Roditelji slabo paze na sopstvenu ishranu

ratko koji roditelj daje primer u fazonu da pojede i sto ne voli da bi dete videlo i oponasalo..cak sta vise razmazeni pljuju zene kao sta i kako su nesto spremile pa nece jesti..ili vade iz supe sargarepu..nesto izbegavaju ili ne spremaju jer 1 od roditelja to ne voli..pa dete isto tako usvaja sablon..ono samo sto ne pasem travu nista ne odbijam narocito ako je zdravo
 
ratko koji roditelj daje primer u fazonu da pojede i sto ne voli da bi dete videlo i oponasalo..cak sta vise razmazeni pljuju zene kao sta i kako su nesto spremile pa nece jesti..ili vade iz supe sargarepu..nesto izbegavaju ili ne spremaju jer 1 od roditelja to ne voli..pa dete isto tako usvaja sablon..ono samo sto ne pasem travu nista ne odbijam narocito ako je zdravo

Па није тако, Ђоле, ја сам јела киви и маслине :sad2:

Моје дете једе све, нешто воли више, нешто мање. Убеђена је да и ми једемо све, јер одглумимо пред њом (као то за киви и маслине), а што ми црева на уста излазе од гађења... ко те пита.
 
Roditelji obično pokušavaju da nateraju decu da jedu povrće i voće, ali retko se i sami odlučuju da jedu isključivo zdravu hranu, kažu stručnjaci.

Da li svojim primerom motivisete decu da jedu svezu hranu?

Ево, сада да се уозбиљим.
Не могу да се одлучим да једем искључиво здраву храну, јер и не знам шта је то "искључиво здрава храна".
Ако је то само барено поврће (или искључиво пресно, живахно и тако то како неки сада пропагирају), риба, пилетина - такође само барена, не да ја то нећу јести (искључиво), него нећу дозволити ни детету да се тако храни.
Умереност у свему је јако добра ствар.
Није добро јести превише, ни премало. Није добро јести ни превише масно, нити испошњавати свој организам.
Дакле, баланс у исхрани мора да постоји и томе учим и своје дете.
 
Roditelji obično pokušavaju da nateraju decu da jedu povrće i voće, ali retko se i sami odlučuju da jedu isključivo zdravu hranu, kažu stručnjaci.

Da li svojim primerom motivisete decu da jedu svezu hranu?

ja sam mom djetetu pre prvog rodjendana prestala odvojeno da spremam hranu i dan danas jede sto i mi, ne uzbudjujem se mnogo ako nesto nece, jesce kasnije npr. nije neki ljubitel mesa ali povce obozava u svim oblicima, dok suprug jede skoro samo meso a povce u tragovima :) pa im to uopste ne smeta da jedu jedan pored drugoga, jedino sto mu jos izbjegavam da dajem grickalice tipa cips i sl. (jede i njih ali retko i to samo posle rucka) a kupovne sokove jos redje (pravi baba domace i ako hoce sok ima taj)
 
Ево, сада да се уозбиљим.
Не могу да се одлучим да једем искључиво здраву храну, јер и не знам шта је то "искључиво здрава храна".
Ако је то само барено поврће (или искључиво пресно, живахно и тако то како неки сада пропагирају), риба, пилетина - такође само барена, не да ја то нећу јести (искључиво), него нећу дозволити ни детету да се тако храни.
Умереност у свему је јако добра ствар.
Није добро јести превише, ни премало. Није добро јести ни превише масно, нити испошњавати свој организам.
Дакле, баланс у исхрани мора да постоји и томе учим и своје дете.

Iskljucivo zdravo moze biti u principu bez konzervi,mesnih preradjevina,pomfrita,grickalica,gaziranih napitaka,gotovih slatkisa,kupovnih peciva,cokoladnih mleka i milk sejkova i slicno...
 
Iskljucivo zdravo moze biti u principu bez konzervi,mesnih preradjevina,pomfrita,grickalica,gaziranih napitaka,gotovih slatkisa,kupovnih peciva,cokoladnih mleka i milk sejkova i slicno...

Код нас је то све сведено на минимум, али не могу да у потпуности да јој забраним да то једе, јер и ми то једемо, мада врло ретко.
Газиране сокове не пијемо ни ми, милк шејкове такође, куповна пецива не - али бурек, јами! Надам се да бурек не сврставаш у куповна пецива :eek:
 
Код нас је то све сведено на минимум, али не могу да у потпуности да јој забраним да то једе, јер и ми то једемо, мада врло ретко.
Газиране сокове не пијемо ни ми, милк шејкове такође, куповна пецива не - али бурек, јами! Надам се да бурек не сврставаш у куповна пецива :eek:

jedino ako je domaci
http://vera-mmmmdelicios.blogspot.com/2009/06/domaci-burek.html
 
Ja od kada znam za sebe u kuci se jelo raznovrsno, meso, povrce, voce, kolaci.. bilo slatkisa ...dok je mama brinula o hrani jelo se pravilno.. mi smo se malo izmakle kontroli pored cipseva i slicnih grickalica plus pepsi.. al sam sebi sve ukinula kada sam zatrudnela.. posle mi nije ni padalo na pamet da se vracam na staro.. ponekad bas kada mi dodje kupim kesicu cipsa al moj klinja ga bas ne mirise , niti je navikao ne branim mu, jednostavno ne voli.. od svih slatkisa mu je najsladja jabuka i banana.. jede ono sto i mi jedemo, i u principu i jeste tako dete se ugleda na roditelja.. tako da kod nas nema bljak i ja ne volim ovo ili ono.. sto mina kaze jedes i sto ne vollis.. posle ce sam da formira svoj ukus ako mu se bas nesto ne svidja ne bih ga nikada terala da jede..
eto sad mi se bas prijedose knedle sa sljivama.. grrrr
 
Чекај, да ли причаш о свежој храни или здравој храни? :dontunderstand:


Што се тиче васпитања, постоје две ствари које треба знати:
1. Родитељ васпитава и сопственим примером, и деца се најчешће угледају на родитеље јер уче по моделу!
2. Чак и ако се сам родитељ не придржава неких ствари, он има право и ДУЖНОСТ да дете васпитава у правом смеру: родитељи пушачи морају да скрену пажњу детету на штетност пушења, без обзира што су они пушачи! (Најбоље би било да нису, ал ебига, нико није савршен!) Родитељи који се и сами не хране најправилније треба да се постарају да детету створе здраве навке у исхрани! Родитељи који се не мрдају из фотеље треба да подстакну дете да се бави спортом....и тако даље...
Значи - најбоље би било ''два у један'' - и лични пример и васпитни приступ, али живот није увек идеалан...

Децу сам васпитавала тако да се једе све што се изнесе на сто и да нема извољевања! Једу исто што и ја, нема шта да их посебно ''мотивишем'', а трудим се да се хранимо квалитетно и разноврсно, колико ми то дозвољава кућни буџет!
 
Чекај, да ли причаш о свежој храни или здравој храни? :dontunderstand:


Што се тиче васпитања, постоје две ствари које треба знати:
1. Родитељ васпитава и сопственим примером, и деца се најчешће угледају на родитеље јер уче по моделу!
2. Чак и ако се сам родитељ не придржава неких ствари, он има право и ДУЖНОСТ да дете васпитава у правом смеру: родитељи пушачи морају да скрену пажњу детету на штетност пушења, без обзира што су они пушачи! (Најбоље би било да нису, ал ебига, нико није савршен!) Родитељи који се и сами не хране најправилније треба да се постарају да детету створе здраве навке у исхрани! Родитељи који се не мрдају из фотеље треба да подстакну дете да се бави спортом....и тако даље...
Значи - најбоље би било ''два у један'' - и лични пример и васпитни приступ, али живот није увек идеалан...

Децу сам васпитавала тако да се једе све што се изнесе на сто и да нема извољевања! Једу исто што и ја, нема шта да их посебно ''мотивишем'', а трудим се да се хранимо квалитетно и разноврсно, колико ми то дозвољава кућни буџет!
pa sveza je uglavnom zdrava,mislim na povrce,voce,meso...
nasuprot tome su mesne preradjevine,pomfriti,cipsevi,pice,kroasani,presecereni sokovi i gazirani napitci i slicno...
sto se tice roditelja pusaca tesko da mogu da skrenu paznju detetu ako ga izlazu pasivnom pusenju...
 
Moji su roditelji oboje pushaci,kao maloj mi je dim smetao ali me privlacila cigareta jer mi je bila zanimljiva u rukama..
Uvek su nam govorilli da nije zdravo i dobro ali eto kada krenes tesko se ostavlja..bla bla truc.. ja probala odvratno mi je.. ma ni radi drustva ne bih (tako vecina obicno pocinje mada se svi stide da priznaju) valjda su vece face ako pushe :P
sestra pushi malo je reci ko turchin.. i sada vodimo borbu njih troje protiv JA..
Ne znam na koga sam se denula ali vecinu ljudi koje znam a koji pushe su iz pushackih porodica.. Al to je vec druga tema ode ja u off..sorry
 
Mislim da covek treba da jede ono sto voli,u cemu istinski uziva.Tako ce ostati zdrav.Ako neko voli svinjetinu na primer,i isinski uziva u njoj,nece se razboleti.Jer,narprosto,uziva u tome.Isto tako,ako neko voli da posle jela gleda tv,nece se razboleti.''Kakve su ti misli takav ti je zivot''.Ako neko ima nemirne i razaracuje misli,prizvace bolest
 
  • Podržavam
Reactions: Cru
Mislim da covek treba da jede ono sto voli,u cemu istinski uziva.Tako ce ostati zdrav.Ako neko voli svinjetinu na primer,i isinski uziva u njoj,nece se razboleti.Jer,narprosto,uziva u tome.Isto tako,ako neko voli da posle jela gleda tv,nece se razboleti.''Kakve su ti misli takav ti je zivot''.Ako neko ima nemirne i razaracuje misli,prizvace bolest

Ovo je veoma zanimljivo, skoro pa interesantno....
 
pa sveza je uglavnom zdrava,mislim na povrce,voce,meso...
nasuprot tome su mesne preradjevine,pomfriti,cipsevi,pice,kroasani,presecereni sokovi i gazirani napitci i slicno...
sto se tice roditelja pusaca tesko da mogu da skrenu paznju detetu ako ga izlazu pasivnom pusenju...

Реч ''свежа'' значи ''она која је тек настала, која није дуго стајала''! У том смислу могу бити свежи и чварци, свежи чипс и свежи прешећерени сокови...
 
Реч ''свежа'' значи ''она која је тек настала, која није дуго стајала''! У том смислу могу бити свежи и чварци, свежи чипс и свежи прешећерени сокови...

Rec sveza ima smisao industrijski nepreradjena. cvarci,cips i sokovi su prosli razne procese obrade i nisu svezi niti posebno preporucljivi.
umesto recimo cvaraka bolja je snicla,umesto cipsa badem ili orah a umesto sokova cedjeno sveze voce...
 

Back
Top