Spas za Srbiju

Mandrake

Domaćin
Poruka
4.865
Već duže vreme u grad vlada neka depresija. Na sveže izbetonirane ulice je sve manje ljudi. Gorivo je oterano u pi*** materinu i narod više ne može da vuždi dvesta na sat po ulice.
Mladi odlaziv. Do Niš s' voz il' u Beograd kod tetku na posedak, dva tri dana. Oni koji su ostali vriju k'o komine samo subotom. Neradnici više nemaju pare po cel' dan da sediv u grad. Ako se desi da zberev pare ili da gi otmev od roditelji nemav kude da izađev.
Totalni nedostatak entuzijazma je primećen i u oblasti tepanja po ulice - sve je manje ljudi s'cepene košulje i razvučene bodi maj'ce ispred klubovi.
Teška materijalna situacija osetila se i za Prvi maj. Posle oskudno jedenje i pijenje ostalo je samo tri šlepera đubre na Hisar. Pored ovi, grad ima još dvestačeterespet problema. Sve u svemu nadvio se neki taman oblak nad Leskovačku kotlinu. Ovoj ima da zapuca graduška mislim se...
Taj dan je za mene počeo k'o i svaki drugi. Na miru sam doručkuvao svoj izbalansirani doručak - kol'ko pašteta, tol'ko 'leb. Majsku tišinu samo je povremeno prekidao komšija s' macolu koji je pokušavao da otkrši parče od beton ispred kuću.

Ništa nije nagoveštavalo da ću tog dana da preje*em nešto na kola. Al' k'o bez mozak, utrčao sam u ulicu punu s' rupe. Stanje asvalta je jasno ukazivalo na to da se ovde niko nije već duže vreme kandidovao za odbornika. Nije mi dugo trebalo. Treća rupa z desnu stranu je prouzrokovala preje*uvanje spone na desni točak. Bila je ovo još samo jedna beda u nizu. Samo kapka koja je otvorila niz krucijalnih pitanja, a među prva: dal' da kupujem novu il' polovnu sponu.


A onda su kao na paprike nizanice nakačila i ostala: Kude sad da pukneš kad nemam ni dinar u džep? Kako da oteram kola dom? Koj li te izmisli? Zbog stanje u grad i svega što mi se tog dana zas*alo počeo sam da upadam i ja sa svem ostali u agoniju.
Nisam više sebe video kao uspešnog mladog čoveka zaposlenog za stalno u opštinu ili kontraverznog prodavca mlečnih proizvoda na pijac. Moji snovi su počeli da se raspadav k'o Leteks.
Stigao sam kući na pridveče. Yuhorov mesni narezak beše već postavljen. Apetit nisam imao. S' muku sam pola 'leb izeo. Dok sam čekao da se narezak provari kako bi mog'o da dišem, začuo sam zvono na vrata. Zazvonilo je nekako vrlo kratko, odsečno. Dal ga pregore ovaj, zapitah se. Otvori. Ispred vrata beše neka devojka.
Rek'o: "Ne"
Ona me zbunjeno pogleda i iz kesu izvuče nešto.
Reče: "Ovo je za vas."
Gledam si onoj u ruke. Prevrćam ga.

image_resize.php


Tatko i majka dođoše. Ćutećkim sedomo u sobu. Tatko izmota rakiju od negde. Reče da nazdravimo. Odjednom me obuzede talas neverovatne radosti. A po njega još jedan talas od rakiju mi izgore želudac. Jedna mala stvar unela je tog dana veliku rados' u naš skromni dom. Dobili smo blokče.
Sve se razdani. Ogreja sunce. Ne beše mi više tugaljivo u glavu. Skomina u želudac mi prestade, raskoči me vrat.
Kanali na televizor se opraviše.
Pojača mi se signal na mobilni.
Ćale ode da spije.
Od taj dan rešija sam da promenim i životne navike. Za koe be da se nerviram? Što ne'am rabotu? Zabole me, imam si blokče.
Nemam kartu za diskoteku? Ću otcepim list iz blokče.
Krenuli petorica da me gaziv? Ću gi brknem z blokče u oko.
Muvam devojke? U blokče zapisujem brojevi.


Devojka što mi ga donese reče da ima povoljno dejstvo i na urinarni trakt jer su gu mnogi u poverenje izjavili - Namočam ti se na blokče.
Blokče se dosta primenjuje i u oblasti fotografije tako da uglavnom možete i da se slikate s' njega. Kao što vidite veliki broj pitanja i strepnji mož' da se otkloni z blokčiki.
Zaboravili ste toalet papir da kupite? Budite kreativni s' vaše blokče.
Zaustavila ve milicija? Zovnite nekog iz crveno blokče da icepi kaznu.
Treba se prijavite na zavod preko red? Nosite belo blokče s' vas.
Uzeli vi metar zemlju s' pravosnažnu presudu? Zapretite gi s' žuto blokče.
Nemate žvake za u grad? Pa kupite si, nemoj s'mo da se grebete od drugi.


Kol'ko puta ste puta samo, kad vidite red do vrata u poštu ili kad poskupi grejanje ili kad nema lek u državnu apoteku pa zaodite cel' grad s' recept poželeli da imate blokče? U ti trenuci rastrojstvo jedna tako bitna stvar koja vi za gol kompir ne treba može zaista da promeni situaciju na bolje.
Tradicija darovanja blokčeta na narod koj' nema za 'leb dugo se neguje. Zbog toga su se godinama količine doma povećavale tako da se Leskovac mož probije na svecko tržište sa izvoz ove robe koja je u deficit svuda u svet. Drugo i nema koe da izvozi.
Blokčiki su različitih boja jer još uvek nije utvrđeno koja je boja najbolja da zamaže na ljudi oči. Iako je samo ono dovoljno da na mog tatka od rados' ripne pritisak blokče nikad ne ide samo. Uvek su tu još dve stvari. Dve stvari koje zajedno s' njega čine stabilnu osnovu za jedan srećan i dugovečan život.
Jer džabe na čoveka diploma bez pare, rabota bez vezu, ako ima triput da jede dan's, plaćena struja za z'dnji mesec, dete sa sve petice, kuća iz koju ga neće izvrljiv izvršitelji ako nema hemi'sku i upaljač.

images
images


Jer samo ako svi po red imamo ove tri esencijalne stvari, samo tad' mož iz gom*a da se izvadimo...
 

Back
Top