Исланд изашао из кризе штитећи своје грађане, а не банке!

Душан Силни

Zainteresovan član
Poruka
435
Ovo ne žele da znate: Island izašao iz krize štiteći svoje građane, a ne banke!

13. 05. 2012 22:09 | Index.hr / Превео: Жарко Војводић


Успешан Исландски модел

Рејкјавик – Организација за економску сарадњу и развој процењује како ће исландска економија ове године да прерасте подручје еврозоне, а мере које је Исланд спровео да би се опоравио од дубоке финансијске кризе у којој се нашао 2008. године показале су се успешнима.

Рејтингшка агенција Фич Исланду је подигла рејтинг, па та острвска држава након статуса ”ђубре” и спољног дуга од 50 милијарди евра сада има стабилну прогнозу. 2011. Исланд је остварио раст БДП-а од 2.9 посто, иако би ове године могао да падне на и даље задовољавајућих 2.4 посто. Сам дефицит буџета је са 6.5 посто из 2009. прошле године смањен на само 0.5 посто, а ове се године очекује суфицит.

Потребе грађана испред потреба банака и тржишта

Исландским приступом решавању финансијског слома потребе грађана су у сваком погледу стављене испред потреба тржишта и банака. Споразумом између владе и банака домаћинства су добила отпис дугова, тако што се дуг опраштао оним домаћинствима којима је износ премашивао 110 посто укупне имовине.

Такође, тамошњи Врховни суд је у јуну 2010. одлучио да су кредити с валутним клаузулама незаконити, тако да грађани више нису морали да покривају губитке домаће валуте. Од краја 2008. исландске банке су опростиле зајмове у износу од 13 посто укупне домаће производње, чиме се терет дуговања олакшао за више од четвртине грађана.

Због тога, Исланђани који су 2009. парламент гађали камењем захтевајући да политичке вође и банкари преузму одговорност за економски и финансијски колапс земље сада задовољно убиру плодове свог беса, исто као и резултате негативног изгласавања референдума о помагању пропалих банака са 85 милијарди долара.

”Ако су домаћинства неликвидна, банке то, без обзира на своје интересе, требају да прихвате”

Ларс Кристенсен из Данске Банке у Копенхагену рекао је да је Исланд, о томе што је потребно и шта учинити у кризи, следио упутства из приручника, а с тиме би требао да се сложи сваки економиста, те је коментаришући потезе исландске владе додао и да банке, без обзира на своје интересе, једноставно морају да прихвате неликвидност домаћинстава.

Већина Исланђана не жели у ЕУ

Уз мере којима је помогнуто грађанима исландске власти ће да подигну оптужнице против свих одговорних за ризично пословање, па ће тако пред судом да се нађе чак 90 особа, а више од 200 особа, укључујући и руководиоце три највеће исландске банке.

Под истрагом ће се наћи и бивши премијер Геир Харде. Парламент још увек није одлучио да ли ће истрајати у оптужници која је због његове улоге у кризи против њега подигнута пре три године.

У међувремену спроведене анкете показају да већина Исланђана не жели да уђе у европску унију у којој дужничка криза траје већ трећу годину, и не назире јој се крај.


Ovo ne žele da znate: Island izašao iz krize štiteći svoje građane, a ne banke!

http://www.index.hr/vijesti/clanak/...stiteci-svoje-gradjane-a-ne-banke/600156.aspx
 
MMF rules. nije fazon u MMF i njihovim strogim uslovima stednje nego tim vlastima drzava koje su uzele pare, a koje su sami usmerili naknadno kroz svoje tendere, ugovore i potrosnju ne da se oporave drzave za koje rade vec da se nakradu provizija, zar to nije sasvim jasno nekima? MMF uopste ne radi los biznis, problem je u korumpiranim uzimaocima tih kredita.
 
Nazalost mediska i politicka manipulacija ... smisljena u kuhinji svetskih bankara .. vec sam o tome pisao na mojoj omiljenoj temi - i ujedno top temi ovog foruma : ,, Kucnuo je cas da napravimo Rusko Srpsku Imperiju ,, ...

Mnogi su naseli na ovu laz - u politickoj praksi ovu laz najvise eksploatise frakcija pokreta ,, Okupirajmo Vol Strit ,, koju placa Soros .....
 
cek cek cek....jedan deo texta mi nije jasan.....kazu,da je drzava,gradjanima kojima je vrednost duga presla 110% imovine....oprostila dug

Kako to? cime? tj ko je to platio?? a sta biva sa onim ko je dugovao 30%....ko mu kriv sto se nije zaduzio vise:) salim se no

sta mene zanima...dali to znaci,da ja odem lepo u Kiku,kupim namestaj,odem u tempo,napunim cegere,odem tamo odem vamo....svud uzmem preko banke na odlozeno,a onda kazem...ljudi,ja nemam da vam platim...platice vam Bog...tj,u ovom slucaju drzava Island...od cega bre???

Mislim,ja sam ovo malo karikirao,ali sam tako svatio...zaduzila se raja do guse....i najednom,carobnim stapicem je sve reseno....od cega je Island sredio dug od 50 milijardi...sta to Island radi? sta izvozi?? odakle najednom tolike para

Meni je ta rabota sumljivija nego li dug ka MMF-u

Jedino ako nisu,kao Irska i Novi Zeland,prodali obradivu zemlju i pasnjake Kinezima,pa dobili kesovinu,inace...hm,neznam
 
Kakve to veze ima sa temom, trolu?
Kako nema? Poenta je da je lako izaći iz krize kad imaš neku ekonomiju kao prepreku i kad sarađuješ i dogovaraš se s ljudima. A ovde kod nas nam ni ne treba kriza pored navedenih nacoša i ostalih... Znaš kad bi se Nemačka ili bilo ko izvadio iz bilo čega da ima ovoliko ludaka kao u Srbiji, procentualno?
 
Наш режим ради све управо супротно...тако да...немојте се жалити кад вам плене станове и имовину због неплаћених комуналних услуга,јер сте услед немогућности плаћања узели рефинансирајући кредит који је подивљао услед инфлације и делвавације,а узгред је и камата растегљива и убедљиво највећа у целој Европи.За све захвалите режиму за који сте гласали.
 
Kako nema? Poenta je da je lako izaći iz krize kad imaš neku ekonomiju kao prepreku i kad sarađuješ i dogovaraš se s ljudima. A ovde kod nas nam ni ne treba kriza pored navedenih nacoša i ostalih... Znaš kad bi se Nemačka ili bilo ko izvadio iz bilo čega da ima ovoliko ludaka kao u Srbiji, procentualno?

Ono jes', barem Njemačka nikada nije imala problema sa nacošima :lol:
 
Исланд изашао из кризе штитећи своје грађане, а не банке!

А ево како ради наш режим уз помоћ великог броја припадника дачићеве полиције,приватног обезбеђења и приватне фирме за заплену:

Stevanovići iseljeni zbog hipotekarnog kredita

SRBIJA, 15:07, 14.05.2012.Autor: Agencija TANJUG


Kuću površine oko 400 kvadratnih metara i četiri ara placa, Stevanović je izgubio zbog duga od 25.000 evra koji nije vratio, a što je polovina kredita koji je, pre devet godina, podigao kod Fonda za razvoj u iznosu od pet miliona dinara


KRAGUJEVAC - Sudski izvršitelji jutros su, iz trećeg pokušaja od početka ove godine, iselili naslednike pokojnog preduzetnika Milana Stevanovića, iz kuće u centru Kragujevca koja je bila pod hipotekom.

Kuću površine oko 400 kvadratnih metara i četiri ara placa, Stevanović je izgubio zbog duga od 25.000 evra koji nije vratio, a što je polovina kredita koji je, pre devet godina, podigao kod Fonda za razvoj u iznosu od pet miliona dinara.
Banka je, zbog zastoja u otplati kredita, aktivirala hipoteku na kuću i prodala je za oko 120.000 evra, što je, kako tvrde supruga i deca pokojnog Stevanovića pozivajući se na izveštaj nezavisnog sudskog veštaka, sedam puta manji iznos od vrednosti nekretnine.

Oni tvrde i da su sa zastali sa otplatom kredita, jer im je banka predložila reprogram duga.
Stevanović se ubio pištoljem, 1. februara, posle bezuspešnog ubeđivanja sudskih izvršitelja da dozvole njegovoj porodici da ostane u kući dok ne prođe zima. Sudski izvršitelji su i 10. maja pokušali da ih isele ali nisu uspeli jer su naslednici pokojnog preduzetnika na kapiju postavili lance i katance.

Naslednici Stevanovića iz kuće u ulici Crvenog barjaka iseljeni su u pratnji velikog broja policajaca, pripadnika privatnog obezbeđenja, u prisustvu lekara službe Hitne pomoći koji su ćerku Natašu, koja je bila vidno potresena, prevezli u Klinički centar.
Iz kuće je iseljena i supruga Mira, dok sin Nikola u vreme iseljenja nije bio u kući.
 
ama ljudi,kako su oni to vratili dug...od kojih para su alalili toliko privatno zaduzivanje fizickih lica,gde bre to ima...ja pozajmim pare,i kad nemam da vratim,drzava kaze zajmodavcu,u ovom slucaju banci....ko te bio po usima da dajes pare,aj sad bezi iz zemlje....pritom sto si bio bezobrazan,skini tog rolexa i tako dalje i tako dalje....zapravo drzava island je direktno izradila banke,koliko ja shvatam,dajuci im m ogucnost da kreditiraju ljude,a potom ih izbacili iz zemlje......mislim,jel iko procitao moj predhodni post.....vidim ovde su svi kivni sto srbija ne uradi isto....ali ljudi moji,to nemoze da prodje tek tako bez posledica...islandu mozda i hoce...nama nebi pod garant
 
Јомини,а да није разлог можда што Исланд није уредио своју унутрашњу ситуацију по инструкцијама ЕУ и ММФ-а? А,можда и зато што њихови политичари нису размишљали да ЕУ "нема алтернативу"?
Писмен си и прчитао си текст,па се немој правити невешт,само да би могао да пљуцнеш по Србима.
 
Iz kriza je izaslo jos nekoliko zemalja, i za sve je karakteristicno da su ODBILE saradnju i rad po instrukcijama MMF-a.

...Што је и основни услов да једна држава изађе из кризе.
Пошто је ,,народ,, изабрао исти режим који наступа по диктату ,,Брисела,, и ММФ-а, Србији једноставно нема спаса уколико се ХИТНО не предузму мере сличне овима на Исланду.
 

Back
Top