Psihicko/emotivno zlostavljanje

Jeste nekada imali iskustva sa psihickim ili emotivnim zlostavljanjem u vezi i sta je u stvari psihicko/emotivno zlostavljanje?
Sta ga uzrokuje, i moze li zlostavljac shvatiti sta radi i promeniti svoje navike?

Izem ti naslov, mislio sam psihicko :hahaha:

Interesantno je da i moja supruga i ja smo odrasli u takvim porodicama. Mi prosto ne znamo nekad da se ponašamo kao supružnici, jer duboko verujem da imamo teška oštećenja zbog toga na našim dušama. Neka od ponašanja koja smo oboje omrznuli, danas neretko oponašamo, najčešće i protiv svoje volje.

Ne želim da lažem nikoga kako se savršeno volimo i slažemo. Mi smo duboko povređeni i jedan od retkih naših spojeva je i međusobno razumevanje naših odrastanja.
 
Jeste nekada imali iskustva sa psihickim ili emotivnim zlostavljanjem u vezi i sta je u stvari psihicko/emotivno zlostavljanje?
Sta ga uzrokuje, i moze li zlostavljac shvatiti sta radi i promeniti svoje navike?

Izem ti naslov, mislio sam psihicko :hahaha:
jesam...
...zaista su načini iživljavanja šaroliki...
uzrokuje ga teška iskompleksiranost zlostavljača...nema tu leka...
 
Jeste nekada imali iskustva sa psihickim ili emotivnim zlostavljanjem u vezi i sta je u stvari psihicko/emotivno zlostavljanje?
Sta ga uzrokuje, i moze li zlostavljac shvatiti sta radi i promeniti svoje navike?

Izem ti naslov, mislio sam psihicko :hahaha:
Ooo pa naravno, to je klasični energetski vampirizam ( koji može da se manifestuje nadrkanošću, anksioznošću, nametanjem sopstvenih stavova isključivo i uvek, vređanje...U svađi npr nikada takva osoba ne ,,napada" problem, nego partnerovu ličnost, a iz svađa nikada nema konstruktivnog rešenja, nego sve veći otor sa obe strane...I valjda svašta još može da spada u psihičko maltretiranje, možda potcenjivanje partnera na neki svirepi način)
 
Jeste nekada imali iskustva sa psihickim ili emotivnim zlostavljanjem u vezi i sta je u stvari psihicko/emotivno zlostavljanje?
Sta ga uzrokuje, i moze li zlostavljac shvatiti sta radi i promeniti svoje navike?

Ne..nisam imala takvih iskustava
da bi neko bio psihicki zlostavljan mora da postoji psihopata sa jedne strane
i nesigurnja u sebe i izgubljena osoba sa druge strane..koja dozvoljava
da bude zlostavljana na taj tezak i surov nacin..
 
Ne..nisam imala takvih iskustava
da bi neko bio psihicki zlostavljan mora da postoji psihopata sa jedne strane
i nesigurnja u sebe i izgubljena osoba sa druge strane..koja dozvoljava
da bude zlostavljana na taj tezak i surov nacin..

Pa izgubljenom i nesigurnom bih nazvala osobu koja to toleriše čitav život, da je neko kinji.
I mislim da grešiš Nina, po toj tvojoj logici-čak i neki manijak da nekoga siluje ili isprebija-udela ima i žrtva ( ,,izgubljena osoba" kako si to navela)..? Msm da je stvar kompleksna. I ne treba ofrlje davati procene.
 
Ne..nisam imala takvih iskustava
da bi neko bio psihicki zlostavljan mora da postoji psihopata sa jedne strane
i nesigurnja u sebe i izgubljena osoba sa druge strane..koja dozvoljava
da bude zlostavljana na taj tezak i surov nacin..

ne razumem što sam sa pod obavezno nesiguran ako psihopata pokuša da me zlostavlja...
da li to misliš da psihopada pod obavezno prethodno oceni osobu na koju namerava da se obruši...?
ja ne mislim da prethodno procenjuje, nego kreće nagonski...kako mu ta boljka nalaže...

a druga je priča ako neko duži vremenski period dozvoli da bude maltretiran i onda dolazi u obzir ta tvoja teza...
 
ne razumem što sam sa pod obavezno nesiguran ako psihopata pokuša da me zlostavlja...
da li to misliš da psihopada pod obavezno prethodno oceni osobu na koju namerava da se obruši...?
ja ne mislim da prethodno procenjuje, nego kreće nagonski...kako mu ta boljka nalaže...

a druga je priča ako neko duži vremenski period dozvoli da bude maltretiran i onda dolazi u obzir ta tvoja teza...

Na to sam i mislila..jer neko krene da te karra u mozak 5 minuta..provalis ga i odhebes
a ako dozvolis i zivis sa takvom osobom onda sigurno i tebi tj..toj osobi nesto fali u glavi
 
Ooo pa naravno, to je klasični energetski vampirizam ( koji može da se manifestuje nadrkanošću, anksioznošću, nametanjem sopstvenih stavova isključivo i uvek, vređanje...U svađi npr nikada takva osoba ne ,,napada" problem, nego partnerovu ličnost, a iz svađa nikada nema konstruktivnog rešenja, nego sve veći otor sa obe strane...I valjda svašta još može da spada u psihičko maltretiranje, možda potcenjivanje partnera na neki svirepi način)

Bas tako..nesigurna u sebe...koliko takvih osoba zivi u brakovima
na primer i godinama trpe psihicku i fizicku torturu..jer su nesigurni
..uplasenbi..shebani u mozakne i ne znaju sta i kako dalje..pa
ostaju tu gde jesu..takve osobe psihopate traze i kada ih nadju..
zgrabe ih ko zmija zabu i ne pustaju...
 
Na to sam i mislila..jer neko krene da te karra u mozak 5 minuta..provalis ga i odhebes
a ako dozvolis i zivis sa takvom osobom onda sigurno i tebi tj..toj osobi nesto fali u glavi

Kao i svi ostali zlostavljaci i ovi emotivni ne zlostavljaju sve vreme.
Odavno su radjeni psiholoski profili i data objasnjenja zasto ljudi zaglibe u vezu sa takvima
A sustina je da su oni veliki manipulatori, da su bar polovinu vremena sasvim normalni, da cesto imaju i neke sjajne osobine koje covek mora da voli, da svoje ponasanje pravdaju sasvim racionalnim razlozima, da ubedjuju svoju zrtvu da je to za njeno dobro, za dobro porodice, deteta itd. da to rade jer ih vole, da mrze sebe sto ih osoba natera da budu takvi, pa se onda druga strana stalno preispituje da li je kriva, da li je to sama izazvala, da li je on-ona, mozda u pravu sto ih tako tretira, da li to tako treba, da li ustvari ima dobru nameru ali pogresan metod i tako dalje i tako dalje
 
Kao i svi ostali zlostavljaci i ovi emotivni ne zlostavljaju sve vreme.
Odavno su radjeni psiholoski profili i data objasnjenja zasto ljudi zaglibe u vezu sa takvima
A sustina je da su oni veliki manipulatori, da su bar polovinu vremena sasvim normalni, da cesto imaju i neke sjajne osobine koje covek mora da voli, da svoje ponasanje pravdaju sasvim racionalnim razlozima, da ubedjuju svoju zrtvu da je to za njeno dobro, za dobro porodice, deteta itd. da to rade jer ih vole, da mrze sebe sto ih osoba natera da budu takvi, pa se onda druga strana stalno preispituje da li je kriva, da li je to sama izazvala, da li je on-ona, mozda u pravu sto ih tako tretira, da li to tako treba, da li ustvari ima dobru nameru ali pogresan metod i tako dalje i tako dalje

eo čoek objasnio...:worth:
 
Reci mi..kakva to alternativa treba da bude..da je nemas i da dozvolis da te neko maltretira..godinama

Pa recimo da na primer zena, ima mala primanja pa ne moze da zivi samostalno, a da pri tome nema gde drugde da ode. Sto je vrlo cest slucaj, posebno u danasnje vreme
Mi kao da uvek uzimamo primer uspesne preduzetnice, inzenjerke ili direktorke koju muz vodoinstalater maltretira, pa boze moj, zasto ga ne napusti i ode
Uostalom, ovde tema nije o fizickom, nego o emotivnom-psihickom maltretiranju
 

Back
Top