Libido filozofije

fisherman1

Veoma poznat
Banovan
Poruka
13.583
Možemo li poput Ž.Deride pokušati filozofirati filozofiju?
Mislim da ovde ima potencijala za takav pokušaj...
Ako libido shvatimo u širem smislu,ne samo,poput čika Frojda kao seksualnu energiju,več kao vital
-da li možemo odrediti kakav je značaj i koliki domet te energije...
Ima li u erotiziranoj filozofiji više životnosti nego u suvoparnoj-racionalnoj...?
 
Lepo je to formulisao Jung:
libido je polna energija.
Libido zavisi od cirkulacije jednog hemijskog molekula kroz organizam (fenantren ili tako nekako).
Libido je želja koja se nalazi u osnovi nagona zadovoljstva. Dakle - sve pojave polnog nagona, sve što mašta pripisuje spoljnim utiscima da bi svojom snagom ojačala unutrašnje. Da, ako se pozabavimo teorijom libida kao teorijom (polne) energije, i u celu priču uključimo maštu kao neizbežni stimulans, onda postaje jasnije koliki je domet.
 
životinje nemaju problema sa svim tim
ljudi imaju, jer im je seks tabu
zato moraju da ga objašnjavaju i izmišljaju ponovo toplu vodu.

kada seks ne bi bio tabu, niko ne bi ni imao potrebe da se čudi šta li ga to zaboga pokreće.

kao kada bi čoveka zatvorio u ćuzu, pratio njegovo ponašanje i jednog dana ga pitao " je li, jel ti se iebe nešto?"
a on kaže "dadada!"
a ti izvadiš blokče i olovku, ogrneš beli mantil i kažeš "okej, reci mi za početak, zašto ti se iebe.."
 
Lepo je to formulisao Jung:
libido je polna energija.
Libido zavisi od cirkulacije jednog hemijskog molekula kroz organizam (fenantren ili tako nekako).
Libido je želja koja se nalazi u osnovi nagona zadovoljstva. Dakle - sve pojave polnog nagona, sve što mašta pripisuje spoljnim utiscima da bi svojom snagom ojačala unutrašnje. Da, ako se pozabavimo teorijom libida kao teorijom (polne) energije, i u celu priču uključimo maštu kao neizbežni stimulans, onda postaje jasnije koliki je domet.
Koliko se sećam (da ne kopam po netu) tu su se i razišli Jung,Frojd i Adler-oko libida...Naime Frojd ga je smeštao u centar zbivanja psihičkog,dok je za Junga
libido predstavljao pokretačku psihićku energiju,a Adler je slično Frojdu shvatao polno poreklo te energije,ali joj nije davao centralno,več jedno od mesta u psihičkom
čoveka...
U ovoj temi-ko kako hoče da se opredeli (slobodna zemlja-slobodna tema-do moderacije:mrgreen:),a ja bih bio veoma sklon Adlerovom shvatanju.Ni meni libido
nije sve i svja,ali je veoma važan,a rekao bih da je svo stvaralaštvo na njegovoj energiji nastalo...
 
životinje nemaju problema sa svim tim
ljudi imaju, jer im je seks tabu
zato moraju da ga objašnjavaju i izmišljaju ponovo toplu vodu.

kada seks ne bi bio tabu, niko ne bi ni imao potrebe da se čudi šta li ga to zaboga pokreće.

kao kada bi čoveka zatvorio u ćuzu, pratio njegovo ponašanje i jednog dana ga pitao " je li, jel ti se iebe nešto?"
a on kaže "dadada!"
a ti izvadiš blokče i olovku, ogrneš beli mantil i kažeš "okej, reci mi za početak, zašto ti se iebe.."

OK,ali kaži:da li bi bez te želje da zvekneš lepoticu,a ona oće,pa neće-ikad smislio nešto pametno?
 
Možemo li poput Ž.Deride pokušati filozofirati filozofiju?
Mislim da ovde ima potencijala za takav pokušaj...
Ako libido shvatimo u širem smislu,ne samo,poput čika Frojda kao seksualnu energiju,več kao vital
-da li možemo odrediti kakav je značaj i koliki domet te energije...
Ima li u erotiziranoj filozofiji više životnosti nego u suvoparnoj-racionalnoj...?

Ovisi o tome koja glava je veca i kojoj pripada cast da misli a kojoj da se kaje :)
 
Jednostavno-niste zalegli na temu...:mrgreen:
Očekivao sam da će biti otkrivanja bar nekih tajni filozofije.
Naime,filozofija ima određenu snagu koju nije lako namah opisati lakonskim rečima...
Libido filozofije sam izabrao reči jer ukazuju da sama filozofija kao da je izraslo biće,mistićno i
ogromno kao kakva orlušina raskriljena koja nad filozofima,pa i ovim pdf om baca svoju senku...
 
Jednostavno-niste zalegli na temu...:mrgreen:
Očekivao sam da će biti otkrivanja bar nekih tajni filozofije.
Naime,filozofija ima određenu snagu koju nije lako namah opisati lakonskim rečima...
Libido filozofije sam izabrao reči jer ukazuju da sama filozofija kao da je izraslo biće,mistićno i
ogromno kao kakva orlušina raskriljena koja nad filozofima,pa i ovim pdf om baca svoju senku...

e iebiga ti bi da ga zakomplikuješ
ne ide to više
komplikacije su za početnike
treba imati jednostavnost mudraca i reći kratko, a ništa..
 
...
-da li možemo odrediti kakav je značaj i koliki domet te energije...

..libido je uzrok a ne posljedica te tako ne može biti izolovani faktor..to je želja, potreba, primarni nagon koji je Frojd morao izdvojiti iako je težio da metapsihološki ustoliči jedan jedini 'pranagon' u kojem bi libido imao vrlo značajnu ulogu prožimajući druge nagone .. njegov značaj se najbolje uočava u teoriji konflikta .. kakav je značaj i domet te energije ne može a da se ne posmatra u sklopu cjelokupne ličnosti..ego rješenje je izlazna karika, manifestacija ..a cilj cjelokupnog učenja o libidu,teoriji konflikta jeste adekvatan ego odgovor ili racio odgovor na zahtjeve Id-a, a s tim i libida te superega .. najadekvatnije rješenje je najveći domet ..sve što narušava sklad ličnosti u suprotnosti je sa smislom postojanja libida(da tako kažemo..)
 
.. osjećam zadovoljstvo kad sjebem temu .. ne znam zašto .. a i ne uspjeva mi uvjek .. .. samo nešto ..
.. svijest .. koja je svijesna one tvrđave .. ta je muško ili žensko .. ?
.. konflikt je prepreka na putu .. u spolnosti može prepreka da bidne .. mlogo .. .. spolnost je .. muško protiv žensko .. ili .. muško uz žensko .. .. jebaj ga .. jedno tijelo jedan duh .. .. to jes nešto ima nešto fali .. pa se stvara .. skladno klupko ..
.. spolnost je .. jebena .. da prostiš .. stvarčica .. i ide .. .. od toga da bude monumentalno strašna .. do toga da bude ništa ..
.. je ovo sve jasno .. ?
 

Back
Top