Vestacka inteligencija

Kamael

Buduća legenda
Poruka
40.833
Optičko prepoznavanje znakova (engleski Optical Character Recognition, OCR) uključuje računalni softver koji je dizajniran tako da prevodi sliku otisnutog teksta s papira (koju obično učitamo sa skenera) u editabilni tekst, ili prevodi sliku sa znakovima u standardnu kodnu shemu predstavljajući ih u ASCII ili Unicode kodu. OCR je započeo kao polje u istraživanju umjetne inteligencije i strojnog gledanja.

nisam...ali znam podosta o cvorovima

uzmi jedan koji ti se svidja :per: mozes preskakti lastis,ili ...sta ti je po volji

images

Ovo pocinje da me zabrinjava.Danas dok sam pisao siguran sam da je u podvucenoj reci stajalo slovo A.A poruku nakon slanja pregledam i sa obzirom da je relativno kratka primetio bi da nedostaje slovo A.A i procitam je nakon slanja.

Da li se vama desavao misteriozni nestanak slova,ovo nije prvi put da primecujem da neka nedostaju,moze li sistem sam odraditi da nestane slovo ili pokusava da igra neku sebi svojstvenu igru...poznato vam je da tehnologijom,izmedju ostalog i internetom upravlja vestacka inteligencija.

Tema je o vestackoj inteligenciji.
0460080203001.png



Botovi često uključuju elemente umjetne inteligencije. U internetskom okruženju pod tim se pojmom podrazumijevaju softverski agenti koji integriraju s mrežnim servisima namijenjenim ljudima kao da su i oni sami ljudi. Najčešće se primjenjuju za prikupljanje informacija, kada se obično nazivaju programima za indeksiranje Web stranica, puzačima (od crawler) ili paucima (od web spider).

Neki botovi mogu komunicirati s ljudima putem takvih standardnih internetskih servisa kao što su servisi čavrljanja ili trenutne razmjene vijesti.Wikipedia


250px-MultiLayerNeuralNetwork.png

pojednostavljeni prikaz višeslojne vestacke neuronske mreže
 
Baza znanja se veže za umjetnu inteligenciju i ekspertne sustave. Predstavlja jedan od tri ključna dijela ekspertnog sustava. Baza znanja sadrži znanje, koje je predstavljeno u obliku nestrukturiranog skupa činjenica i pravila.

Ekspertni sastavi su računalni programi koji sadrže određena specifična znanja iz jednog ili više određenih područja znanosti. Ovakvi programi su komercijalizirani.

Najčešći oblik ekspertnih sustava sastoji se od seta pravila po kojima se analiziraju informacije (koje su najčešće pružene od strane korisnika) o specifičnoj vrsti problema, ali i pružanja matematičke analize problema. Ovisno o njihovom dizajnu, pružaju korisniku određene povratne informacije koje je potrebno poduzeti da bi se riješio zadani problem.

Ekspertni sustavi su od najveće pomoći za organizacije koje imaju visok nivo iskustva i znanja u direktnom i pravilnom rješavanju problema koje je teško prenijeti na druge članove te iste organizacije ili na nekog trećeg. Takvi su sustavi dizajnirani za lakše „prenošenje inteligencije“, znanja i informacija koje posjeduju stručnjaci prema drugim članovima organizacije u svrhu rješavanja problema ( ovo se radilo jos sedamdesetih ).

Ekspertni sustavi su inteligentni programi na računarima koji koriste znanja i postupke zaključivanja, kako bi rešili teške zadatke.
( mozemo samo predpostaviti koje vrste zadataka obavljaju ).

Moduli zaključivanja izvršavaju algoritme za rešavanje zadataka tako da pozivaju neko od svojstava iz baze ili tako da pronađu nova svojstva iz svojstava koja su pohranjena u bazi znanja.

Može se module zaključivanja i komunikacijski međusklop podrazumijevati i kao jedinstveni modul koji se tada naziva ljuska ekspertnog sustava ili samo ljuska. Potrebno je naglasiti da jedna specifična ljuska daje na raspolaganje samo ograničeni broj metoda za reprezentaciju znanja i zaključivanja.

Baza znanja sadrži:

objekte i relacije među njima
činjenice i nesigurne činjenice
pravila svijeta i dezicijska pravila
opise motivacije, cilja i stanja sustava
metode rješavanja problema i heuristiku
opis ponašanja
hipoteze
opise tipičnih situacija
procese
ograničenja
metaznanje
 
Šta te konkretno interesuje u vezi veštačke inteligencije? Ja studiram poslovnu informatiku pa ponešto znam o veštačkoj inteligenciji jer sam imao jedan ispit na temu veštačke inteligencije, rado ću odgovoriti na svako pitanje - ako znam odgovor. :) A što se tiče OCR softvera najbolji je ruski ABBY-jev softver - ABBY FineReader - što se tiče prepoznavanja karaktera ne pravi mnogo grešaka.
 
Da li se vama desavao misteriozni nestanak slova,ovo nije prvi put da primecujem da neka nedostaju,moze li sistem sam odraditi da nestane slovo ili pokusava da igra neku sebi svojstvenu igru...poznato vam je da tehnologijom,izmedju ostalog i internetom upravlja vestacka inteligencija.

Ha, koja izjava, sav sam se naježio. A da se to lupetanje potkrepi nekim dokazom ili primerom?

Kada fali slovo u tekstu, to je zato što ga onaj koji je isti kucao napravio tipfeler, tj, ispustio slovo. Meni se to često događa jer mnogo teksta kucam..
Pitam se da li je onda i svaki mobilni nakačen na net i kontrolisan od te tvoje hahaha-veštačke inteligencije, jer dok pišem sms takođe ponekad ispustim slovo.

Vidi, ako baš toliko grešiš u kucanju, imaš za Word da nabaviš onaj Windovs proofing tools koji podržava Srpski pravopis, pa ti lepo sve tipfelera i ostale greške podvuče crvenim. Sudeći po tvojim postovima i naporima uobličenja rečenice ili teksta, add za Word ti je itekako potreban :)


Nego, sve si to lepo prekopirao, i što bi naš narod rekao "lako je tuđim qurtzem orahe mlatiti" al' fol je u tome da se navede izvor? Vidiš, tvoji polupismeni komentari me ne interesuju, jer ako mi se ćefne, hteo bih da čitam tekst originalnog autora.

Ostaje pitanje kakve veze ima AI i tvoje lupetanje o kontroli interneta istom i naravno, da li je ovaj pokušaj teme sa tuđim tekstom uopšte u domenu NPiM?

Mislim da nije.
 
Ja se bavim neuronskim mrežama i veštačkom inteligencijom dosta pa pitaj šta te zanima. Da su veoma moćne, jesu. Može pomoću njih svašta da se uradi. Da su svemoćne nisu. Neurosku mrežu možeš da posmatraš kao programerski koncept koji je zamišljen na bazi pravih neurona. Prosečna VNM sadrži 30-40 neurona, a one veoma moćne i po par stotina. Ipak to je spranm mozga smešno malo. Drugo, mreže samo podražavaju rad mozga. One su matematički pojednostavljene i ne mogu se takmičiti sa pravim neuronima. Ali mogu da rade na nekim mestima. Mislim da je vodovod u Sremskoj Kamenici načinjen tako da njime upravlja VNM. Isprogramirali profesori sa FTN-a i radi posao.
 
250px-MultiLayerNeuralNetwork.png


A ovo što si postavio je višeslojni peceptron. To je vrlo stara arhitektura, ali prva koja je bila u stanju da reši XOR problem, koje sve ranije mreže nisu umele. Danas ima brdo tih arhitektura ali je ova dosta popularna jer se lako obučava i lako programira.

za one koji žele da znaju više, ovo je veoma dobra knjiga na tu temu:

http://www.cs.unibo.it/babaoglu/courses/cas/resources/tutorials/Neural_Nets.pdf
 
Poslednja izmena:
Ipak je to daleka buducnost, nauka jos ne moze da proizvede vestacko srce ili jetru koje mogu da se implantiraju u zivog coveka a kamoli ovo!

Što budućnost? Koriste se neuronske mreže uveliko u raznoraznim aplikacijama u industriji i tehnici. Nije to ništa senzacionalno. Koncept veštačke neuronske mreže je nastao 1943. pre skoro 70 godina, a od 80ih se neprestano razvija....

Najveća prednost neuronske mreže je što je ona u suštini skup relativno prostih elemenata (neurona) koji mogu da odrade relativno komplikovanu stvar kao što je upravljanje nekim procesom. Pri tome ti spolja i ne vidiš baš jasno kako mreža radi... Možda negde to i objasnim malo preciznije, ali ne na ovoj temi...
 
Što budućnost? Koriste se neuronske mreže uveliko u raznoraznim aplikacijama u industriji i tehnici. Nije to ništa senzacionalno. Koncept veštačke neuronske mreže je nastao 1943. pre skoro 70 godina, a od 80ih se neprestano razvija....

Najveća prednost neuronske mreže je što je ona u suštini skup relativno prostih elemenata (neurona) koji mogu da odrade relativno komplikovanu stvar kao što je upravljanje nekim procesom. Pri tome ti spolja i ne vidiš baš jasno kako mreža radi... Možda negde to i objasnim malo preciznije, ali ne na ovoj temi...
To je u redu, sve je to realno, ali ja sam mislio kad se pomene vestacka inteligencija na nesto kao sto je C3PO iz Star Wars-a, to je daleka buducnost ako je to uopste buducnost. Za pocetak, neka nauka napravi vestacko srce pa da se bar malo produzi zivot!
 
To je u redu, sve je to realno, ali ja sam mislio kad se pomene vestacka inteligencija na nesto kao sto je C3PO iz Star Wars-a, to je daleka buducnost ako je to uopste buducnost. Za pocetak, neka nauka napravi vestacko srce pa da se bar malo produzi zivot!

Veštački bubrezi će nam biti dostupni za 10-tak godina... britanski naučnici su već uspeli da naprave fetalni ljudski bubreg veličine 0,5cm...
http://www.telegraph.co.uk/health/h...sts-create-human-kidneys-from-stem-cells.html

Scientists create human kidneys from stem cells
British scientists have created human kidneys from stem cells in a breakthrough which could result in transplant patients growing their own organs.


The artificial organs were created in a laboratory using human amniotic fluid and animal foetal cells.

They are currently half a centimetre in length - the same size as kidneys found in an unborn baby.

Scientists at Edinburgh University hope they will grow into full-size organs when transplanted into a human.

The breakthrough could lead to patients creating their own replacement organs without the risk of rejection, a common complication in transplant procedures.

Physiologist Jamie Davies, a professor of experimental anatomy at Edinburgh University, said: ''It sounds a bit science fiction-like but it's not.

''The idea is to start with human stem cells and end up with a functioning organ.

''We have made pretty good progress with that. We can make something that has the complexity of a normal, foetal kidney.''

The research team hope that doctors will eventually be able to collect amniotic fluid, which surrounds the growing embryo in the womb, when a baby is born.

This will then be stored by scientists in case that person develops kidney disease later in life. The fluid can then be used to create a matching kidney.

Creating an organ using a patient's own stem cells solves the problem of having to use powerful immunosuppressant drugs to stop the body rejecting a another person's kidney.

Professor Davies said the technology could be ready for use on humans in around 10 years.

He added: ''Freezing a few cells is cost-effective compared with the cost of keeping someone on dialysis for years.

''If you have got a bunch of stem cells sitting in a test tube, that is a long way from being a beautifully, anatomically organised organ like a kidney, which is quite a complicated structure.

''So we are working on how you turn cells floating about in liquid into something as precisely arranged as a kidney.''

Around 7,000 people in the UK are on the waiting list for a new kidney and demand for organs is increasing.

The breakthrough will be officially unveiled at Edinburgh's Science Festival this month.

The use of stem-cell technology is seen as a "holy grail", which promises to reduce shortages of several types of organs.

There are currently around 7,000 people on the waiting list for a kidney in the UK.

Last week, Japanese scientists grew a retina from stem cells for the first time.
 
Ja se bavim neuronskim mrežama i veštačkom inteligencijom dosta pa pitaj šta te zanima. Da su veoma moćne, jesu. Može pomoću njih svašta da se uradi. Da su svemoćne nisu. Neurosku mrežu možeš da posmatraš kao programerski koncept koji je zamišljen na bazi pravih neurona. Prosečna VNM sadrži 30-40 neurona, a one veoma moćne i po par stotina. Ipak to je spranm mozga smešno malo. Drugo, mreže samo podražavaju rad mozga. One su matematički pojednostavljene i ne mogu se takmičiti sa pravim neuronima. Ali mogu da rade na nekim mestima. Mislim da je vodovod u Sremskoj Kamenici načinjen tako da njime upravlja VNM. Isprogramirali profesori sa FTN-a i radi posao.

A šta mislite o ovome:

Blue Brain Project
http://en.wikipedia.org/wiki/Blue_Brain_Project

Projekat bi ove godine trebalo da dobije grant od 1 milijardu dolara i menja naziv u Human Brain Poject... suština je da naučnici pokušavaju rezerznim inženjeringom da naprave ljudski mozak sa 100 milijardi neurona pomoću Blue Gene superkompjutera i pomoću NEURON softvera... oni smatraju da ljudska svest nije ništa drugo nego ogormna količina informacija koje se razmenjuju između neurona u mozgu i da je to nešto što je moguće simulirati pomoću određenog harvera i softvera... da li je stvarno moguće da će se do 2025. konačno ostvariti san o "elektronskom mozgu" i o mašini koja je SVESNA SVOG POSTOJANJA? Nešto HAL9000 i "Odiseja u svemiru"... :think:
 
To je u redu, sve je to realno, ali ja sam mislio kad se pomene vestacka inteligencija na nesto kao sto je C3PO iz Star Wars-a, to je daleka buducnost ako je to uopste buducnost. Za pocetak, neka nauka napravi vestacko srce pa da se bar malo produzi zivot!

A pa to teško, bar ne u skorije vreme. Ali nikad ne reci nikad... :)

Evo vam jedan zanimljiv sajt zasnovan na veštačkoj inteligenciji. Verujte, pogađa u 99,99% slučajeva. Trebalo je da izvadim ličnosti iz malog mozga pa da ne može da ih pogodi:

http://akinator.com
 
Veštački bubrezi će nam biti dostupni za 10-tak godina... britanski naučnici su već uspeli da naprave fetalni ljudski bubreg veličine 0,5cm...

Bubreg su uspeli i da odštampaju pomoću 3D štampača. Jeste da taj bubreg nije bio potpuno funkcionalan, ali i sama mogućnost štampanja ljudskog tkiva je prilično dobar početak. Na ovakav način su već uspeli da naprave bešiku i da je uspešno transplatuju.

@ tema: A zašto je ova tema u NPiM? :huh:
 
A pa to teško, bar ne u skorije vreme. Ali nikad ne reci nikad... :)

Evo vam jedan zanimljiv sajt zasnovan na veštačkoj inteligenciji. Verujte, pogađa u 99,99% slučajeva. Trebalo je da izvadim ličnosti iz malog mozga pa da ne može da ih pogodi:

http://akinator.com

PREDOOOBROOOO!!!!! :worth: Bukvalno čita misli... :D :D :D odličan ekspertni sistem... samo se pitam koliku bazu znanja ima (sa koliko IF-THEN produkcionih pravila?) i na kraju mi nije izbacio ime i prezime osobe koju sam zamislio nego njegovu sliku... PREDOBRO!!!! :lol:
 
ja to zamisljam ovako:

Vestacka inteligencija je prvi korak ka stvarnju VESTACKOG RAZUMA.

Danas kompjuteri mogu da prime veoma veliki broj podataka koje mogu da reprodukuju, kombinuju, dopunjavaju..

Veliki dan ce biti onda kada IZ DVA PODATKA KOJI IMAJU USPEJU DA IZVUKU TRECI - KOJI NEMAJU, ODNOSNO KOJI IM LJUDI NISU UBACILI!

Tada ce sve daljke da se odvija GEOMERTRIJSKOM PROGRESIJOM: kompjuteti ce postati vrlo mocni, gotovo sveznajuci...

Znace sve ono sto ljudi nikada nece saznati..

I sto je najopasnije : POSTACE SVESNI SAMI SEBE!

A kada se to dogodi, humanoidi im vise nece biti potrebni za odrzavanje..

Bice samo BALAST EVOLUCIJE KOJEGA SE TREBA OSLOBODITI !
 
ja to zamisljam ovako:

Vestacka inteligencija je prvi korak ka stvarnju VESTACKOG RAZUMA.

Danas kompjuteri mogu da prime veoma veliki broj podataka koje mogu da reprodukuju, kombinuju, dopunjavaju..

Veliki dan ce biti onda kada IZ DVA PODATKA KOJI IMAJU USPEJU DA IZVUKU TRECI - KOJI NEMAJU, ODNOSNO KOJI IM LJUDI NISU UBACILI!

Tada ce sve daljke da se odvija GEOMERTRIJSKOM PROGRESIJOM: kompjuteti ce postati vrlo mocni, gotovo sveznajuci...

Znace sve ono sto ljudi nikada nece saznati..

I sto je najopasnije : POSTACE SVESNI SAMI SEBE!

A kada se to dogodi, humanoidi im vise nece biti potrebni za odrzavanje..

Bice samo BALAST EVOLUCIJE KOJEGA SE TREBA OSLOBODITI !

20110114.gif
 
@ tema: A zašto je ova tema u NPiM?
da bi otkrili cake kojima se igra

@Šta te konkretno interesuje u vezi veštačke inteligencije?
agentska arhitetektura


Dok su avatari obicna reprezentacija korisnika,obicna lutka na koncu kojima upravlja korisnik,agenti imaju samostalno ponasanje.

Agenti vrse percepciju prostora,donose sami zakljucke a sami imaju mogucnost delovanja na prostor.Agenti imaju odredjen oblik intelektualnog ponasanja i to onog ponasanja koje imaju ljudi.

U pocetku su bili posrednici izmedju ljudi i racunara,razvojem uticaj se prosirio na internet,mobilne uredjaje,interaktivnu televiziju

Deep blue moze analizirati 200 000 000 pozicija u sekundi do dubine poteza 14,Kasparov u sekundi moze analizirati 3 poteza do dubine 10 poteza.
Kasparov to kompenzuje svojom intuicijom i iskustvom i onim sto Deep Blue nema,jer koristi grubu metodu pretrazivanja stanja gde je poznato da je za jednu poziciju dopusteno 15 do 25 poteza.

Stroj ne bi prosao Tjuringov test,njegova prednost je samo u brzini obrade informacija.

Da li je vestacka inteligencija danas napredovala i sta je dobila ukoliko kao primer uzmemo drugu igru u kojoj ne moze pobediti coveka,japanski go,do sada nisu postojali racunarski programi koji bi pobedili coveka jer se broj mogucih poteza krece od 200 do 350 dok je za poziciju u sahu od 15 do 25.

Prostor stanja u kojem bi se prezentovala igra go je suvise velik da bi ga racunari pretrazili i povukli pravi potez.Problem je taj sto se majstori koriste intuicijom a koju racunar ne poseduje,do sada neresivo je bilo kako istu ugraditi.

Odatle i pitanja,ima li stroj pored nazovimo je jednom vrstom inteligencije koja je ispoljila svoje osobine kao u slucaju Kasparova brzinu da obradi u sekundi more kombinacija i intuiciju koja pokazuje slicne osobine poput svesti-elektromagnetske osobine,a psihika slika poput otiska sake se moze veoma jednostavno zalepiti za plocu.

1. Deca kao jedinke kojima je izrazena desna hemisfera gde su smestene intuicija i emocije pokazuje narocitu naklonost ka agentima,ulaze u interakciju sa njima upoznaju ih sa svojim prijateljima.Da li ovo predstavlja uzajamnu vezu

2. Na kojim poljima naucnotehnoloskog istrazivanja se emotivna inteligencija i intuicija koriste u sklopu vestacke inteligencije,za koju svrhu,koji je njihov nacin prikljupanja i skladistenja

3. Kao u slucaju igre go,da li se neki problem kao prilikom prevazilazenja prostora ne moze resiti kombinacijom,racunar je opremljen da barata 1 000 i 1 000 000 puta vise i brze od ljudskog mozga,moze li se sama intuicija predstaviti kao jedan od poteza koji se razlikuje od drugih samo po brzini kretanja struje kroz sinapse
 
Britanski stručnjak za veštačku inteligenciju Noel Šarki zatražio je da se uvedu međunarodni etički propisi o upotrebi robota zbog opasnosti da će oni sve češće biti zaduženi za brigu o deci i starima.

“Do sada je najmanje 14 preduzeća u Japanu i Južnoj Koreji napravilo robote za brigu o deci. Treba utvrditi da li će zbog toga deci biti pruženo manje pažnje nego što im je potrebno”, kazao je Šarki, profesor za veštačku inteligenciju i robotiku Univerziteta Šefild.
Šarki je istakao da već postoje roboti koji treba da hrane bolesnike i da je primer toga japanski robot “maj spun” (My Spoon), što u prevodu znači “moja kašika”.

Roboti bi mogli da dobiju i zaduženje da se brinu o deci i zamenjuju bake od krvi i mesa, a prema mišljenju stručnjaka to bi za decu moglo biti zabavno iskustvo ukoliko dete nije isuviše dugo prepušteno robotu. “Još ne znamo kako dug boravak sa robotom može da se odrazi na dečiju psihu”, kazao je Šarki za AFP i dodao da su rezultati istraživanja na majmunima bili zabrinjavajući. Kako je dodao, mladi majmuni koji su prepušteni brizi elektronskih maćeha “nisu bili sposobni da komuniciraju sa drugim majmunima”.

images


Istraživanja su pokazala da ta vezanost ide do te mjere da su ljudi zbog nje tolerantniji prema greškama koje robot čini. Drugim riječima, iako robot možda u jednom trenutku prestane biti u potpunosti pouzdan, vlasnici ga se neće riješiti. Što se tiče čovjekolikije varijante robota, britanski istraživač umjetne inteligencije David Levy smatra da će roboti postati toliko slični ljudima, počevši od fizičkog izgleda i funkcija, pa sve do osobnosti da im ljudi jednostavno neće moći odoljeti. Iz tog razloga Levy smatra da će se u tom trenutku ljudi početi zaljubljivati u robote, stupati u seksualne kontakte s njima, te da će čak sklapati i brakove s robotima.

Ako tehnološki razvoj nastavi putem kojim je krenuo, gore navedene situacije su neizbežne.

9cyPFQbgCowpr3k8KO4SnaaVo1_400.jpg


No, jedna od bitnijih stvari je činjenica da druga strana uzvraća ljubav. Za umjetne partnere je to najmanji problem – i tako nešto je moguće programirati!

Nema razloga zašto brak s robotima ne bi zaživio. Nekada su brakovi s pripadnicima druge rase bili nezamislivi i teško ih je bilo ostvariti. Danas je realnost drugačija. Što se tiče rasa, gotovo svatko se može vjenčati s kim god želi. Očito je da kroz povijest ljudska vrsta nailazi na razne prepreke što se tiče sklapanja braka. Izgleda da društvo treba proći kroz određene faze kako bi prihvatilo trenutnu realnost u kojoj se nalazi.

Robotičar Ronald Arkin, s Instituta za tehnologiju u Georgiji, smatra da iako brakovi između ljudi i robota vjerojatno neće biti legalni do sredine ovog stoljeća, nitko ne može sa sigurnošću tvrditi da se oni neće sklapati i prije.

IT
 
Izraelski naučnici napisali su algoritam koji analizira stil pisanja i može odrediti je li tekst pisao jedan ili više autora, kao i trenutak kada tekst počinje pisati sljedeći.

Biblija se dijeli u dvije velike cjeline: Stari i Novi zavjet. Stari je pisan hebrejskim jezikom (manji dijelovi aramejskim), a Novi grčkim. Najstariji dijelovi starozavjetnih tekstova pronađeni su 1947. – 1956. godine u Mrtvom moru.

kompjuterski-program-ce-otkriti-koliko-je-ljudi-pisalo-bibliju-slika-73984.jpg


Rasprava ko je pisao koje dijelove Biblije traje već vijekovima.

Istraživači na čelu s profesorom Nachumom Dershowitzom sa Univerziteta iz Tel Aviva, odsjek kompjuterskih nauka, testirali su program tako što su u njega unijeli izmješane dijelove dvije starozavjete knjige, a zatim su ga tražili da ih ponovno složi.

Program je uspio sa tačnošću od 99 odsto.
 

Back
Top