zlostavljanje...

tina kupina

Obećava
Poruka
65
Da li ste nekada bili zrtve neke vrste zlostavljanja (a ima ih puno) i da li ste reagovali i kako ste reagovali? Ja sam pre vise godina dozivela neprijatnost u vozu od strane konduktera.Naime, bila sam student i putovala voozom, vrlo pristojno obucena (farmerice, majica,patike,ranac na ledjima), sve ovo navodim jer sam dugo, dugo preispitivala sebe da li sam ja nesto kriva, kada je usao kondukter u moj kupe i pogledao me i nije zeleo da mi naplati kartu a ja vec spremila novac i pruzila mu a on kao "neka, posle cemo".Voz je vec pristizao u stanicu i ja sam krenula ka vratima voza kada se taj kondukter stvorio iza mene i uhvatio me rukama za kukove i pripio se uz mene....ja sam se paralisala od straha, uzasa i ocaja, ostala sam bez govora ,jer nisam znala sta da radim i u toj sekundi ne znam sta mi je vise prolazilo kroz glavu.... zasto se to meni desava (izgledala sam uvek kao dete) nikada nisam bila nesto provokativno obucena ili se nepristojno i neprilicno ponasala....voz je stao i jasam nekeko sisla a kada sam se okrenula videla sam tog coveka kako stoji na vratima i smeska se najodvratnijim osmehom koji nikada necu zaboraviti....sada kada posle svega na to pomislim a ne mogu da zaboravim jer me svaki kondukter asocira na to, pozelim da ga nadjem ii zagorcam mu zivot najvise sto mogu.Majka sam troje dece, jedne devojcice i dva decaka, i strepim da se i njoj nesto slicno ne dogodi. Tako mi je zao sto nisam odmah prijavila policiji, ili bilo sta uradila ali ja sam bila od straha paralisana i ocajna jer prosto nisam verovala da se takve ruzne stvari i situacije zaista dogadjaju, a posebno da se mogu dogoditi nekom poput mene.Uvek sam mislila da ako nikog ne diras da te nece ni dirati.A taj covek bi po godinama mogao otac da mi bude.molim unapred sve one koji bi da se zafrkavaju sa ovim da uopste ne odgovaraju, jer i posle desetak godina nije nimalo lako kada pomislim na to....
znam da ima mnooogooo gorih slucajeva, ja ih na srecu nisam dozivela, ovaj mi je dovoljno traumatican.Plasim se samo, kako da naucim svoje dete da se cuva od izopacenosti i nastranosti svake vrste kada ih ima svuda i na svakom koraku...
 
ja imam mladju sestru,i starijeg brata...
sve shto joj je trebalo da zna o takvim situacijama nauchila je od nas dvojice,
kako najlakshe i najbrzhe povrediti bilo koga ko je fizichki jachi,uostalom,
peper sprej i zdravo dovidjenja,pakad ga naparfemishesh,onda ga izgazish ko gomno,
pa tek onda zovesh policiju,ali ih ne chekash,jer cesh najebati,nego limpash...obavezno,shut u jaja!
 
jesam dva puta..
prvi put kad sam imala 12 god..
od prvog dana sam imala bolne cikluse koji su me bacali u krevet na dva dana..
dva dana povracanja, bolova..ne pomaze nista..svaki analgetik povratim..
nema druge nego da stisnem zube i cekam da tih 48h prodju..
to su znali i moji roditelji..i tata je uvek isao u skolu da mi pravda te dane..
jednom je bio na putu i ja odem kod skolskog dr..
bila zena (skot)..
kod nje sam otisla treceg dana..svaki put kad dobijem gubila bih za ta dva dana po 2-3kg..usla sam bleda i jedva stajala na nogama..
ispricala joj o cemu se radi, rekla da mi roditelj nije tu da opravda i zatrazila opravdanje za skolu..
naterala me da se skinem ispred nje, i prisla da zagleda objekat sa krilcima ne bi li utvrdila da li lazem ili ne..
osecaj mi je bio kao da me silovala..
opravdanje mi nije dala..te dane mi je tata opravdao kad se vratio sa puta..
koliko sam se lose tada osecala govori i to da se tog trenutka jos uvek secam.

drugi put sam imala 15 -16 godina..isla sam na neki kurs..
gradski autobus, ja na poslednjoj platformi..
bilo je oko 7 uvece i neki suton u prolece..
u busu nije bila guzva..
u jednom trenutku osetim neki pritisak na medjunozju..
vaspitana sam da budem strpljiva i tolerantna..
uzmicala sam diskretno da ne skrecem paznju na sebe misleci da me covek u godinama ispred mene slucajno gura svojom tasnom..
kad sam napokon pogledala imala sam sta i da vidim..
tasna u rukama mu je bila maska, a zuljao me njegov kaziprst..
kasaican pedofil..
na stanici sam odmah izasla..osecaj je bio ponovo isti, kao da sam silovana..neko je napao moju intimu..

danas znam sta bi..
jednino sto se ne vozim autobusima..
a bas bi volela da zateknem neciji kaziprst..
to bi mu bila poslednja sekunda kad mu je prst funkcionisao..i prst i jos nesto.
 
Da li ste nekada bili zrtve neke vrste zlostavljanja (a ima ih puno) i da li ste reagovali i kako ste reagovali? Ja sam pre vise godina dozivela neprijatnost u vozu od strane konduktera.Naime, bila sam student i putovala voozom, vrlo pristojno obucena (farmerice, majica,patike,ranac na ledjima), sve ovo navodim jer sam dugo, dugo preispitivala sebe da li sam ja nesto kriva, kada je usao kondukter u moj kupe i pogledao me i nije zeleo da mi naplati kartu a ja vec spremila novac i pruzila mu a on kao "neka, posle cemo".Voz je vec pristizao u stanicu i ja sam krenula ka vratima voza kada se taj kondukter stvorio iza mene i uhvatio me rukama za kukove i pripio se uz mene....ja sam se paralisala od straha, uzasa i ocaja, ostala sam bez govora ,jer nisam znala sta da radim i u toj sekundi ne znam sta mi je vise prolazilo kroz glavu.... zasto se to meni desava (izgledala sam uvek kao dete) nikada nisam bila nesto provokativno obucena ili se nepristojno i neprilicno ponasala....voz je stao i jasam nekeko sisla a kada sam se okrenula videla sam tog coveka kako stoji na vratima i smeska se najodvratnijim osmehom koji nikada necu zaboraviti....sada kada posle svega na to pomislim a ne mogu da zaboravim jer me svaki kondukter asocira na to, pozelim da ga nadjem ii zagorcam mu zivot najvise sto mogu.Majka sam troje dece, jedne devojcice i dva decaka, i strepim da se i njoj nesto slicno ne dogodi. Tako mi je zao sto nisam odmah prijavila policiji, ili bilo sta uradila ali ja sam bila od straha paralisana i ocajna jer prosto nisam verovala da se takve ruzne stvari i situacije zaista dogadjaju, a posebno da se mogu dogoditi nekom poput mene.Uvek sam mislila da ako nikog ne diras da te nece ni dirati.A taj covek bi po godinama mogao otac da mi bude.molim unapred sve one koji bi da se zafrkavaju sa ovim da uopste ne odgovaraju, jer i posle desetak godina nije nimalo lako kada pomislim na to....
znam da ima mnooogooo gorih slucajeva, ja ih na srecu nisam dozivela, ovaj mi je dovoljno traumatican.Plasim se samo, kako da naucim svoje dete da se cuva od izopacenosti i nastranosti svake vrste kada ih ima svuda i na svakom koraku...

Verovatno si imala sreću da je u pitanju ili kukavica ili "početnik nasilnik", jer da nije tako, verovatno bi pre pristizanja voza u stanicu pokušao nešto slično. Bila si mlada i verovatno lepa, a po tvojim rečima i skromna, valjda ga je to baš i okuražilo da pokuša ono što je pokušao, kanda je pročitao da si plašljiva i da nećeš reagovati na njegovu štetu.
Decu uči kako neko pametno reče da se brane, ne u takvim situacijama već na sam nagoveštaj slične situacije. Ako im neko predloži kao i tebi da se karta plati kasnije, posavetuj ih svojim primerom, nema ništa posle, ono posle može biti fatalno na mnogo načina. Ne mislim da treba decu zastrašivati nepotrebno, ali tvoje iskustvo im može poslužiti da pravilno reaguju u nedaj bože sličnoj situaciji.
I zaista, neka nose sa sobom (ali ne u rancu već pri ruci) sprej sa biberom i da se ne ustežu da ga upotrebe, pa ako su pogrešili u proceni, ih, izvin'te moliću lepo, a ako nisu pogrešili, eto ti satisfakcije za tvoju traumu.
 
Ja ne verujem da ima žena koje nikad nisu doživele nešto slično.
Sreća pa sam oba puta uspela na vreme da uteknem, ali taj momenat kad se to dogodi, potpuno iznenada i ničim izazvano je strašan.
Prvi put mi se desilo u tinejdž dobu, spopao me je manijak. Drugi put je bilo mnogo strašnije jer je bila u pitanju osoba koju poznajem...:sad2:

Mislim da je u takvim situacijama pribranost najvažnija, tj.da se što pre reaguje. Često zlostavljač igra na kartu straha i fizičke slabosti, ali u tim trenucima se može natčovečanska snaga pokrenuti.
 
Ja ne verujem da ima žena koje nikad nisu doživele nešto slično.
Sreća pa sam oba puta uspela na vreme da uteknem, ali taj momenat kad se to dogodi, potpuno iznenada i ničim izazvano je strašan.
Prvi put mi se desilo u tinejdž dobu, spopao me je manijak. Drugi put je bilo mnogo strašnije jer je bila u pitanju osoba koju poznajem...:sad2:

Mislim da je u takvim situacijama pribranost najvažnija, tj.da se što pre reaguje. Često zlostavljač igra na kartu straha i fizičke slabosti, ali u tim trenucima se može natčovečanska snaga pokrenuti.

E, OVO JE TAKO TAČNO...kad pređeš neku granicu...straha...postaneš ludo hrabar i snažan...
 
Bila sam zlostavljena verbalno,od strane drustva iz skole.Zezali su me po pitanju fizickog izgleda.Mrzim nasilje,pogotovo fizicko.Mislim da bi trebalo da se uvedu neki zakoni za smanjenje nasilja nad decom i zenama.
 
Da li ste nekada bili zrtve neke vrste zlostavljanja (a ima ih puno) i da li ste reagovali i kako ste reagovali? Ja sam pre vise godina dozivela neprijatnost u vozu od strane konduktera.Naime, bila sam student i putovala voozom, vrlo pristojno obucena (farmerice, majica,patike,ranac na ledjima), sve ovo navodim jer sam dugo, dugo preispitivala sebe da li sam ja nesto kriva, kada je usao kondukter u moj kupe i pogledao me i nije zeleo da mi naplati kartu a ja vec spremila novac i pruzila mu a on kao "neka, posle cemo".Voz je vec pristizao u stanicu i ja sam krenula ka vratima voza kada se taj kondukter stvorio iza mene i uhvatio me rukama za kukove i pripio se uz mene....ja sam se paralisala od straha, uzasa i ocaja, ostala sam bez govora ,jer nisam znala sta da radim i u toj sekundi ne znam sta mi je vise prolazilo kroz glavu.... zasto se to meni desava (izgledala sam uvek kao dete) nikada nisam bila nesto provokativno obucena ili se nepristojno i neprilicno ponasala....voz je stao i jasam nekeko sisla a kada sam se okrenula videla sam tog coveka kako stoji na vratima i smeska se najodvratnijim osmehom koji nikada necu zaboraviti....sada kada posle svega na to pomislim a ne mogu da zaboravim jer me svaki kondukter asocira na to, pozelim da ga nadjem ii zagorcam mu zivot najvise sto mogu.Majka sam troje dece, jedne devojcice i dva decaka, i strepim da se i njoj nesto slicno ne dogodi. Tako mi je zao sto nisam odmah prijavila policiji, ili bilo sta uradila ali ja sam bila od straha paralisana i ocajna jer prosto nisam verovala da se takve ruzne stvari i situacije zaista dogadjaju, a posebno da se mogu dogoditi nekom poput mene.Uvek sam mislila da ako nikog ne diras da te nece ni dirati.A taj covek bi po godinama mogao otac da mi bude.molim unapred sve one koji bi da se zafrkavaju sa ovim da uopste ne odgovaraju, jer i posle desetak godina nije nimalo lako kada pomislim na to....
znam da ima mnooogooo gorih slucajeva, ja ih na srecu nisam dozivela, ovaj mi je dovoljno traumatican.Plasim se samo, kako da naucim svoje dete da se cuva od izopacenosti i nastranosti svake vrste kada ih ima svuda i na svakom koraku...

nemoj se koncentrisati samo na devojcicu,i decaci cesto budu napadani od starijih ;)
a drugo:zasto si potrosila tri reda da bi nam objasnila kako si bila obucena
da li bi bilo drugacije da si imala mini haljinu,ili sorcic?da li mislis da bi to opravdalo njegovo ponasanje?
ovakvim opravdavanjem sebe dajete njima mogucnost "izazivala me" ;)
naravno da sam imala takve situacije,ali ne mogu da pisem o tome
osecaj je kao sto je dive opisala i ne zelim ponovo da prolazim kroz to
 
:roll: e da, imala sam situaciju od strane svog trenera i dan danas nekako o tom ne mogu ni da razmisljam kako treba, sva sreca nije se desilo nista strasno ali je moglo biti svasta, covek je bio klasican pedofil....zato ja mom sinu od malih nogu pricam da neda na sebe....makar i izvukao deblji kraj treba da pruzi otpor jer nasilnici vole one koji nemaju snage da se suprotstave....
 
Моја сестра је увек имала опасне неке момке за другаре, па је било врло интересантно како су јој ускакали и драли мајмуне од батина. У ЦГ сам ја једном одрао једног локалног гилиптера када је малтретирао. Он ће мени сестру, ебем ли му камење које га је избацило лол..после све, е, нисам знао, море..немој да ти фамилију наређам ко тебе.
Објасни деци том лекцијом да себи и дан-данас пребацујеш што ниси реаговала и пријавила манијака пандурима.
Да јеси, добила би одмах неку сатисфакцију на лицу места.
У сваком возу, и на кратким релацијама два мања места, увек има, по опису посла, полиције.
Шта треба радити у таквим ситуацијама верујем да знаш и сигурно је било још неких непријатних ситуација које углавном имају жене, али и мушкарцима се дешавају сл. ситуације.
 
:roll: e da, imala sam situaciju od strane svog trenera i dan danas nekako o tom ne mogu ni da razmisljam kako treba, sva sreca nije se desilo nista strasno ali je moglo biti svasta, covek je bio klasican pedofil....zato ja mom sinu od malih nogu pricam da neda na sebe....makar i izvukao deblji kraj treba da pruzi otpor jer nasilnici vole one koji nemaju snage da se suprotstave....

Треба разговарати и објаснити деци, али да не истрипује да, ако га неко гледа, или му се смеје или покушава да га понизи да је педофил..Тај тренутак када реагује је она заштита од понижења и трауме коју би увек носио са собом..
 
nemoj se koncentrisati samo na devojcicu,i decaci cesto budu napadani od starijih ;)
a drugo:zasto si potrosila tri reda da bi nam objasnila kako si bila obucena
da li bi bilo drugacije da si imala mini haljinu,ili sorcic?da li mislis da bi to opravdalo njegovo ponasanje?
ovakvim opravdavanjem sebe dajete njima mogucnost "izazivala me" ;)
naravno da sam imala takve situacije,ali ne mogu da pisem o tome
osecaj je kao sto je dive opisala i ne zelim ponovo da prolazim kroz to
Другар је у средњим двадесетим имао непријатност у трамвају. Каже лик се залијепио за њега. И он се мало промешкољи овај се одвоји, гужва је и сасвим уобичајена ситуација да си збијен са свих страна. Он висок и крупан момак. Замислио се и не обраћа пажњу на ситуацију у превозу, осим на тог лика који му је све вријеме приликепљен отпозади. Каже запрепасио се када је видио да је трамвај полупразан, и тек тада му надошла идеја да је лик перверзњак, осврнуо се око себе, кад устаје неки дека, хвата га за руку и каже, помјери се ти сине овамо, ајд сједни на моје моје мјесто.

Смије се лик док то прича, и како му прича одмиче све згађенији и згађенији док на крају није почео да псује и да се каје што није сад у превозу, убио би га од батина.
Нити личи на геја, нити је дјевојка у мини сукњи.
 
jesam...
bila sam klinka,mislim da nisam imala ni punih dvadeset
on je bio prijatelj vlasnika firme u kojoj sam radila i cest gost u firmi
i uvek je bio fin i kulturan
cesto je dolazio sa zenom i uvek su bili veseli i nasmejani
jednom sam ga srela na putu od bus stanice do kancelarije
letnji dan,rano popodne,centar grada
ja mu se kulturno javim i on krene pored mene,kao ide istim putem
u trenutku kad smo prolazili pored nekog haustora on me uhvati za ruku
gurne uz neki zid i krene da mi zavlaci ruku pod majicu
Ja sam bila zaledjena od straha...ali sam nekako uspela da vrisnem i otrgnem se
Ne znam ni kako sam dosla do posla....bila sam bleda kao krpa i celo poslepodne sam se tresla od straha
gledajuci ka vratima od firme....strasno sam se plasila da nece uci na vrata
Kad je gazda dosao u firmu primetio je da se samnom nesto desava i
insistirao da mu kazem o cemu se radi
Prvo me je bilo sramota ali onda sam pomislila da je bolje da zna
Ne znam da li mu je gazda nesto rekao,ali on nikad vise nije usao u firmu
niti sam ga ikad vise videla iako je ziveo tu negde u kraju

Ja i danas kad prodjem kroz tu ulicu osetim neku jezu...a proslo je dvadeset godina
 
Da li ste nekada bili zrtve neke vrste zlostavljanja (a ima ih puno) i da li ste reagovali i kako ste reagovali? Ja sam pre vise godina dozivela neprijatnost u vozu od strane konduktera.Naime, bila sam student i putovala voozom, vrlo pristojno obucena (farmerice, majica,patike,ranac na ledjima), sve ovo navodim jer sam dugo, dugo preispitivala sebe da li sam ja nesto kriva, kada je usao kondukter u moj kupe i pogledao me i nije zeleo da mi naplati kartu a ja vec spremila novac i pruzila mu a on kao "neka, posle cemo".Voz je vec pristizao u stanicu i ja sam krenula ka vratima voza kada se taj kondukter stvorio iza mene i uhvatio me rukama za kukove i pripio se uz mene....ja sam se paralisala od straha, uzasa i ocaja, ostala sam bez govora ,jer nisam znala sta da radim i u toj sekundi ne znam sta mi je vise prolazilo kroz glavu.... zasto se to meni desava (izgledala sam uvek kao dete) nikada nisam bila nesto provokativno obucena ili se nepristojno i neprilicno ponasala....voz je stao i jasam nekeko sisla a kada sam se okrenula videla sam tog coveka kako stoji na vratima i smeska se najodvratnijim osmehom koji nikada necu zaboraviti....sada kada posle svega na to pomislim a ne mogu da zaboravim jer me svaki kondukter asocira na to, pozelim da ga nadjem ii zagorcam mu zivot najvise sto mogu.Majka sam troje dece, jedne devojcice i dva decaka, i strepim da se i njoj nesto slicno ne dogodi. Tako mi je zao sto nisam odmah prijavila policiji, ili bilo sta uradila ali ja sam bila od straha paralisana i ocajna jer prosto nisam verovala da se takve ruzne stvari i situacije zaista dogadjaju, a posebno da se mogu dogoditi nekom poput mene.Uvek sam mislila da ako nikog ne diras da te nece ni dirati.A taj covek bi po godinama mogao otac da mi bude.molim unapred sve one koji bi da se zafrkavaju sa ovim da uopste ne odgovaraju, jer i posle desetak godina nije nimalo lako kada pomislim na to....
znam da ima mnooogooo gorih slucajeva, ja ih na srecu nisam dozivela, ovaj mi je dovoljno traumatican.Plasim se samo, kako da naucim svoje dete da se cuva od izopacenosti i nastranosti svake vrste kada ih ima svuda i na svakom koraku...


Što ga nisi gađala kamenom. Puna je pruga.

Pa zlostavljanje je nešto što je neizostavno. Bitno je da se sve završi bez posledica. Mene od kako sam počela da radim, bar jednom godišnje zove neki lik na službeni fiksni ili službeni mobilni i priča mi bezobraštine. Joj kad saznam ko je o patos ću ga polomiti.
 
ja sam dugo pokusavala da ubedim sebe da to sto mi se desilo i nije bas bas tako strasno i da ne treba da dramim i da pokusam da zaboravim
al ne vredi...svaki put kad me nesto podseti na to sto se desilo (mada je cela situacija trajala par minuta-koji su meni izgledali kao vecnost,naravno)
ali bukvalno svaki put mi knedla stoji u grlu...i ruke mi se ukoce i hladan me znoj oblije i redovno izbegavam tu ulicu :aha:
 
...ne zelim ni da se secam tih situacija....bilo ih je raznih koje se mogu podvesti pod zlostavljanje,
ne bih da prolazim kroz pakao opet i opet...neka ga tamo potisnuto daleko, sto dalje...

...a desi se ponekad da sanjam onda me posle strah da zaspim ponovo....
 
Seksualno zlostavljanje na srecu moju nikad nisam dozivela, ali mobing jesam i trenutno doticna osoba i ja razgovaramo preko advokata i suda. Posto sam joj pokazala da je se ne plasim ucutala se i trenutno me zaobilazi.
U osnovnoj sam trpela od neke bahate budale verbalno zlostavljanje, s tim sto kada me je fizicki napala umlatila sam je kao vola u kupusu i dan danas kada me vidi prelazi na drugu stranu ulice.
 

Back
Top