Eldorado kod Chaveza

VERTIGON

Veoma poznat
Poruka
14.877

Litar benzina u Venecueli košta 2,7 dinara

http://www.economy.rs/vesti/19701/Litar-benzina-u-Venecueli-kosta-2-7-dinara.html

Za litar benzina u Venecueli potrebno je izdvojiti 2,7 srpskih dinara. Galon benzina u Venecueli, prema Blumbergu košta 0,09 evra (jedan galon ima 3,78 litara).

Benzin je najskuplji u Norveškoj, Finskoj i Italiji, a najjeftiniji u Venecueli, Saudijskoj Arabiji, Kuvajtu i Egiptu.

Prema listi na kojoj se našlo 55 zemalja objavljenoj u internet izdanju magazina Blumberg, benzin je najskupljiji u Norveškoj jer je u cenu uračanut porez od 60 odsto, dok su SAD na 44. mestu sa porezom od 11 odsto. Podsetimo, cena benzina u Srbiji je skoro 150 dinara po litru, oko 1,30 - 1,40 EUR po litru.

1337258434industrija-nafta5.jpg



Francuska je na jedanaestom, Belgija na desetom a Velika Britanija, sa cenom od 2,3 evra po litru, na devetom mestu liste zemalja sa najskupljim benzinom.

To je redosled država sa nominalno najskupljim benzinom. Međutim, Blumberg je objavio i redosled istih zemalja, ako se u obzir uzme i koliko je potrebno da se u svakoj od tih zemalja radi za litar goriva.

Ako se uzmu u obzir prošečne plate u ovim zemljama, situacija se drastično menja, pa tako onda Indija izbija na prvo mesto gde litar benzina košta 1,6 evra uz prosečnu dnevnicu od 3,75 evra, a Norveška na 48. mesto sa prosečnom dnevnicom od 200 evra.

Venecuela je, uzimajući u obzir oba kriterijuma, zemlja sa ubedljivo najjeftinijim benzinom na svetu. (Economy.rs, 17. maj 2012.)

---------------------------------------------------------
mislim stvarno kakav je to nacin Norvezani imaju izvore nafte i opet lupaju porez 60%?! treba pod hitno pokrenuti pred savetom evrope postupak da se Norveska kazni i oduzmu naftna polja....
 
Meni se nekada desi da dam vise baksis decku koji pere sofersajbnu nego sto platim pun rezervoar supera.....

da ti se dzekiras dok mi placamo litar 147 dinara...

nego nije mi jasno kad je gorivo tamo tako jeftino da ne kazem dzabe, kako to da nikad nisam cuo da je to neke zemlja gde se investira vise no drugde, s obzirom na cenu goriva sa kojom transport i proizvodnja kao osnovni inputi moraju biti jako jeftini u odnosu na veliku vecinu drugih...ostaje jos pitanje drzavne ugradnje kroz porez i cena radnika...

kinezi nemaju jeftin transport niti gorivo, skolsko obrazovanje radnje snage u venecueli se ne moze mnogo razlikovati od kineskog, sta to cini razliku? kolika je prosecna plata u venecueli? koliko ima stanovnika i kakav je standard u odnosu na tu platu, mislim na ostale cene, hrana, kucne potrepstine i to...ajde sad je shavez tamo vlast drma malo kavez, al ii pre njega, zasto nisu bili neka poznata izvozna meka?

ako je prosecna plata u srbiji 300-400 eu i recimo u kini takodje, kako to da svi otvaraju u kini fabrike malo ko u srbiji, sta kina daje a srbija ne daje? a svakako je jeftinije prevesti gotov proizvod od srbije do zap.evrope ili iz venecuel nije nista dalje nego kina...teme za razmisljanje...
 

Back
Top