Milorad Pavić

Ne znam za ostale ,ja Pavica ne razumem.Hazarski recnik me je namucio do bola i to je ostala jedina knjiga koju nisam uspela da procitam do kraja.Kutija za pisanje i Stakleni puz su manje vise citljive,ali mi se njegova proza definitivno ne svidja.Molim da se niko ne uvredi,jednostavno on nije pisac koji odgovara mom senzibilitetu, ali to ne znaci da ne cenim njegov internacionalni uspeh.
 
mene je takodje hazarski recnik mnoooogo namucio,i nikada ga nisam procitala do kraja mada sam u vise navrata pokusavala da ga citam iz pocetka sve sa nadom da cu ga jednom ipak zavrsiti.i hocu,jednog lepog dana... :D
 
Draga moja, realnost sama po sebi sadrzi dimenziju fantastike. Ako ne znamo za neke svetove, to ne znaci da oni ne postoje. :wink:
Paviceva viseznacnost,visedimenzijonalnost, viseslojnost je ono sto mene odusevljava i kod drugih pisaca, mogucnost brojnih tumacenja, sto je umetnicka vrednost sama po sebi. Samo to sto se njegova dela ne krecu pravolinijski i nemaju klasican pocetak i kraj daju na zagonetnosti, jer nema konacnog, traganje je beskonacno, a o ostalim stvarima i da ne govorimo.
I ne postoji jedan jedini pravi put, cini se ne postoji ni "pravi put", svi imamo SVOJ PUT, imamo nase traganje! :wink:
 
Uskoro imam za lektiru tu knjigu. Kada sam je prvi put procitao odusevio sam se jer sam tu knjigu razumeo kao jednu slagalicu koju treba sloziti. O vrednsoti tog dela ne bih umeo da raspravljam. Inace, rekao bih da se Pavic u ostalim delima malo ponavljao i da tera isti fazon samo u drugoj formi, a to uspeva zahvaljujuci svojoj inteligenciji.
 
Ajmo, narode, ovako. Iznesite argumente zasto ne volite Pavica, pa da mozemo da polemisemo. :D
Pretpostavljam zasto je Rukovodilici stvaralastvo Pavica "carevo odelo", al' to nije dovoljno za diskusiju! Cmok! :P
Na ovom podforumu samo ga pljuju, narocito HazarDski recnik :lol: , jedino je The Oath spominjao intelektualizaciju , volela bih vise toga da cujem.I tako... :D
 
Knjiga je O.K.,međutim, ono što ja ne shvatam je zašto je svi smatraju tako dobrom. Najveću vrednost ima forma i ona je nesumnjivo genijalna,ali zar dobra knjiga ne bi trebala biti više od toga? Njena radnja je sve vreme zanimljiva, ali šta na kraju, kad se sve savršeno uklopi? Ostaje iako origininalna, prazna forma. Nema neke velike ideje, neke velike istine, kao ni u drugim Pavićevim delima. Ako je na tebe uticala da potražiš pravi put,onda je to super, možda je ja samo nisam dobro shvatio,jer svaka knjiga koja ima takav efekat mora biti izvanredna...pozdrav
 
Hazarski recnik prica o izgubljenom narodu.
Mene potresa vec sama pomisao da je jedan narod izgubljen :!:
Srbe lako mogu da identifukujem sa Hazarima!
NEOSTVAREN, NEDORECEN NAROD, izgubljen u svemiru i prostoru!
Meni se vec place. :(
Da li je Pavicevo stvaralastvo bez idejnog i emocionalnog sadrzaja?????
 
E ja ne znam da li to nešto nije uredu samnom, ali meni je i ova knjiga bila jako teška za čitanje. Sećam se, imali smo je kao lektiru i pričali smo, pričali, pričali o njoj i ovom prilikom samo želim da pozdravim sve one koji su njom oduševljeni jer su je onda, podrazumeva se, u celosti razumeli.
Ja lično mislim da za nju treba dobra koncentracija.
 
Narodi nestaju svaki dan i to nije ništa novo, a svakako nije ništa tragično.
Emocija nesumnjivo ima,ali Pavić mnogo obećava, ali jako malo ispunjava. Stalno te mami tom mistikom,istorijom,a onda ništa. Ne kažem ja da je delo bez ideje, ali se ta ideja odnosi na formu i na radnju pa mi u smislu neke životne,uslovno rečeno filozofske vrednosti, Pavić ne premašuje; da li je suviše grubo reći,Šeldona? Naravno ne bukvalno... :?
 
Pre svega, mislim da je STRASNO sto je ta knjiga medju lektirama za srednju skolu ( da ne bi doslo do zabune, to ne mislim ni za "Cekajuci Godoa", ni za ostale knjige koje su djacima, obicno, teze za razumevanje).
Pavic je iz nekih, meni nejasnih razloga, postao kult. U pojedinim knjizarama ima i nesto nalik malom oltaru!!!

Ne mislim da je ta knjiga bez ikakvog emotivnog sadrzaja, upravo suprotno - samo to i ima. No, jeftinije je gledati filmove B produkcije u tu svrhu.

To sto neko sazaljeva neki narod ( sve i da opravdamo sazaljenje i ne shvatimo ga kao vredjanje) je vec vidjeno : od Homera do Polanskog, a Weltscmerz je odavno ispricao svoju pricu.

Forma je, priznajem, sjajna, no,opet, vec vidjena stvar! (a upravo je forma ono za sta je Pavic hvaljen).
Ta knjiga na mene nije ostavila bas nikakav utisak! Nisam je dozivela kao skup besmislenih slogova, ali ni kao nesto sto vredi nazivati knjizevnoscu. Nije mi dala nista.Ni informaciju!

Sve te tarot karte, knjige koje se do pola citaju s jedne, a od pola s druge strane (ovde mislim samo na Pavica), za mene su, kako sam rekla, carevo novo odelo - car je go, al' niko to nije hteo da prizna. Dok se dete nije oglasilo.
Jos da napomenem da je ovo MOJ utisak, sasvim subjektivno misljenje.
Pozdrav svima, a Divljoj (od)cmokic! :D
 
Наравно да разумем огорченост деце која ову књигу читају у средњој школи! Није за тај узраст јер за разумевање захтева мало ширу ерудицију и читалачко искуство, које, признаћете, немају данашње генерације јер не читају ништа сем обавезне лектире.

После првог читања у средњој школи ( тада није била лектира ) ''Хазарски речник'' је оставио на мене јако дубок утисак, али ми је још све остало недоречено, неотворено до краја...
Кад сам се тој књизи вратила 5-6 година касније, на крају факултета...читала сам је лако и било ми је све као на длану. Била сам фасцинирана! Потпуно сам ушла у њу и тада ми није било јасно што ми је уопште прво читање било толико тешко.

Међутим, кад сам затим, понесена ''Хазарским речником'', узела и друга његова дела...дошло је до разочарења. Чинило ми се као да се понавља и да нема више шта ново да каже. Мој утисак. 8)
 
aca ns:
Narodi nestaju svaki dan i to nije ništa novo, a svakako nije ništa tragično.
Emocija nesumnjivo ima,ali Pavić mnogo obećava, ali jako malo ispunjava. Stalno te mami tom mistikom,istorijom,a onda ništa. Ne kažem ja da je delo bez ideje, ali se ta ideja odnosi na formu i na radnju pa mi u smislu neke životne,uslovno rečeno filozofske vrednosti, Pavić ne premašuje; da li je suviše grubo reći,Šeldona? Naravno ne bukvalno... :?

ehehehe, tebi u stvari nedostaje katarza :lol:
nema je, ali evo ti kiosk književnost sa herc romanima...
šalim se malo, ali stručnjaci bi rekli da je "izneveren tvoj horizont očekivanja".
Forma jeste ono što profesori najčešće naglašavaju, i jeste inovativna, ali to je pola objašnjenja...
Mistika, poezija i ostalo u PROZNOM delu, i to je novo jer je u tolikoj količini
obrati pažnju na simbliku, hebrejsku i grčku upletenu u srpsku istoriju
i na efekat "oneobičavanja" - kapci npr. boginje Ateh
kako se onaj lik (zaboravih koji) budi: piše olovkom po travanici (spava u potkrovlju) jer njegova duša ne mož+e da iizađe iz sna (koji je kod M.P. DRUGA, paralelna REALNOST) dok ne počne da piše...
Ne slažem se sa Hellen, knjiga jeste za sr.školu (ja sam je čitala sa 15-16), tad može da te uaista ZAROBI,
kasnije...ukapiraš šta znači hiperprodukcija...
 
aca ns:
Narodi nestaju svaki dan i to nije ništa novo, a svakako nije ništa tragično.

:shock: :shock: :shock:
Na ovo nemam komentar.



Emocija nesumnjivo ima,ali Pavić mnogo obećava, ali jako malo ispunjava. Stalno te mami tom mistikom,istorijom,a onda ništa. Ne kažem ja da je delo bez ideje, ali se ta ideja odnosi na formu i na radnju pa mi u smislu neke životne,uslovno rečeno filozofske vrednosti, Pavić ne premašuje; da li je suviše grubo reći,Šeldona? Naravno ne bukvalno... :?

"Prevarena ocekivanja" sto rece Betty! :lol: Da, tacno, Pavic ne iznosi kroz svoje stvaralastvo nekakav revolucionaran filozofski sistem, koji bi ti da dobijes na tanjiru i da se prosvetlis. Ali ono sto dobijes od Pavica je bezbroj prelepih i vrednih kamencica koje skupljas na svom putu citajuci ga, a onda ih slazes onako kako tebi odgovara i mozes od tih neobicnih "mudrosti" i "zivotnih istina" da sklapas svoj mozaik.
Nadam se da cu imati zivaca da ostavljam citate iz njegovih knjiga cisto da demonstriram! :P :wink:
 
Rukavodilica:
Pre svega, mislim da je STRASNO sto je ta knjiga medju lektirama za srednju skolu ( da ne bi doslo do zabune, to ne mislim ni za "Cekajuci Godoa", ni za ostale knjige koje su djacima, obicno, teze za razumevanje).

U moje vreme bar 70% lektire tesko da je bilo svareno od strane ucenika, tako da po ovoj logici treba izbaciti pola gradiva. Naravno, uvek je bilo izuzetaka. :)

Pavic je iz nekih, meni nejasnih razloga, postao kult. U pojedinim knjizarama ima i nesto nalik malom oltaru!!!

Covek je preveden na 30 jezika, nominovan je za Nobelovu nagradu, cenjen je ko pisac u svetu. Uostalom, sve prodavanije knjige imaju svoje "oltare".

Ne mislim da je ta knjiga bez ikakvog emotivnog sadrzaja, upravo suprotno - samo to i ima. No, jeftinije je gledati filmove B produkcije u tu svrhu.

Pavic svakako nije srceparajuc, ako si na to mislila. Niti je takav komentar na mestu, jer naprosto nije istinit.

To sto neko sazaljeva neki narod ( sve i da opravdamo sazaljenje i ne shvatimo ga kao vredjanje) je vec vidjeno : od Homera do Polanskog, a Weltscmerz je odavno ispricao svoju pricu.

Sve price su ispricane. Koja je to VELIKA tema, a da je vec neko nije ispricao? Pa vrhunska remek dela nastaju na vec ispricanim pricama. Uzmimo Geteovog Fausta za primer. Rec je o srednjovekovnoj legendi o astrologu i alhemicaru dr. Faustu. A pre njega su o njemu pisali i Marlow i Lessing.


Forma je, priznajem, sjajna, no,opet, vec vidjena stvar! (a upravo je forma ono za sta je Pavic hvaljen).

Ne znam odakle ti ova cinjenica, FORMA jeste inovacija, zato Pavica i strani kriticari i zovu prvim piscem 21 veka.

Ta knjiga na mene nije ostavila bas nikakav utisak! Nisam je dozivela kao skup besmislenih slogova, ali ni kao nesto sto vredi nazivati knjizevnoscu. Nije mi dala nista.Ni informaciju!

Sve te tarot karte, knjige koje se do pola citaju s jedne, a od pola s druge strane (ovde mislim samo na Pavica), za mene su, kako sam rekla, carevo novo odelo - car je go, al' niko to nije hteo da prizna. Dok se dete nije oglasilo.
Jos da napomenem da je ovo MOJ utisak, sasvim subjektivno misljenje.
Pozdrav svima, a Divljoj (od)cmokic! :D

Verovatno tvoj senzibilitet ne podnosi senzibilitet Pavicev, sto je ok (mada ovde si samo ti "gubitnik" :P ) al' ova "osuda" da to nije knjizevnost je svakako preterana. :P
 
Betty:
ehehehe, tebi u stvari nedostaje katarza :lol:
nema je, ali evo ti kiosk književnost sa herc romanima...
šalim se malo, ali stručnjaci bi rekli da je "izneveren tvoj horizont očekivanja".

Preduslov za razumevanje bilo kog knjizevnog dela, ma i bilo kog umetnickog dela je da smanjimo dozivljaj sa nasim "ocekivanjima". :lol:
Nas "ukus" ama bas nema nikakve veze sa vrednostima jednog umetnickog dela , a nas subjektivni sud cesto je prepreka da se spoznaju nove vrednosti. Ja to nevezano za Pavica, vise onako.


Forma jeste ono što profesori najčešće naglašavaju, i jeste inovativna, ali to je pola objašnjenja...
Mistika, poezija i ostalo u PROZNOM delu, i to je novo jer je u tolikoj količini
obrati pažnju na simbliku, hebrejsku i grčku upletenu u srpsku istoriju
i na efekat "oneobičavanja" - kapci npr. boginje Ateh
kako se onaj lik (zaboravih koji) budi: piše olovkom po travanici (spava u potkrovlju) jer njegova duša ne mož+e da iizađe iz sna (koji je kod M.P. DRUGA, paralelna REALNOST) dok ne počne da piše...
Ne slažem se sa Hellen, knjiga jeste za sr.školu (ja sam je čitala sa 15-16), tad može da te uaista ZAROBI,
kasnije...ukapiraš šta znači hiperprodukcija...

Slazem se da ga hiperprodukcija nije mimoisla. Al' to svakako ne vazi za Hazarski recnik. :P

Ono sto mene najvise odusevljava to je da je Pavic majstor jedne hipermastovite igre :) . Meni jedno vreme taj njegov kitnjast stil uopste nije legao kako treba, al' kasnije kad sam jednom usla u taj njegov poetski svet, voznja koju sam dobila je autenticna i ne mogu je porediti ni sa kojom drugom voznjom na koje me je vodilo neko drugo delo. I opet koliko god da je taj poetski svet iskrivljen, nosi istine o zivotu i ljudima. One su tu , samo ih treba sakupiti, al' to je vec samo posao koji zavisi od nas.

Ja licno volim iskrivljen pogled na stvarnost, iscasenu stvarnost. Izgradio je galeriju neobicnih likova, simpaticnih "ludaka". I ta simulacija beskrajnog , smisao koji nije jednom za svagda dat, poziv citaocu da aktivno ucestvuje u otkrivanju "smisla" iznova i iznova (vecina njegovih dela trazi da se procitaju vise puta), misticnost koja zahteva da je prihvatimo bez konacnog resenja. Sve je to i te kako dobra simulacija i same stvarnosti.
Rekoh vec u prvom postu ovde, fantastika je sastavni deo realnog ( i obrnuto), samo sto je mnogi ne vide. Cmok! :P
 
Ne slažem se sa Hellen, knjiga jeste za sr.školu (ja sam je čitala sa 15-16), tad može da te uaista ZAROBI,
kasnije...ukapiraš šta znači hiperprodukcija...

Их, Бети, па немој, побогу, мерити по себи! Тебе та књига јесте ''заробила'' кад си имала 16, али знам да ти ниси била просечан читалац у то време! :)
Данас деца до своје 16. године у животу прочитају свега десетак књига, и то само обавезну лектиру! О њима причам. Њима недостаје читалачко искуство да би могли да осете ову књигу.
Наш проблем ( твој и мој и нама сличних ) је тај што и даље живимо у убеђењу да ''Бити човек значи бити читалац!'' ...а нисмо свесни да смо врста која изумире... :(
 
eheheheh...i kada kiša pada...-
"koliko slaba toliko i jaka" :D

Hellen i Divlja...:cool:

btw. mene često (uz)yebe moj horizont očekivanja, i kad gledam film i kad čitam knjigu.../savremene, kao i Ilijadu, sve mi dosadno/

e, AJDE da merimo sve po sebi / ko bepe rekao ČOVEK je merilo svih stvari / Maksim Ispovednik?
Ja merim po sebi, ja sam narcis :wink:
 
divlja u srcu:
Betty:

"Ja merim po sebi :arrow: meni sve dosadno!" :lol: :lol: :lol:

E ludo jedna! :P :) :wink:

ehehehe, luckasta i podivljala :wink:
Bez zezanja, npr. ništa sporije od tarantina mi ne odgovara tj. smorim se bar tri puta do kraja, ako i sačekam kraj filma. Tipičan primer je čuveni film Bagdad kafe, estetika osamdesetih, ukupno izgovore 50 redova, ima 10 likova, tri imaju moć govora, ostali gestikuliraju i sviraju. Dve žene, jedna debela Nemica i jedna jektičava nadrkana Crnkinja, prvo se ne skapiraju, a onda se utale da rade zajedno i sve u tom smislu, dva sata. Ma važi, nema šanse da mi se TO dopadne.
Dobro, volim i filmove sa atmosferom poput Yalla Yalla. :)
Posle Imortell (Bilalov crtani) mislim teško će mi se dopasti nešto animirano. Jedino ako je evropsko i neopterećujuće i šašavo (to ti zoveš iščašena slika sveta).
Tako i sa knjigama, lako sam smorljiva, zato biram pažljivo...Eh, dete odraslo uz Pavića, pa sad ne zna ša će :lol:
 

Back
Top