Kako stranke znaju rezultate izbora?

sin dimitrije

Iskusan
Banovan
Poruka
6.335
na nekoliko prethodnih izbora najveca opoziciona stranka - srs, je vec negde pred ponoc imala rezultate izbora, i bili su tacni.
sad vidimo da nijedna od tzv opozicionih stranaka nema taj ili slican sistem, tj ne znaju bas tacne rezultate, ne znaju nista u stvari
gledam one iz beogradskog parking servisa, imaju uredjaj onlajn, na terenu unesu broj i dobiju momentalan odgovor
da zamislim kako bih ja to, pojednostavljeno. svaki clan moje partije bi dobio formu sms-a, sa podacima o birackom mestu, broju, datumu i sl. zatim bi tu bile stranke koje se nalaze na listicima. posle zavrsenog prebrojavanja i potpisivanja zapsisnika, moj clan dodaje u zadati sms brojke o tome koja je stranka ili kadidat dobila glasova.
u toku par sati sve bi se lepo slilo na sms ili emajl. dva spretna daktilografa operatera bi to uneli otprilike brzinom pristizanja
skoro sam siguran da toma nema nikakve izvestaje sa terena, a da ga sabiranje po pristiglim zapsinicima i uporedjivanje sa rezultatima izbora puno i ne zanima
takodje sam siguran da rezim to dobro zna. nema kontrole, ne postoji ugodnija situacija. eto nama ivice, dinkica i cede u parlamentu, a svi zajedno nemaju realnih 10%
bilo koja sledeca velika opoziciona partija nema cemu da se nada ako ne koristi modernu tehnologiju.
ps ja sam stvar malo pojednostavio, kratak je tekst, pa da se bolje razume
 
pa da svaka stranka ima na svakom glasackom mestu svoje predstavnike, obicno dvoje ili vise. dakle prisustvuju sa minimum jednim clanom non stop (ako drugi ode u vecu, da klopa, zapali i tako to). znaci ocima non stop kontrolise sta se desava a sve u skladu kako ga je stranka uputila. svaku nepravilnost odmah prijavljuje odgovornom nadredjenom u stranci bez odlaganja, ne posle glasanja, ne posle par sati, nego odmah. u 8 uvece isprate poslednjeg glasaca i svi zajedno izvuku listice iz kutija, odvoje za svakog kandidata na njegovu gomilu prebroje i svi upisu brojke. i to svako od njih ima odmah rezultate na svim mestima u celoj drzavi. iz ovoga ti je jasno da svaka stranka ima tacan i precizan broj glasova na apsolutno svakom mestu gde se glasa. zato je tomina gungula sa podmetanjem ili menjanjem stvarnog broja glasova pre izbora ili brojanja urnebesno glupa. ali da je naknadno neko krao dzakove ili namerno skupio listice pa ih predstavio onako kako je to uradjeno sasvim je moguce, samo da se utvrdi ko je kriv a bice da su tomini to uradili kako policija cujem vec ima naznake. elem to ne menja ishod jer su svi vec izbrojali i dali centralama precizne podatke koji su nepromenjljivi. kao kad bi ja danas marnuo dzak glasova. vec su izbrojani kradem samo papir bez vrednosti.
e sad da se vratim na osnovno, vremenski interval.s obzirom da ima koliko 8500 i kusur mesta za glasanje, razumljivo je da 8.500 aktivista mora svaki ponaosob da javi brojke u centralu i tih 8500 poziva zahteva vremena. radikali su samo ustanovili odgovarajuci piramidalni sistem obavestavanja koji funkcionise maksimalno odgovorno i efikasno do savrsenstva. uostalom posle 20 godina moraju da budu tako dobri. i pritom radikali ne lazu vec objavljuju tacno ono sto su dobili od aktivista ne objavljuju ni parcijalno ni sa zadrskom neke opstine kasnije ili neke odmah (npr one u kojima su bolje prosli radi stvaranja psiholoskog efekta)....

edit :

dodao bih primer iskustvo od 6maja moje devojke sa glasackog mesta stari grad u bgd-u. oni su recimo imali oko 1100 glasaca na tom izbornom mestu, znaci predsednicki, lokal i parlament je bio u beogradu, to je oko 3-4k listica a zalila se sporo su brojali od 20-23h je tek bilo gotovo. ponekad ne moze stranka da utice na efikasnost, jednostavno ljudi umeju biti spori.
 
Poslednja izmena:
zahvaljujem na iscrpnom odgovoru. ali ti pises kako bi trebalo, a ne sta se desilo. brojni su izvestaji o pojedinacnim nepravilnostima, dosta toga je prezentovano ovde na forumu. urs je cak u nedelju vece rekao da je ispod cenzusa???
i dalje mislim da nesto smrdi u zemlji srbiji.
bezicni internet je sredstvo za momentalno slanje i jos brze sabiranje
 
da ima nepravilnosti raznih, ali shvatas ti da tamo u toj apsolutno svakoj prostoriji sede predstavnici DS-a, pa SNS-a, pa SPS-a, pa URS-a, pa LDP-a, pa radikala, pa Dveri pa ostali redom....svi su oni svedoci sta je ko radio i kako je radio, sve se to moze lako i efikasno utvrditi cak i naknadno. koja je sansa da su svi oni izdali poverenje svim tim strankama i radili za DS kako tomislav otprilike tvrdi jer ne postoji drugi nacin da se zamene glasovi pre brojanja sem da se svi prave ludi i okrenu glavu da bas niko ne vidi zamenu 3000 ili koliko listica ej nije to jedan dva glasa. koja je to ortodoksna glupost da je cujes od iole wannabe ozbiljnog politicara... a ima nepravilnosti raznih tipa dosao idiot na BM i pravio galamu, svadjao se, ugrozavao druge birace itd. pa recimo zaludni clanovi raznih stranaka se prvo verbalno pa zatim i fizicki kace sa ostalim clanovima tih birackih komisija...i sve tako neki cirkusi. sve moze da se istrazi ako treba policija radi posao. ali kradja glasova nije neka tamo nepravilnost to je vrlo tesko krivicno delo za koje se ide na duzi period u zatvor. i to se ne moze onako olako optuzivati bilo ko.
 
mediji su uglavnom objavljivale rezultate sugestivno, sa onih mesta gde su vladajuce stranke vodile. mislim da i cesid nije objavljivao korektno.
kada bih bio zlonameran rekao bih da su oni tim manipulisanjem pripremali javnost za `preparirane` rezultate
ali, ja cu opet o ukupnim tacnim rezultatima da pitam? ako su radikali mogli godinama da organizuju da imaju pre ponoci tacne izborne rezultate, a imali su od 35-40% glasova i nije moglo da im se ukrade, zasto se ovo danas desava i kako sledeci put da budemo sigurni, pogotovo mi koji ne verujemo ovima na vlasti?
b e z i c n i i n t e r n e t resava problem.
 
Uslovno receno "usporeno" brojanje na ovim izborima je sto su biracki odbori imali lokalne, republicke i predsednicke izbore + pokrajinski izbori. Birackom odboru treba vremena da sve to prebroji. Slanje rezultata internetom, mobilnim telefonima i slicno u centralnu komisiju nece mnogo ubrzati rad, jer se ionako sve komisije organizuju i kolima se taj materijal dovozi za desetak minuta... A i nemaju sva bm kompjuter sa internetom :) Dalje, ko ce kontrolisati onog sto salje brojke? Ako salje sa mobilnog, onda mora da mu bar dvojica cuce nad glavom i gledaju sta kucka i, verovatno, ce te brojke neko proveracati kad donesu zapisnik u, npr. opstinsku izbornu komisiju :)
Uostalom, videcemo kad ce biti objavljeni rezultati drugog kruga. Tu nema mnogo brojanja, jedan listic, jedna kutija i u ponoc znamo ko je predsednik. Osim ako ne bude nekih tezih poremecaja.
 
Desilo se da je Vucic dao podatke pre ponoci koji su se slagali sa Cesidovim, a i druge stranke su permanentno objavljivale rezultate. Secam se da sam slusao radio i da su stalno javljali, a i ovde je bilo.

da i ja to znam pratili smo sve objave, ali cesid se bio fer ogradio a i dao je podatke bez uracunatih nevazecih kojih je ispalo tih 4.5%, pa je cesid velikima tj prve 4 stranke dao bas po tih skoro 1% vise glasova u proceni a oni su tada jos drzali radikale na 5.0%...a vucic je tek taj treci put na konferenciji dao rezultat u kome je toma imao onih famoznih 1.5% vise od tadica u parlamentu i kad je trazio da se saceka jos, do tad su svi dali tadicu prednost na svim nivoima.
 
da i ja to znam pratili smo sve objave, ali cesid se bio fer ogradio a i dao je podatke bez uracunatih nevazecih kojih je ispalo tih 4.5%, pa je cesid velikima tj prve 4 stranke dao bas po tih skoro 1% vise glasova u proceni a oni su tada jos drzali radikale na 5.0%...a vucic je tek taj treci put na konferenciji dao rezultat u kome je toma imao onih famoznih 1.5% vise od tadica u parlamentu i kad je trazio da se saceka jos, do tad su svi dali tadicu prednost na svim nivoima.
Svi daju rezultate gde kazu "na osnovu 10 %, 25%, 42% obradjenog materijala..." Ali, ne obradjuju svi isti materijal. Sve zavisi ciji aktivisti budu "revnosniji" i donesu zapisnike sa kog bm. Zato se javljaju neslagenja u pojedinim rezultatima. Neko sabira Beograd, Nis i Leskovac u prvi mah, a neko Trgoviste, Novi Sad i Kragujevac. tu se jos kako javljaju razlike :D
Dalje, kad je neko, kao SRS na ivici cenzusa lako moze da sklizne na jednu ili drugu stranu, jer to moze da odluci desetak glasova. Mislim da je na ovim izborima 0.1% bilo 3-4.000 glasova. To je tesko bilo kome da predvidi i pogodi. Mora da se broji do kraja :)
 
Sto se kradje tice... Ja sam svojevremeno bio clan Opstinske izborne komisije i u stranku sam slao rezultate koje je OIK sabirala. Isto je radilo jos par stranaka. To se uporedjivalo sa zapisnicima koji su stizali u stranku i odmah bi se uocila bilo kakva sumnjiva rabota. To je mogao i SNS da radi, pogotovu sto je nasledio organizaciju od SRS-a. Kako se desilo da su pokradeni voleo bih da sami objasne, a ne da pricaju o kradji bez ikakvih dokaza. Jedini dokaz je onaj dzak sa listicima, koji nista ne znaci, jer je pitanje sta se desava sa zapisnikom... OIK, RIK i slicni brojke sabiraju sa zapisnika, ne otvaraju vrece da bi brojali listice.
 
Ја сам лепо напоменуо предлог да се листићи нумеришу / што није скупо /, а смањило би манипулације одн. за свако БМ написати : листићи од бр. ???? до бр. ???? и у повратку у РИК требају
ти бројеви да се сложе у џаковима / ковертама / и тиме би се имао бољи увид , мада могућност манипулација и даље остаје на заокруживању / прављењу неважећих /....али то је ствар људи
који контролишу БМ !?
 
Najpre treba da cela Srbija bude pokrivena dobrim signalom za bezicni internet. Ima delova gde ni mobilna telefonija nije sve pokrila... :)

to je tehnicko pitanje. gde je slab signal obicno je manje glasaca i vrlo malo birackih mesta. sednes u kola i spustis se do grada gde ima signal
mene cudi sve to muvanje. ogranicen je broj kandidata i partija. cak vrlo malo za bilo kakvu bazu podataka. pa je i sam unos u bazu krajnje jednostavan. a i sam broj birackh mesta nije nesto bas preveliki. sve u svemu lep mali jednolicni poslic. ja opet o samoj tehnici koju opoziciona stranka treba da koristi da kradje ne bi bilo.
za cetiri godine ne bi me cudilo i da se svi zapisnici stave na internet na uvid svima, zasto da ne kada moze?
 

Back
Top