TEIZAM, DARVINIZAM I BOZJE ZAPOVESTI
Prikazujem rezultate 1 do 11 od 11

Tema: TEIZAM, DARVINIZAM I BOZJE ZAPOVESTI

Veoma poznat hogarius (avatar)
    Učlanjen
    12.11.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    322

Podrazumevano TEIZAM, DARVINIZAM I BOZJE ZAPOVESTI

Teizam, Darvinizam i 10 bozjnih zapovesti. .

Pre svega, bolo bi korisno da se prisetimo koliko ljudi nije verovalo u Boga Jahveha pre par hiljada godina. Sudeci po istoriji, mislim da ih u to vreme nije ni bilo. Bogovi su prihvaceni kao cinjenica, samo su bile razlicite religije. Ideja o nepostojanju bogova zaceta je kad i samo verovanje u bozanstva, ali je dobilo svoju sustinsku negaciju u sadrzaju (bog kao razumna licnost) od prilike u vreme Ksenofana, Spinoze itd. Cak ni kod njih nije direktno poceo ateizam nego politeizam. Kasnije je i pomisao negiranja bogova (tada vec Boga kao licnosti) pocela da se subija inkvizicijom. Krajem Srednjeg i pocetkom Novog veka stvari pocinju da se smiruju, a ateizam dobija na snazi tek nakon Darvinove knjige 'Poreklo vrsta'. Sto bi se reklo: ateizam je dobio naucnu potporu (za razliku od teizma koji je nikada nije ni imao).

Postavio bi i ateistima i teistima par pitanja:
    a/ Zanima me koja hirscanska nacela vidis kao neprikladna?
    b/ da li su ta nacela svedena u 10 Bozijih zapovesti?
    c/ sa kojom Bozjom zapovesti se ne slazes?
    d/ Da li su 10 bozjih zapovesti skup moralnih nacela?.

Deset Bozijih zapovesti, kao moralna nacela, su izvucene iz Biblije. Ako uzmemo tih deset zapovesti kao osnov moralnog ucenja hriscanstva, na cetiri od njih ocenjujem veoma negativno, i to:
    1. Ja sam Gospod Bog Tvoj, nemoj imati drugih bogova osim mene – Ovo je cak i za razumnog vernika neprikladno. Pre svega, o kakvim drugim bogovima je rec? Zatim, kakva je to slobodna volja, ako mi zapoveda da je samo ON tvoj bog? Po meni, i po Jahvehu, postoje i drugi bogovi. Znaci, hriscansko ucenje o jednom bogu je netacno. Zapravo, zabranjeno je verovati u druge bogove.

2. Ne pravi sebi idola niti kakva lika, nemoj im se klanjati niti im služiti. - Vrlo losa formulacija, jer po samoj Bibliji, treba se klanjati NJEMU i sluziti NJEMU. Udara kontru sam sebi. Tek kada bismo ignorisali prvu zapovest, ova bi bila logicna i moralno ispravna.

3. Ne uzimaj uzalud imena Gospoda Boga svoga. - Blokiranje svake sumnje u njega. Apsolutno ne mogu da se pomirim sa ovim.

4. Sećaj se dana odmora da ga svetkuješ; šest dana radi i svrši sve svoje poslove, a sedmi dan je odmor Gospodu Bogu tvome. - Sedmi dan da se odmaram radi.. koga? Nekoga kome nije potreban odmor? Jel nedelja potrebna zbog nas ili mi zbog nje?

Sa ostalih 6 bih se mogao sloziti (to me ne cini hriscaninom!) pod uslovom da ih se pridrzava i sam gospod bog i njegovi ponizni podanici.
    .
    Ali opet, to nisu sva nacela o hriscanskoj moralnosti. Npr, sta je sa incestom? Koliko znam, hriscanstvo ga ne odobrava (na stranu sto je Stari zavet pun istog). Zasto zabrane incesta nema u prvih 10 zapovesti? Preljuba je losija od incesta? Rad nedeljom je losiji od incesta?
    Tako mi Odina, religija je opijum za mase!

Poznat goranbeograd (avatar)
    Učlanjen
    27.10.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    370

Podrazumevano Re: TEIZAM, DARVINICAM I BOZJE ZAPOVESTI

свесност је кључ.
    на силу се не може.
    разумевање је стрпљивист.
    како објаснити оном ко не жели да схвати?

Buduća legenda Ankora (avatar)
    Učlanjen
    23.01.2010.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    863

Blud.
    ¡Olé!

Učlanjen
    12.11.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    322

Citat Original postavio goranbeograd Pogledaj poruku
    свесност је кључ.
    Cega? Bozijih zapovesti? Teizma? Darvinizma
    на силу се не може.
    Srbi su na silu primili hriscanstvo. Znaci moze se.
    разумевање је стрпљивист.
    Cega strpljivost, odnosno razumevanje?

Učlanjen
    12.11.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    322

Citat Original postavio Ankora Pogledaj poruku
    Blud.
    Ankora, mozes li da definises Blud i kako povezujes temu sa Bludom?

Poznat goranbeograd (avatar)
    Učlanjen
    27.10.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    370

Citat Original postavio hogarius Pogledaj poruku
    Cega? Bozijih zapovesti? Teizma? Darvinizma
    Srbi su na silu primili hriscanstvo. Znaci moze se.
    Cega strpljivost, odnosno razumevanje?
    свесност дође кроз тиховање.
    вера се не прима насиљем, ни љубав.
    сврхе смисла, смисла сврхе.
    како објаснити оном ко не жели да схвати?

Veoma poznat Zlatna Iris (avatar)
    Učlanjen
    22.08.2011.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    8
    Reputaciona moć
    796

Podrazumevano Re: TEIZAM, DARVINIZAM I BOZJE ZAPOVESTI

mislim da je rasprava slicna vec vodjena
    1. nemoj imati drugih bogova sem mene - da li je bitno kroz koji simbol neko veruje u jednog apsolutnog boga? sa stanovista boga nije, ali sa stanovista obicnog smrtnika koji je sklapajuci bozije zapovesti imao za cilj kontrolu nad masom itekako jeste.
    2. idoli - slazem se potpuno hogare sa tvojim misljenjem
    3. ne uzimaj imena gospoda boga svoga uzalud - prvo bog ne bi trebao da ima ime, bilo kakvo, a ako se apsolutnom jednom dodeli ime onda nije bitno ako ga neko uzalud uzima, bitno je ono sto to ime predstavlja.
    4. dan gospodnji zbog cega je ovo toliko bitno da se naslo medju 10 bozijih zapovesti. zaista zbog cega, volela bih da znam.....
    5. postuj oca i mater - ok ali da li bi dete trebalo da postuje majku koja ga zlostavlja npr? ili oca koji seksualno zlostavlja cerku? ova zapovest je jedan od razloga sto se sekusalna zlostavljanja od strane clana porodice retko prijavljuju.
    6. ne ubij - a ubiti ako je zivot ugrozen?
    7. ne cini preljubu, blud - prvo trebalo bi se definisati sta znaci blud i zbog cega je bitno, pogotovo danas da se pazi da se ne "sagresi" bludno.
    da li bi blud bio npr da covek dopusti zeni da bude sa drugom osobu, ili pak da zena dopusti muskarcu? ako par smatra da je to u redu zasto bi to bio blud? i da li je to onda preljuba ili? ova zapovest je diskutabilna i trebalo bi je uze definisati da sadrzi elemente kao sto su silovanje, pedofilija, incest i slicne krajnje devijantne odvratnosti.
    8. i 10. bi se moglo stopiti u jednu zapovest, jer ukrasces samo ako pozelis nesto sto je tudje, tako da ne vidim svrhu da ove dve zapovesti stoje odvojeno.
    Seer of goodness things

Ističe se Uraghan (avatar)
    Učlanjen
    11.03.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    827

Razumna osoba zna da se kompleksni odnosi u jednom modernom drustvu ne mogu opisati u 10 sturih recenica prema tome ova pravila nemaju nikakav znacaj za takvu osobu. Ona imaju znacaj za religiozne fanatike koji stalno pozivaju na nekakav oprez i spremnost jer nekakav jevrejski bog sprema kataklizmu pa tako frustrirani i naplaseni svuda vide kur*ve, bludnice, razvrat itd. ali zanimljivo je da su ove frustracije uvek vezane za seks.

Učlanjen
    22.08.2011.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    8
    Reputaciona moć
    796

Citat Original postavio Uraghan Pogledaj poruku
    Razumna osoba zna da se kompleksni odnosi u jednom modernom drustvu ne mogu opisati u 10 sturih recenica prema tome ova pravila nemaju nikakav znacaj za takvu osobu. Ona imaju znacaj za religiozne fanatike koji stalno pozivaju na nekakav oprez i spremnost jer nekakav jevrejski bog sprema kataklizmu pa tako frustrirani i naplaseni svuda vide kur*ve, bludnice, razvrat itd. ali zanimljivo je da su ove frustracije uvek vezane za seks.
    nemam repki vise, tacno tako
    Seer of goodness things

Učlanjen
    12.11.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    322

Citat Original postavio Zlatna Iris Pogledaj poruku
    mislim da je rasprava slicna vec vodjena
    1. nemoj imati drugih bogova sem mene - da li je bitno kroz koji simbol neko veruje u jednog apsolutnog boga? sa stanovista boga nije, ali sa stanovista obicnog smrtnika koji je sklapajuci bozije zapovesti imao za cilj kontrolu nad masom itekako jeste.
    2. idoli - slazem se potpuno hogare sa tvojim misljenjem
    3. ne uzimaj imena gospoda boga svoga uzalud - prvo bog ne bi trebao da ima ime, bilo kakvo, a ako se apsolutnom jednom dodeli ime onda nije bitno ako ga neko uzalud uzima, bitno je ono sto to ime predstavlja.
    4. dan gospodnji zbog cega je ovo toliko bitno da se naslo medju 10 bozijih zapovesti. zaista zbog cega, volela bih da znam.....
    5. postuj oca i mater - ok ali da li bi dete trebalo da postuje majku koja ga zlostavlja npr? ili oca koji seksualno zlostavlja cerku? ova zapovest je jedan od razloga sto se sekusalna zlostavljanja od strane clana porodice retko prijavljuju.
    6. ne ubij - a ubiti ako je zivot ugrozen?
    7. ne cini preljubu, blud - prvo trebalo bi se definisati sta znaci blud i zbog cega je bitno, pogotovo danas da se pazi da se ne "sagresi" bludno.
    da li bi blud bio npr da covek dopusti zeni da bude sa drugom osobu, ili pak da zena dopusti muskarcu? ako par smatra da je to u redu zasto bi to bio blud? i da li je to onda preljuba ili? ova zapovest je diskutabilna i trebalo bi je uze definisati da sadrzi elemente kao sto su silovanje, pedofilija, incest i slicne krajnje devijantne odvratnosti.
    8. i 10. bi se moglo stopiti u jednu zapovest, jer ukrasces samo ako pozelis nesto sto je tudje, tako da ne vidim svrhu da ove dve zapovesti stoje odvojeno.
    Cenim da je post vredan paznje i dobra je osnova za dalju diskusiju, pre svega o Teizmu i moralnim vrednostima hriscanske dogme. Naravno, uvek se moze nesto dodati, a po nesto i oduzeti. Ja bih se, ipak, ponovo osvrnuo na tacku 1. tj. Prvu Bozju zapovest. Dakle, nisu u pitanju boziji zakoni vec zapovesti, sto je za laika gotovo identicno. Da se podsetimo, Prva zapovest glasi:*1. Ja sam Gospod Bog tvoj, koji sam te izveo iz zemlje misirske, iz doma ropskog. Nemoj imati drugih bogova uza me.* Za Prvu, najosnovniju i najvazniju zapovest mnogi poznavaoci Biblije smatraju da su u pitanju dve, a ne jedna. Inace, Sto se tice diskusija i tumacenja Deset bozjih zapovesti i njihovom znacenju, one su odavno zapala u kontraverze ne samo izmedju monoteistickih religija, vec i izmedju samih hriscanskih denominacija.
    Jevreji tumace da je Druga strofa je Prva Zapovest: “Ja sam Gospod, tvoj Bog, koji te je izveo iz zemlje Egipta, izveo iz kuce ropstva.” Naravno, ovo bas i ne zvuci mnogo kao zapovest, ali u kontekstu jevrejske tradicije jeste zapovest. To je istovremeno i izjava o postojanju, kao i izjava o delovanju. Bog kaze da on postoji, da je On Bog Jevreja jer, zahvaljujuci njemu, Izraeljski narod se spasao egipatskog ropstva.

Razumno gledano, autoritet Boga je ukorenjen u cinjenici da im je (Izraeljskom narodu) pomogao u proslosti i da mu oni duguju veoma mnogo te da on insistira da oni to ne zaborave. Bog Jahveh je porazio bogove njihovih prethodnih gospodara, faraone koji su smatrani zivim bogovima medju Egipcanima i zato Izraelji treba da potvre svoju obavezu, svoj neizmeran dug prema Jahvehu te da ga bezuslovno prihvate kao svog jedinog boga.

Učlanjen
    22.08.2011.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    8
    Reputaciona moć
    796

toliko su se zaduzili kod boga da su morali da nadju nekoga ko taj dug da im otkupi
    Seer of goodness things

Slične teme

1. Hriscanske yapovesti vs Satanisticke zapovesti
    Autor Dita u forumu Svaštara i zanimljivosti
    Odgovora: 22
    Poslednja poruka: 27.07.2005., 23:40
  2. Teizam i ateizam/dva pola antropoloskog
    Autor Kosmarac u forumu Jezik
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 22.03.2004., 04:46

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu