Diskriminacija filozofa

Milanzvezda

Početnik
Poruka
33
U mnogim zemljama, mislim sto sam vidio na internetu, filozofe oznacavaju kao one sto seru, puno pricaju, maslaju itd. Naravno, ne u svim zemljama...ali u Srbiji, kod mene u RS. to je izrazeno. Malo ko ima postovanja prema filozofima, uvijek smo mi nekako razliciti. Meni se desilo to, kada me pitaju sta studiram, ja odgovorim da studiram filozofiju, reakcija je odmah, ,,ti si lud". Zbog cega smo mi u dosta situacija tako razliciti??? Pa i mi smo ljudi, nismo zivotinje!!!:)
 
E da i to, ali stvarno to meni nije jasno, jednostavno nemaju pojma o filozofiji, a narucito ti polupismeni i prevaranti, a oni nemaju pojma ni o zivotu....
Јел доста ЕТФ, дипломски из 88. када је нека тамо Болоња била тек град у Италији, посао, брак, деца, у међувремену сам и земљу наследио и постао делом љаксе...?
Е па јаловије дисциплине(?) нисам видео од филозофије.
 
U mnogim zemljama, mislim sto sam vidio na internetu, filozofe oznacavaju kao one sto seru, puno pricaju, maslaju itd. Naravno, ne u svim zemljama...ali u Srbiji, kod mene u RS. to je izrazeno. Malo ko ima postovanja prema filozofima, uvijek smo mi nekako razliciti. Meni se desilo to, kada me pitaju sta studiram, ja odgovorim da studiram filozofiju, reakcija je odmah, ,,ti si lud". Zbog cega smo mi u dosta situacija tako razliciti??? Pa i mi smo ljudi, nismo zivotinje!!!:)

Филозофија је љубав према мудрости, како јој и име каже, а не љубав према мишљењу светине око нас. Шта неко мисли о њему, филозофу треба бити важно као лањски снег.

Све сам рекао о сујети овде:
 
Poslednja izmena:
Moj odgovor sa jedne stare ("diskriminatorske") teme
http://forum.krstarica.com/showthread.php/423090-Profesija-Filozof!?highlight=filozofija

Ako zamisliš filozofa kao dekandentnog dosadnjakovića, trulo bogatog, koji se po ceo dan izležava u ligenštulu na verandi ili u fotelji Luj XVI pored kamina, razmišljajući o čemu bi bilo najpametnije razmišljati - onda je filozof običan trut koji nas zamlaćuje svojom mentalnom onanijom.
Ali, ako zamisliš filozofa kao ljudsko biće koje sedi (bilo gde), i razmišlja o stvarima koje su od koristi za ceo ljudski rod (o tome šta su čovek, svrha življenja, lepota, dobrota ... ), onda dobijaš drugu sliku.
Onog trenutka kada je prvi filozof stavio prst na čelo i upitao se ko je on, odakle je, zašto je sanjao ovo ili ono, kakva je njegova uloga u kosmosu, otvorio je pitanje ljudskog identiteta, i utro put psihologiji.
Kada je prvi put ustanovio razliku između cveta i govanceta, i zaključio da jedno od ta dva lepše izgleda i lepše miriše, pa se zapitao šta jedan cvet čini lepim, otvorio je vrata estetici.
Kada je počeo da se zanima zašto on ne može da bude kralj svog plemena, a neki tamo (veći i bučniji, sa boljim pedigreom) može, upalio je iskru filozofije politike.

I danas, kada razmišljamo o običnim životnim stvarima mi, u stvari, filozofiramo.
To je laičko filozofiranje, često bazirano na stvarima koje nemaju veze sa postulatom filozofije - logikom, ali se moždane vijuge napnu i rade: planirajući, zamišljajući, definišući, pretpostavljajući.
Naravno da između visokoparne filozofije i filozofije svakodnevnog života postoje razlike. Zato i postoji ta "visokoparna", koja ti se čini odbojnom i zaludnom: da olakša svakodnevnu, kroz iskustva, misli i određenja onih koji su mudriji od nas.

Ljudi se još uvek preispituju.

Pa eto, važna je poslednja rečenica. Važna je čak i diskriminatorima, samo što oni toga nisu svesni.
 
za praktična rešenja služi nauka
filozofija ne služi ničemu - ona je hobi dokonih ljudi koji imaju kompleks da nisu dovoljno mudri

Наука служи практичним решењима свакоднедвног живота или тачније речено, бави се баналностима и то потпуно задовољава оне којима је једини смисао живота храна и продужење врсте. Таквима не требе више. Драга им је наука дала упутства како да се лакше прехране и како да лакше одржавају ту своју егзистенцију преневши је на своје потомке и то је то ! Ултимативно достигнуће људске мисли и човековог бивостовања уопште! А што се тиче оно мало метафизичке потребе која им се понекад јави у паузама вођења празних разговора и бесмислених активности, њу у потпуности задовољавају наиве црквене догме. Тако да је слика комплетна... слика бивствовања које се мало разликује од било којег животињског. И чему онда филозофија?

Веровао или не. Има и оних људи којима се та твоја градња кула од карата не може предтставити као циљ живота,. ИМА ОНИХ КОЈИ нису заведени сенкама на зиду Платове пећине и који не траже пролазне снеке, него оно што не настаје и нестаје већ увек јесте. Има оних које не занима питање како ..него питање ШТА ? Може наука до самих темеља објаснити како најбоље саградити кулу од карата, то ће и даље бити нешто пролазно и краткотрајно. Нешто што је далеко од суштине.

Пренећу овде текст у коме сам објаснио чему служи филозофија:

Dakle, za sta nam sluzi filozofija? Sta dobijamo od nje? Sta uzimamo od nje? Da li nam ona nesto daje? Da li moramo da se mucimo, dok dobijemo to sto hocemo?

Filozofija sluzi da nam da odgovore na suštinska pitanja o svetu i zivotu a koja su se postavila sama od sebe kada je covek došao do svesti. Sta je svet, sta smo mi , sta je smrt, sta je zivot, sta je realno a sta idealno? Dati odgovor na pitanje "šta", a ne na pitanje "kako" posao je filozofije.
Pitas se cemu sluze ti odgovori? Prakticnim banalnim stavrima u zivotu ne sluze. Filozof je kao covek sa durbinom, kako je govorio Sopenhauer, moze da vidi zvezde, ali tim durbinom ne vidi nista ispred sebe. Ali to znanje "o zvezdama" mnogo je vrednije od banalnog znanja "kako". Kako izorati njivu, kako napraviti bunar i doci do vode, kako uloviti divljac, kako napraviti luk i strelu? Ta pitanja su kao sto vidis banalnosti, a pitanje sta je sustina sveta i zivota ne sluzi nicemu prakticnom i svakidasnjem, ali sluzi tome da znanjem dodjemo do spoznaje sustine sveta i zivota. Nema vaznijeg znanja od toga. Hocu da znam kako da napravim luk i strelu i ulovim divljac..HOCU.. ali hocu da znam i sta su ovaj svet i zivot u svojoj sustini a ne u nacinu svog pojavljivanja.
Mozda usled urodjene covekove lenjosti kao i zazora prema takvim pitanjima, izgleda da su oni prvi ciljevi vazniji, ali gresis. Metafizicka potreba izdvaja se iz mora svakidasnjeg zivota kod svakog coveka. Niko nije ravnodusan pred time.
Ako je išta na ovom svetu poželjno, toliko poželjno da bi to čak i sirova i tupa gomila u svojim prosvetljenijim trenucima više cenila od srebra i zlata, to je da zrak svetlosti padne na tamu našeg postojanja i da saznamo nešto o ovom svom zagonetnom životu, u kome ništa nije jasno sem njegove bede i njegove ništavnosti. Sopenhauer Svet kao volja i predstava 2

Ziveti sa slikom o svetu i zivotu gde je svet objekata realan, gde moja svest nestaje a ovaj svet objekata ostaje ovakav kakvim ga vidimo, gde smo mi nasa tela pri cemu ta tela nastaju i nestaju, da je posle smrti za nas "nista", da je kretanje i trajanje isto sto i linija i tome slicno. Ziveti sa takvim skupom neverovatnih APSURDA u vreme kada je filozofija dosla vec odavno do svog vrhunca i dala odgovore na sva pitanja koje je covek u osvitu svesti postavio... neshvatljivo je.
Zato je vazna filozofija..jer je ona razbila sve ove zablude koje sam nabrojao, a coveku omogucila susret sa transcendentnim, sa njegovom pravom sustinom izvan pojave koju je zaboravio.
Shvatiti da sanjas, da je svet predstava a da je realnost nesto drugo "stvar po sebi", to omogucuje filozofija. A kada u snu shvatis da sanjas imas sansu da se probudis. Razbiti zablude uobicajenog misljenja uz pomoc filozofije ...vec je pocetak budjenja.
 
evo vidi ozija
nema više potrebe ni da citiram

čovek uživa u ideji da je iznad banalnog života
on sanja neka "suštinska" pitanja, jer to što jede, sere, iebe i umire dabome - nije suštinsko

čak i to što mu je neki zanatlija sa svoji zanatskim mozgom omogućio da kuca po tastaturi i laprda okolo o svojim nadrifilosofskim stavovima (inače niko nikad ne bi ni znao da postoji) - njemu je tek senka na platonovoj pećini..

dakle, kompleks veliki ko vrata
i to dvostruki
na prvom mestu - strah od smrti ( oće da se u***** da dokaže kako postoji neka druga stvarnost)
na drugom mestu - nesnalaženje u praktičnom, banalnom svetu
 
Наука служи практичним решењима свакоднедвног живота или тачније речено, бави се баналностима и то потпуно задовољава оне којима је једини смисао живота храна и продужење врсте. Таквима не требе више. Драга им је наука дала упутства како да се лакше прехране и како да лакше одржавају ту своју егзистенцију преневши је на своје потомке и то је то ! Ултимативно достигнуће људске мисли и човековог бивостовања уопште! А што се тиче оно мало метафизичке потребе која им се понекад јави у паузама вођења празних разговора и бесмислених активности, њу у потпуности задовољавају наиве црквене догме. Тако да је слика комплетна... слика бивствовања које се мало разликује од било којег животињског. И чему онда филозофија?

Веровао или не. Има и оних људи којима се та твоја градња кула од карата не може предтставити као циљ живота,. ИМА ОНИХ КОЈИ нису заведени сенкама на зиду Платове пећине и који не траже пролазне снеке, него оно што не настаје и нестаје већ увек јесте. Има оних које не занима питање како ..него питање ШТА ? Може наука до самих темеља објаснити како најбоље саградити кулу од карата, то ће и даље бити нешто пролазно и краткотрајно. Нешто што је далеко од суштине.

Пренећу овде текст у коме сам објаснио чему служи филозофија:



Filozofija sluzi da nam da odgovore na suštinska pitanja o svetu i zivotu a koja su se postavila sama od sebe kada je covek došao do svesti. Sta je svet, sta smo mi , sta je smrt, sta je zivot, sta je realno a sta idealno? Dati odgovor na pitanje "šta", a ne na pitanje "kako" posao je filozofije.
Pitas se cemu sluze ti odgovori? Prakticnim banalnim stavrima u zivotu ne sluze. Filozof je kao covek sa durbinom, kako je govorio Sopenhauer, moze da vidi zvezde, ali tim durbinom ne vidi nista ispred sebe. Ali to znanje "o zvezdama" mnogo je vrednije od banalnog znanja "kako". Kako izorati njivu, kako napraviti bunar i doci do vode, kako uloviti divljac, kako napraviti luk i strelu? Ta pitanja su kao sto vidis banalnosti, a pitanje sta je sustina sveta i zivota ne sluzi nicemu prakticnom i svakidasnjem, ali sluzi tome da znanjem dodjemo do spoznaje sustine sveta i zivota. Nema vaznijeg znanja od toga. Hocu da znam kako da napravim luk i strelu i ulovim divljac..HOCU.. ali hocu da znam i sta su ovaj svet i zivot u svojoj sustini a ne u nacinu svog pojavljivanja.
Mozda usled urodjene covekove lenjosti kao i zazora prema takvim pitanjima, izgleda da su oni prvi ciljevi vazniji, ali gresis. Metafizicka potreba izdvaja se iz mora svakidasnjeg zivota kod svakog coveka. Niko nije ravnodusan pred time.


Ziveti sa slikom o svetu i zivotu gde je svet objekata realan, gde moja svest nestaje a ovaj svet objekata ostaje ovakav kakvim ga vidimo, gde smo mi nasa tela pri cemu ta tela nastaju i nestaju, da je posle smrti za nas "nista", da je kretanje i trajanje isto sto i linija i tome slicno. Ziveti sa takvim skupom neverovatnih APSURDA u vreme kada je filozofija dosla vec odavno do svog vrhunca i dala odgovore na sva pitanja koje je covek u osvitu svesti postavio... neshvatljivo je.
Zato je vazna filozofija..jer je ona razbila sve ove zablude koje sam nabrojao, a coveku omogucila susret sa transcendentnim, sa njegovom pravom sustinom izvan pojave koju je zaboravio.
Shvatiti da sanjas, da je svet predstava a da je realnost nesto drugo "stvar po sebi", to omogucuje filozofija. A kada u snu shvatis da sanjas imas sansu da se probudis. Razbiti zablude uobicajenog misljenja uz pomoc filozofije ...vec je pocetak budjenja.

Meni je ovo odlicno razmisljanje, i od proslog teksta kojeg si napisao. Samo hocu da kazem da nisu svi ljudi isti, nije stvar samo u volji, nego i danasnji ljudi, pa i mi omladina, smo strasno ljubomorni jedni na druge po pitanju znanja, bar sam se susreo sa takvim ljudima. Filozofija sluzi da nam da odgovore na sustinska pitanja o svijetu i zivotu, kao sto ti oziman rece, sto nece nijedna nauka ni da pokusa, zato se meni i svijdela filozofija, i ne volim kad neko podcjenjuje tudje znanje. A zorou mogu odgovoriti, sluzi filozofija i te kako, zalazi u neke teme kojima druge nauke ne bi htjele da se bave, s postovanjem prema ostalim naukama, s obzirom da filozofija nije nauka...
 
Meni je ovo odlicno razmisljanje, i od proslog teksta kojeg si napisao. Samo hocu da kazem da nisu svi ljudi isti, nije stvar samo u volji, nego i danasnji ljudi, pa i mi omladina, smo strasno ljubomorni jedni na druge po pitanju znanja, bar sam se susreo sa takvim ljudima. Filozofija sluzi da nam da odgovore na sustinska pitanja o svijetu i zivotu, kao sto ti oziman rece, sto nece nijedna nauka ni da pokusa, zato se meni i svijdela filozofija, i ne volim kad neko podcjenjuje tudje znanje. A zorou mogu odgovoriti, sluzi filozofija i te kako, zalazi u neke teme kojima druge nauke ne bi htjele da se bave, s postovanjem prema ostalim naukama, s obzirom da filozofija nije nauka...

samo vi ganjajte "suštinske" stvari, dok život ide mimo vas
 
U mnogim zemljama, mislim sto sam vidio na internetu, filozofe oznacavaju kao one sto seru, puno pricaju, maslaju itd. Naravno, ne u svim zemljama...ali u Srbiji, kod mene u RS. to je izrazeno. Malo ko ima postovanja prema filozofima, uvijek smo mi nekako razliciti. Meni se desilo to, kada me pitaju sta studiram, ja odgovorim da studiram filozofiju, reakcija je odmah, ,,ti si lud". Zbog cega smo mi u dosta situacija tako razliciti??? Pa i mi smo ljudi, nismo zivotinje!!!:)

Znaci ako studiras filozofiju oma si filozof?
 
evo šta jedan naš pisac (M. Bećković) kaže o filozofima

"Nema nijednog mislioca u prošlosti koji nije grešio.

Evo kratkog spiska nekih grešaka i gluposti koje se danas nikome svesnom ne mogu dogoditi.

Heraklit je mislio da je sve postalo iz vatre.

Pitagora - da je broj suština sveta.

Sokrat je smatrao da državom treba da upravlja mali broj najpametnijih ljudi. Bio je protiv izbora i glasanja.

Platon je sanjao idealnu državu, a seljake smatrao suvišnim u političkom životu.

Aristotel je verovao da je sirotinja nesposobna za vrlinu i vršenje građanskih dužnosti, a aristokratija banda pokvarenjaka i hohštaplera.

Seneka je propovedao milosrđe i veru u zagrobni život.

Đordano Bruno je bio ubeđen da svet prožima nekakva svetska duša.

Dekart je bio - religiozan.

Spinoza - metafizičar.

Volter je smatrao istoriju zbirkom falsifikata, prevara i laži.

Hegel je do kraja života ostao uveren da je u osnovi svega apsolutna ideja.

Šopenhauer je zastupao gledište da život ne vredi ništa.

Tomas Mor je bio utopista.

Niče je ustao protiv jednakosti i demokratije. Ni Njegoš ni Ajnštajn nisu raščistili sa religijom. Marks je verovao u svetsku revoluciju."
 

Back
Top