Izvrnut zglob, molim za pomoć!

milanrsfc

Zainteresovan član
Poruka
197
Pozdrav,

sinoć na basketu sam naskočio protivniku na nogu i dobro izvrnuo zglob sa svojih 104 kg, znači skoro sam vrištao od bolova, a otok koji je nastao nije bio bezazlen. U hitnoj pomoći mi snimili stopalo, nije bilo lomova pa su mi stavili zavoj. Doktor je konstatovao da sam istegao ligamente oko skočnog zgloba. Prvi put mi se ovako nešto dogodilo, a plašim se da će biti trajnih posledica, a boga mi i otok mi se danas proširio ka donjem delu potkolenice.. Koliko obično traje oporavak od ovakve povrede? Kad treba početi sa vežbama? Da li prvo da sačekam da otok splasne?
 
nogu moras da drzis u podignutom polozaju, tj da bude opruzena noga.
meni je trebalo 6 meseci za oporavak..
i sam znas da jednom povredjen zglob nikad vise ne moze da se vrati na stro kad su ligamenti bili netaknuti, tako da ti preti stalna opasnost da se povreda ponovi..
postoje fiksatori od neoprena koji sluze da drze zglob u fixiranom stanju..
ja sam trenirala preko tih 6 meseci sa njim..izgleda kao carapa kojoj je odsecena peta i prsti.bas dobro fixira zglob..
zbog otoka stavljaj hladne obloge, pomazu da se ne bi sakupljala limfa koja dovodi do nastanka edema..
 
nogu moras da drzis u podignutom polozaju, tj da bude opruzena noga.
meni je trebalo 6 meseci za oporavak..
i sam znas da jednom povredjen zglob nikad vise ne moze da se vrati na stro kad su ligamenti bili netaknuti, tako da ti preti stalna opasnost da se povreda ponovi..
postoje fiksatori od neoprena koji sluze da drze zglob u fixiranom stanju..
ja sam trenirala preko tih 6 meseci sa njim..izgleda kao carapa kojoj je odsecena peta i prsti.bas dobro fixira zglob..
zbog otoka stavljaj hladne obloge, pomazu da se ne bi sakupljala limfa koja dovodi do nastanka edema..

A koliko ti je otprilike vremena trebalo da koliko-toliko normalno prohodaš?
 
A koliko ti je otprilike vremena trebalo da koliko-toliko normalno prohodaš?

Par dana, mada nemoj da je forsiras jer ume da predje u hronicno hramanje nego umereno hodaj svaki dan. Nije to nista. Svako ko dosta igra basket je izvrtao oba zgloba po dvadesetak puta. Ne odlazi da pocnes sa hodanjem cim osetis da mozes delimicno da se oslonis na nju. Nikad vise nece biti kao nekad, ali ako budes radio vezbe ravnoteze (npr. stajanje na jednoj nozi zmurecki) moci ces da umanjis efekte povrede.
 
Poslednja izmena:
Par dana, mada nemoj da je forsiras jer ume da predje u hronicno hramanje nego umereno hodaj svaki dan. Nije to nista. Svako ko dosta igra basket je izvrtao oba zgloba po dvadesetak puta. Ne odlazi da pocnes sa hodanjem cim osetis da mozes delimicno da se oslonis na nju. Nikad vise nece biti kao nekad, ali ako budes radio vezbe ravnoteze (npr. stajanje na jednoj nozi zmurecki) moci ces da umanjis efekte povrede.

Hvala na savetima. Ma samo da prođe što pre, bol nije jak ali je neprijatan i konstantan.
 
Pozdrav,

sinoć na basketu sam naskočio protivniku na nogu i dobro izvrnuo zglob sa svojih 104 kg, znači skoro sam vrištao od bolova, a otok koji je nastao nije bio bezazlen. U hitnoj pomoći mi snimili stopalo, nije bilo lomova pa su mi stavili zavoj. Doktor je konstatovao da sam istegao ligamente oko skočnog zgloba. Prvi put mi se ovako nešto dogodilo, a plašim se da će biti trajnih posledica, a boga mi i otok mi se danas proširio ka donjem delu potkolenice.. Koliko obično traje oporavak od ovakve povrede? Kad treba početi sa vežbama? Da li prvo da sačekam da otok splasne?

meni je naprso ligament u kolenu, sta da ti kazem. treba vreme to i ja slusam svaki boziji dan. a tvoj je samo istegnut.

ne mogu ti reci nista u vezi istegnuca, jer se ocigledno ne tretira isto. ali pazi sta radis i umereno, ne forsiraj.
 
Pozdrav,

sinoć na basketu sam naskočio protivniku na nogu i dobro izvrnuo zglob sa svojih 104 kg, znači skoro sam vrištao od bolova, a otok koji je nastao nije bio bezazlen. U hitnoj pomoći mi snimili stopalo, nije bilo lomova pa su mi stavili zavoj. Doktor je konstatovao da sam istegao ligamente oko skočnog zgloba. Prvi put mi se ovako nešto dogodilo, a plašim se da će biti trajnih posledica, a boga mi i otok mi se danas proširio ka donjem delu potkolenice.. Koliko obično traje oporavak od ovakve povrede? Kad treba početi sa vežbama? Da li prvo da sačekam da otok splasne?
A sto sve to nisi pitao lekare, koji su strucni, nego ovde po forumu pitas nestrucnjake za tu stvar?
 
Zato što me interesuju iskustva drugih koji su imali sličnu povredu, lekal kao lekar, reći će ti uopštene stvari. Bitno mi je da znam zbog posla kad otprilike ću prohodati

zavisi i od stepena istegnuca..meni su trebala 3 meseca da mogu da se oslonim na nogu, a da pri tom osecam podnosljiv bol..
preko 6 meseci mi je noga oticala ukoliko bih se nekoliko sati oslanjala na nju kao i na drugu..9 punih da mogu da je koristim sa opterecenjem, a i tada sam na treninzima nosila fixator zgloba..
posle godinu dana sam osecala da je sve skoro pa doslo na svoje mesto..
 
da te utjesim.... proslo je oko 7-8 godina od kad sam istegla ligamente i jos osjecam bol pri promjeni vremena, naravno jos nekoliko puta sam izvrtala tu nogu ako nezgodno stanem ( sad bas pazim) tako da ti je to dozivotna povreda ali je i to bolje nego da su popucali.... a sve zavisi od stepena povrede mozda prohodas za koji dan a mozda za koji mjesec, a basket nece igrati bas tako skoro
 
a zasto mu ne bi mogao pomoci neko ko nije dr.
mislis da su svi doktori pametni i strucni?

izvrtao sam zglob na basketu bar 20 x
nista to nije...cim ti se to desi odmah pod hladnu vodu...miruj koliko mozes,bandaziraj ako ne mozes da hodas.....santuckas mesec dana,posle toga imas strah jos jedno par meseci i onda sve zaboravis i ispocetka ;)
 

Back
Top