nakit i crveni konci

MirjanaZ

Elita
Poruka
15.261
da li stavljate deci nakit?a crven konac oko ruke?zasto?
ja svojoj devojcici nikad nisam nista stavila i glupo mi je.kad smo prvi put dosli u yugu da je predstavimo familiji rekli mi da joj stavim koncic oko ruke,kao da je ne ureknu.nisam htela jer ne verujem u te gluposti.i nista joj ne bi!
a babe se takmicile koja ce da joj kupi vece zlato.i to sam im rekla da se ne trude jer joj svakako necu stavljati,bolje da joj daju pare da joj stavim na racun ali ne vredi!dobila je lancic,narukvicu i mindjuse(a usi tek ne planiram da joj busim!paganski obicaji)i to stoji u fioci kuhinjskog elementa,eto koliko je vazno!da bar nisam rekla pa da razumem ,nego izgleda da nije vazno sta detetu prija i sta mu je potrebno nego da uzmu ono sto su naumili,i sto je "red"!skroz bezveze.sta vi mislite?
 
Jao ja se SKROZ slazem sa tobom... Samo ja sam bila bezobrazna, jer su mi dosadili sa tim crvenim koncicem, pa mi posle vise niko to nije ni spominjao. Osecala bih se kao totalni idiot da detetu vesam konce po rukama, busim usi i kitim lancicima samo zato sto to "treba". Ne da mislim da su to paganski obicaji, nego mislim da je to zastarelo, neprosveceno, da ne kazem seljacki :)
Nemam nista protiv da ljudi svojoj deci stavljaju koncice, ali imam protiv tog davljenja na svakom cosku, tipa - Jaoooo, pa zasto joj nisi stavila crveni konac? Obavezno, to mora bla bla...

UA crveni konac :!: :evil:
 
Kod mene je izbila svadja zbog crvenog konca! Ja-ne dam da se ista stavlja na nju a familija-jesi normalna, to se mora, takvi su obicaji, sta ce joj faliti da joj stavis...itd,itd. Nadrndali se na mene najstrasnije sto nisam dala.
A nakit...pfuuj! Dobila je nakit koji ne verujem ni kad bude sama odlucivala sta ce nositi od nakita - nece staviti na sebe. I ja sam govorila da daju lepo novac umesto tog kiceroznog nakita al' dzabe. reakcija je bila kao da sam im gurnula prst u oko...
 
Ja sam mom sinu stavila končić oko ruke kao kompromisno rešenje jer nisam dala beli luk, neke makaze i ko zna šta još. Njegova porodica je jako sujeverna i praznoverna (štagod, nikad ne znam koja je reč prikladna)i negde sam morala da popustim. Al druge razne fore nisu prošle, a bilo ih je mnogo-ne sušiti veš kad padne mrak, dal će moći da spava "od očiju" itd. Užas :roll:
 
Potpuno se slazem sa svima vama. Sve mi je odvratno i apsolutno nepotrebno kad su mala deca u pitanju. Nikad nikakve crvene konce, nakit - sacuvaj Boze. Samo vidim da nismo mi jedini s tim. Mislim i ovi stranci "kite" decu, cini mi se jos vise nego sto se to radi kod nas. Kad vidim male decake, od dve, tri godine, kako nose zlatne lancice, smuci mi se. :evil: Valjda ni ne cudi zasto su posle izbuseni po celom telu, kad tako mali pocinju sa busenjem i kicenjem?! :roll:
 
hanibal77:
da li stavljate deci nakit?a crven konac oko ruke?zasto?
ja svojoj devojcici nikad nisam nista stavila i glupo mi je.kad smo prvi put dosli u yugu da je predstavimo familiji rekli mi da joj stavim koncic oko ruke,kao da je ne ureknu.nisam htela jer ne verujem u te gluposti.i nista joj ne bi!
a babe se takmicile koja ce da joj kupi vece zlato.i to sam im rekla da se ne trude jer joj svakako necu stavljati,bolje da joj daju pare da joj stavim na racun ali ne vredi!dobila je lancic,narukvicu i mindjuse(a usi tek ne planiram da joj busim!paganski obicaji)i to stoji u fioci kuhinjskog elementa,eto koliko je vazno!da bar nisam rekla pa da razumem ,nego izgleda da nije vazno sta detetu prija i sta mu je potrebno nego da uzmu ono sto su naumili,i sto je "red"!skroz bezveze.sta vi mislite?

Ma stavi joj končić :wink:
to je tako slatka tradicija... Možda ima istine u tome, možda nema ali ako im znači takva sitnica kao što je končić nema razloga da im ne udovoljiš. I oni tvoju malecku vole, ne naravno koliko i ti ali dovoljno da se za nju plaše i da joj žele samo najbolje.
Podeli brigu o njoj sa njima.
Posle ga skini ako ti baš bode oči :wink:
 
А знате кад су малог Црногорца учили да плива?
Баче га у Морачу - он потоне!
Изваде га, па га баче опет, дијете маше и рукама и ногама, ал опет потоне...
...И тако једно 5-6 пута, а онда се сети ђед да каже:''А да скинемо ђетету ланчић?''

...Кад видим на плажи малу децу са кајлама од пола киле...прво ми се стомак преврне, а после схватим зашто су непливачи... :lol:
 
sve gore pomenuto mi je ne prihvatljivo!
ko voli,nek izvoli,jok ja.
busne usi?
neka sama odluci,to su njene usi!
nema potrebe da se deca kite... opet,kada porastu to je njihov izbor,ali...
mi smo ti koji deci izgradjujemo taj izbor :wink:
 
majcheki:
hanibal77:
da li stavljate deci nakit?a crven konac oko ruke?zasto?
ja svojoj devojcici nikad nisam nista stavila i glupo mi je.kad smo prvi put dosli u yugu da je predstavimo familiji rekli mi da joj stavim koncic oko ruke,kao da je ne ureknu.nisam htela jer ne verujem u te gluposti.i nista joj ne bi!
a babe se takmicile koja ce da joj kupi vece zlato.i to sam im rekla da se ne trude jer joj svakako necu stavljati,bolje da joj daju pare da joj stavim na racun ali ne vredi!dobila je lancic,narukvicu i mindjuse(a usi tek ne planiram da joj busim!paganski obicaji)i to stoji u fioci kuhinjskog elementa,eto koliko je vazno!da bar nisam rekla pa da razumem ,nego izgleda da nije vazno sta detetu prija i sta mu je potrebno nego da uzmu ono sto su naumili,i sto je "red"!skroz bezveze.sta vi mislite?

Ma stavi joj končić :wink:
to je tako slatka tradicija... Možda ima istine u tome, možda nema ali ako im znači takva sitnica kao što je končić nema razloga da im ne udovoljiš. I oni tvoju malecku vole, ne naravno koliko i ti ali dovoljno da se za nju plaše i da joj žele samo najbolje.
Podeli brigu o njoj sa njima.
Posle ga skini ako ti baš bode oči :wink:
vole je nema sumnje ali ipak sam ja njena mama i ja odlucujem umesto nje do 18.rodjendana.
i ono sto rece maca za busenje usiju.
meni su probusili usi kad sam imala 6 meseci!ej bre koji je to atak na malo stvorenje.mozda ce njoj to biti divljacki kad poraste!ja cu pustiti svoju cerku da sama odlucuje o svom telu.
nista od praznovreja nisam postovala(sto bi bilo verovatno problematicno da sam u yugi)i veruj mi osecam se bolje sto nisam.
 
hanibal77:
da li stavljate deci nakit?a crven konac oko ruke?zasto?
ja svojoj devojcici nikad nisam nista stavila i glupo mi je.kad smo prvi put dosli u yugu da je predstavimo familiji rekli mi da joj stavim koncic oko ruke,kao da je ne ureknu.nisam htela jer ne verujem u te gluposti.i nista joj ne bi!
a babe se takmicile koja ce da joj kupi vece zlato.i to sam im rekla da se ne trude jer joj svakako necu stavljati,bolje da joj daju pare da joj stavim na racun ali ne vredi!dobila je lancic,narukvicu i mindjuse(a usi tek ne planiram da joj busim!paganski obicaji)i to stoji u fioci kuhinjskog elementa,eto koliko je vazno!da bar nisam rekla pa da razumem ,nego izgleda da nije vazno sta detetu prija i sta mu je potrebno nego da uzmu ono sto su naumili,i sto je "red"!skroz bezveze.sta vi mislite?

Pa sto toliko trosis energije na gluposti!?

Kada se moj klinac rodio Tashta je resila da istera pricu oko crvenog konca. Zapela da treba i nece da popusti.
Onda smo nasli resenje da kada ga vodimo kod nje stavimo oko ruke crveni koncic a za benkicu "zadenemo" stipaljku.
Tasta se naravno prenerazila i upitala zasto je OVO detetu na benkici a ja joj ukazah da su takva verovanja u kraju iz koga poticem... :shock:

Poruka je bila uspesno prenesena i bilo okrutno ili ne, mi se resismo bede (mislim, ne tashte nego konca :wink: )

Pozdrav.
 
gane011:
hanibal77:
da li stavljate deci nakit?a crven konac oko ruke?zasto?
ja svojoj devojcici nikad nisam nista stavila i glupo mi je.kad smo prvi put dosli u yugu da je predstavimo familiji rekli mi da joj stavim koncic oko ruke,kao da je ne ureknu.nisam htela jer ne verujem u te gluposti.i nista joj ne bi!
a babe se takmicile koja ce da joj kupi vece zlato.i to sam im rekla da se ne trude jer joj svakako necu stavljati,bolje da joj daju pare da joj stavim na racun ali ne vredi!dobila je lancic,narukvicu i mindjuse(a usi tek ne planiram da joj busim!paganski obicaji)i to stoji u fioci kuhinjskog elementa,eto koliko je vazno!da bar nisam rekla pa da razumem ,nego izgleda da nije vazno sta detetu prija i sta mu je potrebno nego da uzmu ono sto su naumili,i sto je "red"!skroz bezveze.sta vi mislite?

Pa sto toliko trosis energije na gluposti!?

Kada se moj klinac rodio Tashta je resila da istera pricu oko crvenog konca. Zapela da treba i nece da popusti.
Onda smo nasli resenje da kada ga vodimo kod nje stavimo oko ruke crveni koncic a za benkicu "zadenemo" stipaljku.
Tasta se naravno prenerazila i upitala zasto je OVO detetu na benkici a ja joj ukazah da su takva verovanja u kraju iz koga poticem... :shock:

Poruka je bila uspesno prenesena i bilo okrutno ili ne, mi se resismo bede (mislim, ne tashte nego konca :wink: )

Pozdrav.
ko se bre trosi?ja samo zapocela temu inspirisana jednim postom.i napisala svoje misljenje
 
to za crvene konce...strašno...
To je da bi se dete "zaštitilo" od zlih očiju, uroka...Strašno je kako smo ponovo postali sujeverni.Nekako mi se čini da pre recimo još 20-tak godina toga nije bilo toliko...
Najgore je što je to sve u najboljoj nameri prema detetu a u suštini je glupo.
A nakit, kao minđuše, zlatne nerukvice i sl. na bebama i maloj deci, hm...vašar roditeljske taštine... mislim, jel to deci treba, jel deci to nešto znači?
 
Ma neeee, mindjuše nikako!!! Samo ti još fali neka infekcija ili upala vrištanje, pištanje i slično.
Ne, nikako to.
Mislila sam na one male, sitne, tradicionalne stvarčice što matorce čini tako ubedjenim da su zaštitili bebče svojim savetima od ''strašnih sila''i''neuke i mlade mame''
Pa reko... što gubiti živce, staviš končić oni vide, oni odu - skineš končić, posle kažeš da se dete zamalo nije zadavilo končićem i da prestanu da te maltretiraju više s tim da neko ne bi popio po nosu i eto.

:lol: :lol: :lol:
 

Back
Top