Propast umetnosti

Tegularijus

Zainteresovan član
Poruka
197
Evo skraćene verzije (apstrakta) eseja jednog profesora filozofije, koji sam obećao na Mizantropovoj temi...

Kriza savremene umetnosti predstavlja paradigmatičan primer krize duhovnih vrednosti u savremenom svetu. Glavni uzrok te krize autor vidi u duhu modernih nauka za koje je karakteristično da svoj predmet ne nalaze kao gotovu datost, već ga same određuju sa svog stanovišta i tako ga iz osnova proizvode. Zahvaljujući ogromnom razvitku tehnike moderna civilizacija je ceo svet pretvorila u elejsko jedno. Ključnu ulogu u realizaciji uniformnog duha tehnike u našoj savremenosti imali su novi audio vizuelni mediji: film, radio, televizija, video i internet. Tehnika je postala moćan instrument moderne vlasti: ona je omogućila koncentraciju moći u rukama tehničke, kulturne i političke uprave, masovnu proizvodnju i potrošnju koje se automatski šire, podčinjavanje ljudi metodskom školovanju, kontroli i manipulaciji.

To su najvažnija obeležja duha savremene tehničke civilizacije u kojoj se tehnika ne shvata kao nešto tehničko već kao jedan način egzistencije povezan s naukom i industrijom. Promenom načina vođenja ljudskog života, načina uređenja ljudske zajednice, promenjena je svrha i percepcija umetničkog dela. Lepota se shvata kao plod subjektivnog doživljaja i ne pripada predmetu kao takvom. Sfera estetskog postala je najšire područje za različite vrste ispoljavanja relativizma i subjektivizma. Razvojem saznanja i ljudske moći, savremeni svet počeo je da tone u noć nihilizma i da gubi smisao za sve što ima pečat individualnosti. U takvom svetu sve se, pa i sfera duhovnih vrednosti, svodi samo na ono što je korisno i delotvorno.


Ovde je mnogo bolje rečeno ono što sam ja pokušao...
 
:wink:

Bas ovih dana (tacnije: meseci) spremam jedan rad... iz oblasti estetike... sa ciljem da obznanim sta je umetnicko u umetnosti, nasuprot danas simptomaticnoj mistifikaciji specificno umetnickog. Prvi podnaslov (ono o cemu najpre pisem) glasi - Relativizam: nefilozofsko iskustvo. Potom govorim o cistoj estetskoj vrednosti, sto se slaze sa jednim delom koji si citirao:

Lepota se shvata kao plod subjektivnog doživljaja i ne pripada predmetu kao takvom. Sfera estetskog postala je najšire područje za različite vrste ispoljavanja relativizma i subjektivizma.

Slazem se. To je najvece zlo u sistemu umetnosti danas: estetska vrednost i procena zasnivaju se na estetskom dozivljaju (cesce na umetnickom, ali da ne zalazim u detalje), a sve manje na apsolutnim kvalitetima umetnickog izraza koji se nalaze na (u) estetskom predmetu; tako je danas umetnost prebacena na polje performansa i raznih instalacija, sto je nakazno par exellence. Zanimljivo je da ta mistifikacija, subjektivnost ili relativizam jesu i oni koji umetnosti jos uvek daju visok status u odnosu na nauku i filozofiju. Iracionalizacija i estetizacija su obicnom coveku najdrazi procesi.

Drago mi je da na ovim prostorima postoji jos jedan esteticar koji tako misli, posto su i oni danas mahom biznismeni (trguju vrednostima duha tako sto usadjuju relativizam u mlade ljude, a potom se pitamo kako to da su i pametni ljudi - uslovno receno, jer mislim na one koji su zavrsili makar fakultet - danas iskvareni). Dovoljno je baciti pogled na sastav Estetickog drustva Srbije.

Ne zelim da pisem sada o ovoj temi jer o njoj uveliko razmisljam i zaista se mucim oko svake recenice u tom tekstu na kome radim. Kada ga budem zavrsio mogao bih ti poslati licno, jer nameravam da tekstove ozbiljnog karaktera sakupim i izdam, tako da nije zgodno izlagati na forumu, tj. javno.

Inace, bilo bi dobro kad bi mi rekao o kom se profesoru radi.
 
Misanthropos:
:wink:

"Lepota se shvata kao plod subjektivnog doživljaja i ne pripada predmetu kao takvom. Sfera estetskog postala je najšire područje za različite vrste ispoljavanja relativizma i subjektivizma."

Slazem se. To je najvece zlo u sistemu umetnosti danas: estetska vrednost i procena zasnivaju se na estetskom dozivljaju (cesce na umetnickom, ali da ne zalazim u detalje), a sve manje na apsolutnim kvalitetima umetnickog izraza koji se nalaze na (u) estetskom predmetu;


Kad sam dosla na ovaj forum zastupala sam ovaj stav na podforumu knjizevnost, hteli su da me pojedu. :lol:

Otvorio si pitanje estetskog dozivljaja! :)
Umetnicko delo - komunikacija- recepcijent :arrow: estetski dozivljaj!
Da li svaka komunikacija sa umetnickim delom vodi bilo kog recepcijenta pravom estetskom dozivljaju?
Ne bih rekla. Ova komunikacija i valjanost iste zavisi od mnogih stvari. Licno za mene (nisam filozof), estetski dozivljaj jeste prepoznavanje univerzalnih (pre bih upotrebila ovaj izraz nego "apsolutnih" )vrednosti umetnickog dela. Ako ne dodje do prepoznavanja, nema estetskog dozivljaja.
Za mene estetski dozivljaj je visi pojam i iznad je konkretnog pojedinca, mada ovisi o njegovoj sposobnosti "prepoznavanja".
Relativizam i subjektivizam jesu najvece zlo po umetnost, u smislu da je "masa" preplavljena masovnom proizvodnjom "umetnickih dela" i da se u celom tom haosu dovodi u pitanje kvalitet vrednovanja istih, al' ja sam nekako optimista i verujem da samo pravi dragulji pobede vreme.


"O ukusima se ne raspravlja", nije moja omiljena izreka.
Jedna zanimljiva tema, napokon! :wink:

 
Sve je više šlagera, a sve manje umetnika.....dogod se mediokritetska većina davi u zabludi da je za pisanje potrebno - tek...papir i olovka.
Ne samo za stvaranje, i za "konzumiranje" umetničkog dela, za duboku i potpunu percepciju i estetski doživljaj - potreban je talenat.
Otvaraju se ovde mnoga pitanja, posebno pitanje ekspertize u gradiranju vrednosti bilo kog umetničkog dela. Hoće li biser biti manje biser sve dok ga trapave noge u slepom i nemarnom prolaženju šutiraju po pesku, ne prepoznavši!? Odavno već živimo u miljeu nakaradno pomerenih sistema vrednosti, kako u umetnosti...tako i u kulturi uopšte.
 
Opa... Revolucija? :)

Da li ti misliš da je tako nešto moguće? (Kako?)
Nije reč samo o propadanju umetnosti, već i morala (da ne pominjemo religiju, metafiziku i na kraju samu filozofiju...) , ukratko osnovnih duhovnih vrednosti (kao što se kaže u eseju). Tako da bi analizu mogli da počnemo već od Kanta ili bar od Hegela (već je on sam proglasio kraj filozofije).
To je ogromno pitanje, i analiza se može vršiti u bezbroj pravaca. Ne radi se dakle samo o nekoj neprosvećenosti naroda, kome sad treba pokazati “prave“ vrednosti. Već je problem što te “prave“ vrednosti polako odumiru. To se vidi već kod Ničea (u Knjizi o filozofu), iz njegovog odnosa prema nauci i umetnosti.
Ima tu još mnogo momenata koji su u vezi sa nekim savremenijim fenomenima, meni je ovaj zanimljiv jer se jako rano može uočiti...
Ali, ponoviću, preveliko je to pitanje... Ja se još nisam dovoljno upoznao (a verujem ni ti) sa filozofijom, a još manje sa nekim drugim oblastima (kao što su nauke i umetnosti) da bih mogao da odgovorim na njega.

Ja znam da se ti zezaš za tu revoluciju, ali mogu se postaviti pitanja: Da li je to propadanje moguće sprečiti? (tj. Da li je ono nužno?) I ako nije, da li se može predvideti kako će se stvari odvijati u budućnosti? Da li je ovo samo prolazna etapa u istoriji? Ili je to konačna emancipacija ljudi? Da li je oni mogu podneti? Da li čovek može živeti bez vrednosti?
Šta uopšte čovek može podneti?
Koliko čak i danas ima protesta i nezadovoljstva zbog Darvinove teorije... U Americi su npr. ljudi protestvovali zbog naučnog ispitivanja fenomena ljubavi. Kažu da im naučnici ruše lepotu ljubavi, kada je svode na nekakve sokove u mozgu.
Pre neki dan na TV-u neki PISAC poručuje ljudima da je lepo da čitaju knjige, da će tako da se relaksiraju od svakodnevnih obaveza, ali da paze da ne preteraju u tome jer mogu da zaborave na realnost... Dakle umetnost je sredstvo za opuštanje, razonodu ili smirenje... sve zavisi od potrebe.

»Umetnost danas nema ništa duboko što nas kao jeza do srži duboko prožima svaki put kad smo u dodiru sa velikim umetničkim delima, nešto što nam govori da je umetnost veća stvarnost i od same stvarnosti. U epohi estetike, pesništvo je znak čovekovog bega od bića i sveta, od mere i iskušenja, od konačnosti egzistencije.«

Ovde stajem, skroz sam se pogubio...:)
Nešto sam danas specijalno rasejan, a tema je stvarno opširna...

Pozdrav
 
Jednom davno pislo negde ovo :arrow:
Umetničke slike na nekoj izložbi u nekom velikom gradu u Evropi. Prošlo hiljade i hiljade ljudi, gledali slike i divili se, sve dok posle nekoliko dana jedan posmatrač nije primetio da slika jednog jedrenjaka stoji naopačke! Istina, ne zezam se.
 
jomini:
Jednom davno pislo negde ovo :arrow:
Umetničke slike na nekoj izložbi u nekom velikom gradu u Evropi. Prošlo hiljade i hiljade ljudi, gledali slike i divili se, sve dok posle nekoliko dana jedan posmatrač nije primetio da slika jednog jedrenjaka stoji naopačke! Istina, ne zezam se.
:lol:


Dobro, toga je uvek bilo i verovatno će uvek biti...
Uvek će nekima Tolstojevski biti omiljeni pisac...
Ali to možda znači da umetnost još ima neku vrednost.
Možda je to u vezi sa : “Iracionalizacija i estetizacija su obicnom coveku najdrazi procesi.”
 
zainteresovana:
Propast? Ili evolucija u smeru koji nam se ne dopada?

Pa o tome ja pokušavam nešto da kažem, ali ni sam nisam dovoljno promislio pa to deluje malo konfuzno...
Možda i jedno i drugo. O propasti umetničkih vrednosti u današnjem društvu već je dovoljno rečeno, i mislim da je to dosta očigledno.
Što se tiče te “evolucije u smeru koji nam se ne dopada” to i mene zanima. Ali ja ne znam toliko o umetnosti i njenoj evoluciji (ako se može pričati o evoluciji umetnosti), pa ne mogu da ti odgovorim.
Ukratko: Mene više vuče sudbina koju je doživela filozofija, pa me zanima kako stvar stoji u umetnosti (da li postoji nekakva analogija).
 
Tegularijus:
Tuzni_patak:
Obrazovanje dovodi do smrti zabluda , samo ako je um dovoljno jak da porazi sujetu....


Kakvo obrazovanje? Filozofsko? Naučno? Sigurno ne ovo naše, čak i ako je fakultetsko...
Šta su zablude? Šta je istina? Nauka?
Ajde to malo življe... :) :)

Pozdrav

Ne mešaj stvarnost i istinu....
Stvarnost je baš u vezi sa temom i postala skup individualnih shvatanja odnosa i stvari bez obzira koliko je virtuelna i išćašena.

Društvo još više naliva na tu stranu tako da sa te strane vajde nema.....
Nauka ?
Na zapadu opterećena apsolutom moći kontrole, a na istoku moći sujete i priznanja , iz makaza se vadimo samo prakticizmom proizvodnje....i sukoba....

Iz velikog carstva prelaz u drugo veliko carstvo ide preko velike propasti.....(nije religijska izjava)
Što je veće carstvo veća je i propast....
 
Moderni umetnici umeju da naslikaju ili opisu Pakao,ali su nesposobni da izraze Raj !
Moderno drustvo prolazi kroz krizu identiteta,pa tako i moderna umetnost.Staro je sruseno,novo nije sagradjeno...
Epoha u kojoj zivimo je Apokalipticna...
Sunovrat morala povlaci sunovrat ne samo umetnosti vec i citavog coveka i drustva...
Alijenacija...
Problem star koliko i Covek,danas dozivljava krizis=sud !
Razresenje cemo uskoro videti,ali se necemo obradovati...
 
msch81:
KVALITET POBEDJUJE KVANTITET
Previse kvaliteta je vec nesto drugo.
Šta li, po tebi, ovde pobeđuje?
Dete ujelo kuče - ko je koga ujeo?
Previše kvaliteta...hmm, ni ne pada mi na pamet šta bi to "nešto drugo" moglo da bude.
Fino, dopada mi se kuda nas je priča o krizi u umetnosti dovela. Kako ponovo uspostaviti zdrav sistem vrednosti u umetnosti? Umerenošću?
 
Omen:
msch81:
KVALITET POBEDJUJE KVANTITET
Previse kvaliteta je vec nesto drugo.
Šta li, po tebi, ovde pobeđuje?
Dete ujelo kuče - ko je koga ujeo?
Previše kvaliteta...hmm, ni ne pada mi na pamet šta bi to "nešto drugo" moglo da bude.
Fino, dopada mi se kuda nas je priča o krizi u umetnosti dovela. Kako ponovo uspostaviti zdrav sistem vrednosti u umetnosti? Umerenošću?
Treba ozdraviti Coveka,umetnika i stvaraoca...
 
Umetnost i umerenost ne idu jedno sa drugim!
Umetnosti fale strasti, prave sirove, paganske strasti da bi bila kvalitetna i da bi imala odjeka!
Oduvek sam smatrala da su pravi umetnici svojevrsne zrtve. Svako vrhunsko delo se radja iz patnje i krvi i samo takvo prenosi poruku. :)
Imam dosta da kazem na ovu temu, samo me boli sad glava. :(
 
divlja u srcu:
Umetnost i umerenost ne idu jedno sa drugim!
Umetnosti fale strasti, prave sirove, paganske strasti da bi bila kvalitetna i da bi imala odjeka!
Oduvek sam smatrala da su pravi umetnici svojevrsne zrtve. Svako vrhunsko delo se radja iz patnje i krvi i samo takvo prenosi poruku. :)
Imam dosta da kazem na ovu temu, samo me boli sad glava. :(

Ovim smo se bas udaljili od pravog umetnickog izraza. Tacno je da su postojali kojekakvi pravci u umetnickom izrazu koji su zahtevali narocit intenzitet osecanja, ali oni nisu stvarali pravu (cistu) estetsku vrednost.

Po, Bodler, Rembo, i tako redom do propasti... zacudo, govorili su da je u umetnosti bitan proracun... a kad se to cuje od samog umetnika (koji bas u retkim momentima ume da bude iskren prema procesu stvaranja, jer na taj nacin cuva status svoje profesije) tada nije vise ni potrebno biti rigorozniji kao kriticar.

... ima mnogo toga... pusticu malo da odete dalje pa cu se ponovo javiti.
 

Back
Top