pre odpuštanja drugih, SEBI i SVOJIM SARADNICIMA smanjiti DRASTIČNO platu. Recimo za 40%.
Dakle SVI predsednici: vlada, ministri, predsednici i podpredsednici opština, pomoćnici ministara,... da imaju za 40% niže plate.
Državna administracija takođe spada u JAVNI SEKTOR a njeni najveći potrošači su oni NA VRHU,oni koji treba da donesu odluku o otpuštanju ?.



DRUGO pitanje.

Mislite li da se oni BAŠ ZBOG TOGA(vidi PRVO pitanje) ustručavaju da donesu takvu odluku o otpuštanju
ili je odlaganje takve odluke posledica problema sa partijskim kadrovima koji bi izgubili visoke pozicije a samim time i visoke zarade, odnosno time bi stranke izgubile SVOJ UTICAJ u društvu ?.


TREĆE pitanje

Mislite li da ĆE SE Aako do njih dođe, MERE OTPUŠTANJA PRE SVEGA prelomiti na NIŽIM SLOJEVIMA DRUŠTVA dakle onima koji su pri dnu hijararhijske lestvice ili na UPRAVNIM DOBORIMA velikih javnih sistema, dakle onima koji imaju plate veće od 120 ili 150 hiljada dinara ?.

ČETVRTO pitanje.

Ako ga imate, dajte neki svoj predlog kako izvesti RACIONALIZACIJU JAVNOG SEKTORA a da VUKOVI OSTANU SITI I JAGNJIĆI BUDU NA BROJU ?.

Čekam odgovore :kpozdrav::ceka:
 
Neki moji predlozi....
Da se PRVO izvrši DETALJNO pročešljavanje JAVNOG SEKTORA, od opštine do opštine, od preduzeća do preduzeća. Da se vidi KO MOŽDA DOBIJA PREVIŠE od države, mnogo više nego što zaslužuje i što mu je potrebno, da se te dotacije takvima umanje, a višak novca prebaci u kasu za PRE SVEGA: ulaganja u modernizaciju preduzeća, infrastrukturu,... , A TEK AKO NEŠTO OSTANE! u iznalaženje rešenja za ONE IZ NIŽIH SLOJEVA kojima je izvor prihoda NEOPHODAN ZA OPSTANAK a kojima je otpuštanje predviđeno.

Evo kako bi to po meni trebali izvesti. Nešto detaljnije o tome...




>>>>>>>>>>KAKO NAČINITI JAVNI SEKTOR RENTABILNIM BEZ OTPUŠTANJA I JEDNOG RADNIKA <<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<

-Pod javnim sektorom podrazumevamo preduzeća i institucije koje su u vlasništvu svih građana neke države, čije poslovanje se odnosi na pružanje usluga građanima neophodnih za normalan svakodnevni život. (Železnice Srbije, Elektro-privreda, Naftna Industrija Srbije...).
-Do sada smo kao JEDINI predlog rešenja problema ne-rentabilnosti javnih preduzeća imali otpuštanje jednog suvišnog dela radnika iz tih preduzeća, čime bi se stvorio finansijski prostor za
nova ulaganja i modernizaciju javnog sektora kao i finansijski efikasnije poslovanje ali bi se otvorio problem dodatnog broja ljudi bez posla a dobrog dela njih bez osnovne egzistencije.
Znamo da je nezaposlenost u Srbiji u Maju 2012. godina iznosila zvanično 23% a nezvanično je verujem dosta veća.
Umesto otpuštanja, predlažem sledeće.
Da se DOBRO pročešljaju sva javna preduzeća.
Da se :

1.onima koji imaju više od 1-e funkcije u BILO kom: javnom, državnom ili privatnom preduzeću, ostavi SAMO JEDNA funkcija i to NE ONA koja je u JAVNOM preduzeću ako uživa više funkcija u preduzećima i ustanovama različite vlasničke strukture i forme.

2.onima koji RADE U JAVNIM preduzećima a imaju plate veće od 100 hiljada dinara, da se pravo na primanje VIŠKA posle 100 hiljada oduzme i time stvore NOVA RADNA MESTA tj. jedna ili više plata od 30 ili 50 hiljada dinara.

3.da se AKO JE POTREBNO ta nova radna mesta pronađu među onim koja nisu NI DEFICITARNA NI SUFICITARNA u preduzeću. Tako što će se novi radnik, došao sa nekog drugog suficitarnog mesta, prekvalifikovati u deficitarna zanimanja i raditi ZAJEDNO sa starim radnicima na gore navedenom tipu radnih mesta, tako što će 8-o časovno radno vreme starog radnika biti podeljeno an 2 puta po 5 časova rada, prvih 5 za starog a drugih za novo-pridošlog radnika.
Starom radniku, ako mu je plata bila veća od 50 hiljada a manja od 100, biće umanjena za najviše 20% a najmanje 5%, a taj novac upotrebljen za prekvalifikaciju i upošljavanje ostalih radnika koji su radili ostalim sufucutarnim zanimanjima.

4.da se SVI ONI koji rade na SUFICITARNIM radnim mestima prekvalifikuju i zaposle na DEFICITARNIM, neko će morati da se spusti i sa mesta ŠEFA pogona na mesto šefa ekipe u proizvodnji ili na terenu... itd.
Ako MOŽDA nema dovoljno kvalifikovanih za deficitarna zanimanja,da se isti zaposle sa BIROA.

5. oni KOJI SU DOKAZANO PRIMETNIJE KRALI i RAZJEDALI PREDUZEĆE, da se OTPUSTE bez IKAKVE NADOKNADE uz poretanje sudskog postupka za povraćaj imovine preduzeću.
I TAJ novac upotrebiti na prekvalifikaciju, modernizaciju i prezapošljavanje suficitarnih već postojećih kadorva preduzeća.

5. da se RASKINU SVI ugovori o sponzorstvu: JAVNIH LIČNOSTI, MEDIJSKIH KUĆA i USTANOVA od strane JAVNIH PREDUZEĆA.
Javna preduzeća gubeveliki novac na tim ugovorima.
Partizan, Zvezda, Zdravko Čolić,.....

DAKLE DA SE U ISTO VREME IZVRŠE ROBINHUDIZACIJA I RACIONALIZACIJA JAVNOG SEKTORA
BEZ OTPUŠTANJA.

Ono što je NAJVAŽNIJE je da JAVNO preduzeće posluje sa 1dinarom plusa svake godine, a da ne otpusti VEĆ ZAPOSLENE radnike.
1 dinar plusa računajući i ulaganja u modernizaciju infrastrukture.


>>>>>>>>>>> KOJA REČ O SPREZI: PARTIJE, PARTIJSKOG ZAPOŠLJAVANJA I GRAĐANA REPUBLIKE SRBIJE<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<

Opšte je poznato da je danas u Srbiji jako teško naći posao a još teže pristojan posao u skladu sa kvalifikacijama i sklonostima osobe koja posao traži. Opšte je poznato da se učlanjenjem u političku partiju nekog građana ili građanke Srbije povećava verovatnoća nalaska posla. Mnogi građani se odlučuju na takav korak, ne iz svojih ideoloških ubeđenja koja upravo nalaze u ideologiji političke partije u kojoj žele svoje učlanjenje već iz ličnih interesnih pobuda. U zamenu za članstvo u partiji, agitovanje za interese partije, lepljenje propagandnog materijala partije, glasanje za predloge partije, građani dobijaju kakav takav posao. Taj posao je najčešće relativno isplativ za građanina, građanin je isplativ za političku partiju A SPREGA GRAĐANA i PARTIJE je POGUBNA po DRUŠTVO i DRŽAVU čiji su GRAĐANIN i PARTIJA DEO, dakle I PO NJIH SAME. Ako znamo da građana koji su neretko i egzistencijalno prinuđeni na takav korak, ima MNOGO u ovoj zemlji, ako njihov broj izmnožimo sa gubicima koje proizvodi takvo ponašanje partije i građana u sprezi, dobićemo TU MILIJARDU EVRA koja SVAKE GODINE NESTANE NEGDE ,ODE U NEKU CRNU RUPU a "NIKO" ne zna TAČNO GDE. U NEKU CRNU EKONOMIJU KAŽU.
Dakle, ŠTA NAM JE ČINITI...?.

PRVO.

Da se PRESTANE SA TAKVOM PRAKSOM. NEPRESTANO SE JAČA SVEST KOD GRAĐANA DA SU TAKVE POJAVE DELOTVORNE TRENUTNO ALI POGUBNE ZA NJIHOVU I BUDUĆNOST NJIHOVE DECE i to ne DALJU , VEĆ VEOMA BLISKU. Takve mere daju TRENUTAN pozitivan efekat po građana i partiju ali NA SAMO NEŠTO MALO DUŽE STAZE, UNIŠTAVAJU DRUŠTVO, SAMOG GRAĐANINA, SVE GRAĐANE OKO NJEGA, KOJI NA SVE TO POSMATRAJU SA MANJIM ILI VEĆIM ODOBRENJEM, NA BUDUĆNOST I PROSPERITET NJEGOVE I NJIHOVE DECE.

DRUGO.

DA SE PRIMENE MERE IZ ODELJKA GORE "KAKO NAČINITI JAVNI SEKTOR RENTABILNIM BEZ OTPUŠTANJA I JEDNOG RADNIKA".

TREĆE.

DA SE NARAVNO UVEDE SISTEM DIREKTNE DEMOKRATIJE U SRBIJI, KOJI ĆE OVAKVE POJAVE SAM PO SEBI, PO SVOM USTROJSTVU I PRINCIPIMA FUNKCIONISANJA ISKLJUČITI. POSTAĆE BESMISLENE.
 
A sta da smatram? 2005te su mi klinci, vrhunski eng. rekli u Srbiji, Zemunu, Pupincima Telekom_adu da ja treba da se penzionisem, doFatim pecaljke i da odem na Dunav da pecam i qvam riblje corbe, kao Vujisic Pavle.. Danas kazu da sam potpuno lood/mad man... A ja, trenutno u pustinji Sonoran, porucujem... Huci Kruci?!

Znas za taj hit, iz kasnih 1970tih? :hahaha:

_nobody_
 
A sta da smatram? 2005te su mi klinci, vrhunski eng. rekli u Srbiji, Zemunu, Pupincima Telekom_adu da ja treba da se penzionisem, doFatim pecaljke i da odem na Dunav da pecam i qvam riblje corbe, kao Vujisic Pavle.. Danas kazu da sam potpuno lood/mad man... A ja, trenutno u pustinji Sonoran, porucujem... Huci Kruci?!

Znas za taj hit, iz kasnih 1970tih? :hahaha:

_nobody_

Ne znam za taj hit pa te stoga bas i nisam najbolje razumeo.
Verovatno da mi IQ nije baš na najvišem nivou pa zato ne razumem šta si hteo ovim reći ali...
Mozeš li da mi dešifrujes ove poruke?...
 
A sta da smatram? 2005te su mi klinci, vrhunski eng. rekli u Srbiji, Zemunu, Pupincima Telekom_adu da ja treba da se penzionisem, doFatim pecaljke i da odem na Dunav da pecam i qvam riblje corbe, kao Vujisic Pavle.. Danas kazu da sam potpuno lood/mad man... A ja, trenutno u pustinji Sonoran, porucujem... Huci Kruci?!

Znas za taj hit, iz kasnih 1970tih? :hahaha:

_nobody_

Hoćeš da kažeš da penzionere treba poslati što pre u večnu penziju ili šta?.
Ne mogu se ljudi ubijati samo da bi se popravio penzioni fond.
APSOLUTNO SE SLAŽEM da stari MORAJU da prepuste radna mesta mlađima, ako si na to mislio?.
 
Kada se sutra vratim iz Arizone, Phoenix-a u moje staniste u EU (Minhen) onda cu ti skroz 1000% desifrovati moje nebuloze... :per:

_nobody_

Nisam rekao da su nebuloze samo ne razumem poruku koju nose.

Što se otpuštanja starih tiče.
APSOLUTNO PODRŽAVAM.
Neka IDU U PENZIJU ŠTO PRE.
Umesto da stari idu u penziju, znamo da su penzije manje od plata a da na njihovo mesto dolaze mladi, poletniji, brži, reflexivniji, moderniji ljudi, koji će SIGURNO moći više i brže da zarade, mi imamo siprotne mere, hoćemo da produžimo rok za odlazak u penziju i time zadržimo babe i dede na radnim mestima.
Neka idu u penziju, penzije su manje od plata pa će i oni biti manji teret i ZA PENZIONI SISTEM i za DRŽAVU.
Ovi mlađi đe brže napraviti višak od njih pa će posle biti i za veće penzije dovoljno.
OVAKO KOPAMO SEBI RUPU.
 
Nisam rekao da su nebuloze samo ne razumem poruku koju nose.

Što se otpuštanja starih tiče.
APSOLUTNO PODRŽAVAM.
Neka IDU U PENZIJU ŠTO PRE.

Eto... Oni, omladinci, me poslase u penziju... A ja sam ih syebao.... I kazem... Dodjite dedi u Nemacku, iebacu vam nanu naninu... Znas sta mi klinci kazu? Pojesces nas, matori, zive, pa mi cemo zamreti/zamuknuti u mukama?

Ne klepecite nanulama, poletarci... Da vam dobronamerni cika _nobody_ ne slomi ta nejaka krilca, OK? :hahaha:

_nobody_
 
Eto... Oni, omladinci, me poslase u penziju... A ja sam ih syebao.... I kazem... Dodjite dedi u Nemacku, iebacu vam nanu naninu... Znas sta mi klinci kazu? Pojesces nas, matori, zive, pa mi cemo zamreti/zamuknuti u mukama?

Ne klepecite nanulama, poletarci... Da vam dobronamerni cika _nobody_ ne slomi ta nejaka krilca, OK? :hahaha:

_nobody_

Ne znam stvarno na šta misliš, verovatno je to neka tvoja životna priča sa kojom nisam u toku.
Bez kurtoazije, bez obzira što si i ti verovatno u nekoj takvoj sitvaciji ili si bio do skora, ipak ostajem pri tome
da STARI MORAJU U PENZIJU a mladi NA NJIHOVO MESTO.
ČAK i kada je u pitanju PARTIJSKI RUKOVODEĆI KADAR u PREDUZEĆIMA.
 
MENI je JAKO važno da se KOSOVO i METOHIJA vrate pod suverenitet Srbije i da se SRPSKA još više približi Srbiji.
Da bi smo imali NOVACA i DOVOLJNO LJUDI za to, tj. da bi ova zemlja PRESTALA da PROPADA DEMOGRAFSKI i EKONOMSKI, mora se od nekuda naći VIŠAK NOVCA koji će POČETI DA STVARA VIŠAK VREDNOSTI, takođe će mo MORATI da PROIZVODIMO i VIŠAK DECE inače PROPADOSMO u SVAKOM SMISLU, i EKONOMSKOM i u DEMOGRAFSKOM i u PENZONO FONDOVKOM, u kakvom sve već propadamo?....
 
Iebacu vam ja nanu naninu, mladim poletarcima... Porazite me na ekonomskom polju, i na kosarkaskom (sportskom)... Danas sam tukao 2 sata sa klincima na 100F u Phoenix-u... Nece moci ove, 1001. noci! :hahaha:

_nobody_

A ha, ti si neki srpski političar koji je "otišao" u Ameriku?.
Verovatno da uči košarku jer su tamo najbolji uslovi zato, naročito u Arizoni?...
 
A ha, ti si neki srpski političar koji je "otišao" u Ameriku?.
Verovatno da uči košarku jer su tamo najbolji uslovi zato, naročito u Arizoni?...

Necete vi, omladinci, meni na crtu... Jer znate to znanje... Izaci cete nogama napred... Nema tu (nikakve) milosti, iako ja placam i pice i hranu kada navrnem do BGDa... Ako treba da vas, klince, na osnovu iskustva istresem iz gatja... Veruj mi, to cu i uraditi, i ostaviti vas na milost i nemilost americkih krokodila. Zasluzili ste! :ok:

_nobody_
 
Necete vi, omladinci, meni na crtu... Jer znate to znanje... Izaci cete nogama napred... Nema tu (nikakve) milosti, iako ja placam i pice i hranu kada navrnem do BGDa... Ako treba da vas, klince, na osnovu iskustva istresem iz gatja... Veruj mi, to cu i uraditi, i ostaviti vas na milost i nemilost americkih krokodila. Zasluzili ste! :ok:

_nobody_

Koji bre krokodili, AMERICKI GOVNERMENT je NAJVISE KRIV OD SVIH SPOLJNIH FAKTORA ZBOG TOGA STO NAM SE OVO DESAVA.
Oni su UPROPASTILI ne 40 vec 100% EKONOMIJU OVDE SA NJIHOVOM GLOBALIZACIJOM I INTERVENCIJAMA. PREUZELI SU NAM SVE DRZAVE SA KOJIMA SMO POSLOVALI I SADA NEMAMO VISE NI JEDAN UGOVOR O SARADNJI SA NJIMA.
UBILI SU I GADAFIJA I SAHRANICE MUBARAKA...
 
Necete vi, omladinci, meni na crtu... Jer znate to znanje... Izaci cete nogama napred... Nema tu (nikakve) milosti, iako ja placam i pice i hranu kada navrnem do BGDa... Ako treba da vas, klince, na osnovu iskustva istresem iz gatja... Veruj mi, to cu i uraditi, i ostaviti vas na milost i nemilost americkih krokodila. Zasluzili ste! :ok:

_nobody_

Mislis da nas SAD finansira i da nam u isto vreme radi ovo sto nam radi na spoljno politickom planu i na planu Kosova?.
Ne razumem tvoje postove nikako...
Jel moze to malo bez dosetki i sifrovanog pisanja...
 
Necete vi, omladinci, meni na crtu... Jer znate to znanje... Izaci cete nogama napred... Nema tu (nikakve) milosti, iako ja placam i pice i hranu kada navrnem do BGDa... Ako treba da vas, klince, na osnovu iskustva istresem iz gatja... Veruj mi, to cu i uraditi, i ostaviti vas na milost i nemilost americkih krokodila. Zasluzili ste! :ok:

_nobody_

Pusticemo srpske nilske konjeve na te krokodile i skebacemo ih dok si rekao John Smith.
 
nema tu nikakve racionalizacije i iz Srbije treba bezati dok je totalno ne unisti partiokratija a tek onda se vratiti.

Evo kako

Stranke danas vladajuce u Srbiji deluju kao agencije za zaposljavanje i nude onima koji su u mogucnosti da im obezbede odredjeni broj glasova clanstvo u stranci i, posao na drzavnoj sisi .

I onda posto se tih parazita namnozilo u tolikoj meri da privreda to ne moze da nosi, oni nonstop dizu poreze privatnicima i gradjanima da namire svoje biracko telo cije se plate isplacuju iz budzeta.

I to ce tako ici dok se privreda totalno ne sahrani i ceo sistem ne bude unisten, jer partiokrate ne mogu protiv svog interesa a njihov interes je da budu sto duze na vlasti da sto vise mogu da kradu.
 
Не мож` да се размишља о рационализацији док се не успостави правни поредак.

Нема у анархији простора за спекулисање о некаквој одрживој организацији.

Расуло је овде настпуило одавно и влада закон јачег односно корумпиранијег.

Страшно је кад човека срозају до те мере и доведу до тог степена очајања да почне да прижељкује неку револуцију.
 
nema tu nikakve racionalizacije i iz Srbije treba bezati dok je totalno ne unisti partiokratija a tek onda se vratiti.

Evo kako

Stranke danas vladajuce u Srbiji deluju kao agencije za zaposljavanje i nude onima koji su u mogucnosti da im obezbede odredjeni broj glasova clanstvo u stranci i, posao na drzavnoj sisi .

I onda posto se tih parazita namnozilo u tolikoj meri da privreda to ne moze da nosi, oni nonstop dizu poreze privatnicima i gradjanima da namire svoje biracko telo cije se plate isplacuju iz budzeta.

I to ce tako ici dok se privreda totalno ne sahrani i ceo sistem ne bude unisten, jer partiokrate ne mogu protiv svog interesa a njihov interes je da budu sto duze na vlasti da sto vise mogu da kradu.

To je ISTO ono sto isam predlazem a detaljno sam i opisao kako to izvesti a da bude sto bezbolnije po socijalu.
 
Не мож` да се размишља о рационализацији док се не успостави правни поредак.

Нема у анархији простора за спекулисање о некаквој одрживој организацији.

Расуло је овде настпуило одавно и влада закон јачег односно корумпиранијег.

Страшно је кад човека срозају до те мере и доведу до тог степена очајања да почне да прижељкује неку револуцију.

Nazalost novcanici govore vecini građana ovde da je tako i ako na TV ne izgleda bas tako.
 

Back
Top