Strukturalizam
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 26

Tema: Strukturalizam

Početnik
    Učlanjen
    16.05.2012.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Strukturalizam

Strukturalizam kao pravac se najviše razvio u Francuskoj i to pod uticajem osnivača moderne lingvistike Ferdinada De Sosira (1857-1913). Ovaj pravac se javio početko šesdesetih godina u krugu francuske mlade inteligencije. On je predstavljao svojevrsnu reakciju na dotadašnju filosofiju egzistencije, posebno Sartrovog običaja i kao takav strukturalizam je označio i prekid u kontinuitetu građanske filosofije koja se bavila pitanjima subjekta i subjektivnosti. Strkturalizam uopšte označava se za misaonu postavku prema kojoj se pri proučavanju neke oblasti dospjeva do istraživanja njene apstraktne strukture, tj. do razjašnjavanja odnosa između njenih pojedinačnih djelova.
    De Sosir je takođe zaslužan za lingvistku. Prvenstveno, postavlja se pitanje, šta je predmet lingvistike. Ovo pitanje je izuzetno teško. De Sosir navodi primer: ,,Ako neko izgovori francusku riječ nu, površni posmatrač doći će u iskušenje da u tome vidi konkretan lingvistički predmet; ali pažljivije ispitivanje pokazaće da tu postoje tri ili četiri savršeno različite stvari u zavisnosti od načina posmatranja: kako glas, kao izraz jedne misli kao odgovarajuća riječ latinskom nudum itd. Reklo bi se da tačka gledišta stvara predmet.“ Kako god da postu, ligvistička pojava se stalno pojavljuje sa dva lica, koja odgovaraju jedno drugom i koja imaju vrijednost jedno s drugim. Potom Sosir ponovo daje primjer. ,,Slogovi koje artikulišemo su akustički utisci primljeni preko uha, ali glasovi ne bi postojali bez glasovnih organa. Tako i jedno n postoji samo u spoju ova dva aspekta. Vidimo da se jezik ne može svesti samo na glasove, niti se glas može odvojiti od usne artikulacije, i treba se obratiti pažnja na akustički utisak. Postavlja se pitanje, dalje, da li je glas onaj koji čini govor. Ne, on je samo instrument misli i postoji samo za sebe. Takođe, govor posjeduje individualnu i društvenu stranu, i jedna se ne može zamisliti bez druge. U svakom trenutku, on predstavlja u isto vrijeme i jedan utvrđen sistem i razvoj. U svakom trenutku, on je savremena institucija i prozvod prošlosti. Mi moramo pristupiti na teren jezika i uzeti ga kao normu za sve ostale manifestacije govora.....

Elita ranjeni Zoro (avatar)
    Učlanjen
    17.02.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    32
    Reputaciona moć
    530

Podrazumevano Re: Strukturalizam

Citat Original postavio Milanzvezda Pogledaj poruku
    Mi moramo pristupiti na teren jezika i uzeti ga kao normu za sve ostale manifestacije govora.....
    moramo.
    nema druge.
    Sent from my Commodore 64

http://forum.krstarica.com/blog.php/102433

Veoma poznat
    Učlanjen
    30.01.2012.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio ranjeni Zoro Pogledaj poruku
    moramo.
    nema druge.
    Ma da...Par tema o leksićkoj i strukturnoj analizi pokretao-nema šanse...
    Slabo interesovanje...Čak i kad sam napravio par dekonstrukcija iskaza-ko da su jaganjci
    utihnuli...Sam sam se sebe zgrozio...Ili se to više ne uči na Filozofskom ili i profesori ne
    traže mnogo takvo znanje-mada bi me čudilo...Doduše,jeste malo dosadno preganjati se
    sa zvukovnim značenjima slogova,pa istim pisanim,pa akcentovanjem,istorijatom značenja...
    Ali je u pitanju važno znanje ,pogotovu za programiranje u društvenim naukama...

Ističe se
    Učlanjen
    28.03.2010.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    59
    Reputaciona moć
    63

.. strukturalizam .. ? .. prvi put čujem .. .. ali mi je zanimljivo s ove strane .. .. sljedeće ..
    .. kod subjekta i objekta se stalno pojavljivala .. veza među njima .. .. a svijest je .. nekakva veza subjekta i objekta ..
    .. tasvijest je bila počela dobivati problem .. nije se znalo čija je .. .. najprije izgleda kao svijest subjekta .. ali se pokazuje kao obavezno da bude .. svijest o nečemu .. .. i na kraju je moguće tu svijest zamjeniti .. cjelinom svijeta .. gotovo bogom .. a čovjeka uronjenog u tu cjelinu .. i vidi je koliko može .. jednim djelom ..
    .. odnosi u toj svijesti postaju bitni .. njena struktura .. njene veze .. zakoni .. .. nešto što se ponekad pokazuje kao .. unaprijed .. kantovi pizdunski apriori sudovi ..
    .. lingvistika je .. zanimljiva tema .. čini mi se post moderna .. .. i mislim da je strogo .. čovjekova .. .. što on čuje .. što on kaže .. kako se to uklapa .. i u koji komšiluk .. .. ali i .. šta bog o tome misli ..
    .. mislim da se i riječima možemo penjati bogu .. ali suprotno .. ne značajem .. nego zvukom .. .. kao da riječi ne gomilamo .. nego ih odbacujemo .. ostavljajući sve manje ..

Ističe se
    Učlanjen
    28.03.2010.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    59
    Reputaciona moć
    63

..postoji linijsko razmišljanje .. i ono stvara zakone .. i determinizam ..
    .. ali se danas govori o nelinearnom .. gdje bi utjecaji bili mnogi .. sa raznih strana .. .. različito poznati .. različito utjecajni u različitim uvjetima .. ponekad nam izgledaju kaotični .. jer ne razumijemo odakle nešto beznačajno može dovesti do velikih stvari .. .. i u prirodi i u društvu ..
    .. ali .. ta je misao još uvijek linijska .. mreža linija .. utjecaja .. .. struktura .. .. bez obzira što izgeda mnogo šira od .. jednolinijskih determinizama ..

.. pravo pitanje .. prava suprotnost je pitanje boga .. cjelina u kojoj se mogu stvarati napetosti .. kao struja u generatoru .. ali negdje stvorena negdje će se isprazniti .. .. i cjela cjelina u stalnoj vezi ..
    .. neki tokovi veoma jasni i precizni .. zakoni .. .. drugi tokovi jedva primjetni .. .. ali raspored u cjelini znači potencijal .. on će stvoriti tokove ..
    .. i kvantno područje .. područje najmanje energije .. gotovo čisto od energije .. .. područje koje rađa nešto .. što za sada ne možemo zamisliti .. .. možda mogućnosti ozdravljenja polaganjem ruku ..

Veoma poznat
    Učlanjen
    30.01.2012.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Bog je podstanar onih koji često misle na njega...A misle oni koji bi želeli da svašta znaju,pa umesto znanje koje nemaju-tu nepoznanicu zovu bog...
    Struktura reči bog je jednostavna:to je reč za nepoznato.JHVe-sasvim ista reč...Ali s opredeljenjem na reč kao znak neznanog,a željenog saznanja...
    Ja tu reč nikad u mislima ne nalazim-dolazi mi spolja od drugih ljudi čime mi smetaju i magle moje misli...Ali struktura je sredstvo za bistrenje...

Učlanjen
    17.02.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    32
    Reputaciona moć
    530

hehe, to ko kad su englezi došli u australiju pa pitali domoroce kako se zove ona životinja što onako skače, a oni rekli "kengu-ru.".? ("ne razumem")

hehe..
    dal opet promaših temu..
    izgleda da da

Veoma poznat
    Učlanjen
    30.01.2012.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio ranjeni Zoro Pogledaj poruku
    hehe, to ko kad su englezi došli u australiju pa pitali domoroce kako se zove ona životinja što onako skače, a oni rekli "kengu-ru.".? ("ne razumem")

hehe..
    dal opet promaših temu..
    izgleda da da
    Ma jok,ali to ti super tema-to o kengurima...
    Kako ide ona pesmica..."...A i male kenguriće-bacao u torbe..."

Početnik
    Učlanjen
    16.05.2012.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Doobro....razliciti komentari, ali dobri.....no da nastavim jos malo.....

Sosir postavlja pitanje, šta je jezik. Mi ga ne poistovjećujemo sa govorom. On je samo jedan određeni, suštinski dio govora. Takođe predstavlja i društveni proizvod govornih sposobnosti, a i skup neophodnih konvencija, koje je prihvatilo jedno društvo, kao bi omogućilo individualno vršenje tih sposobnosti. Govor ima mnogo oblika i različitih sadržaja. Prisutan u više oblasti, u isto vrijeme i fizički i psihički, on još uvijek pripada i oblasti individdualnog i oblasti društvenog. Ne možemo ga klasifikovati ni u jednu kategoriju ljudskih djelatnosti, jer ne znamo kako da izdvojimo njegovu jedinicu. Jezik je, naprotiv, cjelina za sebe i rincip klasifikacije.
    Nije dokazano da je funkcija govora, onakva kakva se manifestuje kada govorimo, potpuno prirodna, tj. da je naš glasovni aparat napravljen za govorenje kao što su noge napravljene za hodanje.
    Izvjesna definicija onoga što se naziva artikulisanim govorom mogla bi potvrditi tu ideju. U latinskom articulus znači ,,član, dio, podjela u nizu stvari“, u govoru artikulacija može označavati ili podjelu govornog lanca na slogove ili podjelu značenjskog lanca na značenjeske jedinice. Ovde vidimo da nije u prirodi čovjeka njen izrečeni govor, već spsobnost da stvori jedan jezik, tj. sistem različitih znakova koji odgovaraju različitim idejama.

Veoma poznat
    Učlanjen
    30.01.2012.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Doobro....razliciti komentari, ali dobri.....no da nastavim jos malo.....

Sosir postavlja pitanje, šta je jezik. Mi ga ne poistovjećujemo sa govorom. On je samo jedan određeni, suštinski dio govora. Takođe predstavlja i društveni proizvod govornih sposobnosti, a i skup neophodnih konvencija, koje je prihvatilo jedno društvo, kao bi omogućilo individualno vršenje tih sposobnosti. Govor ima mnogo oblika i različitih sadržaja. Prisutan u više oblasti, u isto vrijeme i fizički i psihički, on još uvijek pripada i oblasti individdualnog i oblasti društvenog. Ne možemo ga klasifikovati ni u jednu kategoriju ljudskih djelatnosti, jer ne znamo kako da izdvojimo njegovu jedinicu. Jezik je, naprotiv, cjelina za sebe i rincip klasifikacije.
    Nije dokazano da je funkcija govora, onakva kakva se manifestuje kada govorimo, potpuno prirodna, tj. da je naš glasovni aparat napravljen za govorenje kao što su noge napravljene za hodanje.
    Izvjesna definicija onoga što se naziva artikulisanim govorom mogla bi potvrditi tu ideju. U latinskom articulus znači ,,član, dio, podjela u nizu stvari“, u govoru artikulacija može označavati ili podjelu govornog lanca na slogove ili podjelu značenjskog lanca na značenjeske jedinice. Ovde vidimo da nije u prirodi čovjeka njen izrečeni govor, već spsobnost da stvori jedan jezik, tj. sistem različitih znakova koji odgovaraju različitim idejama.
    To ako te zanima,prvo malo prouči logopediju ili malo više...
    Strukturalizam nije baš toliko moćan jer postoji složenije strukturisanje izraza-sintaksom i sintagmom...Naime,asocijativne i
    metaforične rečenice ne možemo podvrći istoj strukturnoj analizi kao rečenice koje nemaju taj kvalitet.Okruženje rečenice takođe
    odlučuje o njenom značenju...Preostaje tada dekonstrukcija za proveru idejnosti ili realiteta...(Imam osečaj da ponovo krečem
    u prvi srednje...) Preozbiljna tema za ovde-i strogo naučna ili bar pozitivistička...Nemam ništa protiv,ali ja sam od ređih (pazi šta rekoh )...

Buduća legenda
    Učlanjen
    26.07.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

kako si strukturalno kreno imo sam utisak da ces da ga bacis u overdrive sa izumrlim latinskim ono ante apud ad adversus...pa sve do oba

Početnik
    Učlanjen
    16.05.2012.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Pa dobro ja sam nesto poceo sto je vezano za lingvistiku i jezik, a strukturalizam nije mocan, ali jeste siroka tema sigurno, ne puno ali jeste.... Nije lose bilo gdje postaviti nesto sto bi nekima bilo i korisno, mozda se tebi ne svidja, ali svak ima svoje misljenje, nekome je ovo korisno, nekome nije....

Buduća legenda
    Učlanjen
    26.07.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Pa dobro ja sam nesto poceo sto je vezano za lingvistiku i jezik, a strukturalizam nije mocan, ali jeste siroka tema sigurno, ne puno ali jeste.... Nije lose bilo gdje postaviti nesto sto bi nekima bilo i korisno, mozda se tebi ne svidja, ali svak ima svoje misljenje, nekome je ovo korisno, nekome nije....
    ma ja to coviju kolega

daleko bilo, tema je fina...

Veoma poznat
    Učlanjen
    30.01.2012.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Ne budi tako mlad nadrndan ko ranjeni...Što kaže Marlon-tema je kul i moje skretanje treba da te poduči onom šta od profesora na Filozofskom sigurno nisi čuo...
    Da su asocijativne i metaforične rečenice te i neke aluzivne premostile probleme analize reči i njihove primene...
    Hočeš dalje kako treba da se razvija znanje,a naročito veština komunikacije i mudrost?
    Ponešto možeš i ovde ,van faxa,naučiti...

Početnik
    Učlanjen
    16.05.2012.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Samo nastavi, sve moze biti korisno, tako isto sta ja napisem i sto ti napises, svi bi nesto mogli nauciti

Veoma poznat
    Učlanjen
    30.01.2012.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Samo nastavi, sve moze biti korisno, tako isto sta ja napisem i sto ti napises, svi bi nesto mogli nauciti
    Kasnije-valja nešto i raditi...Nije mi forum drugo do šetalište za mozak...Izvedem ga ovde ko cuku da malo lajucka.pišucka,kaki...
    I ja sam ovde pokupio dosta pametnih stvari...Došao sam glupav,a vidi me sada...

Početnik
    Učlanjen
    16.05.2012.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Ja, svaka cast, samo tako nastavi daleko ces dogurati....

Početnik
    Učlanjen
    16.05.2012.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Pogresan sajt za ozbiljne teme, moram negdje drugo...

Elita
    Učlanjen
    14.02.2010.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    19
    Reputaciona moć
    14074

Pogresan sajt za ozbiljne teme, moram negdje drugo...
    Pa yes, mi smo ovde hendikepirani

Početnik
    Učlanjen
    16.05.2012.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio EnjoytheSilence Pogledaj poruku
    Pa yes, mi smo ovde hendikepirani
    Ma niste, Boze sacuvaj, nego samo kad bi neko jos ozbilnije pisao o temi bilo bi dobro, samo malo ozbiljnosti, pa nije sve zajebancija...

Veoma poznat ristob (avatar)
    Učlanjen
    15.08.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    1320

Citat Original postavio fisherman1 Pogledaj poruku
    Kasnije-valja nešto i raditi...Nije mi forum drugo do šetalište za mozak...Izvedem ga ovde ko cuku da malo lajucka.pišucka,kaki...
    I ja sam ovde pokupio dosta pametnih stvari...Došao sam glupav,a vidi me sada...
    Stvarno, da te čovjek ne prepozna!
    Кто же сердце порадует?
    Кто его успокоит, мой друг?
    Život je implikacija.Smrt je opcija.

Veoma poznat
    Učlanjen
    30.01.2012.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio ristob Pogledaj poruku
    Stvarno, da te čovjek ne prepozna!
    Za tebe važi obrnuto?

Veoma poznat ristob (avatar)
    Učlanjen
    15.08.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    1320

Citat Original postavio fisherman1 Pogledaj poruku
    Za tebe važi obrnuto?
    Jel moguće da te Ranjeni ušio s repkama? Nemoj sad da se pozivaš na one kojih si se, navodno zbog mene , odrekao.
    Кто же сердце порадует?
    Кто его успокоит, мой друг?
    Život je implikacija.Smrt je opcija.

Početnik
    Učlanjen
    16.05.2012.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Ovde samo neka prepucavanja, dajte ljudi ako nemate sta da kazete o temi, nemojte nista pisati niti komentarisati...

Učlanjen
    17.02.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    32
    Reputaciona moć
    530

iebote milanče imaš tek tries poruka i našo si nama da kažeš šta da mojmo šta da nemojmo..

misim, kojtikerec..?

ako oćeš ozbilno, idi u ..biblioteci..

Slične teme

1. Vilhelm Vunt i Strukturalizam
    Autor bRu zLi u forumu Psihologija
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 04.12.2010., 14:49
  2. Strukturalizam
    Autor Kosmarac u forumu Filozofija
    Odgovora: 1