Koja je uloga filozofije u odgoju?

paa..kao što znamo, filozofija ima veliku ulogu u odgoju..
ta uloga je, složićemo se, prevashodna i nju treba..ovaj..naglasiti kad god je to moguće
oko toga kakva je uloga filozofije u odgoju čoveka, postoje razna mišljenja, ali..sva se ona manje više oslanjaju na ugaoni kamen, temeljac razmišljanja..koji, ovaj..ide u prilog svemu onome što smo rekli na početku..
 
paa..kao što znamo, filozofija ima veliku ulogu u odgoju..
ta uloga je, složićemo se, prevashodna i nju treba..ovaj..naglasiti kad god je to moguće
oko toga kakva je uloga filozofije u odgoju čoveka, postoje razna mišljenja, ali..sva se ona manje više oslanjaju na ugaoni kamen, temeljac razmišljanja..koji, ovaj..ide u prilog svemu onome što smo rekli na početku..

zakljucak?:D
 
Vase misljenje? :)

Platon i Aristotel učili varvare...Mi treba navijače...

Alfred Adler govorio da je najbolje vaspitanje dece -ukazivanje deci ljubavi i odanosti...
Pustite decu neka izvlače od vas...
Moji su bili po šest godina kad sam ih učio deduktivnu i induktivnu logiku na dečiji način...
Školska psihologica veci za svako dete govorila da je izuzetno inteligentno...
Doduše,sinovi su u MENS i,ali su slabi pecaroši...Moje lično merilo...Ćerka je veštija...:mrgreen:
 
Улога филозофије треба бити кључна у васпитању деце јер је тај период до шесте, седме године кључан за формирање основних механизама који ће касније водити човека кроз цео живот.

Скандалозно је да је тај перод препуштен на милост и немилост родитеља, који васпитавају децу како они мисле да је исправно, а то "исправно" се своди на начин на који су они васпитавни од својих родитеља и тако у прошлост. Уместо да се ту питају филозофи који једини могу дати праве смернице. Овако, погрешно васпитање напуни човеков ум разним предрасудама, небулозама, фобијама,..које се уграде у механизме воље, у саме темеље навика, којих се човек, касније ма колико знања стекао, тешком муком може отарасити ако их се икада и отараси.

На пример ја препознајем такве механизме који се јављају као кочнице понекада у мом деловању а које сам стекао у раном детињству погрешним васпитањем родитеља. Често жалим то што сам био подвргнут таквим погрешним методима васпитања које су ми условним рефлексом улиле непријатности пред неким безазленим ситуацијама у животу. Нећу да их спомињем јер су сувише баналне али проблем је што ма колико мој разум данас казао да је то глупост, да нема ту никакве опасности, механизам је створен у раном детињству и јаваља се независно од интелкета. Тако да се ето морам носити са неким погрешним последицама грешки у васпитању.

А да су родитељи вођени овим Кантовим речима било би сасвим другачије:

Све то још можемо рачунати у негативно образовање, јер многе слабости човекове често не потичу отуд што није био ничему поучен, већ што je стицао лажне утиске. Тако, на пример, дојкиње уливају деци страх од паукова, краставих жаба итд. Деца би без сумње хватала пауке као што хватају и друге ствари, али пошто дојкиње - чим спазе паука својим изразом лица показују како им je одвратан - оне тиме утичу и на дете. Многи одржавају тај страх целога свог века и оста-ју у томе детињасти. Истина пауци су опасни за муве и њихов je ујед опасан за све, али не шкоде ништа људима. Крастава жаба je исто тако безопасна као и каква лепа жаба, или било која друга животиња.

Кант "О васпитању деце"

И ово код мене је безазлено али замислимо оне који су злостављани у детињству , или били подвргнути неким апсурдним методима васпитавања заснованих на вери, предрасудама и глупостима. Тако се човек уништава за цео живот. И још се неки овде спрдају са темом. као да је то нешто неважно. А нема важнијег филозофског задатка од тога. Наравно када би у некој утопији филозофија била та која се пита у вези васпитања деце.
 
imam situaciju sa paukom i bubama....iako se trudim da dete ne vidi moj strah, vec ga je video par puta i gotovo.
medjutim popravila sam ucinak na primeru krastave zabe :mrgreen:
mislim da covek kao roditelj treba najpre da prepozna te greske koje su njegovi roditelji pravili a onda da se svim silama upre da iste ne ponovi. ali za neke jako je tesko uopte uociti greske, ljudi uglavnom sve rade automatski, pa je isti slucaj i sa vaspitanjem.
p.s. a zasto imama strah od pauka i bubica?
i moja majka ga ima. :lol:
 

Back
Top