SPC od pocetka do danas
Strana 1 od 12 1234511 ... PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 281

Tema: SPC od pocetka do danas

Elita
    Učlanjen
    11.03.2012.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano SPC od pocetka do danas

Osnivačem crkve u Srba se, prilično pogrešno, smatra Sveti Sava. Uistinu, bar pet vekova pre njega se zbilo prvo masovno krštavanje Srba, u vreme cara Heraklija, početkom 7. veka. No, krajem 12. veka, Sava i otac mu Nemanja su započeli surove verske progone u Raškoj, koji su uključivali spaljivanja na lomači, žigosanja po licu, masovna iseljenja iz zemlje, oduzimanja imovine i druge stravične mere. One koji nisu hteli da se odreknu svoje vere i prihvate njihovu crkvenu organizaciju, Nemanja i sin mu Sava "s velikim beščašćem iz cele svoje zemlje izgonjahu." Dakle, Sava Nemanjić nije osnovao srpsku crkvu, već je samo iskorenio autohtone slovenske oblike hrišćanstva, i reformisao srpsku crkvu u “pravovernu” političku organizaciju pod kontrolom Carigrada. Otada je srpska crkva stavljena u službu vladarskog kulta dinastije Nemanjića, i gotovo sve vladare je proglašavala svecima, uključujući i kralja Milutina, koji je u narodu bio ozloglašen zbog nemoralnog života i zlostavljanja maloletne Simonide, ali je izdvajao za podizanje novih crkvi i manastira. U 14. veku, crkveni velikodostojnici su zdušno podržali imperijalne pretenzije kralja Dušana, očekujući da će im pripasti prihodi od novih grčkih parohija, zbog čega su stekli anatemu od matične grčke crkve.
    Srpska crkva je svojim političkim delovanjem odgovorna za jednu od najvećih seoba u srpskoj istoriji, veliku seobu kosovskih Srba u Austriju. Naime, krajem 17. veka, pećki patrijarh Arsenije III Crnojević se angažovao u austro-turskom ratu na strani Austrije. Nakon poraza Austrije, on beži u inostranstvo. Iako Turska proglašava amnestiju, čelnici crkve nisu hteli ostati bez svoje pastve, pa pozivaju srpski narod da napusti svoja vekovna ognjišta na Kosovu, nakon čega osnivaju paralelnu crkvenu organizaciju na području Austrije, Karlovačku mitropoliju. Nekoliko decenija kasnije, pećki patrijarh Arsenije IV Jovanović ponavlja istu politiku sa istim ishodom. Usled iseljavanja pod vođstvom crkve, srpsko stanovništvo na Kosovu postaje manjinsko. Ali, zahvaljujući carskim privilegijama, karlovački mitropoliti su sve do 19. veka bili najznačajniji predstavnici srpskog naroda u Habzburškoj monarhiji.
    Nakon stvaranja novovekovne Srbije, beogradska mitropolija se aktivno uključuje u borbu za "ujedinjenje srpstva", videvši u tome šansu za proširenje svoje teritorijalne nadležnosti. Stvaranjem Jugoslavije, sve pravoslavne crkve su sjedinjenje u novouspostavljenu Srpsku pravoslavnu crkvu. U razdoblju Kraljevine Jugoslavije SPC je podržavala režim i diktaturu kralja Aleksandra. Tokom Drugog svetskog rata, crkva je sarađivala sa četnicima Draže Mihailovića. Period SFRJ predstavlja redak period kada je srpska crkva bila isključivo verska institucija, bez političkog autoriteta, jer joj nove vlasti nisu bile naklonjene. Krajem1980-ih, Srpska pravoslavna crkva je pružila bitnu podršku Miloševićevom usponu na vlast, podržavajući aktivnosti njegovog rukovodstva na ukidanju autonomije Vojvodine i Kosova.
    Tokom ratova u bivšoj Jugoslaviji predstavnici SPC su podržavali srpske vojne i paravojne formacije i blagosiljali Radovana Karadžića, Ratka Mladića, Arkana i ostale. SPC je odbacila gotovo sve ponuđene mirovne planove, uključujući Vensov plan, Vens-Ovenov plan, Plan Kontakt grupe i Dejtonski mirovni sporazum. Njeni najviši predstavnici su tada javno zagovarali nastavak rata i stvaranje Velike Srbije.
    Tokom 90-ih godina ni Sabor ni Sinod SPC nisu nijednom preporučili srpskim pravoslavnim sveštenicima da ne daju pričest onima koji su ratujući u Hrvatskoj, BiH i na Kosovu počinili teške zločine, krađe, silovanja. Ali su zato posavetovali sveštenstvo da uskrati pričest ginekolozima, akušerkama i, naravno, ženama i devojkama koje se odluče na pobačaj.
    Na Dan pobede nad fašizmom, 9. maja 2009. godine, SPC je u Sabornoj crkvi održala pomen saradnicima fašista, Milanu Nediću i Dimitriju Ljotiću. Leta 2011. SPC je promovisala knjigu ratnog zločinca Milana Lukića, osuđenog na doživotnu robiju zbog paljenja preko 100 Bošnjačkih žena i dece u Višegradu.
    Poslednji put ažurirao/la Borac za prava zivotinja : 15.05.2012. u 18:41

Veoma poznat hogarius (avatar)
    Učlanjen
    12.11.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    324

Podrazumevano Re: SPC od pocetka do danas

Da li bi bila ljubazna da navedene istorijske "cinjenice" potkrepis dokazima, ili je u pitanju uticaj americke antisrpske propagande iz doba kada su nam delili lekcije iz humanizma tomahvacima, kasetnim i "pametnim" bombama punjenim osiromasenim uranijumom i nemilosrdno unistavali nase zivote i privredna dobra. Da li bi jedna novokomponovana Amerikanka mogla da da komparativnu analizu izmedju zlodela SPC i zlodela americkih i ostalih natovskih crkava, koje su zdusno podrzavale najmocniju alijansu da se ustremi na jedan mali i hrabri narod, koji je decenijskom ekonomskom blokadom vec bio unazadjen.
    Poslednji put ažurirao/la hogarius : 16.05.2012. u 00:06
    Tako mi Odina, religija je opijum za mase!

Ističe se aja63 (avatar)
    Učlanjen
    23.05.2011.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    233

Zabole me glava od silnijeh mudrolija,, a tema, koja je?Istorija SPC, pljuvačina po SPC ili nešto treće, neje mi najjasnije.
    Postavljačica reče da je istorija SPC, pa je onda najstrašnije opljuva, jel' to uvod u neku novu religiju, ili mi se samo javlja

Poznat Hrastovnik (avatar)
    Učlanjen
    23.06.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    146

Citat Original postavio aja63 Pogledaj poruku
    Zabole me glava od silnijeh mudrolija,, a tema, koja je?Istorija SPC, pljuvačina po SPC ili nešto treće, neje mi najjasnije.
    Postavljačica reče da je istorija SPC, pa je onda najstrašnije opljuva, jel' to uvod u neku novu religiju, ili mi se samo javlja
    Sto jest, jest. Ima tu podosta istine.

Buduća legenda jerohinac (avatar)
    Učlanjen
    08.08.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    1138

Citat Original postavio hogarius Pogledaj poruku
    Da li bi bila ljubazna da navedene istorijske "cinjenice" potkrepis dokazima, ili je u pitanju uticaj americke antisrpske propagande iz doba kada su nam delili lekcije iz humanizma tomahvacima, kasetnim i pametnim bombama punjenim osiromasenim uranijumom i nemilosrdno unistavali nase zivote i privredna dobra. Da li bi jedna novokomponovana Amerikanka mogla da komparativnu analizu izmedju zlodela SPC i zlodela americkih i ostalih natovskih crkava, koje su zdusno podrzavale najmocniju alijansu da se ustremi na jedan mali i hrabri narod, koji je decenijskom ekonomskom blokadom vec bio unazadjen.
    Mormonka je samo prepisala tekst...odavde... a da nije naznačila link ka tom sajtu.

Inače autor tog teksta je Damjan Pavlica koji u svom objašnjenju ...zašto volim Bosnu...na kraju napisa ono...

..Bosna nam je jedina nada.

Inanče taj je neki muzičar nekog benda Damjan od Resnika i neki publicista.

Voli Bosnu ali ipak živi u Beogradu ...A kada takvi pljuju po SPC to je jad i tuga...
    ''Sve je moguće, ako ne znate o čemu govorite.''

Učlanjen
    08.08.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    1138

Mormonka bi da mallo plagijatorski pljuje po SPC...

Ističe se aja63 (avatar)
    Učlanjen
    23.05.2011.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    233

A šta misle da postižu ovakvim stvarima, čak i meni kao ateisti, samo izazivaju poriv da branim mučenu SPC od ovakvih gadosti, pogotovo kad mi pomenu bombardovanje i to opravdano, kosa mi se digne na glavi.

Učlanjen
    08.08.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    1138

Citat Original postavio Hrastovnik Pogledaj poruku
    Sto jest, jest. Ima tu podosta istine.
    A nije li Klinton sa rukom na Bibliji naredjujući početak ''Milosrdnog andjela'' rekao....Neka Bog čuva Ameriku...

I šta je trebala da radi SPC u tom vremenu...da se odrekne naroda...

Učlanjen
    08.08.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    1138

A šta misle da postižu ovakvim stvarima, čak i meni kao ateisti, samo izazivaju poriv da branim mučenu SPC od ovakvih gadosti, pogotovo kad mi pomenu bombardovanje i to opravdano, kosa mi se digne na glavi.
    Postignu upravo to i kada sam ja u pitanju. Kada takvi počnu da pljuju po SPC iako nisam vernik obavezno bivam na strani SPC ali obavezno. Isto važi kada je u pitanju hrišćanstvo.

Učlanjen
    23.06.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    146

Citat Original postavio jerohinac Pogledaj poruku
    A nije li Klinton sa rukom na Bibliji naredjujući početak ''Milosrdnog andjela'' rekao....Neka Bog čuva Ameriku...

I šta je trebala da radi SPC u tom vremenu...da se odrekne naroda...
    Molim te ko brata, pokazi neki primjer kojim je SPC oglasila cijelom svijetu protiv pape koji je izdjestvovao od Klintona bombardovanje Srbije i protiv Klintona koji je naredio bombardovanje. Nesto sa tim nisam upoznat.

Učlanjen
    23.06.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    146

Poslednji put ažurirao/la Hrastovnik : 16.05.2012. u 00:12

Buduća legenda
    Učlanjen
    25.09.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

To su isti oni što Republiku Srpsku nazivaju "genocidnom tvorevinom" i "republikom šumskom". Nije ni čudo što ih mormonka citira i slae se s njima, ne može drugačije. God bless America, jel.

Buduća legenda
    Učlanjen
    25.09.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Njuz.net je sajt šaljive prirode pa su im takve i "vesti".

Napomena: Ova vest je šaljive prirode

Veoma poznat hogarius (avatar)
    Učlanjen
    12.11.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    324

Mormonka je samo prepisala tekst...odavde... a da nije naznačila link ka tom sajtu.

Inače autor tog teksta je Damjan Pavlica koji u svom objašnjenju ...zašto volim Bosnu...na kraju napisa ono...

..Bosna nam je jedina nada.

Inanče taj je neki muzičar nekog benda Damjan od Resnika i neki publicista.

Voli Bosnu ali ipak živi u Beogradu ...A kada takvi pljuju po SPC to je jad i tuga...
    Jednostavno ne mogu da verujem da jedna dama iz "najdemokratskije" zemlje sveta moze tako hladno da plagira i time pocini i krivicno delo i moralni prestup. Eto, covek se odrekne srpstva, zakune se na americki ustav i onda pocne da pljuje po svom nekadasnjem narodu kome je pripadala i genetski i duhovno.Zaista, zaista vam kazem, zalosno. American way of life.
    Poslednji put ažurirao/la hogarius : 16.05.2012. u 11:22
    Tako mi Odina, religija je opijum za mase!

Učlanjen
    23.06.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    146

Citat Original postavio Serpent Saint Pogledaj poruku
    Njuz.net je sajt šaljive prirode pa su im takve i "vesti".
    Gdje ti nadje da je saljive prirode, pa jos to postavi i kao citat?

Ističe se aja63 (avatar)
    Učlanjen
    23.05.2011.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    233

A ja tebe molim, da mi daš opravdanje za ovu osobu, koja se usput predstavlja i kao milosrdni vernik- misionar, puna ljubavi prema svetu, koja opravdavA TO, što je za vreme bombardovanja moje tada 10-godišnje dete puzalo po podu i vrištalo- majkice pomozi mi, spasi me- dok su nas u Rakovici nemilosrdno zasipali bombama zbog Straževice, pa joj je za to kriva SPC, jer da nisu podržavali, ono što jesu(po pravu slobodnog mišljenja), nas ne bi ni bombardovali.Kakva suludost, nadobudnost i bezobrazluk, takoreći bahatost, a za sve je, po tetkinom mišljenju, kriva SPC(ili Pera, što na vreme nije sve prijavio policiji).

Buduća legenda
    Učlanjen
    25.09.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

http://www.vesti.rs/Zabava/Vladika-Filaret-blagoslovio-preporuku-MMF-a-za-pomeranje-starosne-granice-za-odlazak-u-penziju.html
    Na njuz.net imaš i ovakve "vesti", na primer:

Nikolić: Pod uticajem medija odlučio sam da glasam za Tadića
    Jadranka Šešelj ponudila ostavku na mesto supruge Vojislava Šešelja!

Učlanjen
    23.06.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    146

A ja tebe molim, da mi daš opravdanje za ovu osobu, koja se usput predstavlja i kao milosrdni vernik- misionar, puna ljubavi prema svetu, koja opravdavA TO, što je za vreme bombardovanja moje tada 10-godišnje dete puzalo po podu i vrištalo- majkice pomozi mi, spasi me- dok su nas u Rakovici nemilosrdno zasipali bombama zbog Straževice, pa joj je za to kriva SPC, jer da nisu podržavali, ono što jesu(po pravu slobodnog mišljenja), nas ne bi ni bombardovali.Kakva suludost, nadobudnost i bezobrazluk, takoreći bahatost, a za sve je, po tetkinom mišljenju, kriva SPC(ili Pera, što na vreme nije sve prijavio policiji).
    Nadji mi neki dokument, neki pisani trag kojim je SPC osudila papu i njegovo trazenje bombardovanja Srba?
    Poslednji put ažurirao/la Hrastovnik : 16.05.2012. u 00:32

Učlanjen
    23.06.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    146

Mozda i jest sala, ali da je sala Filaret je mogao da tuzi te novine.Gdje ima dima, ima i vatre (i obrnuto).

Učlanjen
    08.08.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    1138

Molim te ko brata, pokazi neki primjer kojim je SPC oglasila cijelom svijetu protiv pape koji je izdjestvovao od Klintona bombardovanje Srbije i protiv Klintona koji je naredio bombardovanje. Nesto sa tim nisam upoznat.
    Žalosno je ako kao Srbin nisi upoznat sa nekim stvarima. Nato bombardovanje je počelo 24 marta 1999 godine.

A šta je bilo 29 marta....Nisi upoznat...e moj Srbine...Tog dana je Patrijarh Pavle javno pozvao vlade svih zemalja da učine sve što mogu da prestane bombardovanje Srbije. A da li je iko barem pokušao da nešta učini...Nije Srbine...nije...

Edukuj se malo o tim stvarima da bi bio u mogučnosti da nešta diskutuješ.

Patrijarh Pavle je rekao i ovako...

"Pred nama i pred svetom postavlja se uvek pitanje: da li postoji pravedan rat? Evanđelski odgovor je: napadački, osvajački rat je nepravedan. Odbranbeni rat je pravedan. Ono što je Kosovo u svesti našeg naroda, to nije samo kraj i zemlja na kojoj su naše najveće svetinje, nego ona nauka kojoj su nas one učile: da su sveti knez Lazar i naši preci izašli na Kosovo da brane zemlju svoju, ne otimaju tuđu, da brane svoju slobodu, ne tlače tuđu, da brane svoju veru, ne nameću je drugima. Da Avelj ima pravo i dužnost da se brani od Kaina..."

Inače Papa nije izdejstvovao bombardovanje od Klingtona. Ondašnji ministar odbrane Nemačke...

ovaj desno...

pored amričkog kolege, je nešta izjavio a što je bio povod...no da ne idem u detalje toga da te ne bih opterečivao.

Učlanjen
    08.08.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    1138

Citat Original postavio hogarius Pogledaj poruku
    Jednostavno ne mogu da verujem da jedna dama iz najdemokratskije zemlje sveta moze tako hladno da plagira i time pocini i krivicno delo i moralni prestup. Eto, covek se odrekne srpstva, zakune se na americki ustav i onda pocne da pljuje po svom nekadasnjem narodu kom je primadala i genetski i duhovno.Zaista, zaista vam kaze, zalosno. American way of life.
    A šta reći...

Ističe se aja63 (avatar)
    Učlanjen
    23.05.2011.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    233

Nadji mi neki dokument, neki pisani trag kojim je SPC osudila papu i njegovo trazenje bombardovanja Srba?
    Zabole me za papu, jel' treba od njega da tražim dopuštenje za bilo šta i kakve on veze ima sa ovim?

Poznat goranbeograd (avatar)
    Učlanjen
    27.10.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    371

Citat Original postavio Utah Pogledaj poruku
    Osnivačem crkve u Srba se, prilično pogrešno, smatra Sveti Sava. Uistinu, bar pet vekova pre njega se zbilo prvo masovno krštavanje Srba, u vreme cara Heraklija, početkom 7. veka. No, krajem 12. veka, Sava i otac mu Nemanja su započeli surove verske progone u Raškoj, koji su uključivali spaljivanja na lomači, žigosanja po licu, masovna iseljenja iz zemlje, oduzimanja imovine i druge stravične mere. One koji nisu hteli da se odreknu svoje vere i prihvate njihovu crkvenu organizaciju, Nemanja i sin mu Sava "s velikim beščašćem iz cele svoje zemlje izgonjahu." Dakle, Sava Nemanjić nije osnovao srpsku crkvu, već je samo iskorenio autohtone slovenske oblike hrišćanstva, i reformisao srpsku crkvu u “pravovernu” političku organizaciju pod kontrolom Carigrada. Otada je srpska crkva stavljena u službu vladarskog kulta dinastije Nemanjića, i gotovo sve vladare je proglašavala svecima, uključujući i kralja Milutina, koji je u narodu bio ozloglašen zbog nemoralnog života i zlostavljanja maloletne Simonide, ali je izdvajao za podizanje novih crkvi i manastira. U 14. veku, crkveni velikodostojnici su zdušno podržali imperijalne pretenzije kralja Dušana, očekujući da će im pripasti prihodi od novih grčkih parohija, zbog čega su stekli anatemu od matične grčke crkve.
    Srpska crkva je svojim političkim delovanjem odgovorna za jednu od najvećih seoba u srpskoj istoriji, veliku seobu kosovskih Srba u Austriju. Naime, krajem 17. veka, pećki patrijarh Arsenije III Crnojević se angažovao u austro-turskom ratu na strani Austrije. Nakon poraza Austrije, on beži u inostranstvo. Iako Turska proglašava amnestiju, čelnici crkve nisu hteli ostati bez svoje pastve, pa pozivaju srpski narod da napusti svoja vekovna ognjišta na Kosovu, nakon čega osnivaju paralelnu crkvenu organizaciju na području Austrije, Karlovačku mitropoliju. Nekoliko decenija kasnije, pećki patrijarh Arsenije IV Jovanović ponavlja istu politiku sa istim ishodom. Usled iseljavanja pod vođstvom crkve, srpsko stanovništvo na Kosovu postaje manjinsko. Ali, zahvaljujući carskim privilegijama, karlovački mitropoliti su sve do 19. veka bili najznačajniji predstavnici srpskog naroda u Habzburškoj monarhiji.
    Nakon stvaranja novovekovne Srbije, beogradska mitropolija se aktivno uključuje u borbu za "ujedinjenje srpstva", videvši u tome šansu za proširenje svoje teritorijalne nadležnosti. Stvaranjem Jugoslavije, sve pravoslavne crkve su sjedinjenje u novouspostavljenu Srpsku pravoslavnu crkvu. U razdoblju Kraljevine Jugoslavije SPC je podržavala režim i diktaturu kralja Aleksandra. Tokom Drugog svetskog rata, crkva je sarađivala sa četnicima Draže Mihailovića. Period SFRJ predstavlja redak period kada je srpska crkva bila isključivo verska institucija, bez političkog autoriteta, jer joj nove vlasti nisu bile naklonjene. Krajem1980-ih, Srpska pravoslavna crkva je pružila bitnu podršku Miloševićevom usponu na vlast, podržavajući aktivnosti njegovog rukovodstva na ukidanju autonomije Vojvodine i Kosova.
    Tokom ratova u bivšoj Jugoslaviji predstavnici SPC su podržavali srpske vojne i paravojne formacije i blagosiljali Radovana Karadžića, Ratka Mladića, Arkana i ostale. SPC je odbacila gotovo sve ponuđene mirovne planove, uključujući Vensov plan, Vens-Ovenov plan, Plan Kontakt grupe i Dejtonski mirovni sporazum. Njeni najviši predstavnici su tada javno zagovarali nastavak rata i stvaranje Velike Srbije.
    Tokom 90-ih godina ni Sabor ni Sinod SPC nisu nijednom preporučili srpskim pravoslavnim sveštenicima da ne daju pričest onima koji su ratujući u Hrvatskoj, BiH i na Kosovu počinili teške zločine, krađe, silovanja. Ali su zato posavetovali sveštenstvo da uskrati pričest ginekolozima, akušerkama i, naravno, ženama i devojkama koje se odluče na pobačaj.
    Na Dan pobede nad fašizmom, 9. maja 2009. godine, SPC je u Sabornoj crkvi održala pomen saradnicima fašista, Milanu Nediću i Dimitriju Ljotiću. Leta 2011. SPC je promovisala knjigu ratnog zločinca Milana Lukića, osuđenog na doživotnu robiju zbog paljenja preko 100 Bošnjačkih žena i dece u Višegradu.
    ето, сестро, успела си немогуће.
    дадох репутацију јерохинцу а и хогаријусу ћу.
    а ти немирно спавај...
    како објаснити оном ко не жели да схвати?

Učlanjen
    08.08.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    1138

Prosto je neverovatno koliko ti brkaš neke stvari. Nije Papa od Klintona tražio bombardovanje Srbije...Amerika je od Pape tražila da ne osudjuje bombardovanje Srbije...

Pogledaj malo ...ovde...

A da te pitam...Šta amisliš zašto SPC nije pozvala Papu da dodje u Srbiju naredne godine...

Učlanjen
    23.06.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    146

Žalosno je ako kao Srbin nisi upoznat sa nekim stvarima. Nato bombardovanje je počelo 24 marta 1999 godine.

A šta je bilo 29 marta....Nisi upoznat...e moj Srbine...Tog dana je Patrijarh Pavle javno pozvao vlade svih zemalja da učine sve što mogu da prestane bombardovanje Srbije. A da li je iko barem pokušao da nešta učini...Nije Srbine...nije...

Edukuj se malo o tim stvarima da bi bio u mogučnosti da nešta diskutuješ.

Patrijarh Pavle je rekao i ovako...

"Pred nama i pred svetom postavlja se uvek pitanje: da li postoji pravedan rat? Evanđelski odgovor je: napadački, osvajački rat je nepravedan. Odbranbeni rat je pravedan. Ono što je Kosovo u svesti našeg naroda, to nije samo kraj i zemlja na kojoj su naše najveće svetinje, nego ona nauka kojoj su nas one učile: da su sveti knez Lazar i naši preci izašli na Kosovo da brane zemlju svoju, ne otimaju tuđu, da brane svoju slobodu, ne tlače tuđu, da brane svoju veru, ne nameću je drugima. Da Avelj ima pravo i dužnost da se brani od Kaina..."

Inače Papa nije izdejstvovao bombardovanje od Klingtona. Ondašnji ministar odbrane Nemačke...

ovaj desno...

pored amričkog kolege, je nešta izjavio a što je bio povod...no da ne idem u detalje toga da te ne bih opterečivao.
    Mani se ti politickog govora i Pavlove diplomatije. Pitanje je jasno: je li SPC reagovala na vijest da je papa trazio bombardovanje? Je li ikad osudila Klintona za to? Je li ikad SPC reagovala na Amfilofijevu izjavu pred punom salom RZC u Kaliforniji da je u Jasenovcu ubijeno 80.000 Srba? Amfilohije se nikad nije izvinio Srbima za to sto je rekao, a njegov pulen, danas vladika, Jovan Culibrk tvrdi da je u Jasenovcu po do sada pronadjenom spisku zrtava utvrdjeno da je tu stradalo 90.000 Srba. Nema spiska, nema ni zrtava. Toliko je utvrdjeno po spisku.

Je li se SPC ikad o tome izjasnila? Nije niti ce se ikad izjasniti jer su clanovi Sabora SPC jezuiti svi do jednog.

– Jasenovac je, nažalost, žrtva mnogogovorljivosti, politizacije, lošeg novinarstva, a glavna žrtva toga svega je nauka i istina o Jasenovcu. Mi smo danas došli do broja od oko 90.000 stradalih, na čemu radi Muzej žrtava genocida, jedna i jedina naučna institucija koja se bavi tim poslom kod nas. Odbor je, takođe, preuzeo ulogu sagovornika sa Rimokatoličkom crkvom kada je u pitanju Jasenovac. Pre dve godine smo bili pozvani od Evropske konferencije komisija „Justicija et paks” da govorimo rimokatolicima o Jasenovcu, u „Jad Vašemu” smo učestvovali u zajedničkom skupu između Jevreja i katolika. Mnogo više volje za taj dijalog ima u rimokatoličkim crkvama koje nisu na prostoru bivše Jugoslavije, odnosno onima koje ne dolaze iz Hrvatske i BiH, jer na prostoru Balkana postoje brojna druga opterećenja u vezi sa tim. Prošle godine poglavar Rimokatoličke crkve kod Hrvata posetio je Jasenovac, ali po njegovoj besedi na misi u lokalnoj crkvi je bilo očevidno da je on došao sputan i osećao se obavezan da kaže „da nije u Jasenovac došao da bi se nekome izvinjavao” – ističe otac Jovan.

Izvor:
    http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/Jasenovacke-zrtve-u-crkvenom-kalendaru.lt.html
    Zakljucak: institucija zvana SPC je antisrbska i antihriscanska.
    Poslednji put ažurirao/la Hrastovnik : 16.05.2012. u 01:02

Slične teme

1. zasto je danas tako tesko naci "normalnu" devojku
    Autor enigma u forumu Ljubav i seks
    Odgovora: 497
    Poslednja poruka: 12.04.2018., 23:37
  2. Sta muskarci danas preferiraju
    Autor mm u forumu Žene
    Odgovora: 17
    Poslednja poruka: 24.11.2012., 10:54
  3. zasto je danas tako tesko naci normalnog tipa
    Autor enigma u forumu Ljubav i seks