Patrijarh srpski posjetio Zahumlje i Travuniju - Pijemont srpstva

Neto

Aktivan član
Banovan
Poruka
1.029
Patrijarh Irinej: Hercegovina – pijemont srpstva
13.05.2012 18:10 | Agencije
Share0 58 0 0 0 Mail0

%D0%98%D1%80%D0%B8%D0%BD%D0%B5%D0%B9_%28%D0%9F%D0%B0%D1%82%D1%80%D0%B8%D0%B0%D1%80%D1%85_%D0%A1%D0%B5%D1%80%D0%B1%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%B9%29.jpg


Gacko, Trebinje - Nekoliko hiljada građana Gacka danas je pred crkvom Svete Trojice u izgradnji dočekalo Njegovu svetost patrijarha srpskog Irineja, kojeg su zasipali laticama ruža od izlaska iz automobila do ovog pravoslavnog hrama.


Njegova svetost je tokom prve posjete Gacku blagoslovio okupljeni narod i ovaj hercegovački grad, te poručio da je oduševljen veličanstvenim dočekom.

“Hercegovina je Pijemont srpstva. Ponosan sam i ohrabren verom i ponosom ovog naroda koji je jedinstven i okupljen oko svojih svetih hramova. Dok budemo svoj život temeljili na našoj veri, svetloj istoriji i divnim običajima, nema potrebe da mislimo ni za sebe, ni za one koji dolaze posle nas”, rekao je partijarh srpski.

Patrijarh Irinej kaže da je ohrabren onim što je doživio u Hercegovini u posljednja tri dana, jer nije mogao ni pretpostaviti da je duhovno, nacionalno i moralno stanje takvo kakvim ga je doživio tokom posjete.

Njegova svetost je Gačanima i Hercegovcima poručio da se drže vjere i Hristovog puta.

“Držite se puta Hristovog. Dok smo na tom putu, znajte, da je putovođa naroda Gospod naš koji nije ostavio ni pretke naše, niti će ostaviti nas. Iako smo na velikoj vetrometini i na nas udaraju mnoge sile, moramo se uzdati u Boga i u njega gledati slušati ga, jer onda smo sve svoje brige rešili “, rekao je patrijarh Irinej.

Njegova svetost je rekao okupljenim vjernicima da treba da budu ponosni što su Hercegovci i što imaju u koga da gledaju i čiji put da slijede.

On je rekao da je ponosan na velelepne bogomolje u Hercegovini, napominjući da je jednu takvu - manastir Svetog Save, osveštao danas u Goliji, kojeg se ne bi postidjeli ni kralj Milutin i svi Nemanjići.

Upućujući riječi dobrodošlice patrijarhu Irineju, načelnik opštine Gacko Milan Radmilović rekao je da je Njegova svetost došao u zavičaj Vladisavića, Zimonjića, junaka iz slavnog Stojanovog vremena, u rodno mjesto brojnih generacija iz vremena buna i ustanaka.

“Dobro došli u zavičaj najljepšeg srpskog jezika, tradicije i običaja, našeg svenarodnog pamćenja, koje prenosimo s generacije na generaciju”, rekao je Radmilović.

Ovom skupu prisustvovale su vladike - zapadno-američki Maksim, budimljansko- nikšićki Joanikije, zahumsko-hercegovački Grigorije, kao i umirovljeni episkop zahumsko - hercegovački Atanasije.

Njegova svetost patrijarh srpski Irinej danas je u Mrkonjićima kod Trebinja poručio vjernicima da se okupljaju oko svojih svetinja i crkve i da ne zaborave put kojim su ih vodili njihovi svetitelji i svojim primjerom pokazivali da nikada ne smiju zalutati, prenose agencije.

Patrijarh srpski je nakon svete arhijerejske liturgije u crkvi Svetog Vasilija Ostroškog i Tvrdoškog u Mrkonjićima istakao da je ovo sveto mjesto osvećeno svetim čovjekom, njegovim molitvama, kao i suzama za srpski rod.

- Molitve Svetog Vasilija Ostorškog nas vode i čuvaju da ostvarimo to što jesmo - narod Božji. Hvala Gospodu što nam je dao takvog čudotvorca. Mi smo zaduženi od Gospoda Boga da slijedimo taj put - istakao je patrijarh Irinej.

Patrijarh Irinej je rekao da je srpskom narodu dato mnogo od Nemanjića do danas, da su to sve darovi od Boga, koji od srpskog naroda samo traži vjeru, ljubav i nadu.

- Gospod nam je dao velike svete ličnosti i svetinje kojima se ponosimo. Gospod nam zapovijeda ne samo da se međusobno poštujemo već smo pozvani da volimo i poštujemo i druge narode i da ljubimo neprijatelje svoje - istakao je srpski patrijarh.

Njegova svetost je naveo da je sve više crkava i manastira koje se posvećuju Svetom Vasiliju Ostroškom, da čitav pravoslavni svijet poštuje ovog čudotvorca čija su velika djela bila i za vrijeme zemaljskog života, kao i sada koje širi preko svojih svetih moštiju koje se čuvaju u manastiru Ostrog u Crnoj Gori.

- Treba da se poklonimo Gospodu među kojim Sveti Vasilije blista kao najveća zvijezda među zvijezdama - poručio je patrijarh srpski Irinej.

Umirovljeni episkop Atanasije u besjedi je istakao da je Hercegovina zemlja svetosavska, da je to pokazala stradanjem i da je narod opstao vjerujući u vjeru Hristovu i krst časni.

- Sveti Vasilije Ostroški je ambasador svih svetih od neba do zemlje. Ovaj čudotvorac, koji je sa Hristom i u Hristu, nama ljudima pokazao je put ka Bogu - rekao je umirovljeni episkop Atanasije i poručio vjernicima da uče svoju djecu odgovornosti i da ne dozvole da drugi rukovode njima, te da je upravo Sveti Vasilije Ostroški svojim primjerom pokazao kako dijete treba da raste i kojim putem da hodi.

Dodik: Crkva i pravoslavna vjera najbolji dokaz srpskog identiteta

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik poručio je danas u Mrkonjićima kod Trebinja da su crkva i pravoslavna vjera najbolji dokaz trajnog identiteta srpskog naroda na ovim prostorima.

Dodik je, nakon svete arhijerejske liturgije, koju je povodom današnjeg praznika Svetog Vasilija Ostroškog u Mrkonjićima služio patrijarh srpski Irinej, izrazio zahvalnost crkvi koja, kako je rekao, svih ovih godina radi na tome da se narod identifikuje sa svojom crkvom i da na taj način pokaže srpski nacionalni identitet koji najbolje odražava vjera u mir, ljubav prema ljudima i život sa ljudima.

- Širenje ljubavi je obaveza hrišćanska koju moramo svi da poštujemo i u nju da vjerujemo - istakao je Dodik, poručujući da se to u Hercegovini na najbolji način i vidi jer tu živi narod koji se snažno identifikuje sa crkvom i nacijom.

Dodik je naglasio da i današnji imozantni skup u Mrkonjićima govori da srpski narod u Hercegovini živi sa svojom crkvom, patrijarhom i Republikom Srpskom.
 
Pa ajde prepameti vasa, uputite me, kako mislite osporiti tvrdnju Mitropolita Crnogorsko-primorskog,
da je bas on tvorac suvremene crnogorske drzave!!

Mi Srbi, kažemo savremene a ne suvremene :rtfm:Drugo,ovo su eparhije SPC
dru-eparhije.jpg
.

Ne znam na šta je mislio mitropolit i da li je tako nešto ikad izjavio.Ti si isuviše neozbiljan da bi ti se vjerovalo a i ja nisam portparol mitropolita.
 
Mi Srbi, kažemo savremene a ne suvremene :rtfm:Drugo,ovo su eparhije SPC
dru-eparhije.jpg
.

Ne znam na šta je mislio mitropolit i da li je tako nešto ikad izjavio.Ti si isuviše neozbiljan da bi ti se vjerovalo a i ja nisam portparol mitropolita.

A mnogo si mi ti ozbiljan, kad negiras varijantu srpskog jezika,
a ne vidis da su obe eparhije na podrucju Crne Gore!

Malo se informisi,
pa ces doznati sta je pukovnik Risto zahtjevao od Crne Gore pri ZAMOLBI za UMIROVLJENJE?

Navikni se na sve varijante srpskog jezika!!!:D:D
 
Nije li do nedavno Crna Gora bila Pijemont srpstva???
Ne valja kad Pijemont pocne da se seta!!!:per::per::per::per:

Stara Hercegovina, Crna Gora, Raška, Kosovo i Metohija, Stara Srbija su kolevke ili temelj srpske državnosti i nacionalnog postojanja.
Grehota je posmatrati suženu avnojevsku Srbiju, zbog predaka koji su se borili za ideju da njihovo potomstvo živi u ujedinjenoj Srbiji.
 
Stara Hercegovina, Crna Gora, Raška, Kosovo i Metohija, Stara Srbija su kolevke ili temelj srpske državnosti i nacionalnog postojanja.
Grehota je posmatrati suženu avnojevsku Srbiju, zbog predaka koji su se borili za ideju da njihovo potomstvo živi u ujedinjenoj Srbiji.
Da da, a naročito su se borili vekovnim odlaskom sa hercegovačkog kamena u plodnu panonsku ravnicu, bežanjem sa crnogorskih vrleti na studije u BG, kao i prodajom imanja Albancima pa put pod noge na sever. Ali eto sve AVNOJ kriv a ne svoj komfor i svoje dupe.
 
Da da, a naročito su se borili vekovnim odlaskom sa hercegovačkog kamena u plodnu panonsku ravnicu, bežanjem sa crnogorskih vrleti na studije u BG, kao i prodajom imanja Albancima pa put pod noge na sever. Ali eto sve AVNOJ kriv a ne svoj komfor i svoje dupe.

Ne znam za te iz crnogorskih vrleti i te koji su prodavali imanja albancima ali nama u istočnoj Hercegovini Avnoj ništa dobro nije donio.Ovo je ekonomski vjerovatno najsiromašniji kraj u bivšoj Jugoslaviji i normalno je da ga stanovništvo napustilo u velikom broju.
 
Stara Hercegovina, Crna Gora, Raška, Kosovo i Metohija, Stara Srbija su kolevke ili temelj srpske državnosti i nacionalnog postojanja.
Grehota je posmatrati suženu avnojevsku Srbiju, zbog predaka koji su se borili za ideju da njihovo potomstvo živi u ujedinjenoj Srbiji.

Ne moze se ziviti u proslosti.
Ko nece sa nama zatjerati ga u 3pm i raditi samo na srpskim nacionalnim interesima. Skupo nas je kostao prosli vijek i zaebancija sa ostalim juznoslavenskim narodima.
 
Ne znam za te iz crnogorskih vrleti i te koji su prodavali imanja albancima ali nama u istočnoj Hercegovini Avnoj ništa dobro nije donio.Ovo je ekonomski vjerovatno najsiromašniji kraj u bivšoj Jugoslaviji i normalno je da ga stanovništvo napustilo u velikom broju.

Napušta ga još od 45., zapravo najveći talas emigracije se i zbio odmah nakon Drugog rata je li tako?

Mogu se složiti sa tobom, Hercegovina čitava je verovatno plaćala i cenu toga što nije bila partizanski kraj. I oni iz zapadne se pojačano žale, i oni su se razbežali po nemačkoj, SAD...
 
Da da, a naročito su se borili vekovnim odlaskom sa hercegovačkog kamena u plodnu panonsku ravnicu, bežanjem sa crnogorskih vrleti na studije u BG, kao i prodajom imanja Albancima pa put pod noge na sever. Ali eto sve AVNOJ kriv a ne svoj komfor i svoje dupe.

Osim vremenske distance koja je još razlika između demografskih kretanja u naseljavanju plodne panonske ravnice, Vojvodina je daleko kraće u sastavu Srbije
od drugih pomenutih oblasti. Pa pre će biti da zbog budućeg konfora i dupeta je i stvoren i održavan Avnoj i ustav iz 1974, za neke nesreće su uglavno Srbi krivi,
evo najveći autonomaši su baš ti Avnojevski kolonisti...Nije mi jasno kako domicono stanovništvo nije odolelo toj ogromnoj najezdi tih kamenjarskih hordi,
verovatno da je tada zanimljivije bilo zdravstveno stanje komšijine krave.
 
Osim vremenske distance koja je još razlika između demografskih kretanja u naseljavanju plodne panonske ravnice, Vojvodina je daleko kraće u sastavu Srbije
od drugih pomenutih oblasti. Pa pre će biti da zbog budućeg konfora i dupeta je i stvoren i održavan Avnoj i ustav iz 1974, za neke nesreće su uglavno Srbi krivi,
evo najveći autonomaši su baš ti Avnojevski kolonisti...Nije mi jasno kako domicono stanovništvo nije odolelo toj ogromnoj najezdi tih kamenjarskih hordi,
verovatno da je tada zanimljivije bilo zdravstveno stanje komšijine krave.

Da ja ovo boldovano napisem - odmah bi me banovali! :D
 
Ne moze se ziviti u proslosti.
Ko nece sa nama zatjerati ga u 3pm i raditi samo na srpskim nacionalnim interesima. Skupo nas je kostao prosli vijek i zaebancija sa ostalim juznoslavenskim narodima.

Naravno, samo se mora imati neki oslonac, vaspitanje u duhu porodice i bogate tradicije sa osvrtom na moderno doba.
Taj oslonac i jeste poreklo, o kojoj većina nema pojma...
 
Osim vremenske distance koja je još razlika između demografskih kretanja u naseljavanju plodne panonske ravnice, Vojvodina je daleko kraće u sastavu Srbije
od drugih pomenutih oblasti. Pa pre će biti da zbog budućeg konfora i dupeta je i stvoren i održavan Avnoj i ustav iz 1974, za neke nesreće su uglavno Srbi krivi,
evo najveći autonomaši su baš ti Avnojevski kolonisti...Nije mi jasno kako domicono stanovništvo nije odolelo toj ogromnoj najezdi tih kamenjarskih hordi,
verovatno da je tada zanimljivije bilo zdravstveno stanje komšijine krave.
Bojim se da ne vidim baš poentu ovoga.

Gle, samo sam ti skrenuo pažnju da je to daleko duži proces koji je prerastao u neku zakonitost i pred tom zakonitošću srpskih migracija na sever padaju i padaće, nažalost, svi veliki državni i nacionalni interesi. Srbi se već više vekova sele na sever, prvo je to bilo uslovljeno muslimanskim pritiscima sa juga (albanskim, turskim), a vremenom su sve izraženiji i ekonomski razlozi. I danas se Pirot, Vranje, Kuršumlija...prazne. Prošli su mnogi kraljevi, carevi, maršali, predsednici...i niko nije uspeo taj proces preokrenuti.
 
Napušta ga još od 45., zapravo najveći talas emigracije se i zbio odmah nakon Drugog rata je li tako?

Mogu se složiti sa tobom, Hercegovina čitava je verovatno plaćala i cenu toga što nije bila partizanski kraj. I oni iz zapadne se pojačano žale, i oni su se razbežali po nemačkoj, SAD...

Ne sva Hercegovina.U istočnoj je bilo više partizana nego četnika a i skoro svi četnici su krajem rata likvidirani pa nisu mogli da budu razlog za to o čemu govoriš.
 
Ne sva Hercegovina.U istočnoj je bilo više partizana nego četnika a i skoro svi četnici su krajem rata likvidirani pa nisu mogli da budu razlog za to o čemu govoriš.

Pazi, i da nije bio nijedan partizan to nije opravdanje za zapostavljanje tog kraja, naravno. Ali baš sam nekako mislio da je Hercegovina, van uže Srbije bila kraj sa najvećom zastupljenošću četnika
 

Back
Top