Igre, USB, struja, i ostalo...

Kornel

Zainteresovan član
Poruka
216
E, sad čujte moj slučaj!
Ovu priču postavljam na forum, da bi svi Vi videli slučaj, koji se samo meni može dogoditi.
Oni, koji redovno posećuju Forum, možda su već čuli za moju priču o igrama koji neće da se pokrenu na mom računaru, ma šta da radim(Naravno instalacija, i ostalo operativnog sistema, i pratećeg je urađeno po propisu). Mašina je : AsusA7V8X-X, AMD Athlon XP 2500+, 256DDR, Gigabyte Radeon 9200(ona redovna verzija, sa 128 bitnom magistralom), Sound Max digital integrated audio, Maxtor Diamond Max 9 80GB,ASUS TV-FM card(onaj sa Home Theater) i monitor LG F700P Flatron. Kada sam hteo, da pokrenem igru, on me uvek vratio na desktop, i dobio sam poruku, da mu se nešto ne sviđa, da „will be closed“, i da hoće da šalje poruku o erroru. U dxdiag prozoru kod direct input-a ne može mi pronaći nikakve informacije, ni o tastaturi, ni o mišu, ni o USB uređajima. Probao sam u bios, da isključim USB,(ili drugi hardver) i šta se desi, SVE igre (NFS underground 2, Collin Mc Rae Rally 4, Hitman 3) se mogu pokrenuti sa rezolucijom, kojom bi se mogle ponositi i novije grafičke kartice. Odmah sam seo u kola, i pravac u servis. Tamo su mi ustanovili, da mašini ne „fali“ ništa, oni su, sa uključenim USB kontrolerom igrali dva dana, da bi mi ga testirali, šta ne valja. Sada je situacija sledeća: U servisu, koji se nalazi 5 km od mog mesta stanovanja, računar radi ko zmaj, sa uključenim USB-om, kod mene kući samo ako je isti uređaj u biosu isključen. U servisu su mi reki, da možda, najverovatnije ima neka problema sa naponom struje, koje stiže iz konektora, što je moguće, jer ponekad mi i monitor pišti malo. Znači mašina, kad mu je najviše potrebno, nema šta da jede. Tu je možda poenta, ako isljučim hardver, više resursa će ostati. Rekli su mi još, da za napjanje treba min 215 V, da bi normalno radilo(kod ovog dela nisu NIŠTA neobično primetili tokom testa, koji su uradili). Danas sam nazvao Elektrovojvodinu, pa ćemo videti, šta će oni izmeriti sledeće nedelje. Ja već stvarno ne znam šta da uradim.

Pitanje nr.1:
Ako situacija tako ostane, da li će nešto faliti mašini, ako u bios 1-2 puta nedeljno isključim USB, da bi odigrao nešto, pa ga opet uključim, da li je to štetno za komp?

Pitanje nr.2:
Da li bi UPS rešio moj problem sa strujom, mada sada nemam toliko, da bi ga mogao prijuštiti...

I na kraju, da li je već neko imao sličan slučaj, ili mogu biti ponosan, da se ovo isključivo meni dešava? :oops:

Poz svima!!!
 
Regularno iskljucivanje i ukljucivanje hardvera u bios-u ti sigurno nece ostetiti komp, jedino sto ce se mozda buniti OS ako imas nesto prikaceno i prijavljeno od hardvera a nalazi ti se na USB-u. UPS ce ti sigurno resiti problem, ako je on zaista vezan za napon, i ne samo to nego ce ti ispeglati sve smetnje koje stizu uz napon (ako ne znas u el. mrezi ima toliko smeca da to nije normalno). UPS se ponasa kao veliki kondezator koji isravlja i te anomalije. Normalno na njega nemoj kaciti stampac, fen za kosu i slicne stvari jer i on ne trpi opterecenje do krajnjih granica. Imas mogucnost da zamenis napajanje, uzmes neko kvalitetno, ali ne znam da li je to mnogo manja investicija od kupovanja UPS-a. Imas mogucnost da, ako ikako uspes, nadjes stabilizatore napona, koji su se koristili za televizore pre jedno 25-30 godina. Jako su dobri, i zavrsavace ti posao neko vreme. To sigurno posoji negde u nekoj ostavi, samo ako se potrudis mozda i nadjes. Ili, da nabavis konvertor napona sa, recimo, 12v jednosmerne na 220 naizmenicne pa da furas sa akumulatora( ovo zadnje je samo teoretska varijanta, ja je nisam probao).
 
NARAVNO! Nije kao UPS, ali ce ti sigurno smanjiti variranje napona. Ocigledno je da ti ni naponska jedinica na ploci ne odradjuje posao najbolje, jer ona obezbedjuje napajanje procesora, memorije i svih korisnika na ploci. Inace je napon na cpu i memoriji nizak, pa jos ako varira-zamisli sam sta se sve tu desava.Nemoj da kacis monitor, samo kuciste.
 
OD tog stabilizatora nema leba, jer je suvise slab i brzo crkne kad se nakaci na racunar - provereno na 2 komada.
Razlog je sto ne moze da postigne snagu koja treba racunaru.
Ipak je njegova namena bila da regulise napon za TV koji ne trosi tako reci nista, a ne za racunar koji trosi 200-300W.
 
E pa Kulirazo moram da ti kazem da gresis.ja vec 5 godina imam jedan stabilizator koj pravi RUL LESKOVAC i snage je 1200w.Od kad ga imam nikad mi struja nije secnula komp a na njega mo je prikljuceno sledece:komp,monitor,stona lampa,TV,Muzicki stub SonyRX70 i stampac i mogu ti reci da sve radi kao sat.
Toplo preporucujem ovo cudo jer vrsi poso i dosta je jeftinije od UPS-a.
POZDRAV SVIMA
 
DeXa:
E pa Kulirazo moram da ti kazem da gresis.ja vec 5 godina imam jedan stabilizator koj pravi RUL LESKOVAC i snage je 1200w.Od kad ga imam nikad mi struja nije secnula komp a na njega mo je prikljuceno sledece:komp,monitor,stona lampa,TV,Muzicki stub SonyRX70 i stampac i mogu ti reci da sve radi kao sat.
Toplo preporucujem ovo cudo jer vrsi poso i dosta je jeftinije od UPS-a.
POZDRAV SVIMA
Kakva je situacija sa bukom koju proizvodi?
Ovih par komada sto ja imam u servisu su do 400w i cuju se kao roj bumbara(velikih!!!).
Zato ih nikada i nisam koristio u te svrhe (racunar-dnevna soba),iako znam da rade posao kada su televizori u pitanju.
 
I ja sam koristio stabilzator od TV-a,ali se toliko grejao da sam na kraju odustao (zbog mirisa zapaljene plastike,pa sam se stalno tripovao da sam to ja zapalio neku komponentu,kad ono stabilizator oce da se usija!) Ako ima 300W onda slobodno stavi i ne brini(ali samo komp,a ne i monitor) i gledaj kako ce ti mashina propevati!
8) 8) 8)
 
father:
DeXa:
E pa Kulirazo moram da ti kazem da gresis.ja vec 5 godina imam jedan stabilizator koj pravi RUL LESKOVAC i snage je 1200w.Od kad ga imam nikad mi struja nije secnula komp a na njega mo je prikljuceno sledece:komp,monitor,stona lampa,TV,Muzicki stub SonyRX70 i stampac i mogu ti reci da sve radi kao sat.
Toplo preporucujem ovo cudo jer vrsi poso i dosta je jeftinije od UPS-a.
POZDRAV SVIMA
Kakva je situacija sa bukom koju proizvodi?
Ovih par komada sto ja imam u servisu su do 400w i cuju se kao roj bumbara(velikih!!!).
Zato ih nikada i nisam koristio u te svrhe (racunar-dnevna soba),iako znam da rade posao kada su televizori u pitanju.

Buke uopste nema i cak ne ispusta nikakav zvuk.
 
Stabilizator mnogo poboljsava stvari... Dok nam nisu bili postavili neku trafostanicu, ja nisam mogla da ukljucim PC bez stabilizatora, i to bas onog kao od pre 100 godina... Medjutim, to je bili na pentiumu 2 466 , gde je bili slabije napajanje.. Za ove jace masine treba da se uzme i jaci stabilizator, ima vec tipova koji to izradjuju...
A sto se tice UPS-a ista stvar, zavisi koja mu je jacina i koje napajanje ima komp... Imam i UPS koji je radio na dvojci, a na novom PC-iu samo pisti, posto je mnogo jaci...
 
Toliko o stabilizatoru. Baba uzela nov tv pre 1 god, a stabilizator je prodala, kao staro gvožđe. :cry:
Moraću nešto da uzmem, jer ovo uklj-isklj za USB će me ubiti..
Zna li neko način kako se ulazi u BIOS bez restarta??
U pitanju je Award bios.

Ps:Možda je ovo najgluplje pitanje na ovom forumu, pa ako sam nekog iznervirao, sorry.. :oops:
 
@DeXa
Ja sam mislio na "normalan" stabilizator za TV, a ne na mini elektranu od 1.2KW.
TV ne trosi mnogo struje, tako da i stabilizatori namenjeni za isti nisu jaki.
Imaju dva kalema koja ako im dodas nesto malo jace od TVa pocnu da smrde, a ako to isto zadrzis zapale se ili jednostavno riknu.

Ali ponavljam, mislio sam na starinske stabilizatore za TV, a ne na nesto od 500W+.
 
Кулиража:
@DeXa
Ja sam mislio na "normalan" stabilizator za TV, a ne na mini elektranu od 1.2KW.
TV ne trosi mnogo struje, tako da i stabilizatori namenjeni za isti nisu jaki.
Imaju dva kalema koja ako im dodas nesto malo jace od TVa pocnu da smrde, a ako to isto zadrzis zapale se ili jednostavno riknu.

Ali ponavljam, mislio sam na starinske stabilizatore za TV, a ne na nesto od 500W+.

Ok, javicu, ako mi "padne nesto" od UPS-a!!!
 

Back
Top