Eutanazija...

shx

Zainteresovan član
Poruka
184
Pre neki dan sam gledao film "Devojka od milion dolara" (svakom bi preporuchio). Uglavnom, radnja filma se zavrsava eutanazijom, ne bash klasicnom, ali ipak eutanazijom. Kakav je stav filozofije prema tom pitanju? Da li moze da postoji opravdanje za tako nesto? Koja se sva moralna pitanja postavljaju? Imamo li pravo da odlucujemo o zivotu i smrti? Da li biste vi uradili to nekome koga volite a ko pati i za koga nema spasa? Da li ste uopste i razmisljali o tome?
 
Primer za eutanaziju...
Osoba koju volis je tesko ranjena.
Moli te da je ubijes jer ne moze da trpi takve bolove, ali u tebi ipak postoji nada da ce se izvuci i da ti ne treba da je poslusas.
Neces to uciniti jer tvoja savest nalaze da ne cinis to, ali ne razmisljas o sebicnosti koja se javlja gotovo istovremeno sa ljuvalju i strahom.
Da li je ono sto zelis da voljena osoba pati ili bi joj omogucio da bude lisena muka, pa makar i po cenu zivota?
Ipak, ako se pouzdano zna da je necija bolest neizleciva i da zaista nema nacina da se pomogne osobi sem davanjem anestetika koji imaju kobno dejstvo, mislim da je humano primeniti ih, ali treba znati granicu.Mozes li poneti odgovornost da si prouzrokovao neciju smrt?
Bolestan i ranjen covek, neko ko je na ivici zivota i smrti, ne moze zdravo da rasudjuje, pa mu ne treba prepustati takve odluke jer je podlozan uticaju emocija i svega kroz sta prolazi.
Licno, nisam za to...
Uvek mozes naci dovoljno argumenata i ZA i PROTIV, ali mislim da nije na ljudima da se igraju bogova, pa odlucuju koliko ce i kako neko ziveti. Ljubav je osnova, a strepnja, strah i ljutnja samo idu uz to ...
Sve ima svoje zasto...
Pozdrav od Ivane
 
Prvo, bravo za temu! Što se tiče samog čina eutanazije, ja sam za, ali da o tome nikako, ponavljam nikako ne odlučuje jedna osoba. Nije to igranje nekakvih Bogova jer ipak ako nije na ljudima da odlučuju da li će neko živeti (iako to indirektno radimo), na ljudima je da odluče kako će neko živeti. Od dva zla uvek treba birati manje, mislim da se tu slažemo svi. Sad, trebalo bi pravilno odlučiti koje je zlo manje.
 
Da bi josh malo poblize objasnio zasto razmisljam o tom pitanju moracu da opisem deo filma koji me je do te mere uznemirio da i dan danas, nakon nedelju dana negde razmisljam o njemu.
Inace film je o devojci koja je "postala" svetski prvak u boksu. Izmedju nje i trenera se uspostavio fantastican odnos. On je u neku ruku bio zamena za njenog oca koji je rano umro a ona njemu otprilike zamena za cerku koja je otisla, nestala i vise je nikada nije video. Znaci taj odnos postaje jedna divna ljubav, ali ne seksualna, nego kao najlepsa ljubav oca prema svom detetu i obrnuto. I onda u finalnom mecu, desava se strasna tragedija. U nezgodnom padu ona lomi dva vratna prsljena i ostaje nepokretna od glave na dole. Znaci, moze da pomera samo glavu i bukvalno nista vise. Agonija se nastavlja u bolnici, gde naravno od lezanja vremenom dobija rane i od one fantasticno spremne i divne devojke dolazi cak i u situaciju da joj otkidaju jednu nogu. Nakon sve agonije, ona ga moli da je ubije sto naravno on odbija jer je voli vise od sebe. U nekom bolu, magnovenju, patnji ona zeleci da se ubije, odgriza samoj sebi jezik. Jedva je spasavaju, uz njegovo prisustvo, uvijaju jezik i naravno daju teske sedative, da nebi pokusala tako nesto opet. On na kraju ipak odluci da je "ubije" jer to sto vidi je strasno. Ubija je, spasava je, a sebi osudjuje na najgori moguci nacin, tim cinom... Sta mislite o ovome?
 
Hektor:
Ubija je=tacno
Spasava je=od cega?
Sebe osudjuje=tacno

Iskreno da ti kazem, ne znam ni sta da odgovorim. U mojoj glavi samo postoji misao, pitanje ... Situacija je vise nego ekstremna i mislim da jednostavno ne znam sta bi uradio. Moj pristup zivotu je vise nego optimisticki i misao o ubistvu i samoubistvu gotovo da ne postoji. Tu postoji raskorak izmedju morala, pravicnosti, ubedjenja i ljubavi, zrtve, zelje ... Samo se pitam, kako bi se covek poneo u situaciji da mu neko koga voli najvise na svetu trazi takvu "uslugu", nista vise ?
Od cega je spasava? Ne znam, od boli? Mozda joj cini magarecu uslugu. Ako je tako zapisano i ako je to njena sudbina, a njeno prociscenje uslovljeno patnjom, onda joj cinimo zlo. Njoj. Sebi. A sta ako nije ako zapisano? Sta ako je zapisano da joj neko na takav nacin oduzme zivot? Ne znam..... dao Bog da se niko ne nadje u takvoj situaciji ...
 
Eutanazija je izvanredna tema koja moze da objedini nekoliko rasprava koje se vode ovde na forumu.Teme kao smrt,zivot,vecan zivot,ljubav,smisao zivota,smisao patnje kao "sanse" covekove,odgovornosti i za sebe i za druge konkretno jer odluku o eutanaziji ne donosi umiruci,on moli ali ga ubijaju drugi...
 
Hektor:
Dragi moj shx,sudbina shvacena kao fatum,ne postoji.
Sam si na pragu resenja svoje nedoumice...

U stvari, eutanazija je nasa slabost. Prvo, onog ko "umire", jer njemu je na kraju krajeva najgore, koji prolazi kroz ko zna koju bol na koju nije spreman (a pitanje je i ko jeste?) , drugo, onom ko to sve gleda, rastrgan izmedju razuma i ljubavi... Ali ono sto mene muci jeste krajnje pitanje, bez obzira na nase odobravanje eutanazije ili ne, jeste kada bi se mi nasli u tako ekstremnoj situaciji, kako bi reagovali? Mislim da u tim trenutcima kada se zivot i nase odluke do te mere ogole, niko, pa cak ni najveci protivnici eutanazije ne mogu da budu 100% sigurni kako ce reagovati. Mozes li ti?
 
Hektor:

Ufff. Svaka chast! Ja sam se naucio jedne stvari u zivotu (a pogotovo tokom mog ucestvovanja u ratu u hrvatskoj), a to je da kada su krupne stvari u pitanju, poput ove, retko ko moze ne samo sa sigurnoscu tvrditi kako ce da reaguje, nego da ostane dosledan tome sto je rekao. Mnogi koje sam znao su bili tako sigurni a posle toliko slomljeni, da i dan danas pokusavaju da sakupe parcice sebe. Naravno ne kazem da si ti jedan od njih, nego cisto komentarisem.
 
Protiv toga sam
Covek ma koliko da pati,ma koliko da je blizu smrti,on je i dalje ziv i zivi
"Pomazuci"mu da prekrati muke,za mene bi to bilo jednako klasicnom ubistvu
Ne razumem kakvo opravdanje moze uopste postojati
Mada,kada su zaista jako krupne stvari u pitanju,kao ova,covek nikad ne moze sa sigurnoscu da tvrdi i da zna kako bi reagovao
Ipak smatram da niko ne moze dati sebi to pravo da odlucuje o necijem zivotu
 
da li treba proziveti svoj vek bilo kako ,,patiti , uzalud ,svaki cilj preprečen ,svaka zelja unapred neispunjena ,,, bez nade , ,, nema svrhe , čovek treba da posluži nečemu ,,to nešto ,,da pronadje ,da se bavi time i da se oseti potrebnim ,,eto kao Hektor filosofijom , a kada više nije u stanju zbog bilo kakvog razloga da obslužuje i hrani svoj život ,, ako se oseti kao višak ,beskoristan ,, nije mu potreban život

a da ,,samoubice nemo da gledate ovo,, vezano je za temu :D
 
Hektor:
Ubija je=tacno
Spasava je=od cega?
Sebe osudjuje=tacno
Spasava je od patnje i muka, jer to što ona tada ima je ništa i za nju i njene bližnje. Naravno da će sebe osuđivati, jer ipak to nije sitna odluka. A ono ''ubija je'', treba shvatiti malo drugačije.
 
jomini:
Hektor:
Ubija je=tacno
Spasava je=od cega?
Sebe osudjuje=tacno
Spasava je od patnje i muka, jer to što ona tada ima je ništa i za nju i njene bližnje. Naravno da će sebe osuđivati, jer ipak to nije sitna odluka. A ono ''ubija je'', treba shvatiti malo drugačije.
Koliko daleko od ISTINE !!!
Patnje i muke SPASAVAJU i nisu nesto od cega se treba spasavati !!!
Bez muke se pesma ne ispoja,bez muke se sablja ne sakova...
 
Neću da kažem da je loša tema, ali je presipanje iz šupljeg u prazno...
Ko je u stanju da ubije čoveka iz samilosti taj će reći da je eutanazija čin milosrđa i nesebičnosti, ko nije taj će tvrditi da nemamo pravo da oduzimamo život, čak i ako nam to neko traži...
Ako ćemo tako, po čemu se eutanaija razlikuje od samoubistva?
Psihički (možda i fizički) osakaćena osoba ne vidi izlaz, konstantno je na mukama, saosećajući sa sopstvenim bolom zavrne sebi dotok krvi...
Čovek na samrti zamoli drugog čoveka da mu pogasi aparate...
Mislim da je ista osoba sposobna da se ubije i da moli drugog da je ubije. Razmišljamo o "izvršiocu", ali tu je i onaj koji umire, i tu ima mnogo njegove sebičnosti. Bez obzira na okolnosti. Znam da deluje krajnje grubo ali - neka izdrži. I neka sam nosi svoj krst. Kraj će doći, bez sumnje.
 
ma nisam tebe videla, ali shx jeste ;)

je l ste gledali "konje ubijaju zar ne", evo i ja vama da otkrijem kraj filma, dzejn fonda, mlada. "tezhak" film..slichna tema

verovatno se te akcije *eutanazija* i ne dogadjaju kad su ljudi bash racionalni.
ima eutanazija pasa, to se radi? evo, i konja

ok ako idemo po grehovima /hrisc/, ubijanje je greh.
onda recimo i blud je greh
ako vas neko zamoli da mu ... malo..to je onda slicno kao i eutanazija? ali je ok kao slabije

da li mozemo naci jos neki slican. "srebroljublje"
tj pohlepa?. znaci neko voli pare, ali da tebi da chuvas
znaci bankari su greshnici. nije ok analogija.
 
ma dobro ,,neko te zamoli da ga ukembaš ,, malo nezgodno pa još voljena osoba ,,gadna stvar nema šta ,,, ali da se malo stvar izokrene ,, stavi sebe na bolesnički krevet sa bolovima i mukama ,,a bez nade ,,, ja sam ZA,, i ako nastavite protiv eutanazije ,,neće niko pristati da me odstrani ako se desi da zatražim ,,,ali dobro ,,teši me morfijum ,,,
 

Back
Top