Prognoza drugog kruga

Q. in perpetuum hibernum

Stara legenda
Poruka
88.082
Licno smatram da ce ovog puta Tadic najubjedljivije do sada pobijediti Nikolica - sa oko a mozda i preko 54% osvojenih vazecih glasova. Nikolic je vec tri puta bio kandidat za predsjednika Srbije, sto znaci da mu je ovo 4. put, a 2000. je bio i kandidat za predsjednika Jugoslavije. Godine 2008. rekao je da se najvjerovatnije nece vise kandidovati za predsjednika Srbije nikada, a kada je osnovao SNS, potvrdio i da ce neko drugi biti kandidat, prije mijenjanja ploce i vracanja na staro. Istorijski politicki gubitnici nikada nisu popularni, tako da mu to ovog puta nece donijeti vise glasova, vec manje. Osjetan je i pad podrske - sa 40% sa koliko je ulazio u drugi krug 2008. godine, on je spao na samo 25%, vrlo daleko od rekordnih 46% sa izbora 2003. godine.
Takodje, ovog puta Tadic po prvi put ulazi u vodjstvo, a on u drugi krug ulazi kao drugoplasirani. I jos, matematicki skalkulisani glasovi predsjednickih kandidata koji Tadicu pruzaju podrsku imaju jasno vecinu u odnosu na one koji ce podrzati Nikolica. Sto je mozda najbitnije, Ivica Dacic ce otvoreno podrzati BoTu.

S druge strane, Nikolic moze pridobiti nove glasove na konto dugotrajnosti Tadicevog predsjednikovanja, u prvu ruku cinjenici da ce mu ovo biti treci mandat uzastopce. Medjutim, mislim da nije moguce da ta cinjenica ponisti prednosti koje su navedene iznad, sto znaci da je Tadiceva pobjeda mnogo izvjesnija od Nikoliceve - cijenim na rezultat priblizan onome iz 2004. godine, nesto preko 53% za Tadica. Ne zaboravimo ni medijsku prednost i mnogo uspjesniju kampanju koju Bota vodi za razliku od Tome - nesumnjivo dva znacajna faktora koja ce doprinijeti njegovoj pobjedi. Pokazuje se i da je ucinak negativne kampanje protiv Tome visestruko veci od kampanje protiv Tadica.

P. S. Jedno pitanje za sve. Sta ce uciniti biraci Seseljeve? :think:
 
Poslednja izmena:
Ne znam ko ce pobediti, i ne zanima me, dokle god se ne ponovi prvi krug. Sa lopovima mora da se rascisti jednom za svagda. Milosevic je bio lopovcina svoje vrste, ali nikada ovako otvoreno nije krao kao Tadic sto to radi. Kakvo je to masovno deljenje salama pre i posle izbora? Kakvo je to deljenje dva soma za glas? Kakvi su to dzakovi sa glasovima? O cemu mi pricamo uopste? Kakva drugi krug? OVDE NEKO PRVO TREBA DA IDE U ZATVOR!
 
Hm... Ali ja bi racunao i na glavni narodni faktor a to je teranje inata. Tadicu je sada kardinalna greska sto se vec sastao sa debelim Dacicem i time razocarao ogromnu vecinu njegovih pristalica kao i Titovih penzionera koji su glasali za SPS. Jos jedna kardinalna greska je sto ce verovatno ubaciti i Dinkica u celu semu a narodu je generalno dovoljno samo da vidi njegovo lice na TV-u i da krene da gadja papucama ili cime vece :D . Toma kakav je da je ali ako bude objavio ovo za izbornu kradju i ako bude pametan da okupi celu opoziciju to (ukljucujuci i dveri) izvlaci dodatni kec iz rukava (jer za kradju i montiranje glasova na pojedinim mestima vec svi znaju ali se nije digla tolika prasina u medijima). U svakom slucaju bice zanimljivo.
 
Toma pobedjuje u drugom krugu sa najmanje 10% razlike, ako pametni ljudi budu glasali a ako maloumni budu izlazili a pametni sedeli onda hebiga nema nam pomoci, mada bih ja pre ovo da rascistimo oko kradje pa tek onda drugi krug.
 
Za predsedničkog kandidata Borisa Tadića na izborima 20. maja glasaće 58 odsto birača, a za njegovog protivnika Tomislava Nikolića 42 odsto, ključni je podatak najnovijeg istraživanja koje je sproveo Ipsos Stratedžik marketing.

v244174p0.jpg


Za Tadića bi glasalo 58 odsto, a za Nikolića 42 odsto birača (Tanjug)

Istraživanje, koje koje je sprovedeno 10. maja na uzorku od 1198 punoletnih građana, tiče se drugog kruga izbora za predsednika Republike Srbije koji će biti održani 20. maja 2012.

Prema istraživanju, u čije je rezultate Tanjug imao uvid, 54, 7 odsto upisanih birača izjasnilo se da će sigurno glasati, dok je njih 25,7 odsto izjavio da će možda glasati, a glasovi bi bili podeljeni u odnosu 58 odsto za Tadića i 42 odsto za Nikolića.

Mladi između 18 i 29 godina glasali bi u većem broju za Tadića (njih 57 odsto), dok bi za Nikolića bilo 43 odsto njihovih glasova.

Građani između 30 i 44 godine starosti glasali bi u odnosu 63 odsto za Tadića prema 37 odsto za Nikolića, dok bi među građanima od 45 do 59 godina njih 59 odsto glasalo za Tadića, a 41 odsto na Nikolića.

Među biračima koji imaju više od 60 godina njih 54 odsto dalo bi glas Tadiću, a 46 odsto Nikoliću, pokazuju najnoviji rezultati istraživanja Ipsos stratedžik marketinga.

(Tanjug)
 

Back
Top