Napajanja
Prikazujem rezultate 1 do 8 od 8

Tema: Napajanja

Zainteresovan član RasoRaso haker (avatar)
    Učlanjen
    11.05.2012.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    27

Post Napajanja

Otvaram ovu temu iz dva razloga:totalne konfuzije na domacem trzishtu (LC ili Chieftec bla bla bla ), i mog skorashnjeg istrazivanja u vezi napajanja. Naime, s obzirom da nisam bio preterano upucen u napajanja (kao u druge komponente ), a trebao sam da pazarim novo napajanje i da se dobrano "otvorim" za isto (i da se u isto vreme ne ispalim ) , reshio sam da nadjem na netu shto vishe informacija o raznim napajanjima i proizvodjacima. Naravno, zeleo bih ta saznanja da iznesem ovde i na taj nacin pomognem ljudima.

Naravno, nisam znao odakle da pocnem pa sam skoknuo na XtremeSystems forum, kako bih se malo bolje uputio i nashao korisne linkove, iako na netu postoji gomila testova koji mozda nisu odradjeni na najbolji moguci nacin.

Prva korisna stvar na koju sam naishao je sticky tema Official XS Tiered PSU Manufacturer Brand Listing Phase III
    Razliciti proizvodjaci su razvrstani u vishe grupa po kvalitetu, medjutim listu je sastavljao ne preterano kompetentan covek tako da lista nije bash nabolja.Medjutim, u temi sam saznao dosta uopshtenih i interesantnih stvari vezanih za napajanja, kao npr. to da Cooler Master nema pogone za proizvodnju napajanja vec ih pozajmljuje od drugih, slicno vazi i za Antec. Tema je povelika i ima dosta informacija, medjutim posebno mi je bilo interesantno uceshce u temi coveka pod nickom jonnyGURU, koji vazi za najveceg PSU gurua.Covek se bavi testiranjem napajanja (nema shta nije testirao), testovi su mu izuzetno profesionalni (svako napajanje se otvara, rigorozno testira "do krajnjih granica"), ima svoj sajt kao i forum.

Posetio sam njegov sajt, procitao dosta review-ova, skoknuo do foruma, pogledao nekoliko tema itd.
    Vrlo zanimljiva tema je PSU Recommendations for High End Gaming PC's, sa 4 grupe high end napajanja.Vrlo je zanimljivo da se medju njima nalazi samo jedno Cooler Master napajanje, Cooler Master Real Power Pro 1000W (koje je actually built by Enhance), i to u grupi 3.Od Chiefteca nema ni traga ni glasa.
    Josh jedna bitna tema je Recommended Sub-$150, high-efficiency PSU's, sa listom preporuka od strane jonny-ja.Na ovoj listi se su se nashli i kod nas popularni AntecTP Trio, Corsair HX i VX, kao Cooler Master iGreen Power 500 i 600W koja su ustvari Acbel Polytech OEM napajanja.

Iskusan
    Učlanjen
    02.03.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    147

Podrazumevano Re: Napajanja

Na benchmark forumu, svetu kompjutera i komentarima na it svetu, mogu se pročitati komentari jednog čoveka po nikovima McSteel, Nepotpisani Citalac i Suna. On je veliki stručnjak za napajanja odnosno OEM proizvođače, što jako malo njih zna, a i univerzalno tehničku stranu. Ja imam ok isksustvo sa Thermaltake napajanjima dva takva, ne znam ko je OEM proizvođač), da kucnem u drvo.
    Vsevolod Petrovski ( 1986- 2015) R.I.P.

Moderator
    Učlanjen
    13.10.2006.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    1473

+ Sea Sonic napajanja ...

http://www.seasonic.com/co/index.jsp
    "Vera , sloga i postenje, Srpsko su spasenje".
    "В конце концов все будет хорошо. Если будет плохо, значит, это еще не конец"

markons82 je trenutno na forumu
    Everyone's an asshole, even YOU, the person reading this comment right now
    Veoma poznat markons82 (avatar)
    Učlanjen
    08.08.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    215

Enermax
    Seasonic
    Xilence
    Svaka smrt umanjuje te jer si deo covecanstva, zato ne pitaj za kim zvone zvona, zvone za tobom.

Aktivan član KadLupimLupim (avatar)
    Učlanjen
    30.03.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    68

Mnogo toga si napisao, a nista konkretno nisi kazao.
    Napajanje je malo elektronike i jedan transformator, odnosno gvozdeno (zapravo je legura celika u pitanju) jezgro i bakarni namotaji. Nema tu neke svemirske tehnologije i filozofije, niti potrebe da neko ima svoje specijalne pogone. Verujem da vecina njih ni nema, vec samo sklapa od delova odredjenog nivoa.
    Pri izboru dobrog napajanja prva stvar koju treba gledati je nivo efikasnosti. Po standardu je razvrstan u nekoliko kategorija. 80+ etiketu dobijaju svi oni koji zadovoljavaju, kao sto ime kaze efikasnost vecu od 80%. Dalje se redjaju redom, bronzana klasa, srebrna, zlatna i platinska. Zlatna je vec vrhunska klasa, a platinska je retka ko kisa u pustinji. Efikasnost je odnos izmedju potrebnih i utrosenih watta. Sto je veca efikasnost, znaci da je iz mreze potrebno povuci manju kolicnu struje za zadovoljavanje potrosaca na izlazu. U praksi, ako u datom trenutku vasim komponentama zbirno treba 450W, a efikasnot je 100%, iz mreze ce biti povuceno tacno 450W. No ovo u praksi nikad ne moze biti slucaj, te se iz mreze uvek trazi vise. Jako lose napjanje bi za 450W iz mreze povuklo preko 600-700W. Efikasno napajanje ce potrositi mozda najvise 500W.
    Razlika se manifestuje kao toplotna energija. Sto u praksi znaci da se efikasnija napajanja manje greju i manje trose u principu. Postizanje ovako visoke efikasnosti znaci i direktnu upotrebu vrlo kvalitetnih komponenti. Tako da u principu nema potrebe za filozofijom i ne znam kakvim testovima, sve moze da se meri preko klase efikasnosti. Jedino sto eventualno treba proveriti koliko koji proizvodjac "laze" na papiru.

I da, pomenuti vec, Enermax i SeaSonic su hi-end klasa.
    Realno...

Aktivan član
    Učlanjen
    08.02.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio KadLupimLupim Pogledaj poruku
    Mnogo toga si napisao, a nista konkretno nisi kazao.
    Napajanje je malo elektronike i jedan transformator, odnosno gvozdeno (zapravo je legura celika u pitanju) jezgro i bakarni namotaji. Nema tu neke svemirske tehnologije i filozofije, niti potrebe da neko ima svoje specijalne pogone. Verujem da vecina njih ni nema, vec samo sklapa od delova odredjenog nivoa.
    Pri izboru dobrog napajanja prva stvar koju treba gledati je nivo efikasnosti. Po standardu je razvrstan u nekoliko kategorija. 80+ etiketu dobijaju svi oni koji zadovoljavaju, kao sto ime kaze efikasnost vecu od 80%. Dalje se redjaju redom, bronzana klasa, srebrna, zlatna i platinska. Zlatna je vec vrhunska klasa, a platinska je retka ko kisa u pustinji. Efikasnost je odnos izmedju potrebnih i utrosenih watta. Sto je veca efikasnost, znaci da je iz mreze potrebno povuci manju kolicnu struje za zadovoljavanje potrosaca na izlazu. U praksi, ako u datom trenutku vasim komponentama zbirno treba 450W, a efikasnot je 100%, iz mreze ce biti povuceno tacno 450W. No ovo u praksi nikad ne moze biti slucaj, te se iz mreze uvek trazi vise. Jako lose napjanje bi za 450W iz mreze povuklo preko 600-700W. Efikasno napajanje ce potrositi mozda najvise 500W.
    Razlika se manifestuje kao toplotna energija. Sto u praksi znaci da se efikasnija napajanja manje greju i manje trose u principu. Postizanje ovako visoke efikasnosti znaci i direktnu upotrebu vrlo kvalitetnih komponenti. Tako da u principu nema potrebe za filozofijom i ne znam kakvim testovima, sve moze da se meri preko klase efikasnosti. Jedino sto eventualno treba proveriti koliko koji proizvodjac "laze" na papiru.

I da, pomenuti vec, Enermax i SeaSonic su hi-end klasa.
    Svaka cast za post, sazet ali vrlo konkretan! Totalno se slazem sa tobom, jedino sto treba uvek proveravati jeste efikasnost, a sto se tice kvaliteta, to je uglavnom pozitivno cim je neki poznatiji brend u pitanju!

Ali ponovicu jos jednom, u zadnje vreme se stalno spominje nemacki LC-Power; Iskreno nisam dosao u susret sa njim, ali cuo sam od mnogih da su zadovoljni, sto se tice cena/kvalitet! A to je kod nas najvaznije!

Domaćin GIDEON (avatar)
    Učlanjen
    24.02.2012.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    129

Thermaltake za sada bez bremca.To je barem moje iskustvo

Aktivan član
    Učlanjen
    08.02.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Ajde kad vec nabrajate, ima mnogo proizvodjaca: Seasonic, Corsair, XFX, Antec, Enermax, PC&C, Nzxt, Silverstone, OCZ, Kingwin, LC-Power, Topower, FSP, BFG, Xion, Zalman, Abs, Xclio, Xigmatek, Zito i vise ne mogu da se setim....

Slične teme

1. pitanje u vezi napajanja
    Autor maric1 u forumu Hardver
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 31.12.2004., 15:22
  2. Dva napajanja?
    Autor acakrpa u forumu Hardver
    Odgovora: 18
    Poslednja poruka: 14.07.2004., 14:55
  3. Provera napajanja
    Autor miki675 u forumu Hardver
    Odgovora: 2