I mrtvima stižu računi i dugovanja

gost 23146

Buduća legenda
Poruka
46.396
Beograd -- Na desetine pokojnika i dalje "živi" zbog zakonskih i administrativnih propusta, a redovno im stižu razne vrste poreskih dugovanja, računa, pozivi za izbore...
Svake godine u Srbiji umre oko 100.000 ljudi, od čega blizu 60.000 penzionera. Desetinama njih, ipak, svake godine i dalje stižu različite vrste uplatnica, poreskih dugovanja, računa, poziva za izbore.

Neki su čak dobijali opomene da uplate zaostali dug za samodoprinos od pre deceniju i po! Nekad, mada ne često, desi se i da umrlima stižu penzije, ali kad se ovakva greška i omakne, porodice dobijeni novac, bez obzira na grešku administracije, uvek moraju da nadoknade.

Posebna "gužva" nastaje u vreme izbora zbog neažuriranih biračkih spiskova. Tako je i ovog puta jedan broj pokojnika dobio glasačke listiće. Neki od njih umrli su pre dve ili tri decenije, a nekima pozivi stižu redovnije nego dok su bili živi!
Smrt mogu prijaviti: članovi porodice, osobe u čijem je stanu smrt nastupila ili lice koje je prvo za smrt saznalo. Ako je osoba preminula u bolnici, vojnom objektu, studentskom domu ili zatvoru, ove institucije se obraćaju matičaru
"Za ovakve propuste krive su opštinske i gradske uprave," kažu u Ministarstvu za državnu upravu i lokalnu samoupravu. "One su sve podatke i izmene iz matičnih knjiga rođenih, umrlih i venčanih morale da unesu u dokumente."

Nijedan zakon ne precizira obavezu bilo kog državnog organa da obavesti Poresku upravu, Fond za penzijsko-invalidsko osiguranje ili komunalne službe da je neko preminuo. Nadležni matičar o smrti obično obaveštava Fond PIO. Ako to ne uradi, Fondu se obraća porodica kada traži nadoknadu troškova sahrane.

Matičari su ranije o nečijoj smrti obaveštavali i sud, koji je pokretao ostavinski postupak. Ova praksa je danas zadržana samo u manjim mestima, dok u većim gradovima naslednici sami pokreću ostavinski postupak. Kad imovina bude podeljena i preneta na nove vlasnike, oni se obraćaju i Poreskoj upravi i komunalnim službama da računi stižu na njihovo ime. Greške se, ipak, potkradaju, pa nekad uplatnice za godišnji porez stižu i novim i starim vlasnicima!

"Kada matičar dobije izveštaj o nečijoj smrti, on je po zakonu samo obavezan da unese podatke u knjige rođenih, venčanih i umrlih," kaže Olivera Raičković, načelnik Odeljenja za vođenje matičnih knjiga beogradskog Sekretarijata za upravu.

Ona dodaje da se ovi podaci automatski unose i u elektronski primerak matičnih knjiga. To je jedinstvena baza podataka na nivou cele Srbije, a zakonski rok da ona bude kompletirana ističe za dve godine. Onda će svaka služba, uključujući i Poresku upravu, Fond PIO i izbornu komisiju jednim klikom na dugme moći da proveri ko je živ, a ko mrtav.

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2012&mm=05&dd=17&nav_category=12&nav_id=609955

Да ли ови мајмуни на власти умеју било шта да раде или чекају да их њихова администрација похапси због глупости?...а да,то не може,они имају имунитет.:dash:
 
A sto te raznorazne sluzbe umeju ljudima da stvore probleme kad im se reklamira greska, to je tek za pricu...
Зато што над њима никакве контроле.Требало би да постоји неко да кажњава и отпушта ту багру а не да они саботирају прилив здравог новца у буџет оваквим замешатељствима.
 
Зато што над њима никакве контроле.Требало би да постоји неко да кажњава и отпушта ту багру а не да они саботирају прилив здравог новца у буџет оваквим замешатељствима.

Nema kontrole, to je takav sistem, radi ko sta hoce. Nevezano, ali evo kao primer, meni stizali nalozi od sudskih izvrsitelja, njihovom greskom, permutovali u njihovoj dokumentaciji adresu i umesto duznika pritiskaju mene, dzabe sam ljudima koji dele obavestenja ukazivao na gresku, morao sam da odem u sud, da mi ne bi provalili vrata i pokupili sve iz kuce, i tek tada su bilmezi ustanovili da su za'ebali stvar, i nije se njihov sef, sudija, ni udostojio da me primi, a kamoli da se izvini, niti se izvinio neki od tih pajsera sto plene po terenu, ne mogu da opisem kakve sam neprijatnosti tamo doziveo, podivljao sam, mislim da bi mogao da ih pomlatim tako bezobrazne i nesposobne...
 
Nema kontrole, to je takav sistem, radi ko sta hoce. Nevezano, ali evo kao primer, meni stizali nalozi od sudskih izvrsitelja, njihovom greskom, permutovali u njihovoj dokumentaciji adresu i umesto duznika pritiskaju mene, dzabe sam ljudima koji dele obavestenja ukazivao na gresku, morao sam da odem u sud, da mi ne bi provalili vrata i pokupili sve iz kuce, i tek tada su bilmezi ustanovili da su za'ebali stvar, i nije se njihov sef, sudija, ni udostojio da me primi, a kamoli da se izvini, niti se izvinio neki od tih pajsera sto plene po terenu, ne mogu da opisem kakve sam neprijatnosti tamo doziveo, podivljao sam, mislim da bi mogao da ih pomlatim tako bezobrazne i nesposobne...
Ту нема лека.Они ће нешто да мењају тек кад им утрчи неки бесан и терорисан грађанин и направи масакр.А онда ће политичари масовно да једу г**на и причају како је тај терориста и да је то урадио против државе.Уствари,смеће по тим службама терорише грађане.
 
Ту нема лека.Они ће нешто да мењају тек кад им утрчи неки бесан и терорисан грађанин и направи масакр.А онда ће политичари масовно да једу г**на и причају како је тај терориста и да је то урадио против државе.Уствари,смеће по тим службама терорише грађане.

E upravo to, to je terorisanje gradjana, takva bahatost, bezobzirnost, bezobrazluk, to su siledzije i lopovi, secikese...
 
Beograd -- Na desetine pokojnika i dalje "živi" zbog zakonskih i administrativnih propusta, a redovno im stižu razne vrste poreskih dugovanja, računa, pozivi za izbore...



Да ли ови мајмуни на власти умеју било шта да раде или чекају да их њихова администрација похапси због глупости?...а да,то не може,они имају имунитет.:dash:


Izvini, to je bilo odvajkada, i za vreme Slobe, ako ne raspodelis imovinu u ostavinskom postupku, racuni jos uvek stizu na pokojnikovo ime i prezime.

To nije nista cudno.

Jedino maticnu sluzbu treba da obavestis zbog smrti, i onda ga izbrisu s birackog spiska, a ostvarujes i druge prinadleznosti.

Za ostalo - posle suda.

P.S. "Otkrio si Ameriku"...:roll:
 
Izvini, to je bilo odvajkada, i za vreme Slobe, ako ne raspodelis imovinu u ostavinskom postupku, racuni jos uvek stizu na pokojnikovo ime i prezime.

To nije nista cudno.

Jedino maticnu sluzbu treba da obavestis zbog smrti, i onda ga izbrisu s birackog spiska, a ostvarujes i druge prinadleznosti.

("Otkrio si Ameriku"...:roll: )
Опет си негде изгубила жабе а бабе су ти се погубиле,онако ћораве.
 

Back
Top