Srbija ima najgore zdravstvo u Evropi

draksson

Iskusan
Poruka
5.674
:dash:


Srbija ima najgore zdravstvo u Evropi


96409_u_f.jpg


Srbija je poslednja na listi 34 evropske zemlje po kvalitetu zdravstvene zaštite, pokazuje Evropski zdravstveni potrošački indeks za 2012. godinu, danas predstavljen u Evropskom parlamentu u Briselu.
Čak i Albanija ima bolji zdravstveni sistem od nas


Prema indeksu EHCI kojim se meri standard evropske zdravstvene zaštite na osnovu 42 indikatora, Srbija je dobila 451 poen od maksimalnih 1.000, a Holandija koja je prva na listi, ima 872 poena.



Druge zemlje koje imaju, prema ovom merenju, dobar sistem zdravstva su Danska, Luksemburg i Island, prenosi internet izdanje lista Nju Jurop. Od zemalja Evropske unije najniža na listi je Bugarska sa 458 poena, a iza nje je samo Srbija.

EHCI je postao standard merenja evropske zdravstvene zaštite, a od 2005. godine ga objavljuje ekspertska organizacija Helt Konzjumer Pauerhaus sa sedištem u Švedskoj. Direktor organizacije HCP, koja sprovodi ovo istraživanje, Arne Bjorberg rekao je da Srbiju ne bi trebalo porediti sa bogatim članicama EU.



"Susedi kao što su Hrvatska (655 bodova), Makedonija (527) ili Albanija (535) su relevantniji, i pokazuju da je pred Srbijom težak posao da dostigne te nivoe", rekao je Bjornberg.



On je rekao da izgleda da osnovne usluge, kao što je vakcinacija beba funkcionišu u Srbiji i da se vidi da rastu prava pacijenata, ali da "u celini, rezultat lečenja, kao i pristup pacijentima, moraju da se poprave".



Izveštaj za 2012. godinu ocenjuje sisteme zdravstvene zaštite u 34 evropske zemlje (27 zemalja članica EU plus Norveška, Island, Švajcarska, Hrvatska, Makedonija, Srbija, i Albanija) pomoću 42 indikatora. Oni obuhvataju područja ključna za korisnika zdravstvenih usluga: prava pacijenata i informacije, vreme čekanja na lečenje, ishod lečenja, opseg pruženih usluga i farmaceutska sredstva.



Ovaj indeks odražava napredak zdravstvene zaštite u Evropi, poboljšanje ishoda lečenja i opštih uslova. Takođe se ocenjuje da su pomalo preuveličani alarmantni signali o uticaju ekonomske krize na pad kvaliteta zdravstvene zaštite zbog smanjenja budžeta.



Međutim, kako navodi Nju Jurop, indeksi ukazuju da na početku ekonomskih teškoća treba obratiti posebnu pažnju na tri izražena područja.


To su : tendencija dužeg čekanja na skupe hirurške operacije u zemljama najviše pogođenim eknomskom krizom, rast participacije pacijenata za zdravstvene usluge, nedostatak poboljšanog pristupa novim vrstama lekova, čak i pogoršanje pristupa.


http://www.vesti-online.com/Vesti/Srbija/225252/Srbija-ima-najgore-zdravstvo-u-Evropi
 
pa naravno da ima

cak ni u Dzibutiju Chadu i Mauritaniji se ne ceka 2 meseca na pregled lekara specijaliste , niti se danas rutinske operacije srca zakazuju za 2015 godinu kao kod nas.

Boris Tadic je totalno unistio zdravstvo u Srbiji.

bez mita ne moze nista da se zavrsi.
 
U Srbiji se nepotrebno mnogo umire,

mnogi iz naseg okruzenja su prerano preminuli zbog lose zdravstvene usluge.

ovi sto glasaju za Tadica izgleda ne umiru niti se lece pa ih ovo ne dotice.

U Srbiji je zivotni vek kraci 50% nego sto bi trebalo upravo zbog najgoreg zdravstva u evropi

razlika u zivotnom veku ljudi je prvenstveno u kvalitetu i pravovremenosti zdravstvene usluge.
 
pa kad se umire od slepog creva, ili se odsecaju ekstremiteti zbog uraslog nokta...

...ako oćeš da se prema tebi ophode kao prema čoveku, ništa bez najmanje 100gr kafe ili neka bombonjerica za sestrice da ti se ne izdiru kad predaješ knjižicu...

kad bi znao da neću odgovaram majkemi upuco bi nekog u glavu...

veće su ti šanse da se olečiš ako te leče babe travkama, nego lekari...

o aroganciji i nadmenosti istih ne bi ni da govorim, jer eo već sam počo da se nerviram...

...u pichku materinu...aj ćao...
 
pa kad se umire od slepog creva, ili se odsecaju ekstremiteti zbog uraslog nokta...

...ako oćeš da se prema tebi ophode kao prema čoveku, ništa bez najmanje 100gr kafe ili neka bombonjerica za sestrice da ti se ne izdiru kad predaješ knjižicu...

kad bi znao da neću odgovaram majkemi upuco bi nekog u glavu...

veće su ti šanse da se olečiš ako te leče babe travkama, nego lekari...

o aroganciji i nadmenosti istih ne bi ni da govorim, jer eo već sam počo da se nerviram...

...u pichku materinu...aj ćao...


mesto sto se nerviramo treba da izadjemo na ulicu i da razbucamo ulicnom revolucijom ovu bandu lopovsku koja nam unistava zivote i pljacka nas.

eto za pocetak u nedelju da damo glas ovom paceru nikolicu da se makar nesto pomeri sa mrtve tacke

a ako opet ostane tadic, i opet ih pokrade na istu foru kao u prvom krugu izbora, mogu ti reci da mi nece biti ni malo zao vise Srba.

Jer narod kojeg jedan bandit krade na istu foru na svake izbore a on to trpi i prelazi preko toga, i narod koji trpi sve ovo i ne zasluzuje nista drugo nego da crkne .
 
ja brate za nikog neću da glasam jer su svi ista govvna...

...mogu da glasam ako se pojavi neko novo, nepoznato lice...a ovo...ovu bagru gledam 20 god i ništa bolje nisu doneli ovom narodu...

ako ne glasas glasas za tadica.

zaokruzice te tamo i ubaciti listic umesto tebe.

zato bolje da izadjes i da ponistis listic nego da ne glasas.

a jos bolje , dati glas tomi, ako nista gledacemo ga 5 godina kako yebe u mozak ove zute kerove.
 
Да мало дубље анализирамо интегрални извештај....

Србија је ове године први пут оцењивана и „освојила“ је последње, 34. место.

Као позитивне карактеристике нашег здравственог система оцењене су следеће категорије:

1. Закон о здравственој заштити заснован на правима пацијената (наравно-у теорији)
2. Приступ свом медицинском картону (у суштини небитна ствар)
3. Обавезна вакцинација деце

Као врло лоше карактеристике нашег здравственог система оцењене су најнижом оценом („јаком“ јединицом) следеће категорије:

1. Право на друго мишљење
2. Информација здравствене установе о рангирању у вези квалитета
3. ЕПР картон пацијента
4. Приступ пацијента он-лајн заказивању
5. Електронско прописивање рецепта
6. Дуго чекање да веће елективне хируршке интервенције
7. Дуго чекање на терапију канцера
8. Дуго чекање на ЦТ и осталу дијагностику
9. Фатални случајеви инфаркта миокарда
10. Смртност новорођене деце
11. Проценат смртности од канцера
12. Изгубљене године живота које су могле да буду избегнуте превенцијом
13. МРСА инфекције током лечења у болници (инфекције стафилококом)
14. Недијагностификован дијабетес
15. Неправичност здравственог система у погледу неједнакости
16. Низак проценат мамографске дијагностике
17. Давање мита лекарима
18. Партиципација за рецепт и лек
19. Неусклађена фармакопеја
20. Увођење иновативних лекова за лечење канцера
21. Доступност лекова за лечење Алцхајмерове болести
22. Доступност лекова за лечење шизофреније


Све остало је оцењено као врло просечно...
 
Sve sto kontrolisu Boris Tadic i Demokratska Stranka je za vrlo kratko vreme srozano na najnizi nivo u Evropi

pa i zdravstvo

kad udjes u srpske bolnice, i kad vidis ono raspadanje i prljavstinu , i da si zdrav - razboleo bi se.

nije ni cudo sto vecina ljudi , kada je u bolnici, zeli sto pre da ode iz tog pakla kuci - pa makar umrli.
 
Ili si bio ikad u bolnici dok je Sloba vladao. To je bilo tek katastrofa.

bio sam. sad je 10 puta gore.

za vreme slobe je bilo lose, ali tada je bio problem sto nije imalo lekova i zavoja a lekari su te lecili bez problema.

Sada je sto puta gore, jer sve isto mora da platis i kupis , plus cekas na pregled lekara specijaliste 2-3 meseca.

Za operaciju srca cekas minimum 3 godine.....
 
bio sam. sad je 10 puta gore.

za vreme slobe je bilo lose, ali tada je bio problem sto nije imalo lekova i zavoja a lekari su te lecili bez problema.

Sada je sto puta gore, jer sve isto mora da platis i kupis , plus cekas na pregled lekara specijaliste 2-3 meseca.

Za operaciju srca cekas minimum 3 godine.....

Bio sam zbog alergije kao mali u to vreme i tu se isto cekalo nekoliko sati, lekove pametne sam tek video kad sam bio u Austriji, a zgrada je bila takva da je izgledalo da ce se srusiti.
 
Bio sam zbog alergije kao mali u to vreme i tu se isto cekalo nekoliko sati, lekove pametne sam tek video kad sam bio u Austriji, a zgrada je bila takva da je izgledalo da ce se srusiti.

sad je jos gore jer nisi bio u srbiji od tada.

sada se ceka makar par sati na pregled kod lekara opste prakse tj ako dodjes u 5 ujutro

a ako dodjes u 11 cekas do 5 popodne.

ako iams srece

ako nemas srece izabrani tvoj lekar je na odmoru ili nije tu.

a i kad te pregleda i posalje kod specijaliste ovaj ti zakaze pregled tek za 2-3 meseca

jednom recju totalna katastrofa

pa i albanija ima bolje zdravstvo od nas

istrazivanje EU sve kaze
 
prošle godine u neko doba uhvati me grlobolja, najjača koju sam imao ikad

inače nemam običaj da idem kod doktora za takve stvari, ali hajde nazovem ja kol centar da zakažem kod svog lekara kad ona na centrali reče da su svi termini popunjeni i da je doktorica slobodna tek za 8 dana

pa reko ima li neko drugi ko može da me primi

kaže ne eto svi su zauzeti ili su na godišnjem odmoru

pa mame vam ga spalim zar 8 dana da ne primim nikakvu terapiju, a antibiotike naravno bez recepta ne možeš da kupiš

odem kod privatnog lekara, platim, pregleda me i prepiše mi jake antibiotike i bukvalno za tri dana kao rukom odnešena grlobolja

i zbog čega ja parazitima onda da plaćam zdravstvenu zaštitu, kome
 
Poslednja izmena:
Помињете овде Слободана Милошевића...он није на власти већ пуних 12 година. Томица је био министар пуних 10 година (са овим смешним Станковићем Геј 17 плус контролише јавно здравство већ 11 година) и нека неко наведе једну једину "реформицу" или промену у систему јавног здравља. И молим без дилетантских политичких коментара, искључиво стручно...:)
 
:dash:


Srbija ima najgore zdravstvo u Evropi


96409_u_f.jpg


Srbija je poslednja na listi 34 evropske zemlje po kvalitetu zdravstvene zaštite, pokazuje Evropski zdravstveni potrošački indeks za 2012. godinu, danas predstavljen u Evropskom parlamentu u Briselu.
Čak i Albanija ima bolji zdravstveni sistem od nas


Prema indeksu EHCI kojim se meri standard evropske zdravstvene zaštite na osnovu 42 indikatora, Srbija je dobila 451 poen od maksimalnih 1.000, a Holandija koja je prva na listi, ima 872 poena.



Druge zemlje koje imaju, prema ovom merenju, dobar sistem zdravstva su Danska, Luksemburg i Island, prenosi internet izdanje lista Nju Jurop. Od zemalja Evropske unije najniža na listi je Bugarska sa 458 poena, a iza nje je samo Srbija.

EHCI je postao standard merenja evropske zdravstvene zaštite, a od 2005. godine ga objavljuje ekspertska organizacija Helt Konzjumer Pauerhaus sa sedištem u Švedskoj. Direktor organizacije HCP, koja sprovodi ovo istraživanje, Arne Bjorberg rekao je da Srbiju ne bi trebalo porediti sa bogatim članicama EU.



"Susedi kao što su Hrvatska (655 bodova), Makedonija (527) ili Albanija (535) su relevantniji, i pokazuju da je pred Srbijom težak posao da dostigne te nivoe", rekao je Bjornberg.



On je rekao da izgleda da osnovne usluge, kao što je vakcinacija beba funkcionišu u Srbiji i da se vidi da rastu prava pacijenata, ali da "u celini, rezultat lečenja, kao i pristup pacijentima, moraju da se poprave".



Izveštaj za 2012. godinu ocenjuje sisteme zdravstvene zaštite u 34 evropske zemlje (27 zemalja članica EU plus Norveška, Island, Švajcarska, Hrvatska, Makedonija, Srbija, i Albanija) pomoću 42 indikatora. Oni obuhvataju područja ključna za korisnika zdravstvenih usluga: prava pacijenata i informacije, vreme čekanja na lečenje, ishod lečenja, opseg pruženih usluga i farmaceutska sredstva.



Ovaj indeks odražava napredak zdravstvene zaštite u Evropi, poboljšanje ishoda lečenja i opštih uslova. Takođe se ocenjuje da su pomalo preuveličani alarmantni signali o uticaju ekonomske krize na pad kvaliteta zdravstvene zaštite zbog smanjenja budžeta.



Međutim, kako navodi Nju Jurop, indeksi ukazuju da na početku ekonomskih teškoća treba obratiti posebnu pažnju na tri izražena područja.


To su : tendencija dužeg čekanja na skupe hirurške operacije u zemljama najviše pogođenim eknomskom krizom, rast participacije pacijenata za zdravstvene usluge, nedostatak poboljšanog pristupa novim vrstama lekova, čak i pogoršanje pristupa.


http://www.vesti-online.com/Vesti/Srbija/225252/Srbija-ima-najgore-zdravstvo-u-Evropi
To nije nikakvo cudo,prioritet Srbije je da se namiri drzavna mafija Treba Sule da kupi i neki satic od milionce evra,Boki i kompanjoni da otvore jos po neki racun da na svim kontinentima ima po neka crkavica:think:
 
Zdravstvo je STVAR SISTEMA.

U kapitalizmu (liberalnom) u drzavnim bolinicama nema ni alkohola ni gaze.....

U privatnom ima i pticijeg mleka.

Ali, bolnicki dan kosta 2.000 eura!

Pa ko voli - neka izvoli!

Ako nemas PARE, mozes da umres pred privatnom bolnicom - ni casu vode ti nece dati!
 

Back
Top