IMENA

majcheki

Iskusan
Poruka
6.520
Neki kažu da svako ime ponešto znači i da su nosiocu imena predodredjene odredjene karakteristike.
Ja ama baš ništa ne znam o tome.
Ima li nekoga ko zna?
 
Sjeti se indijanskih plemena i imena poput Bik koji sjedi, Brza strijela... Naime, oni su cekali da uvide kakvih je osobina neki covijek, pa mu po njima davali ime. Kasnije su davali imena koja su nosila u sebi osobinu koju roditelji zele svom potomku. Kad govorimo o nasim imenima ima jedna logike koja se, valjda pokazala ispravnom. Imena kojima mozes da provalis korjen su slovenska, a ostala su jevrejska i imaju znacenje u nekom od jevrejskih jezika. Npr. Zorica kao zora, jutro; Dragan kao neko ko ce biti drag, od slovenskih ili recimo Stefan, sto znaci kruna; Tamara sto na hebrejskom znaci palma... To je ono sto, otprilike znam. Inace, teorija o nastanku raznih imena mi je jako zanimljiva!
 
HEBEHA:
Sjeti se indijanskih plemena i imena poput Bik koji sjedi, Brza strijela... Naime, oni su cekali da uvide kakvih je osobina neki covijek, pa mu po njima davali ime. Kasnije su davali imena koja su nosila u sebi osobinu koju roditelji zele svom potomku. Kad govorimo o nasim imenima ima jedna logike koja se, valjda pokazala ispravnom. Imena kojima mozes da provalis korjen su slovenska, a ostala su jevrejska i imaju znacenje u nekom od jevrejskih jezika. Npr. Zorica kao zora, jutro; Dragan kao neko ko ce biti drag, od slovenskih ili recimo Stefan, sto znaci kruna; Tamara sto na hebrejskom znaci palma... To je ono sto, otprilike znam. Inace, teorija o nastanku raznih imena mi je jako zanimljiva!
I meni, baš bih volela da znam više o tome, ali tražila sam po netu, nema nigde ničega... ne znam ni gde da tražim ni koga da pitam :wink:
 
pa ne znam da li bas ime predodredjuje karakteristike svom nosiocu,ali imas dosta sajtova o znacenjima i poreklu imena....ali ja sam za svoje ime cula razne verzije tako da sada nemam pojma koja je prava,ali najecesce sam nalazila da je marija egipatsko ime za voljena,ali i more gorcine ( :roll: ),morsku rosu,pobunjenu,zeljenu za dete itd... :?
 
majcheki:
HEBEHA:
Sjeti se indijanskih plemena i imena poput Bik koji sjedi, Brza strijela... Naime, oni su cekali da uvide kakvih je osobina neki covijek, pa mu po njima davali ime. Kasnije su davali imena koja su nosila u sebi osobinu koju roditelji zele svom potomku. Kad govorimo o nasim imenima ima jedna logike koja se, valjda pokazala ispravnom. Imena kojima mozes da provalis korjen su slovenska, a ostala su jevrejska i imaju znacenje u nekom od jevrejskih jezika. Npr. Zorica kao zora, jutro; Dragan kao neko ko ce biti drag, od slovenskih ili recimo Stefan, sto znaci kruna; Tamara sto na hebrejskom znaci palma... To je ono sto, otprilike znam. Inace, teorija o nastanku raznih imena mi je jako zanimljiva!
I meni, baš bih volela da znam više o tome, ali tražila sam po netu, nema nigde ničega... ne znam ni gde da tražim ni koga da pitam :wink:
Ja ti preporucujem knjigu Kreativnog centra "Imenoslov" (cini mi se da se tako zove). Zanimljiva je za nas koje to zanima, a i za buduce roditelje! :) Mislim da je tvoje ime, kao i pcelice Maje, poteklo od imena za mjesec maj. Mozda grijesim, ali cu svakako provjeriti. U Bg-u mozes da nadjes gomilu knjiga o tome. :wink:
 
Maja je istocnjacka Boginja privida. Indijci veruju da u Maji zivimo (iluziji) a da stvarni svet nema granice medju bicima i da je sve jedinstvo,vremena i deimnzije nema. Toplo ti preporucujem roman Justejna Gordera-Maja.Ime zvuci detinjasto,ali osnovno znacenje nije ,te ako ime odredjuje onoga ko ga nosi juhuuuuuuu-tesko ovostranima!!!! 8)
 
HEBEHA:
majcheki:
HEBEHA:
Sjeti se indijanskih plemena i imena poput Bik koji sjedi, Brza strijela... Naime, oni su cekali da uvide kakvih je osobina neki covijek, pa mu po njima davali ime. Kasnije su davali imena koja su nosila u sebi osobinu koju roditelji zele svom potomku. Kad govorimo o nasim imenima ima jedna logike koja se, valjda pokazala ispravnom. Imena kojima mozes da provalis korjen su slovenska, a ostala su jevrejska i imaju znacenje u nekom od jevrejskih jezika. Npr. Zorica kao zora, jutro; Dragan kao neko ko ce biti drag, od slovenskih ili recimo Stefan, sto znaci kruna; Tamara sto na hebrejskom znaci palma... To je ono sto, otprilike znam. Inace, teorija o nastanku raznih imena mi je jako zanimljiva!
I meni, baš bih volela da znam više o tome, ali tražila sam po netu, nema nigde ničega... ne znam ni gde da tražim ni koga da pitam :wink:
Ja ti preporucujem knjigu Kreativnog centra "Imenoslov" (cini mi se da se tako zove). Zanimljiva je za nas koje to zanima, a i za buduce roditelje! :) Mislim da je tvoje ime, kao i pcelice Maje, poteklo od imena za mjesec maj. Mozda grijesim, ali cu svakako provjeriti. U Bg-u mozes da nadjes gomilu knjiga o tome. :wink:

KUPILA SAM KNJIGU :lol: :lol: :lol: :lol:
 
Majce ajde pogledaj i za moje ime.....ja se nerviram
Na par mesta nasla sam da je Lana engleskog porekla i znaci lepa
Drugde sam opet nasla da je grcko i da znaci svetlost
Nasla sam cak na jeednom mestu i da je poreklom polinezansko i znnaci ploviti
A kazem nasla sam i da je Irsko i znaci atraktivna
Konfuzijaaaa ocu da znam tacno cije je

:lol:
 
majcheki:
HEBEHA:
majcheki:
HEBEHA:
Sjeti se indijanskih plemena i imena poput Bik koji sjedi, Brza strijela... Naime, oni su cekali da uvide kakvih je osobina neki covijek, pa mu po njima davali ime. Kasnije su davali imena koja su nosila u sebi osobinu koju roditelji zele svom potomku. Kad govorimo o nasim imenima ima jedna logike koja se, valjda pokazala ispravnom. Imena kojima mozes da provalis korjen su slovenska, a ostala su jevrejska i imaju znacenje u nekom od jevrejskih jezika. Npr. Zorica kao zora, jutro; Dragan kao neko ko ce biti drag, od slovenskih ili recimo Stefan, sto znaci kruna; Tamara sto na hebrejskom znaci palma... To je ono sto, otprilike znam. Inace, teorija o nastanku raznih imena mi je jako zanimljiva!
I meni, baš bih volela da znam više o tome, ali tražila sam po netu, nema nigde ničega... ne znam ni gde da tražim ni koga da pitam :wink:
Ja ti preporucujem knjigu Kreativnog centra "Imenoslov" (cini mi se da se tako zove). Zanimljiva je za nas koje to zanima, a i za buduce roditelje! :) Mislim da je tvoje ime, kao i pcelice Maje, poteklo od imena za mjesec maj. Mozda grijesim, ali cu svakako provjeriti. U Bg-u mozes da nadjes gomilu knjiga o tome. :wink:

KUPILA SAM KNJIGU :lol: :lol: :lol: :lol:


Jel' bas "Imenoslov"? Svidja ti se? Sta pise o tvom imenu? Bas me zanima! :) :D
 
Ma nema veze sa imenima uopšte :lol:
Stigla sam do 50 strane i u pitanju je jedna priča o nekom liku koji je filozof i bavi se izučavanju fosila i posmatranju prirode, on piše nekoj ribi sa kojom mi uopšte (za sad) nije jasno ni gde je.
Mnogo je teška za čitanje, meša vremena, ne mogu da se skoncentrišem na to šta se desilo upravo ili šta se desilo odavno i koliko davno...
Priča o tome kako je nekada bio na nekom ostrvu pa se onda seća kako je kao dete posmatrao neko umrlo lane na sasvim desetom mestu i onda se vraća na sadašnjost, dok piše to šta se dešava.
Nisam naišla ni na nagoveštaj imena Maja niti bilo kog drugog imena ali kad sam je već kupila - pročitaću je :lol: možda će do kraja i biti nešto, pa ako bude - javljam :lol:
 
... baš bih volela da znam više o tome, ali tražila sam po netu, nema nigde ničega... ne znam ni gde da tražim ni koga da pitam :wink:[/quote]





Po jednoj verziji Maja (MAIA) kao ime nema značenje,a dolazi iz Grčke i Rimske mitologije kao jedna od Plejada, Atlasovih sedam kćeri, koja je sa Zeusom rodila sina Hermesa. Inače to je i naziv jedne od sedam zvezda u sazvežđu Bika.

Po drugoj verziji na latinskom MAIA zvači "velika" što je bilo ime rimske božice proleća, žene Vulkanove, pa je po njoj i Maj dobio ime, najlepši mesec u godini (nadam se da ćeš se složiti samnom u toj konstataciji)! :wink:
 
sorry nije me dugo bilo zbog praznika...
Hvala za Maju :lol: stvarno mi znači to što bar nešto znam
Svi misle da postoji puno knjiga o tome ali ja sam baš tražila i ništa nisam našla, a nekako mi je totalno bezveze, kad već nosim ime da ne znam šta ono znači...
Šta znače vaša imena?
Kako ste ih dobili?
Kako biste svom detetu dali ime ili što se ono zove kako se zove?

Ne znam, možda nije svima važno, ali meni je baš slatko kad nešto smisleno uradiš a ne tek tako - u fazonu dobro zvuči.

Pozz
 
vec sam napisala sta znaci moje ime a dobila sam ga po mojoj babi :lol: :shock:
inace volim ime adriana (ne andrijana :roll: ),zbog mora,podseca me na detinjstvo...i da se ne zovem ovako,ne bi mi smetalo da se zovem adriana.
 

Back
Top