Poljoprivreda nedovoljna za održivost sela

cronamm

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
300
Bavljenje poljoprivredom na usitnjenim porodičnim gazdinstvima ne omogućava ekonomsku održivost sela u Srbiji i zato se njima mora omogučiti diversifikacija delatnosti, izjavio je danas u Vrnjačkoj profesor Miladin Ševarlić.

http://www.***************/ekonomija/poljoprivreda-nedovoljna-za-odrzivost-sela-12
 
Pričaju ljudi da su luđaci zavladali svijetom. Ono što se da primjetiti je to da 2013 uglavnom predviđaju tako što neovisno gdje živimo, industrija laži neće prestati dopirati u nas, ispirati nam mozak i kreirati stajališta, gaditi nam današnjicu i sugerirati sutrašnjicu. Kažu da politika neće rezultirati kvalitetnijim životnim standardom i da unutar okvira zajedničkog kokošinjca nećemo slobodnije disati i govoriti.

U Novu godinu dakle ulazimo sa starim problemima, no alternative bankarsko-političkom kaosu nije da nema:
Akcija Sretno Življenje - Svakom Jedna Održiva Samodostatna Kuća
 
Ja živim u selu i saglasan sam da je poljoprivreda samo jedna od opcija.

Svako ko se bavi bilo kojim drugim poslom u svom seoskom dvorištu i bašti može pored tog posla da u slobodno vreme da uzgoji kvalitetnu hranu za potrebe svoje porodice pa čak i za prodaju .
Sviđa mi se što neko konačno u selu i seljanima ne vidi tek glupake koji rmbaju za sitniš.

Umeju seljaci svašta da rade.
Otvaranje malih proizvodnih pogona, turizam, gerontološke i ostale zdravstvene usluge su samo neke od ideja koje mi sad, onako na prvu padaju na pamet
 
Пера је у највећој мери у праву.Много тога што је у градовима не може опстајати без новчане помоћи државе.
Каква су искуства Форумаша са кућним изворима енергије на ветар и струју и да ли су исплативи?

Mogu ti reći da su naši stari po Banatu imali idealnu eko kuću nabijaču sa tavanicom od trske.

Prostor koji je odlično služio za sušenje žitarica leti i mesa zimi.

Glavni problem je vlaga koja danas nije nerešiva.

Mogao bih detaljnije o tome ali sad nemam vremena, a mislim da bi mogla i zasebna tema o tome da se otvori.
U ravnici ima puno vetra i sunca i ja lično mislim da je sve što padne s neba isplativo.
 
Poslednja izmena:
Ситни поседници треба да се усмере на производњу јагодичастог воћа(аронија,гоџи,јагоде,боровнице ...) и на класично воће у комбинацији са јагодичастим или са одговарајућим поврћем.То изискује велики рад,али и доноси високу зараду по јединици површине.Ту је и сточарство за које мали посед није ограничење.
Многи добро пролазе и са пластеницима.
За напред наведену производњу много би биле важне задруге и фирме које би могле да откупе велике количине производа ради прераде или извоза.
 
Свуда у развијеном свету, пољопривреда се субвенционише да би опстала. Пољопривреда, као базична производња, у иоле озбиљним индустријским државама је крајње неисплатива.

Наравоученије- још нисмо на нивоу Африке, али већ сутра, ко зна...
 
Свуда у развијеном свету, пољопривреда се субвенционише да би опстала. Пољопривреда, као базична производња, у иоле озбиљним индустријским државама је крајње неисплатива.

Наравоученије- још нисмо на нивоу Африке, али већ сутра, ко зна...

To se prika moj lako okrene za čas.
Samo gledaj ovo sa GMO i zapitaj se kolko će ajfonova da košta guska koja je odhranjena na paši bez kukuruza ili jare
 
Vlada je pre dva - dva ipo mandata od evropske banke uzela namenski kredit za navodnjavanje.
Te godine je palo dosta kise, bilo je cak i poplava, pa su pare potrosene za penzije i trinaestu platu budzetlijama.
Nije nista novaca preteklo za navodnjavanje.


Steta koju je proizvela ovogodisnja susa i nedostatak sistema za navodnjavanje daleko prevazilazi vrednost pomenutog kredita.

Da li ce neko za to odgovarati? Da! Vasa deca, jer se cak ni kamate ne vracaju redovno.
 
Bavljenje poljoprivredom na usitnjenim porodičnim gazdinstvima ne omogućava ekonomsku održivost sela u Srbiji i zato se njima mora omogučiti diversifikacija delatnosti, izjavio je danas u Vrnjačkoj profesor Miladin Ševarlić.

http://www.*****************/ekonomija/poljoprivreda-nedovoljna-za-odrzivost-sela-12

Ševrliić je u pravu, al samo u smislu ekonomije. Nas će ta usitnjena gazdinjstva da spasu mnogih drugih katastrofa. Pre svedga, nema mogućnosti da stransci pokupuju ta gazdinjstva. A da ne pričam kakav su ona spas, kad bi opet bile sankcije.
 
Пољопривредом као споредним или главним занимањем(повртарство,воћарство,живинарство,ратарство ...) треба да се баве сви који су способни за рад осим можда они који живе у центрима великих градова,јер смо као држава доведени на руб пропасти.
 
Пољопривредом као споредним или главним занимањем(повртарство,воћарство,живинарство,ратарство ...) треба да се баве сви који су способни за рад осим можда они који живе у центрима великих градова,јер смо као држава доведени на руб пропасти.

To ti dođe kao nemoguća misija...velika većina je baš sa sela i sa zemlje pobjegla u gradove da ne mora tu istu zemlju obrađivati...i teško da će se vratiti poljoprivredi i zemlji....
Naravno da se slažem s tobom, poljoprivreda treba da bude pokretač privrede, ali je na ovim našim prostorima jednostavnije i za nekoga unosnije uvesti nego proizvesti...a pošto ste na putu za EU, taj će se proces produbljivati sve više i više.
 
To ti dođe kao nemoguća misija...velika većina je baš sa sela i sa zemlje pobjegla u gradove da ne mora tu istu zemlju obrađivati...i teško da će se vratiti poljoprivredi i zemlji....
O ovome je vec pisano na leto prosle godine.Panda kung fu je otvorio temu i tu je skoro pa sve objasnjeno;izmedju ostalog-zasto su napustali sela.
Naravno da se slažem s tobom, poljoprivreda treba da bude pokretač privrede,
Poljoprivreda nije nigde pokretac privrede.Ona moze biti dobra ekon.grana,ali da bude pokretac-to nikako.
ali je na ovim našim prostorima jednostavnije i za nekoga unosnije uvesti nego proizvesti...
SFRY se i raspala da bi se moglo uvoziti,a nista skoro izvoziti.
a pošto ste na putu za EU, taj će se proces produbljivati sve više i više.
Produbljivace se razlike na svim sirinama i duzinama,a ne samo materijalne razlike izmedju gradjana.
 

Back
Top