Premor;

Lexa

Buduća legenda
Poruka
30.368
Ovo je, možda, glupo, ali hajde da podelim sa vama :D
Zbog užasno lošeg spavanja dešava mi se da postanem svesna da spavam :shock:
Kao dete sam to umela kad me, recimo, juri lav duž moje ulice, pa onda zastanem i pomislim: "Čekaj malo, otkud lav usred Srbije? Ili kada se isti san ponavlja po pedeseti put... :roll:
Ali danas od premora.
U tom trenutku želim, naravno, da se probudim. Ranije sam umela da brojim u snu od tri do jedan i da se probudim :shock: Ali, to više ne uspeva. U pitanju je jedno užasno mučenje, a nedavno sam imala nešto što mogu da opišem samo kao - gušenje :(
Nažalost, ne znam da li sam i to sanjala, ali se bojim da nisam. Imala sam utisak da će srce da mi eksplodira, neverovatno realan doživljaj. Pri tom sam savršeno svesna gde ležim, kad sam legla i šta se dešava. Ali, ne mogu da se pomerim, niti govorim. Onda pokušavam da vrištim. Ma, jezivo. Nisam bila na jastuku i mislim da mi je sva krv sjurila u glavu :shock:
Ne bih volela da se to ponovi i znam da je to zbog nespavanja, ali me interesuje da li je ovaj doživljaj "gušenja" bio san ili java?
U snu se, inače, "probudim" po nekoliko, ma bezbroj, puta i shvatim da još spavam. Onda se uplašim da se nikada neću probuditi. Svest o tome da spavam ne nestaje. Šta valja raditi u takvim situacijama, prepustiti se snu? Da li je neko imao slično iskustvo?
 
Ne mogu ti pomoci savetom, ali ako ce ti biti lakse, reci cu ti da se i meni to redovno desava. I ja malo spavam ali imam utisak da sve vreme sanjam. Ali gotovo uvek kad je u pitanju ruzan san postajem svesna da je u pitanju san i nekako se probudim. Ja to ne dozivljavam kao problem ali ako tebi jeste problem, obrati se lekaru. Mada se nadam da se ovde pojaviti jedna nasa pametnica i strucno ti pojasni o cemu je rec. :roll:
 
ako je nocna mora i ako se plasis da ponovo zaspes posle toga pokusaj da ostavis upaljenu nocnu lampu ili bilo kakav izvor ne mnogo jake svetlosti
...znas da je san a ne mozes da se probudis i hvata te panika a i kad se probudis plasis se da zaspes ma koliko ti se spavalo jer znas da ce se to ponoviti?
 
Lexa:
Ovo je, možda, glupo, ali hajde da podelim sa vama :D
Zbog užasno lošeg spavanja dešava mi se da postanem svesna da spavam :shock:
Kao dete sam to umela kad me, recimo, juri lav duž moje ulice, pa onda zastanem i pomislim: "Čekaj malo, otkud lav usred Srbije? Ili kada se isti san ponavlja po pedeseti put... :roll:
Ali danas od premora.
U tom trenutku želim, naravno, da se probudim. Ranije sam umela da brojim u snu od tri do jedan i da se probudim :shock: Ali, to više ne uspeva. U pitanju je jedno užasno mučenje, a nedavno sam imala nešto što mogu da opišem samo kao - gušenje :(
Nažalost, ne znam da li sam i to sanjala, ali se bojim da nisam. Imala sam utisak da će srce da mi eksplodira, neverovatno realan doživljaj. Pri tom sam savršeno svesna gde ležim, kad sam legla i šta se dešava. Ali, ne mogu da se pomerim, niti govorim. Onda pokušavam da vrištim. Ma, jezivo. Nisam bila na jastuku i mislim da mi je sva krv sjurila u glavu :shock:
Ne bih volela da se to ponovi i znam da je to zbog nespavanja, ali me interesuje da li je ovaj doživljaj "gušenja" bio san ili java?
U snu se, inače, "probudim" po nekoliko, ma bezbroj, puta i shvatim da još spavam. Onda se uplašim da se nikada neću probuditi. Svest o tome da spavam ne nestaje. Šta valja raditi u takvim situacijama, prepustiti se snu? Da li je neko imao slično iskustvo?

Cao Lexa.
Suvise je malo podataka da bi mogla nesto vise da ti kazem, ne znam zasto ne spavas nocu, i od kad, kakav je tvoj ritam sna itd. Spavanje je veoma vazno za fiziolosko funkcionisanje organizma, a sanjanje izuzetno vazan deo spavanja: svi ljudi sanjaju, samo se neki secaju a neki ne secaju da sanjaju. Sanjanje se dogadja u kratkim intervalima spavanja koji se zovu REM spavanje i imaju neke svoje specificnosti. Ugrozavanje REM spavanja moze dovesti do brojnih fizioloskih poremecaja kod coveka.

Ova prica o tome kako se osecas budna ali paralizovana i nesposobna da se pomeris ili oglasis lici na simptome koji se mogu vezati za jedan poremecaj sna, ali takodje uopste ne mora da bude to. Da li si se stvarno gusila u snu ili si to sanjala? Veca je verovatnoca da si to ili sanjala ili da si imala tzv. paralizu sna: imala odredjeni broj sekundi osecaj da si budna ali paralizovana, kao sto si napisala. Svakako, bilo bi dobro da se javis neurologu na pregled, da ti uradi EEG (i mozda EEG u stanju sna), a uz to bilo bi neophodno da se ispita zbog cega imas probleme sa spavanjem i da se regulise ritam spavanja.

Pozdrav
 
WithdrawnWater:
Cao Lexa.
Suvise je malo podataka da bi mogla nesto vise da ti kazem, ne znam zasto ne spavas nocu, i od kad, kakav je tvoj ritam sna itd.
Moj ritam je katastrofalan i to traje duži niz godina :(
Ne bih sada da ti opisujem, reći ću ti samo - najgore što možeš da zamisliš, to je. :shock:
A ovi tripovi su počeli nedavno da se pojavljuju, verovatno kao posledica. To se uvek dešava kada spavam danju, kada sam izuzetno umorna. A "gušenje" mi se desilo nedavno, jedini put, i nisam ga unapred sebi usadila u glavu jer mi se to apsolutno nikada u životu nije dogodilo (u stvarnosti), tako da ja uopšte nisam ni znala šta je gušenje. Malo sam pogledala po ovom forumu i to je baš bilo to. :) Osećala sam sasvim jasan bol, bez obzira što sam znala da spavam. I pitala sam se da li to sanjam :shock:
Ranije, kada bih shvatila da spavam svaki bol (umišljeni) bi prestajao, što je i logično.
Interesantno je što, kad sam se zapravo probudila, jedino što sam želela je da i dalje spavam :shock: , svaki strah je prestao :shock:
Hvala na odgovoru, drago mi je, iznad svega, da si me razumela :wink:
 
dobro je da si svesna da imas problem, nekad se takve stvari pripisuju samo umoru i cekaju da prodju same od sebe.
nemam direktan komentar na lexin problem, ali vidim da su ljudi sve manje odgovorni prema sebi i svom zdravlju, sve se kao nema vremena i onda problemcic naraste u problem...
 

Back
Top